Jump to content

From Up On Poppy Hill (2011)

Recommended Posts

ОТ ВЪРХА НА МАКОВИЯ ХЪЛМ

Kokuriko-Zaka Karа/From Up on Poppy Hill

10250058_842547255759586_707273848191545

4a9690a1afe764ec48607e069561865c.png

Заглавие: From Up on Poppy Hill/Kokuriko-zaka Kara
Японски: コクリコ坂から
Жанр: Исторически, Драма, Шоуджо
Тип: Филм
Година: 2011
Времетраене: 91 минути
Студио: Ghibli
Режисьор: Goro Miyazaki
Държава: Япония
Аудио: Японско
Субтитри: Български

:essub:

Награди: Animation of the Year - 2012 (35th) Japan Academy Prize

AniDB

Свали: Тук+Бг суб 

Резюме:

През 60-те и 70-те на 20в. светът става свидетел на „икономическото чудо” на Япония.
Това е време на чудотворно възраждане и бърз икономически растеж.
Като един от символите на това възраждане става и провеждането на Олимпийските игри в Токио през 1964 г.
Цялата страна се модернизира. Разрушават се всички стари сгради от Мейджи епохата и на тяхно място се издигат нови.

В такива времена, възниква спор за вековна сграда във висшето училище в Йокохама, която е построена в епохата Мейджи и всеки момент ще рухне.
Тя е старо строителство, но сградата е пълна с история и спомени.

Уми е 16-годишно момиче, което живее в стара къща в Йокохама, намираща се на хълм с изглед към пристанището.
Нейният баща е убит по време на войната, а майка й пътува постоянно, така тя се грижи за къщата и своите близки.
Всяка сутрин тя вдига флаг, който носи посланието - попътен вятър и безопасно плаване, както баща й я е учил, като дете.

Шун е един от лидерите в училище. Всяка сутрин той вижда флоговете вдигнати от Уми и се чуди кое ли е това момиче.

Спорът за събарянето на старата сграда ще събере и обедини Уми и Шун. Как учениците виждат "светлото бъдеще" на Япония?
Те ще направят всичко възможно по силите си, за да запазят частица от своята история, а дали ще успеят?

"Морето все още е синьо и весело блести, небето е безкрайно, а светът е изпълнен с надежда."

Theme Song - Summer of Goodbye /Sayonara no natsu/

• Like 1

Чудесна новинка :) Бях го откарал до половината с английските буквички,но сега ще мога да му се насладя с бг буквичките.

Мерси,Майк :)

А тематичната песен си я слушкам всеки ден,уникално хубава песен.

Изгледах го :)

Историята в интерес на истината не ме грабна особено,но пък арта беше хубав,а музиката прекрасна. Приятно прекарани час и половина,но ми се искаше да има повечко емоция и тръпка. Все пак съм доволен :)

Послепис: отново чудесна темичка от страна на Blue_Moon :yes:

Определено по-различен от типичните за студиото мащабни продукции. Макар и в жанра "Всекидневие", приликите с "Гробище на светулки" и "Моите съседи Ямада" също са малко. Имаме две сюжетни линии, които взаимно се преплитат и една простичка и съвършено чиста любовна история, ако въобще може да се нарече такава.

Анимацията е крачка назад, сравнение с "Ариети", станала е още по-груба и изчистена, умишлено са търсени по пастелни цветове, и на пръв поглед, вниманието към детайла не е толкова голямо. Но пък музиката е перфектно напасната към всяка една сцена.

Анимето ми допадна много. Леко меланхолично и навяващо носталгия, определено ми дойде добре. Няма да говоря за скритите и явните послания, тях всеки си ги възприема лично.

• Like 1

Много ми хареса това филмче!

Определено има свой собствен цвят и силно въздействие.

Океана, и спокойното Токио бяха толкова красиви!

Всичко в него ми хареса, и особено носталгията по ретрото.

Два пъти пиша коментари тук и двата пъти става нещо мистериозно и не успявам да ги пусна в темата.

Благодарение на Таня, успях да се докосна отново до вълшебството на Гибли. Този път са представили доста по-реалистична история, връщат ни към следвоенните години, точно преди Олимпиадата в Токио.

Разбира се, няма го визуалният взрив от Ариети, но цветовите тоналности са в унисон с представеното време.

Субтитрите са невероятни. Придават допълнителна сила на анимето. Дори песните са преведени в рима. Браво!

След видяното тук, с нетърпение чакам да се появят субтитри за третия филм Always, чието действие се развива почти по същото време.

Перфектен филм във всяко отношение - арт, изпълнение, музика. Перфектна е и работата на Майк и Таумастъра по субтитрите. Съвършено предаден смисъл и елегантност на репликите. Брау! :P

• Like 1
"Там, в блестящото море,
кораб слива се с небе.
И сигнал за сбогом
свири нейде свято.

Ако там, по склона аз
леко спусна се в захлас,
Ще почувствам ли тогаз
бризът с цвят на лято? Любовта ми песен е.
Пея силно, от сърце.

Любовта ми - чайка волна -рее, спуска се доволна.
Ако аз те призова,
в здрача шепнейки слова
Ти ще дойдеш ли при мен,
мой любими, в този ден. Вятърът по пътя гони
куп листа, развява клони.
И тогава по земята
пъстри светлосенки рони. Ветропоказател пее,
стар параклис там немее.

И градът в нюанси летни
слънце сутрин ще огрее. Страхувам се от любовта изгубена,</i>

Изчезнала, във времето загубена. В сърцето ми е бъдеща любов. Без думи тя отправя нежен зов. И ако в здрача срещнем се, любими, Ще ме дариш ли с мигове незабравими?"

ost

• Like 3
  • Upvote 1

Вдъхновила си се! Този филм си е вдъхновение. Тъкмо го препоръчах на студентите по Японистика от първи курс.