Jump to content

Насаме с космоса...

skio

Recommended Posts

Много обичам небули, дори темата на Хрома ми е на Небула. По-скоро обичам всичко свързано с 'Космос', така че ще продължа да наблюдавам красотите, които си сътворил! 

Edited by mell_moonie
  • Like 2

29 minutes ago, mell_moonie said:

Много обичам небули, дори темата на Хрома ми е на Небула. По-скоро обичам всичко свързано с 'Космос', така че ще продължа да наблюдавам красотите, които си сътворил! 

Благодаря за оценката! - радвам се, че има и други, като мен ....

1 hour ago, k-drama-monk said:

Просто вдигни поглед нагоре. Най-горе във форума са сухите листа и всичко. Сигурно съм Бонев, та не ме разбираш :'(

Наборееее ... ок видях листата. Какво да ги правя? ... сори ама не загрявам -_-

• Like 1
  • Upvote 1

Това беше идеята, можеш ли да подмениш листата със звезди и пичовете да я ползват по някакви поводи. През цялото време това питах.

• Like 1

@k-drama-monk ...божкеее, така кажи бе човек. Жена ми е графичен дизайнер и то добър. Да кажат хората какво им трябва и ще го направя.

Edited by skio
  • Like 1

На който му е интересно, как се случва "магията", по-долу са сравнени два монохромни кадъра, снимани през теснолентов водороден/hydrogen alpha/ филтър. Първият е единична 15-минутна експонация на "Crab nebula". До него са "стакнати" 20 бр. 15-минутни кадри. При "усредняването-стакване", яркостта на всеки един пиксел от тези 20 кадъра се усреднавя /тук има няколко алгоритъма за усредняване/.

Резултатът е кадър с много по-високо отношение сигнал към шум с обща експонация 5 часа. За да стане цветна в Хъбъл цветовата схема, упражнението се прави още два пъти - през OIII/кислород/ и SII/сяра/. После се комбинират в цвят водород-зелено, кислород-синьо и сяра-червено и се играе с фотошопа. Най-трудното е да се "извади" мъглявината без да се "изгорят" звездите. Общо взето за подобен обект, минимумът е 15 часа експонация /сумарно за трите филтъра/.

CLICK

Edited by skio
  • Like 1

Това е кометата C/2022 E3 (ZTF), снимана януари тази година година. Размерът и е около километър. Доста бързо бягаше по небето, та стака е само около минута и нещо. Ще я видим отново след около 50 000 години :wacko:

CLICK

• Like 3
  • Thanks 1

Галактиката "Pinwheel" - Messier 101. Намира се на 21 милиона светлинни години от нас. Голяма е горе-долу колкото Андромеда с 1 трилион звезди в нея. В бакграунда се виждат още десетина, някои от които доста отдалечени галактики.

Вече не помня, колко часа експонация съм събрал, но са над десет. В момента видимите за нас галактики във вселената са около два трилиона ... и това е до където можем да видим с най-големите и мощни телескопи. Можем само да гадаем до къде се простира вселената ... и колко още трилиони галактики не можем да видим...

Вече не мога да качвам картинки в темата...

Пълен размер: CLICK

Edited by skio
  • Like 3

@Ragnos тук се вижда по-добре "бараката". На тази снимка се вижда другият ми телескоп система Ritchey Chretien - 250 mm огледало и 2000мм фокусно, което го прави f8. Китайско производство - в момента всички достъпни телескопи се изработват в Китай. Същите параметри телескоп изработен в Европа, или САЩ е поне два-три пъти по-скъп, като разликата в качеството е незабележима за аматьори, като мен. Понеже цялата барака съм си я сглобил върху дървен покрив, самият покрив съм го подсилил отдолу с метални тръби 100 на 100мм, а колоната е бетонирана солидно в 200кг основа.

Въпреки това, когато ходя вътре има вибрации, затова, след като направя насочването и подготовката си слизам долу на топличко и наблюдавам и командвам всичко през Remote Desktop, понеже основният компютър е в бараката заедно с малкю бюрце. Това цялото, което се вижда от черните гумени уплътнения нагоре се плъзга назад на колелца. Горната част /покрива/ тежи поне 300 килограма и за мое огромно учудване при една буря отлетя и падна на няколко метра, но остана здрава, та събирах бригада десетина човека, за да го сложим на място. Никога не съм си и помислял, че това нещо вятърът може да го вдигне ...

==ВЯТЪР ЧУДО==

Та тази барачка ми спестява много време и физически зор, защото всичко си е вътре и ми трябват няколко минути за да я отворя и да започна да снимам. Ако я нямаше, целият този сетъп техника му трябват поне два часа да се сглоби и засевери прецизно към полярната звезда.

===БАРАКА===

Edited by skio
  • Like 1

Едно сравнение на стълбовете на сътворението в М16, снимани от Хъбъл и от мен -_-

==КЛИК==

Основните фактори, които определят лимита на резолюцията са диаметърът на телескопа (апертурата) и прозрачността на атмосферата. Общо взето, атмосферата при по-дълги експонации лимитира резолюцията до 1 и най-често 2 арксекунди, освен ако не си на някой връх в Чили или на Канарите, където резолюцията може да бъде дори под 0,5 арксекунди. В космоса, единственият лимитиращ фактор е големината и качеството на огледалото.

Единствената полза да се купи телескоп с апертура по-голяма от 120-130 мм е това, че събира светлина по-бързо.

Пиша си ей така да не заспя ...

Edited by skio
  • Like 3

Преди 2 часа, skio написа:

Едно сравнение на стълбовете на сътворението в М16, снимани от Хъбъл и от мен -_-

==КЛИК==

Леле каква е тази красота? Небула? Понеже знам автомат с име 'М16' от играта PUBG. :lol2:

Миналата година бях купила телескоп, но нещо не успях да го наглася и не видях нищичко... а исках поне Луната.

Бях гледала клип за Черни дупки и се стреснах, колко масивни -> Black Holes and Milky way

Edited by mell_moonie
  • Like 2

46 minutes ago, mell_moonie said:

Леле каква е тази красота? Небула? Понеже знам автомат с име 'М16' от играта PUBG. :lol2:

Миналата година бях купила телескоп, но нещо не успях да го наглася и не видях нищичко... а исках поне Луната.

Бях гледала клип за Черни дупки и се стреснах, колко масивни -> Black Holes and Milky way

Ами това е най-известната снимка на Хъбъл. Един луд астроном на име Чарлз Месие е обикалял света през 17-ти век и е направил каталог на по-видимите за онова време с онази техника небесни обекти. Та се е записал в историята човека - от името му е и буквата "М".
==КЛИК==

Ако не си я виждала, ето ги стълбовете снимани от Дж. Уеб - дръж се за стола :):

==КЛИК==

Колкото до черните дупки - не се плаши, щото може и да няма такива :) - чисто теоретични фантасмагории са според мен. Примерно квазарите се водят най-ярките неща във вселената, а се твърди, че са лакоми черни дупки ... иди разбери, как черна дупка не гълта всичко, а излъчва невъобразими джетове енергия по оста си на въртене. По-вероятно според мен /и някои учени/ е да са неутронни звезди с реален размер и магнитно поле, които са изключително малки т.е. невидими на тези разтояния и с огромна маса и плътност. То и учените не могат да се разберат за дефиницията на черна дупка още. Ето, например смехотворният "Голям взрив", телескопът Джеймс Уеб е на път да го направи на пух и прах, както и възрастта на вселената. Просто в науката има инерция и на много хора им е трудно да преглътнат, че цял живот са "копали" на вятъра.

Иначе ако решиш пак да си взимаш телескоп питай да те понасоча.

Edited by skio
  • Like 3
  • Thanks 1

15 hours ago, skio said:

"Голям взрив"

На Хъбал измишльотините са толкова налудни, че се чудя, как изобщо някой се е бил хванал. То бива дарвинизъм, ама то това научната религия е по-голяма догма и от инстуционалното християнство.

• Like 1

35 minutes ago, k-drama-monk said:

На Хъбал измишльотините са толкова налудни, че се чудя, как изобщо някой се е бил хванал. То бива дарвинизъм, ама то това научната религия е по-голяма догма и от инстуционалното християнство.

То големият взрив е измишльотина на един свещеник-учен. При визитата си при папата онзи му казал нещо от сорта "Сакън, не казвай, че големият взрив потвърждава сътворението, щото учените ще го отхвърлят." В момента Дж. Уеб направо им такова мамата на малоумните теории, та в момента всички космолози се скатават и чакат някой пръв да обере куршумите. Иначе "науката" в момента е доста опорочена, както всичко останало - наливат се милиарди в малоумни проекти като LIGO и LHC, които са абсолютна глупост концептуално и за да замажат очите за пред обществото вадят откровено фалшиви и манипулирани резултати. Разни независими, честни учени ги разкостват, но не се дава гласност.

Проба снимчица с външно линкче:

picture-200da6d3e324a86dc0ef9b4d950e8ace

... стана - супер.

Edited by skio
  • Like 2

А ве Хабъл е бил адвокат, а не поп, ама и поп да беше, същата бира.

Чудно е как са приели теза от някой, който не е учен.

• Like 1

2 hours ago, k-drama-monk said:

А ве Хабъл е бил адвокат, а не поп, ама и поп да беше, същата бира.

Чудно е как са приели теза от някой, който не е учен.

Е той човека не е "измислил" голямата глупост с взрива. Той просто е първият, който установява, че има и други галактики и че млечният път не е цялата вселена. Взел е да мери червеното изместване на отдалечените галактики и така е решил, че вселената се разширява с пропорционална скорост на разтоянието - от там и глупостта с тъмната енергия. Как да не го приемат, като е направил революция в космологията. До преди него са си мислили, че всичко що виждаме е само нашата галактика и тя е цялата вселена. Сега Дж. Уеб доказва, че има проблем с червеното изместване и че най-вероятно то се дължи на други феномени, а не на експоненциалното разширение. Например защо залезът и изгревът са червени - не защото слънцето се отдалечава, а защото светлината му преминава през повече атмосфера с повече прах в нея, който поглъща по-късите вълни. Представи си светлината на една галактика на 1 милиард светлинни години от нас през колко прахови облаци преминава и съотвено се получава червено изместване. В момента се завръща концепцията за статичната вселена на която е бил фен и Айнщайн. И като са му казали, че се разширява е трябвало да набута в уравненията космологичната константа, за да се върже теорията му с наблюденията. А Айнщайн и той е бил чиновник в службата за патенти и в свободното си време е измислил теорията на относителността и понеже не е бил брилянтен математик са му помогнали разни хора, които вдяват повече ... един конкретно - забравих му името. И доколкото не ме лъже паметта в края на дните си Айнщайн казва, че космологичната константа е най-голямата му грешка ... а пък Стивън Хокинг пак преди да умре, казва, че черните дупки не съществуват ... явно прозренията идват късно за повечето от нас.

Edited by skio
  • Like 1

Странно е, че теорията работи въпреки константата, а без нея не би работила. Имаше някакво, езотерично обяснение, но не го помня, пък и да го помнех, нямаше да го повярваш.

• Like 1

23 minutes ago, k-drama-monk said:

Странно е, че теорията работи въпреки константата, а без нея не би работила. Имаше някакво, езотерично обяснение, но не го помня, пък и да го помнех, нямаше да го повярваш.

За нашите мащаби и практика тя си работи и без константата. Просто я е бутнал там да угоди на статуквото. Нали ти казвам - Дж. Уеб вече доказа, че вселената не се разширява... още си трайкат. Ще почакаме десетина години, докато няма да има на къде да шикалкавят.

Edited by skio
  • Like 1