Jump to content

Recommended Posts

Sunset at Chaophraya /  Koo Gum

ЗАЛЕЗ над ЧАОПРАЯ

 

spacer.png

 

Година: 2013 г.
Държава: Тайланд
Жанр: романтична драма
Епизоди: 24

 

Участват:

Bie Sukrit Wisedkaew като Kobori
Noona Neungthida Sopon като Angsumalin/Hideko
Gun Napat Injaieua като Wanut
Puri Hiranpruk (Ri) като Takeda
Kriangkrai Unhanan като Bua

 

Резюме:

Сериалът разказва за любовната история на двама души,

които са родени да се нараняват взаимно. Той е японски

офицер (Bie), а тя е красива тайландска жена (Noona). Когато

се срещат за първи път, тя го намразва с цялото си сърце,

но с течение на времето, се влюбва в него, но го отрича.

Те са принудени да се оженят, за да се подпише мирен договор

между страните им.

 

WIKI

СВАЛИ СЕРИАЛА С РУСКИ СУБТИТРИ
СЕРИАЛЪТ ON-LINE С РУСКИ СУБТИТРИ

СЕРИАЛЪТ ON-LINE С БЪЛГАРСКИ СУБТИТРИ - в процес на превод

 

 

ВСИЧКО ЗА САМУРАИТЕ

 

ГАЛЕРИЯ:

 

 


557661c9e73c8765856798d29512f96d.jpg
9e07eee79e30304246535b34f219037c.jpg
bb9a1d4ff0dbdf5ab91072b1019aec47.jpg
7834731f8a2e93bb4f6c8046ef7e3196.jpeg
9fdd58286d289961a411b62b306213f9.jpg
68104c74f916b396ff7daa78411c8a12.jpg
af3decb1ebf29d4aeb06f7d938f3dc15.jpg
8ec7bab9fe399ec18aef66357aa45026.jpg
fddc378eb940ed559655c969131c173d.jpg
2ccf229b3a7431f516ad88a7bace2bbb.jpg
a0db4b947d77d60bfde64ba8e858194d.jpg
41ee9f3ce03bd7473a142bfbc08c5f63.jpg
a9e8883f98b63ace4c324af33d54ce5a.jpg
94e0eea2e83d213a6d0d2440f8e87c8b.jpg

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно е да се отбележи, че изпълнителите на главните роли са певци в живота

и изпълняват песните към OST-то на сериала. Ето и една от тях в изпълнение на Bie и Noon.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е третата екранизация на лакорна. Има две от 1990 и от 2004г. В момента се превежда на доста езици

и се очаква и превод на руски. Началото му изобилства от японска реч, която освен превода е и изписана

в английския превод. :rolleyes: Сериалът е на канал 5, което предполага, че ще е минимум 30-на серии.

 

6e9bc6b8b9d56b83cd97ee88692dc7f9.jpg

 

В началото ме смути факта, че сюжетът на лакорнa е обвързан с темата за втората световна война,

но действието се развива доста динамично и интересно и от времето съвсем не губи привлекателността си.

Много ми допадна героят на Би - лейтенант Кобори. :up:  Най-накрая да видя превъплатен истинският мъж в някой

далечноизточен сериал (налага се впечатлението, че там е изпълнено с мамини синчета, които безмилостно са

манипулирани от разни жени). Тук героят му е истински рицар, благородник. Засега от превода не се разбира

точно, към кои японски кръгове принадлежи, но по всичко си личи, че е младеж от класа. Само дето не разбирам

защо и как се влюби в Анг, освен заради борбеният й характер, но ги виждам доста различни и несъпоставими.

 

Образът на главната героиня въобще не ме заинтригува; поведението й е повече от странно.

 

Допадна ми и приятелят и колега на Кобори - лекарят Такеда, изпълнявана от Puri Hiranpruk (Ri).

В живота, актьорът е женен за позната ни актриса от сериала A Woman's Trickery - Alicia Ann Laisuthruklai.

 

 


35652a871e9549ff953172f2785c6cae.jpg

 

Alicia Ann

 

 

 

ab5f1c9c5008c98a569f6a328b547de9.jpg

 

Кобори и Такеда
 

 

Харесва ми и OST-то на сериала и сподеям още една песен с някои от моментите в сериала.  :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=2ODmwOFngAE

 

Ако някой е харесал Би в ролята му в Love flower by the edge of the road, тук ще може отново да му се наслади,

въпреки че сериалът не е комедиен, но уникалният маниер на Би във флиртуването се е запазил. ;) Това придава

допълнителна свежа нотка в цялостния изглед на сериала.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

26907e3ac3a8634345ed3b1e670ab885.jpg

 

Sunset at Chaophraya (Залез над Чаопрая) е поетичното заглавие на сериала, което е превод на името на главната героиня - Angsumalin, чийто превод пък на японски е Hideko. Алтернативното заглавие на сериала е Ill-fated lovers (Злощастни влюбени), което за съжаление подсказва развръзката му.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това ми е вторият сериал, след Sungkyunkwan Scandal, който го започвам съвсем на шега и с определени резерви

и не мога да спра да го гледам заради чудесната игра, невероятния сценарий, режисура, музикално оформление, хубавите актьори и човечността в него; заради посланията, които ни изпраща; че дори липсата на превод и факта, че все още се снима, няма как да потулят любопитството ми и интереса ми към така динамично развиващото се действие.

 

Че Bie ми е сред любимците преди всичко като певец, и след това като актьор, няма как да не се отрази на положителното ми мнение,

но тук той съумява чудесно да се справи със сложния си като преживявания и вътрешна натура герой. Наистина невероятна игра. За пръв път попадам на певицата Noona, която ме спечели като такава. Мисля, че добре се справя и с ролята си на Анг. Определено се чувства необходимата за убедителността химия между двамата! :yes: :yes: :yes:

 

9dc41c6284efa4615814fcc9f2c05b06.jpg

 

 


87e44a78ed46b12a35116fc213a63cc6.jpg
2eb9d8c485caca37494f6e3f4e34a142.jpg
eee86a5231025784be5939818b8854f1.jpg

 

 

 

Потърсих в интернет и, както се очакваше, се оказа, че сериалът се базира на роман, написан от Thommayanti (Khun Ying Wimon Chiamcharoen) и носи същото заглавие - Koo Kam (คู่กรรม). По-късно романът е адаптиран и нееднократно пресъздаван като

сериал, филм и като мюзикъл на театрална сцена.

 

948b7d303f9a65de34c601200699f16e.jpg

 

Едновременно със сериала, в момента се снима и киноверсия, главната роля, в която се играе от Nadech Kugimiya.

035ef28e85b3b89691747488bde4fd41.jpg

 

 


1ab59d43fdb34d8013279ba78bd35982.jpg
ab87e2a20c384f793f71b581c8942964.jpg

 

 

 

Интересно е да се отбележи, че самата авторка е дала много висока оценка на сериала, който първоначално е избягвала да гледа, предубедена, че скъпите за нея сцени ще липсват в адаптацията или няма да бъдат добре предадени. Но,.. случайно попада на сериала, докато е в компанията на приятели, и е била смаяна от добрата игра, сценарий и режисура.

 

Надявам се сериалът да излезе с по-добре направени субтитри, защото на английския превод доста му куца таймингът,

така че надеждата е в рускините, които също се канят да го превеждат.

 

84a7c80fcb979b13e818e88d5e2d1c41.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Снимки от презентациите, фотосесиите, концертите и моменти от сериала гледайте в страницата на Bie

 

4ff6440b4ca08bdc271660712aba8053.jpg



Подборът на каста, според мен, е доста добър, макар и Би да не прилича много-много на японец (Надеч е къде къде по-подходящ ;) ), но затова пък е доста бял.  Актрисата, която играе Анг също е подбрана добре, защото трябва да е тайландски тип. При това, когато я направиха като японка по време на сватбата, изглеждаше много добре, а това допълнително играе в полза на подбора й за тази роля, защото още веднъж ни убеждава, че е имало защо Кобори да се влюби в нея. Опонентът - Ванут също е много добре подбран. Предполагам той е по-близък до тайландската красота, макар и рядко да я срещаме в сериалите, където преобладават тези с европейска и китайска кръв. Актьорът май също  е певец, съдейки по това как добре пееше без съпровод. :)

 

 

32c73d65701520d65c420fe756708339.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес приключи сериалът с много наситен емоционално, но красиво завършващ цялостната линия на сценария епизод.

 

Едва ли някой можеше да предположи, че сценаристът и режисьорът направиха заключителния епизод напрактика с една сцена -

прощалната сцена между влюбените, преди да настъпи смъртта на Кобори. Изключително тъжна, но и безкрайно романтична

сцена, която ще се помни дълго.

 

 

0bc930d6da0731a91373071ee374df29.jpg

 

Хареса ми и самият завършек - изпълнен с любов, взаимност и надежда.

 

Сцената на устремените към млечния път, споделящи истинската любов

Ангсумалин, детенцето й и Кобори.

 

 

156c6ca406fa7f938a070588731b0640.jpg

 

Това е един от най-добре направените далечноизточни сериали, които съм гледала някога, с качествата не на сериал, а на

многосериен филм. Хареса ми и как завърши, като напълно хармонизира цялостната композиция и придаде смисъл

на целия разказ. Започнахме със среща и свършихме с такава; започнахме с любовта и отново я преоткрихме по един

още по-възвишен начин.

Върпеки, че е и тъжен, препоръчвам сериала за задължително гледане, защото едва ли скоро ще гледаме още нещо

толкова романтично, нежно, емоционално и така добре пресъздадено, че да няма необходимост нещо да му се отнема

или добавя. Определено го номинирам за N1  за 2013 година. Надявам се да получи всичките възможни награди,

защото си го заслужиха всички! :yes: :yes: :yes:

 

b48f46e76010ec1a8559d3a42588a98b.jpg

 

NB: В темата на Би ще споделя моменти от сериала :click:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Снощи го изгледах и сега се чудя от къде да започна.

Като зрител ще кажа, че сериала ми хареса, много добре направен от към режисура и актьорско изпълнение. Струваше си да се гледа.

Тук няма начин да не харесате и симпатизирате на Кобори, разкошен образ като цяло. Излъчването, очарованието и харизмата на Би много допринесоха за това. Съвсем правилно точно той е бил избран да изиграе и придаде физически облик и душа на главния мъжки персонаж.

Още в началото Кобори хареса Анг, какво ли не направи за нея, помагаше й в трудни моменти, прикриваше я с риск да си навлече сериозни проблеми в службата, рискуваше живота си нееднократно, в очите и каза, че я обича и и го доказваше многократно, но не. На среща си имаше едно тъпо и упорито говедо. В началото я разбирах, не симпатизираше на военните японци, освен това даде едно обещание на приятеля си, което направи по-скоро от немай къде, защото към Ванут със сигурност нямаше любовни чувства. Затова все се държеше студено и резервирано към Кобори. Но пък когато вече започна да си дава сметка, че мислите й са завладяни от Кобори, той винаги се отнасяше човешки и добронамерено, можеше да спре с проявата на глупав и дървен инат. Разочарова го и го нарани силно няколко пъти - в деня на годежа им, между годежа и сватбата, в сватбения ден, а върхът на простотията и глупостта беше ултиматумът, който му връчи по отношение на бременността й. Е така ми падна в очите. Kак не я зашлеви тогава не знам. Чудя се как успя тоя мъж да запази джентълменското до края. Вярно има едно изключение, но дори тогава го оправдавам, щото си беше в правото. С тоя шантаж, който му приложи за да спаси живота на Ванут -  направо се изгаври с него. На края стана точно като в поговорката, че оценяваме това, което имаме, едва когато го загубим. Подразни ме адски много, че захвърли ината си, след като двамата безделници и казаха, че Ванут не е пострадал в ареста и е в добро състояние. Сиреч, Кобори не е чак такъв злодей. Тогава се разкая и прие, че тримата имат шанс като семейство. Е майка му стара, не можа ли да го осъзнаеш и признаеш по-рано, след многото мили явни и тайни жестове и постъпки на Кобори, спрямо теб и обкръжението ти, а глупачке?! Защо загуби и пропиля от гордост, инат и глупост, толкова ценно време, в което можеше да са щастливи заедно?

Краят както и в романа наистина е тъжен. Кобори умря, но поне не си отиде огорченен за пореден път, с мисълта, че Анг обича Ванут (съдеики по видяната от него по-рано сцена, между жена му и неговият съперник), а щастлив, чувайки жадуваното признание от устата й.

В този римейк ми харесва, че са допълнили историята с последната финална сцена между двамата, които макар да са разделени от смъртта, сякаш продължават да са заедно, но по друг начин. Най-малкото не останах с горчив и тъжен привкус в уста и чувство на безнадеждност.

 

Дайте му шанс, няма да сбъркате!

 

Да допълня също, че и оста е много въздействащ, особено дуетното парче в изпълнение на Би и Noon.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А поясненията относно: тайландската парична единица, Пра Након, остров Ко Чанг,
свещеното дърво ним, махелия чампака, кокоса, мангото и банана може да видите тук :click: .

 

 

92b4f14d2cac.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

05844f5387de.jpg

 

Поясненията към серията:

 

ШАМИСЕН

 

18514709341e.jpg

 

Шамисен или самисен (三味線), означава буквално „тетива с вкус на дърво”. Друго наименование за него е „санген” – „три струни”. Шамисенът представлява триструнен музикален инструмент, на който се свири с помощта на плектър, наречен „бачи”. Шамисенът е с близка дължина до тази на китарата, но неговата шия е много по-тънка и липсват позиции. Тялото на инструмента, което е с четириъгълна форма като барабан, е покрито с кожа както при банджото и спомага за подсилване на звука от струните - то се нарича „до”. Кожата е обикновено кучешка или котешка, но в миналото се е използвал специален вид хартия. Сега се експериментира с пластмаса. По повърхността на някои от най-добрите инструменти зърната на котката могат да се различат. Трите струни се изработват от коприна или в днешни дни от найлон. Най-ниската от тях, минава покрай малка издатина и при изпълнение произвежда специфичен звук, известен като „савари”. Горната част на  „до” е почти винаги покрита от предпазно покривало, известно като „до каке” и музикантите често държат малко парче плат в лявата си ръка, с цел да улеснят придвижването по шията на инструмента. Покривалото се нарича „юбикаке”. Може също да има покривало на главната част на инструмента, наречено „тенджин”.

 

7ccf62f0e5b4.jpg

 

Изпълнение

Големият плектър, с който се свири най-често е изработен от слонова кост или черупка от костенурка, но сега е заменен с дървен такъв с форма на гинков лист. Звука му донякъде е близък с този на американското банджо. По време на „кута” (小唄) – буквално „ кратка песен „ и други жанрове се използват върховете на пръстите за свирене.

 

Диабетната невропатия е едно от късните усложнения на захарния диабет. Характеризира се със загуба на чувствителност в долните крайници, започваща откъм пръстите и прогресираща нагоре по крака. От друга страна, могат да се появят и болки. Оплакванията се явяват предимно нощем, а при раздвижване и физическа активност като правило намаляват. Загубата на чувствителността е сериозен проблем, тъй като увеличава риска от травми на стъпалата, за които пациентът не разбира - убождания, порязвания, отоци, мехури, изгаряния, наличие на чуждо тяло в обувката. Те увеличават риска от инфекция на стъпалото.

 

Източник и за повече информация тук :click:

 

От това става ясно, че бабата на Ангсумалин е болна от диабет, крайна фаза.

 

 

ТЪМНА ЛУНА

 

С понятието тъмна луна се описва Луната през времето, когато тя е невидима на фона на Слънцето в небето. Продължителността на тъмната луна е между 1.5 и 3.5 дена, в зависимост от местоположението на Земята и Слънцето.
В астрономията, новолунието се наблюдава в средата на периода на този период, когато Земята и Слънцето са в съединение. Новолуние настъпва, когато Луната е обърната с тъмната си страна към Земята и обикновено не може да бъде видяна, тъй като се намира между Земята и Слънцето. Изключение прави случая при слънчево затъмнение, когато Луната засенчва Слънцето.

 

В календарите рядко се споменава тъмната луна, обикновено се посочва датата на новолунието. Въпреки това, първоначално, за новолуние се е посочвал лунният сърп на първата нощ, в която той е видим, което се случва един или два дена след като Слънцето и Луната са в съединение, т.е. имат една и съща небесна дължина. Записки на мореплаватели от XIX век показват, че в миналото са се отличавали тъмната луна (безлуние) от новолунието (тънък пръстен).

 

поясненията относно: град Хуахин, музикалния инструмент кхим, светулките, жасмина,

сиамската сена, хлебното дърво, динята и другите тайландски плодове и зеленчуци може да видите тук :click:

 

Оттам ще разберете, че Буа даде на японците да ядат семките на хлебното дърво (кха нун). Също така ги нарече ай юн, което в превод значи японци, ама някак умалително ли, подигравателно ли?! Ние нямаме подобен еквивалент. От контекста става ясно, че Кобори е самурай. От тази серия се разбира и концепцията на заглавната песен и мотивите за поведението на Анг. А майката и бабата го кръстиха на цветето на любовта. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не бива да те смущава факта, че действието се развива в този период. Определено не е като при

корейците! И аз съм се опитвала да гледам нещо от този период, но и на мен не ми се получи. Този сериал

е направен по роман и това има огромно значение, както и, че преди него е имало предостатъчно екранизации

за да се изчистят евентуалните недостатъци, ако ги е имало въобще. Ако не се лъжа, някоя от филмовите

версии дори е давана и по българската национална телевизия. Доколкото разбрах, филмовите версии са се

ползвали с голям успех, особено първата с Bird Thongchai, която е била хит особено в САЩ и Япония, но е

имала успех и в много европейски страни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

9f306b63a18e.jpg

 

Поясненията са относно: лайма, тайландските балсами, населеното масто Тонбури, пазарът Татиен,
традиционните кораби - "джонки" и рецептата за джурканите яйца, които може да видите тук :click:.

 

Храната, която предложиха на японските офицери се оказа люта без изключения,
дори джурканите яйца. :28558:

Когато го изпитваха на тайландски, Кобори казва грешно името на ананаса /"Сапароро"/,
но майката на Анг е много деликатна и уж потвърждава, че се е справил добре, му казва
как е правилният изказ и незабелязано мина нататък с обучението. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забелязахте ли, че в тази серия показаха, че Кобори има по-високо обществено

положение от д-р Такеда? Преди не ми правеше впечатление, но наистина

Такеда никога не върви пред Кобори. Едва, когато той му разреши, той пристъпи

прага на къщата на Ангсумалин, преди господаря. В следващата серия май

още по-очевидно ще покажат, че той не е просто племенник на генерал, а явно

по-важна особа, отколкото на пръв поглед изглежда. И колко е скромен, в същото

време! Човечен и благороден, също.

 

8a3b3d6662a7.jpg

 

 

aae7c16e71eb.jpg
10c3a6d8aa51.jpg
e6c109cce6da.jpg
f64af5fa807c.jpg
29db53c916d3.jpg
3f02fba47b96.jpg

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поясненията относно: местността Донмуан, кралския музей на военновъздушните сили на Тайланд

и монашеското ръкополагане в Тайланд, може да видите тук. :click:

 

7a74dc5296d5.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече имаме и специална тема посветена на всичко, което се отнася до самураите.

С времето тя ще се попълва, но дори и сега, можете да научите чрез нея доста неща

и още по-добре да разбирате героя на Кобори, отколкото досега. :) :click:

 

187b2969cc66.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...