Jump to content

Recommended Posts

spacer.png
Hana Yori mo Naho/ Flower/ ЦВЕТЕ



Година: 2006
Времетраене: 127 мин.
Жанр: Комедия, Драма
Режисьор и сценарист: Хироказу Корееда
Участват: Джуничи Окада, Рие Миязава, Aратa Фурута, Tеруюки Кагава, Кацуджи Рьо, Асано Таданобу и др.
Официален сайт
Отличия

Резюме:

Бедните покрайнини на старо Едо. Младият самурай Созаемон /Джуничи Окада/, пристига в Едо за да отмъсти за своя баща. С дребната подробност, че изобщо не го бива с меча. Остава му само да умре красиво, с благородната смърт на самурая, или ... Цялата галерия невероятни типажи около него, селяните и укриващи те се наоколо ронини, правят ситуацията забавна, свежа, на моменти трогателна. Заедно с жизнерадостната музика, цветните картини, палитрата от чувства, правят този филм незабравим.
Филмът е една приятна изненада, дошла след драматичните ленти на Корееда After life и Nobody knows.
Hana yori mo naho е показан на кинофестивалите в Лондон и Торонто, има номинация за Златна раковина в Сан Себастиян и награда на Junichi Okada за най-добър нов актьор на Nikkan sports film awards.
Музиката е чудесна!

 



Любопитни факти
Изобразяването на 47-те ронини е предадено сатирично. Режисьорът споделя, че е израснал, гледайки всяка година Chūshingura (Историята за 47-те ронини, отмъстили за своя господар), представяна в героични краски, винаги въплъщаваща в себе си духът на Бушидо. Затова Корееда решава да покаже нещата от комедийна гледна точка.
Заглавието Hana не означава нищо конкретно (освен че едно птица във филма е наречена така). Пълното японско име Hana yori mo naho е щрих от поема, която владетелят, самоубил се в оригиналната история за 47-те ронини, написва преди смъртта си.
Hana на японски означава и цвете. В далечната страна цветовете на черешата винаги са били възприемани като метафора за смелостта на воина в смъртта му. В случая Корееда е искал да вложи нова идея в тази метафора.

Дъщерята на Акира Куросава е дизайнер на костюмите във филма.

 


 


:essub: 

Свали филма с български субтитри :click:  :click: 

Свали филма с български и английски субтитри: :click:


Свали филма с руски субтитри: :click:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Приятен филм и музика. Поглед към този средновековен период добронамерено и с хумор и като за съвременен зрител. Колоритни образи на фона на краен градски средновековен квартал. Понятието отмъщение/реванш/мъст в онази реалност но от различни типове хора, които винаги ги има и тогава и сега.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много, много ми хареса! Благодаря.

Специално ще допълня още, защото напълно си заслужава коментара.

 

Любак, в първият линк под резюмето суб не се отварят. Нали не са български? Пък и флагче няма.

Снощи, след мнението на michaela,/ за което й благодаря/ изгледах филма на един дъх.

Ще му започна превод, стига вече да няма такъв:-))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Охо, записвам се първи зрител и с български букви. Повествованието е такова че позволява второ гледане. Hirokazu Koreeda е заложил доста послания, явни и не толкоз явни. Гледала съм и други 2 негови филма Nobody Knows (2004) и Still Walking (2008). И в тях не всичко е казано явно и има много неща между редовете. От заглавията му струй любов към човека, към човешкото в нас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ukio, Благодаря!

 

michaela- Мнението ти е много точно.

Субтитри - скоро.))

 

И обещаното мнение:-))

Началото на 18-ти век, време на затишие от войни. Самураи без господари, ронини,

които нямат нито кого, нито от какво да защитават. Остава едната мъст? Дали?

Филм, който е за отмъщението, за опитите да го избегнеш и да останеш в мир със себе си.

 

Филм, който ме накара да се усмихвам неопределено, без да е комедия в пълния смисъл.

И накрая ме накара да въздъхна "Обичам ги тези хора!" Могат ги тези неща японците.

Усмивките се редуват с моменти, които те хващат за гърлото.

Героите ме потопиха в едно абсолютно безвремие, леко ми напомняха герои на Стайнбек,

странни, честни, леко чалнати, умерено оптимистични на фона на пълна безнадежност.

 

Великолепна актьорска игра :-)) Знам, че ще си намери почитатели:-))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече може да се свали и с бг. субтитри оттук: click-me.gif :D

Нямам какво да добавя относно филма, горните мнения са казали всичко. Ако ви се гледа топъл и човешки филм - това е вашият избор.

Благодаря за субите на naia , mrnkaloto и на себе си. :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде сега и аз да се присъединя към компанията на щастливците гледали "Hana" . Удоволствието си беше изцяло и напълно мое. :D

И в тоя ред на мисли големи благодарности на naia , Мрън и mike за буквичките и труда. :subs:

Всички тези чудаци на куп бяха страхотно попадение, развеселиха ме и създадаха много необикновена атмосфера, ако някой от тях липсваше в кадър чаках да се появи от някъде и да изръси нещо ценно.  :D

За мен най-красивият момент от филма  беше преди театралната пиеса, падащите лисчета от цъфналата сакура и нашите герои в действие с техните размисли и страсти и разбира се прекрасната мелодия за фон, която направи филма още по-чаровен и незабравим. :)

 

Поне вече знам какво значи Мокки и Удонге...много се смях на тази сцена  :28558: 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...