Jump to content

Ten Nights of Dreams (2006)


Recommended Posts

spacer.png


Yume juya
Година: 2006
Жанр: Фантазия
По новелата на Натсуме Сосеки
Режисьори: Йошитака Амано, Кон Ичикава, Акио Джисоджи, Масааки Кавахара, Сузуки Матсуо, Мива Нишикава, Атсуши Шимизу, Такаши Шимизу, Кейске Тойошима, Юдай Ямагучи, Нобухиро Ямашита
В ролите: Кьоко Коизуми, Ерика Тода, Кеничи Мацуяма, Ю Кашии, Садао Абе, Микако Ичикава, Косеки Юта
IMDB

Резюме:
Скорошната прожекция на филма Сънища на Акира Куросава ме накара да си спомня една подобна творба, наречена Yume juya. Всъщност алтернативното заглавие на Сънища, "Konna yume o mita" (I Saw a Dream Like This), е взето от началната фраза в новелата на Сосеки, откъси от която се представят тук.

Кой е Натсуме Сосеки?
Той е писател и есеист, майстор на психологическата проза. В някои от книгите му са разгледани проблемите, свързани с модернизацията на Япония. Заедно с Огаи Мори (1862-1922), Сосеки е смятан за баща на модернизма в японската литература. Негов портрет се появява на банкнотата от 1000 йени в периода 1984-2004г.
През 1908г. писателят създава забележителното произведение Yume juya, състоящо се от десет поетични разказа, които провокират мечтите на човека. Смята се, че съвременната японска фантазия започна с тези приказки.

Сосеки композира 10 странни сънища, чиито истории се случват в различни периоди от японската история. Началото започва с ерата Мейджи, преминава се през времената на боговете, периода Камакура и се стига до бъдещето.

Преди 1 век писателят ни предизвиква с думите:
"Аз съм амбициозен човек, който иска хората след 100 години да разгадаят моята загадка." (Извадка от писмо до Шохей Морита от 22 октомври 1906г.).
100 години по-късно едни от най-великите режисьори в съвременното японско кино повеждат зрителя през фантастичен лабиринт, пълен със загадки и безсмъртна фантазия. Но дали те успяват да разгадаят мистериозният свят на Сосеки, или ще са нужни още 100 години за тази цел?
Участието на млади таланти като Ерика Тода, Ю Кашии и Кеничи Мацуяма помагат за по-доброто представяне на различните части във филма.

Осъзнавам, че загадката на Сосеки е неразрешима, или поне не напълно.
Това не са само неговите сънища, а и сънищата на всеки един от нас, които понякога ни подсказват нещо много важно, но друг път остават изцяло неразбрани. Всички те ни карат да мислим, да чувстваме, да стигаме до определени изводи. Това истинската цел на лентата и на самият автор.

Първи сън
Love
Режисьор: Акио Джисоджи (Ranpo noir)
В ролите: Кьоко Коизуми

Втори Сън
Pain
Режисьор: Кон Ичикава (I Am a Cat, Rokumeikan)
В ролите: Тсуйоши Уджики, Накамура Уменоске

Трети сън
Son
Режисьор: Такаши Шимизу (The Shock Labyrinth)
В ролите: Кейске Хорибе, Ю Кашии

Четвърти сън
Nostalgia
Режисьор: Атсуши Шимизу (Juon, Rinne)
В ролите: Коджи Ямамото, Тору Шинагава
Това е любимият ми сън, въпреки че и другите са достатъчно добри.

Пети сън
Fear
Режисьор: Кейске Тойошима
В ролите: Микако Ичикава, Коджи Окура
Изключителен сън, който обаче не е лесен за тълкуване.

Шести сън
Passion
Режисьор: Матсуо Сузуки (Under the same moon)
В ролите: Садао Абе, TOZAWA
Този сън е изненадващо съчетание на традиция и бъдеще.

Седми сън
Loneliness
Режисьор: Йошитака Амано (Final Fantasy), Масааки Кавахара
В ролите: Sascha, Фумика Хидешима
Сънят е представен под формата на анимация.

Осми сън
Imagine
Режисьор: Нобухиро Ямашита (Tennen kokekkô, Linda Linda Linda)
В ролите: Хироши Фуджиока, Хироши Ямамото

Девети сън
Family love
Режисьор: Миуа Нишикава (Dear Doctor, Yureru)
В ролите: Тамаки Огава, Пиер Такки

Десети сън
Egoism
Режисьор: Юудай Ямагучи (сценарист на Versus)
В ролите: Кен'ичи Матсуяма

Пролог и Епилог
Режисьор: Атсуши Шимизу
В ролите: Ерика Тода

 

Български субтитри - :essubs:

 

Свали филма с български субтитри: :click: :click:
Свали филма с английски субтитри: :click: 
Свали филма с руски субтитри: :click:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много необичаен и приятен филм. Това са десет истории, които може и да не разберете докрай, но със сигурност ще ви изненадат. На мен лично ми приличаха на някакви градски легенди. А това, че всяка е направена от различен режисьор и дава десет напълно различни визии, е голям плюс.

 

Само дето, май някой е объркал снимката, или се лъжа? :D

 

http://asianmediawiki.com/Ten_Nights_of_Dream

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина беше сменена. Но как е станало това, при положение, че сложих истинската, когато направих темата? Сигурно загадките на Сосеки създават мистерии и тук.

Много различни са интерпретациите, действително. Човек не може да избере една единствена и да я посочи като най-добра. И именно затова имаме свободата да обменяме мнения по повод на предложените разкази. Има ли история сред десетте, която те е докоснала най-дълбоко?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябваше да попрехвъря филма, понеже съм го гледала преди няколко месеца и не си спомнях добре някои от историите.

В първата, странно защо, имаше нещо балканско. Може би заради музиката или диалозите, но ми напомняше на филм на Костурица. Допадна ми и играта на сенки, как в някои моменти приличаше на театрална сцена. Майсторски направена. Май тя ме впечатли най-много

Третата ми изправи косите.

Четвъртата най-много ми напомня за градска легенда. Остави странно усещане за нещо хем познато, хем далечно. С тази шапка главния беше като от картина на Магрит, а те винаги са ми били зловещи.

Шестата - много иновативна. Искрено се забавлявах, особено с жената, която крещеше "Мое!"

Седма - май не съм гледала достатъчно анимета, за да я разбера.

В осма имаше някакво преплитане на света на възрастните и този на децата.

Девета - да, тя ме трогна.

Десета - най-добрата роля на Кен'ичи досега, поне по мое мнение.

 

Останалите две също ми харесаха - ням филм и филм на ужасите. Всичките са едни малки бижута. Толкова са различни, че взе да ми става интересно, доколко се доближават до оригиналните истории, писани преди сто години.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Невероятен филм...всяка една от историите беше по своему красива и оригинална. На мен лично фаворити са ми анимацията, тази с Кен'ичи (много ми напомни за филмите на Джони Деп в тандем с Тим Бърън), с майсторите и нямата.......наистина много интересно филмче, провокира рамисъла над същността на човека, над личност ни. Реално всеки един от нас е изпитал "на свой гръб" един от сънищата, кой в повече, кой в по-малко.

Нарежда се сред един от най- любимите ми филми :)

Някой да знае къде в бг мога да намеря книгата. Може и да е на английски/френски/испански, ако няма на български превод. Ще съм наистина благодарна, ако някой каже къде я има :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Замунда го има, но няма сийдъри - явно линкът е само към активни торенти. С английски субтитри - тук, а ето и линк към българските субтитри в нашия сайт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...