Jump to content

The End of Summer (2013)


Recommended Posts

spacer.png

 

Natsu no Owari (2013)  

Страна: Япония

Също така известен като: The End of Summer

По новелата на: Jakucho Setouchi – "Natsu no Owari"

Година на излъчване: 31 август 2013

Времетраене: 114 мин.

Жанр: Драма

Режисьор: Kazuyoshi Kumakiri

Субтитри: Английски

IMDB

                 

Участват:

Hikari Mitsushima – Tomoko Aizawa

Gou Ayano - Ryota Kinoshita

Kaoru Kobayashi - Shingo Kosugi

 

Резюме: Tomoko (Hikari Mitsushima) е болна и уморена вече от връзката си с писателя Shingo (Kaoru Kobayashi), който е женен и има деца. Той е талантлив писател, но все още непризнат от обществеността. Но срещайки младия Ryota Kinoshita (Gou Ayano), тя започва сексуална връзка с него, което води до странен любовен триъгълник...

 

Торент

 

Свали

 

С руски субтитри

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поредният качествен филм от миналогодишните заглавия. Определено заслужава място сред водещите продукции на страната за 2013г.

Гледах го два пъти, понеже не видях, че има субтитри и докато се усетя, вече бях почти до финала, но реших да повторя, за да съм сигурна в смисъла, тъй като лентата прескача в миналото и настоящето почти незабележимо.

Първото нещо, което човек усеща в този филм, е пълно потапяне в един спокоен свят, от който нито героите, нито зрителят имат желание да излязат. От кадрите струи такава красота, че неволно забравяме за всичко останало. Не знам за другите, но на мен ми допадна тази екранизация на новелата. Четох критическо ревю, в което режисьорът е обвиняван в прекаленото отдаване на почит към старите майстори като Озу и Куросава, Но на мен именно това ми допадна. Уловил е буквално духа на епохата Шова. Толкова прекрасно е пресъздаден на екрана. И дребните детайли, които подчертава нееднократно, показват, че един единствен кадър може да побере цели страници текст. 

Звукът е другото нещо, което ме впечатли, наред със сценографията и операторската работа. Съчетанието между шума от природни явления като вятър, дъжд, буря и небето, изпъстрено с облаци в различните нюанси на деня и нощта. Всичко това балансира по невероятен начин с изкуството, показано на екрана от главната героиня. Представиха успокояващото въздействие на арт творението в момента на създаването му и в следваща сцена видях унищожаването му, предшествано от безмилостен природен феномен. Гениална игра със сенките, смяна на тъмнина и светлина, за да се подчертае и засили ефекта от дадена сцена! Стоп-кадрите на фона на действието също бяха много идейни. Музикалното оформление - отлично подбрано!

Актьорската игра е безупречна. На практика този филм е създаден от трима души. Невероятно, но факт. Имаме още толкова лица, които се появяват за момент, но основният фокус пада върху главната героиня и двамата мъже в живота й. 

Хикари е прелестна! Толкова умело пресъздаде образа на Томоко, с всички нюанси на поведението й, че ме накара да й се възхищавам допълнително. Вярно е, че тя не прилича на 38 годишна жена (въпреки че изглежда по-голяма за възрастта си), каквато е оригиналната героиня в новелата, но на мен така ми допадна. Дори можеха да изрежат сцената с първия й съпруг, за да попадне образа в своята възрастова граница.

Каору Кобаяши и Го Аяно чудесно я допълваха. Това е една от ролите на Го, с които си спечели наградата за Новак на годината. Фантастично представяне!

Странни взаимоотношения показаха тук, но понякога комфортният живот и разбирателството не ни позволяват да излезем извън рамките на собствения си уют.Затова донякъде разбирах героите и приемах поведението им.

Гледам втори филм на Кумакири след Антена. Определено ми допадат нещата му за момента.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А на мен точно Хикари ми се видя леко неубедителна, изглеждаше изтощена и прекалено слаба, нямаше го блясъкът в очите и, с който обикновено сме свикнали.

В Love Exposure беше животът, светлината, любовта, а тук нещо не можа да ме убеди в драмата на героинята си. Докато Го Аяно според мен извади всички страсти на отхвърления и пренебрегнат мъж.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тя драмата я беше изживяла в миналото. Настоящето й беше толкова уютно, че изобщо не искаше да го заменя за нищо друго. Затова изглеждаше толкова тиха. Затова не пожела да избяга с героя на Го. Не исаше да разваля спокойствието си. Така се чувстваше добре. Дори приемаше двойнствения живот на Косуги, само и само да запази това положение.

Иначе да, Хикари много отслабна в последните години. Не е онова момиче, което помним от Аи но мукидаши. Но именно с тази своя нова визия напарви нови, запомнящи се образи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, права си

накрая постигна мир със себе си, финалния кадър беше красноречив. Другото красиво нещо във филма, което ме грабна бяха платната за кимона, които майстореше, бяха изящни и уникални.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...