Jump to content

Tenchi: The Samurai Astronomer (2012)


lazeto

Recommended Posts

spacer.png

 

Tenchi Meisatsu (2012)

Страна: Япония

Също така известен като: Tenchi: The Samurai Astronomer

По новелата на: Tow Ubukata, Masato Kato

Година на излъчване: 15 Септември 2012

Времетраене: 141 мин.

Жанр: Период, Драма

Режисьор: Yojiro Takita

Субтитри: Английски, руски

IMDB

                 

Участват:

Junichi Okada - Santetsu Yasui

Aoi Miyazaki - En Murase

Kiichi Nakai - Mitsukuni Mito

Koshiro Matsumoto - Masayuki Hoshina

Ryuta Sato - Gieki Murase

Kamejiro Ichikawa - Takakazu Seki

Takashi Sasano - Dennai Tatsube

Ittoku Kishibe - Shigetaka Ito

Dai Watanabe - Orimasu Ondo

Akira Shirai - Onsai Yamasaki

Yu Yokoyama - Dosaku Honinbo

 Somegoro Ichikawa - Tomomaro Miyasugawa

 Kamejiro Ichikawa

 Hideyuki Kasahara

Shota Sometani

 Kitaro

 Yu Tokui

 Keiji Mutoh

 Hiromu Yayama

 

Резюме: Въз основа живота на Santetsu Yasui (Декември 27, 1639-Ноември 1, 1715), назначен като първия астроном през периода Едо, и създавайки Jokyo календара по искане на императора...

 

Награди: Best Art Direction - 2012 (67th) Mainichi Film Awards - February 7, 2013

 

:essub:

 

Торент

 

Свали с руски субтитри

 

Свали с български субтитри 1

 

Свали с български субтитри 2

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поредният силен филм на Йоджиро Такита, въпреки дългото времетраене. След като взе чуждоезичен Оскар през 2009г. с Окурибито, режисьорът продължава да показва отлични истории в различни жанрове. Изглежда за него е много интересна темата за звездните астрономи, след като се е наел да предъздаде цял биографичен филм за човека, който променя японския календар. Със сигурност това заглавие ще остане като един от най-добрите образци в жанра, понеже той самият рядко е бил изследван в киното. Такита има афинитет към подобни истории. Показва го още с по-старата си филмова поредица - Onmyoji.

Новелата, по която работи режисьора, Tenchi Meisatsu (Tenchi: The Samurai Astronomer), е написана от Tow Ubukata и разказва историята на Харуми Шибукава (Yasui Santetsu II (1639-1715) - баща му се е казвал така), известен математик и играч на Го от 17в., който прави революционна промяна в японския астрономичен календар. Той изработва нов, по-точен такъв (Yamato, Jokyo) и става първият официален астроном на Япония.

Филмът осветява малко известен епизод от японската научна история. Обяснителните детайли със сигурност ще направят впечатление на учените, както и на хората, които се интересуват от астрономия и дори инженери и математици, но определено няма да доскучаят и на обикновения зрител. Тук можете да видите геометрични теореми за лунни орбити и какви ли не загадки по темата. Главният герой е очарован от математическите пъзели и звездното небе, дейности, далечни от уменията, които трябва да развива един уважаващ себе си самурай. Обаче ентусиазмът, с който Джуничи Окада представя своя герой, е заразителен а постоянството и решителността му биват оценени дори от владетелите на страната.

За Джуничи мога да кажа само хубави неща. Въпреки че е възпитаник на Джонитата и е известен изпълнител, Окада се представя еднакво добре и в киното. Страхотни характери пресъздава на екрана. Помня го още от времето, когато си сътрудничеше с режисьори като САБУ и Коре-еда. С този филм отново се връща към сериозните си проекти, още повече миналогодишното му сътрудничество с Такаши Ямазаки, Ейен но зеро, стоя 8 седмици номер 1 в бокс-офис класацията на Япония. Тази година актьорът пое предизвикателството на новата тайга драма и отново ни радва на малкия екран с биографична роля.

За очарованието на лентата допринася и присъствието на Аои Миязаки (тя отново е прелестна!), както и нейният екранен брат - Рюта Сато. Началната игра на Го, която Сантецу направи с героя на Йоко, ще остане емблематична за филма. Показаха отлично Кансайско комбо!

52e487e131cf9543.jpg

Филмът ми напомни за Цуругидаке по отношение на изследователската част и експедицията, която героите предприеха, за да наблюдават траекторията на Полярната звезда и да докажат, че старият, 800 годишен календар, не може да предвижда точно слънчевите затъмнения. Картите на звездните позиции, които рисуваха, се оказаха много полезни за изследванията на героя. До онзи момент японците са боравели с китайския календар Сенмьо, но той не е бил нагоден към техните географски показатели (никой не е взел под внимание разликата в дължините между Пекин и Едо) и поради това не е бил точен. Въпреки съпротивата на императора (властта по онова време е била разделена между него и шогуна), Ясуй има късмета, че на негова страна застава чичото на шогуна, Мицукуни (в ролята Киичи Накай), който се оказва най-ревностният му поддръжник.

* Филмът няма пропуски и по отношение на научната точност. Такита е ползвал услугите на учени, за да разгърне сюжета на това ниво.

* Композитор на музиката е Джо Хисаши.

 

c6e8a4885923c4c3.JPG

75c44fb0342fb059.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Допадна ми филма, наистина не разбрах как минаха два часа и кусур:-))

Укио е казала всичко за филма, прекрасно описание, благодаря ти!

Обожавам всички тези стари дворци, дрехи, нещица. А тук има и интересни сметала, броячи, уреди... Ох.

Кога ще порасна и ще престана да си падам по джаджи, било то старинни.

За Джуничи, какво да кажа. Обичам го още от " Flower" на Корееда.

Отново ме докара до онова топло, ведро чувство и странно-необяснима усмивка.

Целият актьорски състав е на ниво.

Препоръчвам, знам, че ще си намери хората този филм.

 

Започвам му превода, не открих да го е заявила някоя група.

Но ако някой друг е започнал да кове буквите, да свирка. :up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...и след чудесния превод на naia идва и моето благодаря!  :subs:  :)

Настина прекрасен филм, чудя се защо съм го пренебрегвала до сега, а отдавна ми е изтеглен. Много положителен, и на мен веднага ми дойде асоциацията с "Хана" на Корееда, страшно зарежда.

Особено ми допадна момента  с двамата учени чудаци и крачките, които броиха. :D  Хареса ми и появата на Аои в началото, това момиче е слънце, където се появи и изгрява в буквалния смисъл на думата, изключително естествена и чаровна. Хареса ми срещата им с Джуничи пред храма, неговата непохватност, харесаха ми задачите пред храма /а аз не обичам задачи по принцип :P / , пръчиците за смятане и още и още...

Приятно гледане и забавление с древните японски учени, ще се потопите в неочаквано приятно и вълнуващо приключение!

 

p.s. Джуничи е разкошен в ролята си!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стойностен филм,много-и математическите задачки, и наблюденията на звездното небе , и слънчевите затъмнения,не знаех ,че ги има толкова често в един човешки живот,и научните експедиции ,и не на последно място играта Го.Увлекателен , занимателен и полезен филм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво още мога да кажа, освен това, че филмът е чудесен. За мое съжаление не го гледах със субтитрите на Ная, което е поправимо, но все пак съм очарована от това късче от японската и научна история.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма го по тракерите ли? Нищо чудно, но наистина се радвам, че сте го гледали!

Няма значение с чии субтитри, филмът има хубаво послание! Благодаря!

Важен е източния дух..., нали? :-))))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 45 минути, naia написа:

Няма го по тракерите ли? Нищо чудно, но наистина се радвам, че сте го гледали!

Няма значение с чии субтитри, филмът има хубаво послание! Благодаря!

Важен е източния дух..., нали? :-))))

В българските трекери нямаше сийд, затова си го изтеглих от руски такъв. Но това не значи, че не могат да се ползват и други субтитри. Просто късно се сетих, едва след като видях темата тук.:D, Аз също съм ЗА източния дух.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...