Jump to content

The Great Passage (2013)


ukio

Recommended Posts

spacer.png

 

The Great Passage

 

Големият брод

We Knit Ship (literal title)

Fune wo Amu

舟を編む

Жанр: драма, комедия, романс

Премиера: 13 април 2013г.

Времетраене: 134 мин.

Режисьор: Юя Ишии
Новела: Шион Миура (публикувана на 17 септемри 2011г.)
Участват: Рюхей Мацуда, Джо Одагири, Аои Миязаки
Субтитри: български, английски

 

:imdb:

 

Резюме

създаването на най-обширния тълковен речник, правен някога в Япония. Въпреки появата на съвременните компютърни технологии, които на практика поглъщат хартиените носители , екип от умели редактори поема предизвикателството и в продължение на няколко години написва труда на живота си - The Great Passage.

Актьорската игра няма нужда от коментиране. И Рюхей, и Джо, и Аои внасят позитивизъм на историята.

Още една "отнесена" роля за Рюхей - от тези, в които обожаваме да го виждаме. Одагири е на другия полюс. Той поема комедийния персонаж, който се променя с времето и осъзнава цената на истинското приятелство. 

Филмът не е динамичен, но на места съдържа свеж хумор и е качествен като продукция, избрана да се състезава в сериозни форуми. 

 

Любопитно:

* Филмът е сниман между юли и септември 2012г.

* Лентата е японското предложение за чуждоезичен Оскар 2014

:essub:

 

Свали с български субтитри: :click: и Тук

 

Торент

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер филм. Показва работата на хората, работещи с езика. Заради една едничка единствена дума направиха 5-та редакция!

Защото думите и качеството на работата за тях бяха свещени.

Няма екшън сцени, драми и трагедии,  върви бавно и равномерно като сезоните, но показва истинския смисъл на живота. За някои.

10/10

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, беше както винаги много сладка. Почти като детенце. С тая си невинност двамата бяха чудесна двойка. TheGreatPassage_Still01.jpg

Редактирано от t_lozeva
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хе хе каква трансформация на Рюхей, невероятен! Да идва да си взима Оскара, за него си е :D

Не знам как е влязъл в роля или по-точно от кой речник е излязъл, но е перфектен :28558:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нали? Така като гледам номинираните, всичко клони към Рюхей. Говорим за наградите на Японската академия. Не че Рюхей не е достоен да се състезава и за американските такива, но кой да го включи в борбата там?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пълно дърво е! Както се изисква за ролята :) Но на мен точно това в него ми харесва. Искреността и простотата на играта. Въпреки всичко, присъствието му пред камера не остава незабелязано и завладява без да се старае изобщо! Има нещо "дзен" в него. Правене чрез неправене. Действие чрез недействие. Хармония с вселената, истинност и съвършенство. Сигурно му е останало след като изигра самурая в "Табу".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ти си гений! Дзен е точното определение.

12 номинации е взел този филм за наградите на Японската академия. Само две други ленти споделят тази цифра - Like Father, Like Son и Tokyo Family.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам дали сме виждали истинския Рюхей, за да разберем що за птица е.

Всеки път го виждаме  различен, когато е бенрия с Ейта е наблюдателен, бързо мислещ, комбинативен и супер хладнокръвен, този път беше плахо и скромно момче, което не може да говори с хората, не се виждаше Рюхей направо, беше се изключил наистина, за да стане Мажиме /Сериозен/.

Голям хамелеон, въпреки, че изглежда да го прави с лекота и да не полага големи усилия в тия трансформации. На нас ни остава само да се наслаждаваме на таланта му :bow:

 

 

Моят любим момент от филмът е, когато даде определение за Любов...право в целта!

Нашето момче повярва в себе си и изрази емоциите си, как  да не му се радва човек. Силен и емоционален момент. 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също се надявам някой да се захване с превода. И без това скоро не се очертава да видим останалите номинирани. Поне да предложим на публиката тези, които успяха да достигнат до нас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Познайте, кой филм обра наградите на Японската академия? Дааа, Рюхей е най-добър! Честито на лентата! Взела е отличията в най-престижните категории. Цели 6 на брой.

Много силни заглавия имаше тази година. Дори ми е мъчно, че някои от тях са останали без награда, при положение, че в битката за Най-добър филм имаше рекордните 6 предложения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И български постер, който както винаги е великолепен!
Само коментари липсват. Излиза, че филмът има цели 8 лайка, а само 3 души са го гледали/коментирали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз какво да добавя  :inlove:   на български насладата от гледането на филма е десеторно по-голяма, защото докато гледаш филма осъзнаваш колко важно е значението на думите и на езика, а когато всичко това се случва на родния ти език разбира се е  още по-сладко.

В този ред на мисли огромни благодарности на двете форевър евър най-готини сестри Лозеви + Ошина за труда и хубавия превод :subs:

Рюхей го заслужава, а ние заслужаваме Рюхей. :es:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да спра да им се учудвам на японците. Колкото и филми да изгледам, винаги са ми странни отношенията помежду им. Не говоря само за тези тип мъж-жена (които си бяха доволно странни де :)), а и тези между колегите в работата.  Също и за отношението на човек към самата работа, към живота изобщо.  Толкова са различни от нас. Все път им се мая и всеки път ми харесва нещо в тези спокойни филми. :) Дали атмосферата, дали нещо друго. Някакси много щастливи изглеждат в обикновенният им живот.  Филма е страхотен, поне мен успя да ме хване и има хубаво послание.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Демонче, Демонче той Рюхей винаги играе типичен японец , ама от най-типичните :28558:  ( съжалявам, но не се сдържах). Аз май не заслужавам Рухей или той мен - не знам, обаче както винаги с хората от неговото семейство е повече от перфектен. Изобщо във лентата са събрали толкова добри и емблематични актьори, че и ням филм без сюжет да беше пак щеше да им се получи. Не, че искам да пробват, но за мен най-голямото достойнство си остават актьорите ( дори и тези с малките роли), всички бяха твърде достоверни и естествени в образите си и някак безмълвно придаваха мисли , изненада, респект и презрение. Във филм посветен на думите неизреченото беше по-силно, а според мен потапящата атмосфера се дължеше не толкова на историята ( все пак значимостта на всяка професия и как я показват японците отдавна е спряла да ми прави впечатление ), колкото на умението на хората вътре да крадът камера и внимание на едно :) . Не мога да кажа, че ме впечатли или ми хареса, обаче и обратното не мога, не ме натовари, не съжалявам, че го гледах, но не ме и вдъхнови, а на всичкото отгоре затвърди отношението ми към всеки един от играещите :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може ли някоя добра душа да качи филма в Замунда?

Метафора за правене на речник.

 Чрез думите предаваме мисли, а с речникът се ориентираме правилно.

Кууки о йомейо йому - чети между редовете

Генгогаку е завършил. Теоретик идеален, но лош практик.

То се бори цял живот с кораба но уми.

С думи предаваме послания 

Хоняку но хон - номер с криле

Значение

Обръщам нещо обратно, да пърхам с криле, променям гледна точка. 

Чрез фантазия, свободна интерпретация

Свобода като превеждаме да използваме силата на езика. Летището, от което тръгваме е оризовото поле

Връзка между бан като ред, номер, задължителност и криле

Тоубан

Реем се и се опитваме да се приземим на точното място

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...