Jump to content

Shield of Straw (2013)


ukio

Recommended Posts

spacer.png

 

 

 

3dfebf8b7667eec8.png

 

 

 

Shield of Straw

Wara no Tate

藁の楯

Жанр: екшън, съспенс

Премиера: 26 април 2013г.

Времетраене: 125 мин.

Режисьор: Такаши Миике
Новела: Казухиро Киучи (публикувана през 2004г.)
Участват: Такао Осава, Тацуя Фудживара, Нанако Мацушима, Цутому Ямазаки, Горо Кишитани, Кенто Нагаяма, Масато Ибу

 

Включен в конкурсната програма на кинофестивала в Кан тази година

:imdb:

 

Резюме

Миике няма да е Миике, ако на година-две не ни предложи поне един приличен екшън. Много се изписа и коментира във връзка с този филм, още когато беше избран в селекцията на кинофестивала в Кан. 

Shield of Straw разказва историята на няколко души, които рискуват живота си, за да защитят жесток убиец. 

В света непрестанно умират невинни хора, но какво коства на служителите на реда спасяването на подобно същество?

Психологическата нишка, залегнала в основата на филма, се прокрадва през целия сюжет. Този път Миике загърбва делата на престъпника и ни показва пътя към неговата Голгота.

 

През последните няколко години виждаме рязък завой в ролите, които Тацуя Фудживара прави. Очевидно е решил, че злодейският образ му отива повече и не е сбъркал. Такао Осава прави същото, но  в обратна посока. Смея да кажа, че той е перфектният актьор, който може да бъде избран за негативен персонаж, но приятните роли, които пресъздаде наскоро, разкриват друга, неподозирана част от неговия талант. Нанако е още едно отлично попадение от страна на режисьора. Тя е единственият женски образ във филма и се справя чудесно с ролята си. Друг артист, който заслужава похвала, е Кенто Нагаяма. Въпреки краткото си участие, той доказа, че има сериозен потенциал, подобно на брат си.

Много изненадващи решения видях от страна на режисьора в тази лента. Те не са нелогични, но понякога не помагаха в дълбочинното разкритие на даден персонаж. Затова от време на време се чудех, дали да му се сърдя, или да се радвам за нетипичния завършек на всяка сцена.   

 

Любопитно:

* Снимките започват на 19 август 2012г. и завършват в началото на октомври същата година

* Сцените с високоскоростния влак са снимани в Тайван

* Отзивите от Кан:

 

 


Режисьорът обясни, че е било доста трудно да снимат някои от кадрите в Япония (става дума за моментите с бързо действие, заснети във високоскоростен влак в Тайван). Филмът е правен по роман и се е наложило някои промени в персонажите. Героинята на Нанако в действителност е била мъжки образ, но тук подчертават женското в нея като я правят и майка.
Миике говори за съвременното кино в Япония, както и за своите методи на снимане. Обясни, че не прави филми, които да се харесат на определена публика, а следва своите импусли. Когато реши, че нещо му е интересно, той го заснема, без да мисли, на кого би се понравило.
Актьорите, от своя страна, затвърдиха общоприетото мнение, че е изключително лесно и приятно да се работи с режисьора.

 

 

Линк

Линк с български субтитри

 

 

 

П.П. Да се надяваме, че скоро ще се появят субтитри за филма! Гледах го преведен, но ДВД-то едва е излязло и  не се знае, кога и дали ще бъде събнат за широката публика.

 

 

 

65e2c35391a8dd10.jpg

e52d86f303b08aaf.jpg

35c66dbc7608272d.jpg

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

    Реших да не обръщам внимание на типичните похвати на Миике в филма, най-вече на преувеличените моменти и абсурдността на цялата история. Ако ги нямаше тези неща, нямаше да е Миике. Забавлявах се с филма, без да го взимам на сериозно и определено ми хареса. Интересна тема е поднесал, по едно време се запитах, ако тук в България предложат 1 милиард за смъртта на някой, колко ли хора ще се отзоват? Но стигнах до заключението, че най-вероятно николко...защото правителството ще им обложи непоносими данъци. :)

    Единственото слабо нещо в филма, освен пресилените моменти, бе Фудживара. В Парад бе страхотен, има моите адмирации, но тук изобщо не му повярвах. Изключително неубедителен и повърхностен. Дори да играеш психопат, не става само да проявиш външно агресията си, а през останалото време да си спокоен, като монахиня. Вътрешно не усетих никакво потапяне в ролята, а само изкуствени и не на място изблици.

   Ако ще давам някаква оценка...7/10. Изгледах до с удоволствие, но не мисля, че след някоя и друга година, това ще е от филмите на Миике, който ще се помнят. Сигурно и той самият не мисли. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това скучно нещо го има и преведено http://zamunda.net/details.php?id=404533 title="Click Me" rel="nofollow external">click-me.gif . Ами на мен от един момент ми стана непоносимо скучен, а Фудживара отново си беше на неговото си обичайно ниво : ужасно слаб.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля че бях толкова жегната от самата тема, че не успях да оценя филма като лош или добър. Просто през цялото време си мислех как бих убила такъв човек и безплатно, но и си задавах въпроса - това няма ли да ме превърне в чудовище като него?


Струваше ми се абсурдно полицията да защитава някой способен да нарани и убие дете, струваше ми се абсурдно престъпникът да има повече права от жертвата, както е и реално и най - вече ми се струваше абсурдна смъртта на онези полицаи, опитващи да го защитят. Определено една реална, жегваща тема. Актьорът .. като че ли не успях да го възприема в тази роля. На филма може би му липсваше малко динамика, малко философия.. нещо. Но иначе темата размърдва някои заспали мозъчни клетки. Определено повдига въпроси. 


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...