Jump to content

Международният език на плакатите


Recommended Posts

В една от анкетите в раздела, се вижда че доста хора си избират филмче по плакат. Колкото и поговорки да има за книгите и кориците, ако питате някой от книжарския бизнес ще се убедите и че правилната корица продава. Може би не толкова колкото гениялния текст, но така, да има как да закуси автора...

А напоследък в очите ми се набива плакатната мода... Нещо като вълни :).

Ок ще допиша въведението после ако трябва, но сега вижте само плакатите на най-коментираните в момента във форума... и текущо прожектирани корейски и японски сериал по-долу.

 

1. Случайно ли е според вас?

2. Сещате ли се за други подобни случаи?

3. Кои са ви любимите плакати?

 

PP: Ако използвате някоя от класациите по-долу, моля цитирайте форум и никнейм :)

omvp1.jpg?w=620

 

d0d878d34eab4100.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дълго мислих за плакатите и изразните им средства. Тъй де, понякога и в несериозните неща може да се подходи сериозно :)

Първите плакати, на които се радвах бяха белички - два японски, за ученически-любовни филми. Очаквано и двата слаби, очаквано единият все пак по-добър. С по-добрия плакат и по-добрия филм.

say-i-love-you.jpg e245d2067c43052f.jpg

 

Тук не се повтарят толкова явно колкото в горния пример, по-скоро идеята им се повтаря - момче и момиче, училище, нежна сцена, бял фон, бяло лице, чистота... розов надпис. Актьорите и в двата плаката се раздават еднакво, просто тройното повторение тип комикс е досадно в плакат, почти като рисуването на кинолента отстрани ... Така се обезсмисля целувката накрая, че и целия филм с нея... Докато близкия кадър във втория плакат подсилва емпатията на зрителя към емоцията и го зарежда с очакване. Според мен :). От друга страна този близък план не е съвсем типичен за японските търсения... тук случайно им се е получило...

А искате ли една корейска версия? По-добра е и от двете японски :), според мен.

KillMe_Heel_Me%2B_BG_poster_version01.pn

------------------

Разбира се, въпросът под линия е:

4. Има ли полза от такова повторение на концепция в плакатите. Ако един плакат докарва зрители и пари, значи ли това, че ако формулата му се повтори то и печалбите ще се повторят? Трябва ли плакатът да е пряко свързан със филма и да представя нещо реално от него?

Ето ей тоз плакат е личната ми прецакня -

 

HyEVv13a.jpg

 

Заради грънджа в него изгледах филма, но в нито една сцена това творение нямаше нещо, дори малко визуално подобно, на хубавкия плакат, никакво подобно настроение, търсене, светлина или пъстрота. Освен, че беше грозен и еднообразен, филмът зад плакат се оказа и тъп... Тогава осъзнах, че плакатът му е направен допълнително, за да спаси продажбите на едно прецакано заснемане... Подменена корица...И при мен проработи, вързах се, ужасен ужас...

----------------------------

 

Така че могат да се формулират и следващите въпроси:

5.Трябва ли един плакат изобщо да отговаря на филма?При Самураи сенсей, героите са костюмирани правилно, но те никога не се качват на въртележка, никъде. И какво... освен, че плаката е грозен едва ли има други забележки... 

Samurai_Sensei-p1.jpg

 

 

6. Достатъчно ли е да показва героите в дрехите, в които играят, но не и в сцена от филма/сериала? Обаче в логичното им състояние, без странни и чужди за историята елементи. Т.е. Има ли нужда от Правдив плакат?

В тоя случай най харесвам плакатите на Рурони Кеншин... Хем демонстрират костюмите и героите, хем са ужасно близки до действието. Не е като да ги качат на самолет примерно или да ги проснат по някои чаршафи с чеверни листенца...

 

 

Rurouni-Kenshin5-600.jpg

Rurouni-Kenshin2-600.jpg

Rurouni-Kenshin3-600.jpg

Rurouni-Kenshin1-600.jpg

 

 

 

7. Трябва ли да показва взаимоотношенията между героите? Веднага да се разпознава кой е лошия и кой е  добрия? Кои ще имат връзка или поне намек за такава? Кои няма да могат да се гледат или ще спорят повечето от време?

 

9f61107a5d307c41.jpg или трябва да има мистична неизвестност с най-общо загатване на възможностите?

Siren_Japanese_Drama_p1.jpg

 

 

 

8. И този въпрос е за отделен пост :), който ей сега ще допиша. Може би. :) Въпросът е, има ли определени елементи и подредби, които вече да значат нещо за нас, още като ги погледнем. Пози? Жестове?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

8. Има ли определени пози и подредби в плакатите, които вече да значат нещо за нас като ги погледнем. Пози? Жестове? Има ли източни и западни плакати? Ок, няма да въвеждаме визуалния мем, освен ако не настоявате, просто си говорим така както и го чувстваме.

Първо, ключови разбира се са костюмите. Ако е наблегнато жестове и поведение, очевидно гледаме ром-ком или драма, ако акцентът е на униформа или кабинет, това е професионална история.

Emergency+Couple_BG_poster_version02.png

Ishitachi_no_Renai_Jijou-p1.jpg

Или не е толкова очевидно? Не знам, така и не догледах тези двата...

Разбира се понякога има и смесени случаи, но най страшни са детективските варианти... Ужасни плакати, просто ужасни...

Лично аз не обичам и плакатите тип "Испанската кралска фамилия", т.е. когато всички герои са наредени един до друг и гледат напред... Но обикновено те крият доста популярни заглавия.

 

A+Gentleman%E2%80%99s+Dignity_BG_poster_

 

Нито тези плакати тип "Нощна стража" са ми фаворити: те малко по-раздвижени, но пак цялата тъпла е отпред и всеки идолчо е награбил нещо та да лъха на интерес. Това по правило се ползва за ученически продукции. и всъщност крие и много популярни заглавия.

 

PrivateBakaleyaHighSchool.png

photo357501.jpg

Но се случва и когато героите се държат кати ученици :) Shitsuren+Chocolatier_BG_poster_version0

 

Но понякой път има и по-оригинални панорамни решения тип Мадридски купол:

(Обаче прекалено оригиналния плакат не е печеливш... поне съдейки по броя на коментарите...)

 

Sassy_Go_Go_BG_poster_version01.png

 

 

Пирамидката, в която има едно централно лице, а всички други потъват назад също не ми е любима, но пък понеже е стандартна, и върви на всичко, зад нея се крият и доста добри филми и сериали, които не се нуждаят от уникални плакати.

 

Kazoku_game_zps71c00f42.jpg

А и някои бозави истории също...

arrow_season2_poster.jpg?cdnnode=1

Има и обратна пирамидка :)

Crows_Zero_BG-poster_version_01.png

И цяло пирамидесто кръгче :)

Unubore_Deka.jpg

 

 

------

 

Аз харесвам най вече плакатите с 1, 2 или 3 фигури, които обаче не винаги крият добри филми :) в последствие.

(Примерите тук обаче са на неща, които считам за добри.. )

Една фигура - ако е цялото тяло, ще трябва да е в много раздвижен жест. Понякога е само лице отблизо, но това рядко е привлекателно като за цял филм... и нямам подходящ пример оказва се, освен на запад...

 

Attention_Please.jpg

 

При две фигури обикновено става въпрос за партньори. В азиатските филмии и сериали, не се заблуждавайте, те няма да се оженят накрая :)...

 

7511222Q.jpg

Angels_%26_Demons-_Cold_Case_Anonymous_I539357461798265420_6c250cec_c2x.jpg

 

Всъщност има надежда за Хепи-енд, но само ако са прегърнати... Както се видя и в романтичните розови от предния пост...

 

Man+grom+the+Stars_BG_poster_Version04.p

 

 

А тройката е винаги триъгълник. Любовен. 

 

8490721q.jpg

 

 

 

Какво ще кажете? Има ли и други версии? Струва ли ми се, или има нещо вярно? Има ли тайни правила за плакатистите? А явни за публиката? Имате ли си любими плакатни кодове?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата е страхотна. Трябва ми време да се включа и ще го направя между една-две манджи. Плакатът, разбира се, продава и затова се прави. Общото между тези, които си избрала е, че не са измислени от художник-плакатист, а от компютърен разбирач на Фотошоп. В последните години плакатистите работят основно за изложби и биеналета, но с шут бяха изхвърлени дори от сферата на театралния плакат. Дали в центъра на един плакат е снимка, рисунка, колаж не е толкова важно. Трябва да има задължително виц, да носи основната идея на филма,  да не е "бъбрив" и да има ударно въздействие. Общо взето в тази посока са ми мислите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Давай, давай... Включвай се :)

Сигурна бях, че не може да стане тема за плакати без да си кажем нашите - на Стефан Десподов да речем...

%D1%85%D1%8A%D1%88%D0%BE%D0%B2%D0%B5(1).

Само че театралните май са с други принципи.

Гледах че в киното театрални плакати почти няма, освен може би Уди Алън.

006d864ca512f3f926e7b42bbf5e6eb2.jpg... А и той си прави и класически кинаджийски.... blue-jasmine-poster.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Голямо търсене на съвременен филмов плакат, който да ме грабне, падна... и не откривам. Може да съм „академично” задръстена, но за мен плакатът е провокация и идея. Разбира се, трябва да бъде функционален  и да носи информация. Но защо добрата идея да не е функционална? Мисля, че емоцията трябва да води пред информацията,а посланието е в идеята.

Плакатистите са хора със Самочувствие.  Те мислят за себе си като за същества, които мислят различно. И мероятно са прави, защото правенето на плакат е начин на мислене, което се развива с много четене на качествена литература, с гледане на театър, кино, с музика -  ерудицията е задължителна и пак е недостатъчно, ако липсва чувството за хумор.

Не мога да отрека, че модата също не е за пренебрегване.  Но къде е тънката граница между стил, мода и повторение? Сложна работа. Киното залага на ярките си звезди и затова те задължително присъстват на плакатите. Виждаме ги композирани по няколко начина: пирамидално; главните,  рамкирани; главните, летящи в пространството (намеква за комедийни моменти); кадър от филма, показващ любовна връзка между героите или любовен триъгълник, четириъгълник и т.н.  За приключенските филми е задължително размахването на оръжие. Схема в схемата. Въпреки цялата самобитност на азиатското кино, плакатите, които го рекламират, са буквално копирани, без никакво въображение, от холивудските.

Мога категорично да твърдя, че има световна криза в жанра (плакат) и тя е напълно адекватна на вкуса и интелектуалното равнище на аудиторията. Кому е нужно да разчита кодове и послания, когато можеш да получиш информацията смляна? Просто като в Рибия буквар. И тъжно.

463461-poster-290x405.jpg Това ми харесва :)

 

И този:

LOTRFOTRmovie.jpg

 

Старият български плакат:

3.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Азиатски инвенции

 

Групови снимки за спомен

10401435_10208526130301838_8282942622567

Той и Тя

12400515_10208526140982105_3379096401506

Любовни триъгълници

12400787_10208526146542244_4958218770132

Тип "Семеен портрет"

10307418_10208526148262287_6466705056868

На етажи

5275_10208526149702323_15439260200462575

и т.н.

 

Този ми харесва.

786_p.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оооохоооо :))))))) Чакай, че от вчера се кефя на лентите :)))))))

Matrim, къде си била досега? Страшно ти се радвам, съмишленико :))))))))) Айде да пием кафе/? ако заимаш път към Сф :).

Семейния портрет, груповата снимка и етажите много ме изкефиха. Якоооо :)

Днес ще добавя партньорите и единаците :).

Интересно, че тип Властелина на пръстените май не правят... не обичат да размиват фонове и да преливат две сцени, поне не и в масовите. А японците изглупяват и като почнат едни ми ти ленти и надписи....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Удоволствието е изцяло мое! Намирането на съмишленик е почти като откриване на брачен партньор, но без тежките последствия   :28558:

Всъщност,сред "Любовните триъгълници" има доста прилични, които ме устройват. Като сложиш снимката на добър, изразителен актьор, ефектен костюм, грамотна композиция и усет към колорита, що да не се получи? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дааа щастлива съм, щастлива съм :)))))))).

Това е подборката с партньорите, макар че по Азия те често и са и конкуренти, съперници... или стават заклети врагове. Японските до един са симетрични, много тенденциозно. Единственият леко разместен е корейският... Имам си някакви ттеории по темата но ще се въздържа :)))))))))

acda6e3e7d3860a3.jpg

Ето и  версиите на единаците:

281aea5f316c21a5.jpgТук подбирах по подобие на композицията ...

Мисля си, че чисто азиатското изобретение е жената, която сочи с пръст. При нас ако е жена, няма точно да сочи, някак си - култура... Иначе високи самотни фигури в мрака и полуизвърнати герои съм виждала всякакви... също и скачащите диагонално в кадъра. Лицата в едър план също не са нещо ново, но при тях има и попадения :).... и само японците могат да поставят виждането на призраците в розово....

Намерих Властелинът на пръстените в епичните китайски творби:

 

281563a3c3fc588c.jpg

 

 Но най се кефя че намерих и някои по-оригинални плакати, макар че близки и подобни пак има се оказва... Но ето един пример

 

f2dec1382c3e44ef.jpg и 175925.31796932_1000X1000.jpegно примерно тия не са баш-постерите, а просто някакви помощни версии. На Хелиос примерно има сериа плакати сгрупови и единични снимки... явно хората продават.

Helios-2015-4.jpg 

 

Всъщност съгласна съм, че в тройките лесно може да се постигне добра визия. Като че ли това е и най-ясно за съвременния зрител. 

Ха обаче току ще се сетих за една нестандартна тройка :) Беше хитър плакат 

5fZw6u7gNuBPngiSWk80GE.jpg

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какво ще кажеш за плакати с чедъри? Може би плакатът-"майка" е на "Шербургските чадъри" (1964)

3740CherbourgParapluies.jpg

 

1010620_10208534618514038_90837335626964

 

Обяснението за тази тенденция, може би, е съвсем прозаична: твърде дъждовният климат(?)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ха, дадох шанс на желаещите да се изкажат на тема "облаци и дъжд" :icon_sunny: .... да са се вместили навреме...

Китайското "облаци и дъжд" страшно ме беше впечатлило при Бари Хюгарт, та даже седнах да го проверявам накрая :)... не може човек да се доверява пряко на фентъзита и романи... . Аз съм жена, но никак не се възприемам като облачна, дъждовна и пр... е... познавам "русалки" де, но... чак тоолкова масово и еднозначно...Та в любимото фентъзи, облаци и дъжд беше свързано със женското начало и сексуалните практики. Вероятна база е тази думичка "ин", от двойката ин-ян, която май означава облаци/чно небе или нещо подобно и не така буквално, знам ли....  и не, фенг-шуй и пр. - не, благодаря  :na2: .

Та според мен японците много ги обичат чадърите и дъждовете особено по любовни сцени и филми. Обаче аз най съм си се кефила на чадърите в Гарваните, понеже мачкаха... Тук от 1:38:45 може да ги видиш с прилично качество ако ти се прииска... Иначе прилагам снимка :)... Но не можах да намеря боен чадър на плакат... Само малки момиченца или девойки и котета с чадъри... 

 

А за дъжда какво ще кажеш? 
:)))))))))

Crows_Zero-005.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Минало е известно време. На момичето е попораснала косата. Сближили са се, дори са успели да се скарат и сега тя ще "сдобри" обиденото момче. Плакат в развитие. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Че те са два плаката - един японски (май от по-нов филм ) и един корейски . Са за годината мога и да излъжа , но по едно време си беше цяла вълна с плакати на двойки в метрото. Сещам се за тайландски и тайвански вариант.........

Майра от както си направила темата започнах да заглеждам постери. Човече радвам се , че не си избирам филмите по плакатите (аз дори не се заглеждам в тях) , повечето не просто са ужасни, ами могат да ти убият в зародиш намерението да гледаш. Харесах си един плакат, филма бих го гледала, така или иначе, но плаката е красив......аха да го изтипосам и не знам какво стана.......после пък забравих името на филма  :896767: . Абонирала съм се за темата и ако се появят субтитри, мнение или каквото и да е било ново ще го видя и тогава обещавам да дам нагледен пример за това що е то красив / грозен плакат - според мен , де  :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Очевидно филмите са два, само дето аз не бих определила тези неща като плакати, а като снимки от филми. При това, не много ефектни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Matrim, здравата ме разхили как и е пораснала косата на корейката :))). Но май корейският плакат беше първи, начи япинците са постригали и повдървили момичето, да е по невинно, това ще да е :)))).

Keva ако имаш време, дай тайванцте в метрото :)))). Много са ми смешни и интересни всички тези съвпадения и заимствания... А явно културите в изтока са ужасно различни... Но като решат, че нещо е модно и секси откачат и го дублират навсякъде...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е въпрос на време, но честно казано не си спомням имената на филмите. Все пак за едното се сетих къде съм го видяла и ето ти постер с метро - този е от 2009.

rodfaifahmovie_1024_1.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Кева, тогава не съм чатила, но това ти съвпадение с метрото адски ме накефи :)

 

А иначе, понеже почнахме със Сатоми и след толкова розово и сиво... ок и малко жълто ми се прииска да сложа един сполучлив и нетипичен плакат :)

ro6k9uc5jve4.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...