Jump to content

девеопашатата лисица


Recommended Posts

Покрай един пост във facebook свързан с новоиздадена книга с приказки ... изникна името на Братя Грим , та тогава се сетих за статия която четох наскоро свързана с тях ,как започва една от техните ФОЛКЛОРНИ приказки  „Имало някога един лисан с девет опашки. Той искал да разбере дали жена му е вярна, изпънал крака на миндера и се престорил на умрял”.Замислих се , как демон от азиатския фолклор е попаднал пред погледа на Братя Грим и с моята развинтена фантазия, и човек май прекаляващ с фентазита реших ,че или са били като в Supernatural ловци ... или са обикаляли света и са записвали фолкролните приказки на народите по техният си шашав начин( шегувам се хаха) ... с една дума ЗАМИСЛИХ се по темата ... правя я самозаради ДЕВЕОПАШАТИЯ ДЕМОН .Честно казано вече се чудя дали не са съществували верно талъсъми, гоблени, вещици и тем подобни и дали не съществуват все още някъде ...

 

п.с надявам се скоро да мога да си взема оргиналините приказки на Грим и да им се насладя ... :xaxa:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Яки времена бяха  :28558: Не можеха и с топ да ни преместят от телевизора, а сега не могат да ме накарат да седна пред него. :rofl:

 

Аниме е, обаче е почти невъзможно да му намериш оригиналната версия на японски. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ау. Много го гледах това. Даже май знаех, че е японско. Имаше и една копродукция с Япония, която обожавах - Тайнствените златни градове. Няма ли приказките някъде с бг дублаж?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

п.с надявам се скоро да мога да си взема оргиналините приказки на Грим и да им се насладя ...  :xaxa:

 

Ако са последно преведените, четох много лош отзив за превода им. Опитах се да намеря статията, но не успях :/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aurora която четох аз , можеш да я намериш тук ... а тук има готови преведени приказки , които нямат общо с това което чета на малкия.Тези си ги чета аз ...

 

poster---KYM-LISAN---100-x-70_large.jpg195e9c941d2915b22fe273860d5fc1ea.jpg

хахаха Майра песента забавлява , много се смях хахаха ... Гьоте , чела съм малко от другите му творби ... имам една любима , първата която е писал на кораба или платноход( забравих какво плавателно средство беше ) , но започва така " Кръв нова,огнена кърма, аз суча от света и ме природата сама държи на свойта гръд.В такт с нашите весла , люлеят ни вълни , отвред забулени в мъгла ни срещат планини .Що се свеждаш взор мой ясен , пак ли идеш блен прекрасен ? . Отлети , и в тоя кът, обич и живот кипят ... " няма да го рицитирам цялото , но е от три коплета и в своят житейски опит съм стигнала само до втория .... и пак бягаме леко в страни от темата , но пък изкачат забравени и забавни спомени от миналото гледам ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лисицата с девет опашки се смята за древнокитайско митично изобретение;) Имайки предвид контактите на Европа с Китай по пътя на коприната, нищо чудно братя Грим да са подочули нещичко:) Все пак са живяли в 19 век, а не в дън времена забравени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дааа, зловеща статия. Горкият преводач...

 

Обаче приказката е истинска. И тъкмо броят на опашките е в основата на сюжета - Лисанка няма да спре да тъгува за стария Лисан, докато не се появи равностоен кандидат - с точно девет опашки

 

Странното е, че братя Грим пишат приказките си като огледало и лице на немската култура, носитeли на немския дух и пр. Те даже Червената шапчица и Спящата красавица ги изкарват чисто и единствено немски истории. А съм чела и версии, според които записът на приказките при тях не е автентичен - текстовете са доукрасени с препратки към древни митове, подчертаващи древността на нацията.

Не знам.

Обичам тези приказки в точно определено издание, което съм чела като малка :) сивото томче от "избрани творби"...

 

:) супер тема abador :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 еха та то тука още по автентично ми звучи , от това което аз ти пратих като линк на някой от преведените фолклорни приказки ... трябва да я намеря ...

А тъй! Тази статия имах предвид

 

Тук



Лисицата с девет опашки се смята за древнокитайско митично изобретение ;) Имайки предвид контактите на Европа с Китай по пътя на коприната, нищо чудно братя Грим да са подочули нещичко :) Все пак са живяли в 19 век, а не в дън времена забравени.

Абе и аз се замислих по този въпрос имайки се в предвид ,че Китай бая са търгували из света ... и това още повече ме накра да се замисля, дали найстона не са съществували тези хаха "изобретения" като цяло . Все пак не мисля ,че всичко е само плод на въображението на един човек . ... 



Дааа, зловеща статия. Горкият преводач...

 

Обаче приказката е истинска. И тъкмо броят на опашките е в основата на сюжета - Лисанка няма да спре да тъгува за стария Лисан, докато не се появи равностоен кандидат - с точно девет опашки

 

Странното е, че братя Грим пишат приказките си като огледало и лице на немската култура, носитли на немския дух и пр. Те даже Червената шапчица и Спящата красавица ги изкарват чисто и единствено немски истории. А съм чела и версии, според които записът на приказките при тях не е автентичен - текстовете са доукрасени с препратки към древни митове, подчертаващи древността на нацията.

Не знам.

Обичам тези приказки в точно определено издание, което съм чела като малка :) сивото томче от "избрани творби"...

 

:) супер тема abador :)

Майра можеш ли да намериш нещо от това да прочета и аз ... Не знам , колкото и да ги чета и търся инфо все повече и повече се убеждавам ,че това не е правено за деца ... по скоро като един беше писал в една статия ,си е типично фолклорно предание или от типа " сме се събрали край огъня и си разказваме страхотий" ,както наши талъсими и какви бяха още ... Всеизвестно е  ,че такива митични създания има във всяка една култура и развинтената ми фантази вече яко играе ... Но в най голяма почуда бях като прочетох за девеопашата лисица в немска приказка ... особено това първоначалното изречение ме накара да се смея 30 мин на глас . хахахаха

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето една статия за детските приказки принципно - обяснения, възраст. Тази авторка е малко обща и мека в обясненията, но достатъчно ясна. Имаше един, Бруно Бетелхайм, който твърдеше директно, че мрачните приказки дават на детето шанс да "изпусне" легално своя мрак, да реагира на тежки и трудни собствени чувства в лицето на героите... понеже децата също като взърастните изпитават гняв, ревност и пр... Но то е спорна история де...

 

Като намеря още нещо качествено и конкретно за Грим на български, пак ще ти пиша.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето една статия за детските приказки принципно - обяснения, възраст. Тази авторка е малко обща и мека в обясненията, но достатъчно ясна. Имаше един, Бруно Бетелхайм, който твърдеше директно, че мрачните приказки дават на детето шанс да "изпусне" легално своя мрак, да реагира на тежки и трудни собствени чувства в лицето на героите... понеже децата също като взърастните изпитават гняв, ревност и пр... Но то е спорна история де...

 

Като намеря още нещо качествено и конкретно за Грим на български, пак ще ти пиша.

Чета и ми изниква на ум :" как аджеба старите приказки на Грим, Андерсен и т.н. ще спомогнат за цитирам " Традиционната фолклорна приказка почти кодифицира този път "през" препятствията, твърди Стойчева. В него се крие нейният мощен компенсаторен механизъм, защото да напомним: той предлага труден, но гарантиран път за морално, социално и психическо удовлетворение. Нека добавя и удоволствието от изтласкването на махалото от минуса към плюса и спирането му там, без изгледи да се върне обратно: "И живели щастливи до края на дните си."" е как са заживели щастливо до края на днте си примерно " малката кибрито продавачка" , "Малкта русалка " и т.н. ... аз като му пручетох първата малкия само дето не ревна. В първият момен не разбра за какво става въпроса... защото му четох един сръвнително лек вариянт , но не знам защо, реших да почна да му предавам някъв урок , за състрадание и тем подобни и как ако не подадеш ръка на някой по " слаб от теб" това не те прави силен  и добър , ами обратното ... ??? хайде за препадствията съм съгласна , но това с щатливият край ми е малко ""Обещанието" за добрия край е особено важно - то вдъхва смелост у детето да тръгне по нелекия път на приказния герой (какъвто в края на краищата е и животът), пълен с поразяващи човешкото въображение изненади и опасности. Това също е важно - повдигнатата степен на трудност и хиперболизирането на препятствията: някои достигат до логична невъзможност (точно както понякога ни се струват нашите житейски изпитания)." самооще един цитат : "Към този въпрос проф. Стойчева тръгва от митовете. Корените на фолклорните приказки доказано се откриват в митовете и в този смисъл те отразяват поразяващи митични спомени, ритуали, образи (например Кронос бил роден от кръвосмешителството на Гея (земята) и Уран (небето), същият Кронос скопил баща си, изял децата си и т.н.). Но в митовете всичко това има космогонически, а не антропологически смисъл и е абсурдно да прилагаме морална мяра. По думите й в регулираната система на приказката всички тези страшни спомени са претопени и преосмислени съобразно нейните цели: извоюването на мястото на човека в социума и неговото вътрешно психическо узряване. Изяждането ("Палечко Малечко", "Вълкът и седемте козлета", "Червената шапчица", "Хензел и Гретел") не се осъществява, или пък се осъществява прераждане (Червената шапчица и баба й са извадени от корема на вълка). е как аджеба ... едно дете на 4 ще  разбере ... за какво два реч ... като цяло, ако се замислиш има логика ... все пак ако му разказваш само хубави приказки без страшни и ужасни герой , ще си мисли, че света е изтъкан само от розови облачета , бягащи насам натам еднорожчета и грижовни мечета и т.н , а в момента в който се сблъска с реалния свят ще разбера ,че злото е малко в повече ... трудно е , и все пак оргиналните приказкии на Грим и Андерсен да кажем, ми идват малко брутални за него още .... В крайна сметка девеопашата лисица пак не я нищим , дето си лежала на миндера уж умряла, .. ейш е ревнивият демон дет се оказа ... :28558:

 

аха , чета по надоло  ... е  поне мисля в правилната посока , като му подбирам приказките хъхъхъ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...