Jump to content

Българска народна музика и съпоставка с народната музика в азиатските държави


Recommended Posts

Понеже много често хората се изненадват като им кажа, че слушам народна музика, както балади, хип-хоп, малко поп, реших да направя тази тема. Някои си мислят, че само хората на средна възраст и старите хора слушат народна музика?, а това не е вярно. Случвало ли ви се е да ви гледат с недоумение, когато кажете, че слушате народна музика? Реакциите много често са подобни на тези на хора, които слушат само метал, рок и някой им каже, че слуша чалга. Смущаващо е, че няма уважение към музикалните предпочитания на другите, но какъвто народа, такава държавата, казал някой си там германец.

Към темата - коментирайте българската народна музика, песни, които са ви направили впечатление или просто ви харесват. Вашите впечатления и интерпретации за тези песни. Който има познания по темата за народната музика в азиатските държави - да сподели. Аз лично не знам почти нищо, затова ще се съсредоточа главно върху българската народна музика.

Както знаем, България е създадена на три географски области - Мизия, Тракия и Македония и всяка от тези области донякъде има собствен фолклор и звучене на песните. Забелязал съм, че в песните от македонския край звучи почти винаги мандолина, тамбура, докато в родопските почти винаги звучат гайди. Не съм много запознат, това са само мои впечатления.

Слушах изпълнение на една народна песен от момиче в X-factor, която песен май не я бях чувал (слушам музика за кеф и не си поставям за цел да изслушам всички песни от даден жанр). Песента е "Притури се планината" на Стефка Съботинова. Хареса ми много и се замислих защо на хората в залата им се насълзиха очите. Ето изпълнението:

 

 

Понеже видях много негативни коментари към клипа, за облеклото на момичето, за певческите и способности, но все пак на хората в залата им се насълзиха очите. Дали облекло или страхотни певчески способности са определящи за този жанр музика? Според мен е необходима страхотна емоция, за да се изпее точно тази песен. Защо? Ето моята интерпретация: Песента е за планината и как се притурва и затрупва два овчаря. Планината е много силно свързана с българската история. Когато османците завладяват земите на българите, много голяма част от населението е избито. На останалите хора е бил даден избор или да сменят религията си или да бъдат убити. Много хора са избягали и именно планината е била тази, която ги е приютила и скрила от османците. Много от тези хора са били овчари (дори има сведения как са крили добитъка си от османците, за да не плащат огромните данъци). Всъщност когато се пее "затрупа два овчаря" се има предвид, че всъщност по този начин ги пази? Векове по-късно планината е тази, която е закриляла и приютявала борците за свобода - хайдутите. Така планината е станала нещо като символ, закрилник на българския народ. Това е моята интерпретация за песента и откъде идва емоцията в нея. Ето оригиналното изпълнение на Стефка Съботинова:

 

 

Знам, че има по-съвременни версии на народните песни, с променен аранжимент с поп елементи, но лично на мен оригиналните аранжименти ми харесват повече. Народна песен да звучи поп някак не ми допада.

Любимите ми народни песни са от македонския край, вероятно защото съм от този край. Любими изпълнители са ми Володя Стоянов, Райна, Иван Дяков, Костадин Гугов.

Ще коментирам и други любими народни песни, но толкова засега. Коментирайте на воля.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хмм аз лично не виждам нищо странно в това да се слуша народна музика или всъщност каквато и да е музика, стига да ти харесва. Аз лично слушам всякакви стилове, от всякакви кътчета на света и не ми пречи почти нищо като почнем от класическата музика и стигнем до нашумели диджеи като Армин ван Буурен. Но говоря за истински музика и/или пеене, а не за жалки пародии и на двете с безумни текстове както в един популярен у нас стил базиран на ориенталските ритми въпреки, че дори и в него има хубави неща.


Нашата народна музика и естрада имат страхотни изпълнители и въпреки, че рядко облягам до тях, но безкрайно уважавам творци и като споменатата Стефка Саботинова и Валя Балканска както и певици като Йорданка Христова, Лили Иванова, Паша Христова и прочие и прочие. Нормално е една такава песен да буди някакви емоции..може би крокодилски както при К(Д)риско от журито, който май циври щото го дават по телевизията тъй като точно тези песни ни обособяват като нация, те са наше наследство и богатство. Поради тази причина дори посредствено изпълнение като на това момиче може да донесе голям заряд. Да посредствено, тъй като може би от притеснение, но гласът и не е това, което трябва да е...Между другото преди време бях изключително учуден да чуя точно тази песен като мотив използван от едни японски изпълнители и то използван по един чудесен начин!

 

Все пак връщайки се на темата въпреки, че съм ценител трудно бих седнал да слушам целенасочено народна музика..самата ми личност има потребности от други стилове и затова на личният ми плеър няма нито една народна песен. Иначе на харда съм си събрал скромна, но издържана колекция на нещата от нашия фолклор и естрада, които са ми направили извънредно впечатление. Аз си изживявам всяка песен и мелодия като максимално се опитвам да вникна в идеята на всеки един изпълнител. Повечето хора слушат просто ей така колкото да им дрънчи нещо разбрали-недоразбрали, а в България конкретно невежество, предразсъдъци и комплекси колкото щеш затова и е нормално за съжаление да се чувстваш странно въпреки, че си на точното място, където нашата българска народна музика би трябвало да е повод за гордост. Но в държава, в която на почит са смехорани като гореспоменатият К(Д)риско, чието "експертно" мнение е ценено до толкова, че гласът му да има значение в жури на едно такова предаване като Х-фактор говори за огромно съжаление повече от достатъчно....Колкото и да циври на кавъри на голямата Стефка Саботинова дори и да тича срещу нея и гласът й няма да я стигне и след милион години. А най лошото е че не Стефка и подобните нея таланти пускат по радиото и телевизията, а К(Д)риско и такива мити дебилчета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък се учудвам, че някой се учудва, че слушаш народна музика. В момента има голямо завръщане към хората и фолклора. Повечето ми познати, които изобщо нямат влечение към жанрове като чалгата, се записаха на хора в разни курсове и непрекъснато ходят да танцуват. И аз като Рейзъра обаче не понасям ориенталщината, която неизменно изпълзява дупката и се почват едни зурли и тъпани. Замъкнаха ме на няколко заведени с уж народна музика, за да си потропат хора и след първите няколко читави песни се почва с изцепките, като например:

 

18+

 

Качва ме на масата, слага ме във ваната
после на терасата, после по диваните
гони ме из стаята гола голеничка
камасутра цялата иска таз женичка.
Челни стойки правиме и кълба и мостове
между двете секции плътно се залостваме
сменяме си позите, усвоих ги всички
спорят сексолозите имам шест звездички.

 

 

Понеже съм с два леви крака и хвана ли се на хорото около мен после само контузени, обикновено си седя кротичко и ги чакам да се наиграят. Само че тези текстове ми прогарят като киселина ушите. През това време народът се весели и хич не му дреме. Питам моите иначе неслушащи чалга приятели: "Добре бе, не ви ли дразни тая песен? Супер вулгарна е." "О, ние текста не го слушаме. Важното е, че аранжимента е еди-кое си хоро, а ние за това сме дошли... Добре де, ама ти не я ли знаеш тая песен? Тя си е класика!"

Не, не я знаех, но за съжаление вече я знам! Както и онази, за мацката подпряна на клона, която не иска да падне по склона. И не, това не е класика! Класика е Моцърт, Вивалди, Чайковски. Това е гнусна чалга замаскирана под традиционна мелодия.

Не че в истинския фолклор не се срещат и палави текстове. Трябваше да чета веднъж заради изпит "Български народни песни" на братя Миладинови и вътре имаше някои много двусмислени  закачливи песни. Но там се дивиш на богатството на езика и майсторски вложения подтекст. Сега подтекст с лупа не можеш да намериш.

 

Мисля, че е важно да се направи разграничение между автентичен фолклор и новия фолклор, която съставя 90% от онова, което върви по фолклорните канали. Виждам, че Стотака харесва Володя Стоянов, обаче за мен и той, и други изпълнители като Чакърдъкова, Илия Луков и т.н. са твърде кръчмарски - стават за някой събор, за сватбарски оркестър, но не и да бъдат сравнявани със Съботинова, Валя Балканска, "Бистришките баби" или "Мистерията на българските гласове". Просто от новите еднообразни аранжименти ме лъха на Ориент.

Много се радвам, като чуя автентичен фолклор в азиатски филм. Той е много въздействащ и високоценен навън заади уникалния неравноделен ритъм, самобитност и енергия. Но само и единствено автентичния. Филми като китайския "Lavender", японските "Ghost in the Shell" и Only Yesterday". А колко американски продукции използват български песни без изобщо да питат, това никой не може да преброи. Сещам се как в сериала "Зина" непрекъснато звучеше симфония "Вардар". Интересно дали са си платили правата?

 

Поздрав с една шопска песен в аранжимент на Yoshida Brothers:

 

https://www.youtube.com/watch?v=QVPLHW92qvs

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за поздрава, но аз имам особено мнение за това с шопите (говоря за моя град, а не за София). За шопи започва да се говори в началото на 20 век, понеже чета история и ми е интересно, то къде преди това се е чувало за шопи? Някои твърдения, по-скоро теории ги свързват с печенеги, други пък със серди, но и двете са смешни. Тук се говори южнославянски диалект, което си е близо и характерно за географската област Македония. Не знам дали знаеш, но Сърбия прави опит в един момент да асимилира българите в Западните покрайнини именно като им казва, че са шопи и са отделна народност. Точно по такъв начин действат и във Вардарска Македония в началото на 20 век и се заражда македонското национално самосъзнание включително сред много българи и то от интелигенцията. Всеки днес има право да се чувства, какъвто пожелае. Аз шоп не съм, а българин от историческо-географската област - Македония. Шопски фолклор има, но доколко е шопски и кога се е зародил? На мен лично не ми допада, не харесвам бързите народни песни, но не отричам, че е автентична народна музика. Интересното е, че забелязвам някаква тенденция народните песни от македонския край да не се обявяват за автентични народни песни, а да се наричат кръчмарски или чалга. Такива глупости най-често идват от хора харесващи и приемащи главно тракийските песни за най-автентичните български народни песни. Володя Стоянов ако не е автентичен народен певец, то кой? Слави Трифонов, който преработва автентичното звучене на македонските песни и ги прави с поп звучене? Това с кръчмите и механите си е традиция за България, ще го срещнеш в много стихотворения още от Ботев. Не е никакъв аргумент да се принизяват тези песни и тяхното звучене.


"Пием, пеем буйни песни
и зъбим се на тирана;
механите са нам тесни -
крещим: "Хайде на Балкана!"


Ето една много хубава народна песен, изпята в "кръчма" в София от Володя Стоянов:


Пиша това, за да не ме поздравявате с песни с шопско звучене само заради града, защото на мен лично не ми допадат. Харесвам народните песни с македонско звучене най-много.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От един час медитирам дали да се включа в темата или най-благоразумно да си замълча  :896767: . Избрах някакъв странен среден път на "полу откровеност ".

Честно казано фолклора не е моята музика. За четири години в музикална паралелка, където часовете по музика си бяха един малък ад - музикален инвалид съм, не за друго, успях да възпитам уважение в себе си към народната ни музика и да правя разлика между автентичен фолклор и както добре отбеляза ошина, кръчмарското подобие на фолклор. Не, че нещо, но знае ли се автора на текста и музиката няма как да е фолклор. Една Йовано, Йованке е писана по-фолклорни мотиви, но се знае композитора й, много от песните, който стават за хора или са възрожденски или след освобождението. Не ми е известно да се е запазила песен от 12-13 век, възможно е да има. Даже силно се надявам, че в темата ще се включи някой на който фолклора му е силата, стихията и страстта  :) . Едва ли има, човек, който да не знае, че българската народна музика силно се отличава, не само от тази в района, но и от всички останали - с неравномерните си тактове, орнаментиката, разнообразието си и прочие . На мен ми се иска да разбера реално доколко назад във времето имаме запазени песни, всеки от периодите с какво се характеризира, различните му цикли и доколко музиката е обвързана с поверия и предания - дълбоко неизвестни за мен. Бих искала и да чуя, ако може и с превод, може да ми се смеете, но обикновено , не разбирам текста на народните песни  :896767: . Не говоря за Славка Калчева и компания - там първо, че от към извивки и тонове са по-бедни, но и всичко им се разбира.

Помня, че в началото на 90-те години настана масова истерия с факта, че българска песен лети в космоса. Две неща ме озадачаваха : защо чак сега се вдига шум около плочата, като са минали толкова години след излитането на космическият апарат и какво се пее в песента. За първият въпрос отдавна имам отговор, но за разбирането на текста продължавам да късам лентата  <_< .

 

 

Стотак, един съвет, че и призив не задълбавай в история. Да кажем, че така,  ще се измести фокуса на темата - съвсем основателна причина да се спестят лиричните отклонения.

Освен всичко, колкото и да ме сърбят ръцете....... се въздържам, но това не означава, че друг няма да те хване на къс пас и да се отприщи една никому ненужна и безполезна лавина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с шопите го остави. Обаче едва ли не изключването на песните от македонския край от автентични за България, просто е смешно. Българската народна музика не е с еднакво звучене в различните краища на България. Опитите на някои националисти (да, има такива) да обособяват единна българска народна музика и звучене единствено на базата на тракийските народни песни, е позорно. Да се наричат песните кръчмарски и да се опитват да се принизяват, го остави. Това обаче с ориента направо ми стана обидно като го прочетох, даже проверих втори път дали става въпрос за ориенталските песни от мала Азия и май точно така излиза. Защото като вечерям и по телевизията започне турски сериал и зазвучи някаква ориенталска мелодия на турска песен и направо не мога да се навечерям. Не съм музикален специалист, но... Вероятно и носиите от Пиринска Македония приличат на дрехите, с които са облечени танцъорките от музикалните клипове на Криско, танцуващи в пустоща на мала Азия. Може пък на някой и да му заприличат, както и музикалните инструменти. Няма какво да се коментира историята освен тази карта

 

Roman_provinces_of_Illyricum,_Macedonia,

 

Това е карта на трите римски провинции, впоследствие оформили се като природо-географски области, на които се образува Българската държава. Забележи къде горе-долу се намира Пауталия и къде София. Няма дори да казвам, че София е в Тракия, картата сама го показва. Да не говорим колко процента от "коренното население" на София са софиянци и колко са преселници от Македония след Освобождението. Да, има сведения, който се интересува да провери, това не са някакви измислици. Защо според вас България никога не се отказва от Вардарска Македония до Нъойския договор? Защото е много плодородна ли? Голяма част от генералите при цар Фердинанд са били преселници или потомци на преселници от Македония. Заповедта му да се нападнат сръбско-гръцките позиции по време на Балканската война, въпреки ултиматума от руския цар, е била неизбежна, защото в противен случай може би е щял да бъде убит от собствените си генерали. Който не е чел история, не знае за емоцията на българите особено спрямо Вардарска Македония. Това с Шопия за мен винаги е било измислица, но който си се чувства шоп, няма лошо. Аз все още се учудвам като някой по телевизията нарече българските царе - Иван Асен II, Иван Александър, Иван Шишман, когато името на хората е било Йоан. Но дали от националистически, дали от русофилски, дали от американофилски настроения, си харесват името Иван и са ги прекръстили. Няма лошо, аз чета история от интерес и нямам против някой да ме научи на нещо ново.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като една кореняк шопкиня позволи ми да твърдя, че нашият край е много отличителен и като фолклор, и като говор, и като носии, та даже и като визия (Шоплука е районът с най-много светлооки и русокоси хора в България). Откъде точно са дошли едва ли ще стане някога ясно, но да твърдиш че са някаква етнографска измислица показва най-малкото слаби познания, ще ме прощаваш. Освен това, шопските песни далеч не са само бързи.

Македонският въпрос е болезнена тема за всички българи, затова не искам да го задълбавам.

И аз като Кева смятам, че песен по стих на Яворов, колкото и хубава да е, колкото и хайдушки да звучи, не може да мине за фолклорна. Нямам намерение да ти плюя по любимеца, но ако се чудиш какво имам предвид под "Ориент", най-добре си пусни "Ден-денувам" от  "Мера според мера", а после пак чуй Володя и може бе ще усетиш за какво говоря. За мен истински македонски народни песни са именно тези от сборника на Миладинови. Кева, между другото, цикълът с юнашки песни там включва епоса за Крали Марко, който приживе далеч не е бил такъв герой, какъвто го описват, но е интересно, как историческа личност от 14 век, след столетие-две, жадният за герои и застъпници народ, е превърнал в истински супермен.

 

Юнашки песни

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ми се иска да измествам брутално фокуса на темета. Дори и да опитам да маркирам, множеството неточности, едва ли един пост ще ми стигне. Рискувам да направя и кашата още по-голяма. От друга страна за засегнати множество теми, който са ми страст и болка, а отклоня ли се на там часове отиват  :blush: . Не ми се иска да се правя на етнограф, а и се си мисля, че понятията малко ти се преплитат...... За мое огромно съжаление, етнографите отнасят към шоплъка обширна територия, която заема земи и в днешна Сърбия, и в днешна Македония - отиде ми претенцията , че в жилите ми тече свята и човешка кръв - не само шопска проклетия. С думи прости - етнографите да си гледат работата  :ph34r: . Имам македонска и балканджийска жилка и отричам, че са част от шоплъка  :D .

А сега сериозно, макар да не знам от къде точно да започна. Чудно ми е как да избегна впускането в националният въпрос - не ми се струва редно да го започна от средата и да карам по подразбиране. Пуста да опустее но Македония не може да се хване примерно след балканската  война, а онова творение с шопската нация няма как да се размине от Версайската система , Коминтерна , лениноввата формула за износ на революцията чрез незадоволените национални проблеми и правото на всяка нация да се самоопредели и разбира се доклада на Коларов за шестте националности, които населяват българската територия - шопската и македонската са само две от тях. Този доклад е толкова правдоподобен, колкото аз съм прима балерина, но за съжаление оказал се злокобен.

Чудно ми е как без "Начертанията" в последствие превърнали се в съответната държавна стратегия, може да се обясни понятието "южни сърби" - то отваря страниците на много зверства и терор, предхождан от терора на черна и бяла рука, андартите........А освен всичко сърбите наливат и много пари за да пречупят съзнанието на българите, но до 44 - та, така и не успяват. Щом ти е интересно, потърси Македонският научен институт в София посветен на Скопският студентски процес , това допълнено с "Войната се връща" на Анри Пози  макар и бегло очертава картината на съдбата на българите в Македония след Балканската война и опита за асимилацията им. За жалост на скоро преиздадоха "Войната се връща" , но е орязано издание, което засяга само българските земи и няма 100 странички. Ако ти попадне пълното издание по-добре него вземи.

Симеон Радев и раните му спомени или Строители на съвременна България хвърлят бегла светлина, според мен са полезни, а и приятни за четене .

А що се отнася до националният въпрос и краха му - то той е прекалено обширна и многолика тема, която не касае само Македония, а всеки аспект от историята и политиката на третата Българска държава........... Може да се дълбае много и има много тепърва за изследване  :) .

Та с две думи, дай темата да си я оставим за музика.Кой знае може да се включи човек, ако не с познания, то поне с любов към фолклора и да научим нещо полезно.

 

П.П. Писали сме една през друга и може би трябваше да го видя овреме, че да се спра. Крали Марко е пример как с времето, понятията и представите се изкривяват. Като Стефан Душан - днес герой за Сърбите, но в средновековието хич не са му се радвали :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тука още малко и ще почнете да нищите Берлинският конгрес. Колкото до Володя и аз не го възприемам баш като извор на народна музика. Всеизвестни са както залитанията му по рока така и "емблематичната" Пирамиди, фараони, която набра огромна популярност за времето си. Още си спомням как някои от съученичетата ми носеха касетки с този хит и пущаха ли пущаха..-.- Все пак Володя популяризира точно македонски народни песни и по кръчми или не човека заслужава някакво признание.

Между другото ще ми е интересно ако тук се появи някой по запознат с азиатският фолклор в частност Корея и Япония..чудя се как ли звучат техните? Може довечера като се прибера да се поразтърся из тубата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Берлинският конгрес не е правилната отправна точка, малко по-назад трябва да се тръгне  :28558:  - затова ми е призива да не започваме с никому ненужни постове  :) .

Мен друго ми е любопитно, знам , че в Япония много харесват фолклора ни, но ми е чудно доколко е разпространен и дали е така както са го изкарали. Има ли школи за изучаването му , ако ги има кога и как са започнали ? Чести ли са гастролите на българските изпълнители и как аджаба се е зародило ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оставете политиката и границите. :-))) Там оправия няма...  Кое е, чие е? Всичко в с времето се прелива, споява.

Не че съм върл фен, но не сменям канала, ако попадна, слушам, понякога настръхвам.

Обичам във ФБ, когато някой сподели народна музика и си слушам с кеф.

 Като пловдивчанче, обожавам родопските песни. Тежки и не толкова:-))) На някои си поплаквам откровенно.

 За македонското да не говорим, силни хора, силни песни. Масово ги пеехме по бригади и лагери / въх, колко социалистически звуча/:-)))

И последното, които все ме разревава е Джоко Росич с "Йовано, Йованке".

Тежък, плътен, глас от черно злато...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мен истински македонски народни песни са именно тези от сборника на Миладинови.

 

 

Юнашки песни

На мен ми е интересно за братя Миладинови, защото само знам кои са. Стихотворението за тях на Вазов ми е любимо. Дай някоя песен с мелодия, те имат ли песни или само текстове? Просто явно имаме различно разбиране за народна песен. За мен текста няма значение дали някой го е написал, защото всички текстове някой ги е писал. За мен е важна мелодията, автентична в смисъл на разпознаваема и сходна за песни от даден край, като се свири със сходни музикални инструменти. 10 изпълнения на "Македонско Девойче" да чуя (самият факт, че толкова много изпълнители пеят песен с един текст за какво говори... че е народна), и 10-те са със сходна мелодия, макар и леко различна, като изключим това на Слави Трифонов, което не ми е любимо. Тази версия на "Ден Денувам", която ми препоръча ми звучи по-скоро маршово в стил "Боят Настана", ако става въпрос за това

 

 

Както и да е, идеята на темата не беше да се принизяват народни песни от даден край, за което и аз съм виновен, че влязох в такъв разговор, но просто ми стана обидно, защото много от тези песни са за борци за свобода от османците, а това с ориента беше брутално. Извинявам се, че принизих Шопия до Тракия, ако някой се е засегнал, както казах всеки може да си се определя като какъвто иска.

Аз продължавам с песните в изпълнения на Володя Стоянов (музика и текст: народен, въпреки че знам откъде идва текста, но няма да кажа, така пише :D) за един българин, който според много е бил обвинен несправедливо и убит.

http://vbox7.com/play:cd6842145d

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

КеВ, още по социалистическо са гостували доста наши хорове, но онези са маниаци по темата.

Например "Филип Кутев" и доста други. Да имаше един японски професор, който сериозно се бе заел, и благодарение на него, имаше доста гастроли.

В програмата на всеки хор, дори и да не е за народно пеене, фигурира и българска народна песен. Та, така , постепенно.

 

 

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото знам, една от исторически старите народни песни се води "Цар Иван Шишман води войска". Може би 15 век.

Ако подхождаме реалистично, по османско в малките селища са се запазили малки версии на песни. Къде да се запазят? 5 баби, 5 седенки. Ритуална сватба. Празник. Всъщност пазят се най вече ритуалните песни, и в нашето без ритуално общество те изчезват...

Сега гледам че етнолозите ги групират по сюжет. В едно село сюжета свършва драматично. В друго финалът е сменен. Лично аз четох версиите на Тодор Моллов за вграждането на невестите и историческата и митологичната паст на песните и ми беше интересно и убедително. Но не съм вътре. Знам че за истински фолклор / по юнеско \ следва да се води традиционна школа, живи хора, които пеят живи песни. Доколкото знам двугласните песни са едни от последните останали и признати... Наши.

По тази логика, след време Пайнер и Слави ще са нашият съвременен фолклор... Старите градски песни на децата ни. Понеже авторът нищо не значи, нали и народните някой е чел и е записал първоначално... И така е авторизирал...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво пък лошо прави Пайнер? Мога да кажа веднага толкова много страхотни македонски народни песни и двама-трима любими изпълнители от тази компания. Да направиш песен за Тодор Александров с типична македонска мелодия, си е достойно за похвала.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да вметна, че малко сме се изгубили в превода за пореден път  :) . Няма как творчеството на Володия Стоянов да мине за автентичен фолклор и аз като Ошина смятам, че Македонска народна песен е равнозначно на песните събрани в сборника на Братя Миладинови  :) .

Истината, че фолклорани се е по загубил, възрожденските песни, колкото и да ми допадат, не могат да влезнат в тоя цикъл, понеже не става дума само за ритъм. Веднъж попаднах на един култов спор : дали "лудо младо" е народна песен" ? Звучи като такава, но не е фолклор, честно казано продължава да ми е все едно. Само в едно съм съгласна, че за да се каже, че фолклор - трябва да отговаря на анонимно устно творчество, което често пъти е съавторство, предавало се е поколение от уста на уста и поради неизвестността на автора се преписва на народа. В никакъв случай не е писмена традиция. В един прекрасен момент се намират хора, който обикалят, проучват и записват . ........Но от друга страна като се запазят неравноделните тактове, па макар със съвременен текст, не може ли да го броим за фолклор. Музиката като всичко на този свят се развива, така че  не е възможно всичко да спре до да кажем 17 век.

Каквото и да си говоря ми е трудно да преглътна Бялата роза и да го броя като народна музика, еле па като автентична. Даже ме притеснява, възможността след няколко века точно това да се сочи за такава.

 

Танче, благодаря, че ми се върза  :) . Опитвам се от известно време да си обясня разните му там българско -японски връзки, но удрям на камък  :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Шопия" звучи доста принизяващо, много благодаря, за което. Но като ще работим с географски понятия, исторически погледнато областта Мизия включва както Шоплука и Западните покрайнини, така и земите около Скопие, а вече на юг от Скопие е Македония. Следователно в Мизия влиза и Кюстендил, така че моите съболезнования.

 

А на въпроса, не, в книгата на братя Миладинови не са включени и ноти. В предговора казват, че са имали ноти за 11 от песните, но големият обем на томовете не им е позволил да ги включат.

За мен мелодията е нещо много по-променливо от текста, макар че и той непрекъснато търпи промени. Като слушам аранжиментите, които ти харесваш обаче, ми прави впечатлението, че участват по много инструменти. Такова нещо е можело да се случи едва няколко пъти в годината - на сватби, събори и т.н. Не може воеводата да замисля революции и да се крие по баирите, а след него да вървят за акомпанимент сто каба гайди. Или жената да отива на жътва под музикален съпровод. Автентичната народна музика смятам, че по традиция е по-обрана. То и затова са се развили такива уникални певчески похвати и надпявания.

 

Кева, май месец бях на фестивал на розата в Токио и там имаше един ансамбъл за български народни песни и танци. Пяха много добре, почти не си личеше, че не са българи. Имаха страхотен заряд и си бичеше, че много харесват фолклора ни. Не им запомних името, но намерих един клип, в който ми се струва, че присъства един от ансамбъла:

 


 

За съжаление не разбрах повече подробност тогава. Може би по-нататък. Но съм чувала, че подобни самодейни състави има от много отдавна. Може би още от времето на Сийка Маеда, защото според книгата на Иван Илчев, той е срещнал дъщеря й точно покрай участието й в такъв състав. Детският ни радио хор също има много почитатели.

Японската традиционна музика е такава, каквато си я представяме покрай самурайските филми - шамисени, кото. Имали са едни странстващи будистки монаси, които са свирели на флейти. От танците имат доста обредни, предимно в селските райони, където претворяват движения от сеитба на ориз, бране на ориз и т.н., и това най-много наподобява на нашите хора. За опрънинга на Ghost in the Shell Кенджи Кавай искал да работи с Мистерията на българските гласове, но по някакви причини не било възможно, затова използвал текста на стара японска баянка и модифицирал мелодията на родопска песен, какъвто ритъм не съществува в японската музика, за да получи това:

 

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мен това си е народна музика, правят се песни, пеят се. Не ме интересува дали отговаря на не знам си колко изисквания от юнеско или други организации. Дайте да си постваме и слушаме музика, а не да си обясняваме кое е народно и кое не. Стана безинтересно. Много хора могат да не харесват Пайнер, но аз съм благодарен, че прави такива яки клипове на HD, а гласът на Райна ми е любим в македонските песни

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Харесвам българска народна музика,веднага ми идва на ум  една много хубава и тъжна песен на

Борис Машалов -" Заблеяло Ми Агънце".Винаги когато я слушам ми се насълзяват очите и ми се свива сърцето.

http://vbox7.com/play:e2e8f100

Може би затова,че съм от македонския край,македонските песни  ми са слабост.

Костадин Гугов -"Биляна платно белеше"

https://youtu.be/datfSnLsMbE

Едни от най хубавите македонски песни са изпети от певци на Ансамбъл "Пирин" 

Руска Стойменова  "Имала майка"

 

 

Илия Аргиров - Де гиди, луди млади години

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...