Jump to content

Recommended Posts

В тайландската кухня се отличават 4 основни вкуса: кисел- лимон, неузрели плодове, манго или ананас, оцет; сладък- захарна тръстика или узрял ананас; горчив- горчива краставица и солен- сол и рибен сос. Лютивият или "огънят" подпалва и обогатява четирите вкуса. Тайната на добре приготвеното ястие е съчетанието на всички вкусове.

 

Необходими продукти: 5-6 пилешки крилца, 1 чаша пилешки бульон, 1/2 чаша захар, 1/4 чаша счукан чесън, 1/4 чаша ситно нарязани люти чушки, 2 с.л. царевично нишесте, 3 с.л. червен пипер, 1 с.л. зехтин.

 

Начин на приготвяне: наредете крилцата в тавичка и ги запечете в предварително загрята на 250 градуса фурна за около 45 минути или до получаване на златистокафява коричка. Запържете в тиган лютите чушки със зехтина. Добавете пилешкия бульон, червения пипер и захарта. След това прибавете царевичното нишесте до получаване на гъст сос. Залейте крилцата със соса и сервирайте.

 

* Тази рецепта съм я срещала и във вариант с рибен сос /за по-соленко/, тъй че тези, които не обичат да ядат безсолни ястия могат да добавят 1/4 чаша рибен или соев сос.

 

16726.jpg  Така би трябвало да е на вид. :)

 

Рецептата е взета от в. "Свободен народ", 10-16.V.2013г., стр. 36, рубрика "Сладко и солено".

Снимката е от сайта http://www.allrecipes.com  за рецептата "Thai chicken wings".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най накрая нещо интересно в тоя раздел. Таман съм по лютото, а пилешки крила си правя всяка седмица щото ме кефят и са в изключително престижния списък с храните достойни да са в менюто ми! Само тва царевично нишесте ми е чудно дали ша намеря ма би трябвало да има в кауфата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В по-големите магазини съм го виждала, обикновено там където са нишестетата за кремове и десерти. Или при брашното. В краен случай може да се използва фино смляно царевично брашно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Царевично нишесте има дори в най-малките квартални магазинчета. От опаковката ти се усмихва една симпатична царевичка с мексиканска шапка и струва 0,20 ст. пакетчето, 60 гр.

Приготвих ги снощи за вечеря и останахме много доволни. Благодаря за темата и споделената рецепта. Занимавам се с публикуване на снимки на това, което готвя от години в готварски форум, често преглеждам и allrecipes, а тази рецепта се оказа наистина сполучлива. Не ядем лютиво у дома (на мен лично ми трябва пожарогасител, акo случайно опитам нещо, без да зная) и замених лютивите чушки с обикновени чушки (пиперки), както и увеличих количеството на бульонa, малко е по тази рецепта, според мен всеки сам трябва да си прецени. Бърза е, лесна, ще се прави у дома отново. Благодаря.

spacer.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм начинаеща в кухнята, но доста запалена, от години кулинарията ми е голям интерес. Та... как се казва кулинарният форум, та да хвърлям по едно око? i%20love%20this.gif Може и да се окаже, че го следя, защото наблюдавам повече от 10 готварски сайта- в голямата си част български, но винаги има в сърцето ми място за още някоя интересна страничка. Снимката е страхотна, аз все още се боря с това- в смисъл, хем да е вкусно, хем и да е красиво, но в повечето случаи е ядливо и с вид на донесено от котарака. Старая се да издирвам за тук рецепти, които са ми по силите и джоба, не че подценявам останалите съфорумници. Така ми се струва честно. И аз благодаря за включването в темата. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Говоря за готварския форум на най-големия женски форум (дано се досетиш кой е, защото не зная дали тук е позволено да се споменават други български форуми), където можеш да откриеш всичко, което те интересува, на всяка тема.

 

Общо взето се движих по рецептата, но и с мои промени (захар сложих само малка лъжичка, тъй като пропуснах лютото, но пък добавих малко соев сос), както споделих. Това може да се направи и с пилешки хапки, свинско месо, вкусно е.

Дерзай в снимането, човек се учи цял живот. Аз готвя много азиатски неща, но просто тук не публикувам.

Ако имаш отново някоя интересна рецепта, може да пробвам. Чета американските и японски кулинарни блогове и от там винаги си харесвам нещо.

Добре е, че се стараеш рецептите да излизат и финансово изгодно за потребителите. Тази има-няма като я сметна 3-4 лева общо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че няма проблем да споменаваме тук други форуми, но се и досещам за кой сайт става дума. :) И аз съм "за" по-малко количество захар от посоченото, дори и да не се пести лютото, защото лично за моя вкус ще е в повече. Всеки ден се ровя навсякъде за нови идеи и рецепти и ако засека нещо интересно- ще споделя. :896767:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Царевичното нишесте е най-гениалното откритие, което използвам за марината на всякакви видове месо. В същия този женски форум бях чела, че така се маринова пилешкото в бг китайските ресторанти и от тогава, около 3 години го използвам за всичко. Нишестето с малко саке е по оригинал, аз го ползвам с вино - месото става крехко и се разделя на идеални конци. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мен пък не ми се усмихна царевицата в нашия магазин до блока...Рових като кокошка из нишестетата и подправките ама не можах да го открия. После тая на касата ми каза, че уж имало ма нямаше как я карам ми го търси жената, че имаше опашка и да... Явно следващият път ще е тестинга! Като гледам има добри отзиви ама нормално за пилешки крила. :D Btw яденето на люто става с тренинг и е зарибявка, то с тея другите чушки все едно друга рецепта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правих тази рецепта, всъщност правя я от години, но слагам и гъби. Става убиец, смърт, абе готино нещо, особено ако му сложиш повече люти чушки. Много бира, се пие тогава, но пък се чувстваш готино, по тайландски някак и дори навън да е люта зима, пак ти става тайландско и пак ти се пие Болярка. Щото ние от родените и живеещи около Велико Търново, трябва да уважаваме родното. Да потушаваме пожарите с Болярка!

А за младежа от Лясковец, абе симпатяго, царевично нишесте има наистина навсякъде, вземи прочети бе! Ако не ти се пие Болярка, прескочи до Горско ново село, там има една избичка, перфектна, купи си от белите им вина, ако ти е лятно настроението или от червените, ако ти е зимно, и пак ще ти се получи! Аре, весело лято на всички, весело пийване и хапване! Животът е прекрасен!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ае аз си го намерих тва същото с усмихнатата царевица и даже си я врътнах тая рецепта ама в тоя магазин дето го търсих отначало действително нямаха. В последствие се оказа, че просто съм уцелил момента, когато са го свършили. Иначе останах доволен де ама май ако ще си го правя пак захар няма да слагам! Мерси за предложението с вината ама не ги обичам мен ми дай бира, водка, ракия, бренди или ром. Колкото до Болярката тя от доста години не е като хората не ги знам кво правят в тая пивоварна в Търново ама определено не е като да си оставят ръцете, а преди време беше наистина хубава бира. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И мен това количество захар ме притеснява, не съм свикнала, а и много захар не обичам, но съм длъжна поне в рецептата да посоча оригиналното количество. :icon_sunny: Пък вкъщи ще го ядем побългарено малко..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То и аз прецених, че нещо в повечко ще ми дойде и намалих количеството захар драстично, когато правих соса ама проблема е в това, че моите вкусови възприятия отказват да приемат подсладяването при каквито и да било ястия с месо. Просто обичам да е солено и заради това и малко да ми сладнее и да..добре, че лютите чушлета се оказаха доста люти и тва компенсира присъствието на захарта. Ама ако бях го сложил това количество демек полвин чаша не знам как щях да го изям. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То и от захар до захар има разлика, веднъж се бях бръкнала по-дълбоко в портмонето и бях купила една тъмно кафява, много влажна и на ситни кристали. От остров Мавриций /уж/, та ако се сложи такъв тип- съвсем ще се промени вкусът, тя не беше така сладка, както бялата и имаше даже лека горчивина. Но в посочената рецепта за мен лично, допустимо количество е една равна чаена лъжица, за адета- както казват, па било то и с подобна различна захар.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отново направих тези дни рецептата. Харесва се, а и случайно имах гости, та и те останаха много доволни. За захарта само да отбележа - не слагам. Първият сложих съвсем малко, както обясних, но този път добавих соев сос с лъжица мед. Това го зная от една рускиня, която съм чела в руските кулинарни форуми.

Ето и вторият ми вариант.
spacer.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...