Jump to content

Кореистика, Японистика, Китаистика


Recommended Posts

안녕!

 

Искам да попитам какви са плюсовете и минусите на трите специалности. Къде може да се реализираме, също да разкажете как е животът там, etc.

Всеки коментар е от полза.  :asian: Ако има друга такава тема споделяйте линкове!!! х3

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко късно се включвам, но като пряк очевидец, ето моите изводи:

 

Кореистика - по-малко зазубряне, по-лесно четене и, до известна степен, по-лесно се свиква, макар че граматиката е доста объркана.

 

Китаистика - огромен зор, докато свикнеш с йероглифите, доста зубрене по тях, но, от друга страна, по-лесна граматика.

 

Японистика - по скромните ми наблюдения, най-трудната специалност - освен две азбуки съчетава йероглифи с по няколко четения и същата кофти, объркана граматика, която споменахме при корейския.

 

Задължително ще има продължителен шок и при трите специалности, това го отмятаме. И при трите, ако се стигне до живот и учене на място, дупе да ти е яко - конкуренция голяма, големи натоварвания и т.н. За живот е удобно от битова и практическа гледна точка; вече за социалния живот (доколкото ти остава време от учене и работа), това зависи много от теб. Определено има неща, с които няма да можеш да свикнеш и моменти, в които няма да можеш да се впишеш. За китайците съм чувала доста неприятни неща от гледна точка на хигиената на масово ниво, корейците са значително по-добре, а японците са маниак-чистофайници. (Отново е условно казано.) 

 

Колкото до реализация - бъдещето е основно в китайския. Напоследък от център "Конфуций" доста засилиха темпото, много фирми навлизат на нашия пазар, а и се отпускат повече стипендии за учене на място; в световен план май няма нужда да обяснявам в подробности. Корейците масово трудно се справят в адаптирането към европейския начин на мислене и определено с тях трудно се работи; теснпгръди са, ако трябва да сме честни. Японците са направо друг биологичен вид, за повечето неща при тях не са измислени още думички. Като манталитет обаче май сме най-близо до корейците.

 

Ми, засега май толкова.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малка добавка към поста на Спийди относно китайския. Това е тонален език и паралелно със зубренето на йероглифи до полуда, ще трябва да си "настроиш" слуха и гласните струни  :896767:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малка добавка към поста на Спийди относно китайския. Това е тонален език и паралелно със зубренето на йероглифи до полуда, ще трябва да си "настроиш" слуха и гласните струни  :896767:

Вярно, това не го отчетох. Обаче в японския също има няколко чалъма в произношението на уж познати ни звуци, а в корейския с по няколко вида съгласни от вид е голяма забава в първите месеци (а пък по време на диктовки е такъв купооооон!) Така че каквото и да хване човек, зор ще има.  :na2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Китайската граматика не е точно лесна, по-скоро неоформеността създава съвсеееем друг тип затруднения. В началото е трудно заради тоналсността и йероглификата, след това основната граматика доста бързо се усвоява, но на по-високо ниво е много трудно – хората си пазят конструкции от старокитайски, лексиката е доста богата. Като всеки език си иска постоянство. С тоновете в началото музикалността помага, по мои скромни наблюдения, но и да не сте музикални – ухото свиква в един момент. 
Японската граматика е доста тежка само че по други причини – колкото китайската е аморфна, толкова японската е маркирана.
Корейската граматика също не е песен, но в началото винаги е трудоемко, става по-лесно в един момент.

Що се отнася до реализация : има доста приятни стипендии в Японистика и Китаистика през МОН, за Кореистика май не съм чувала. В Китай е много приятно иначе, много зависи в кой град попаднеш, с каква нагласа отиваш (субективният елемент си го има както във всичко останало). Не е каквото средностатистическият европеец си представя, това поне мога да кажа със сигурност. Пък в градове като Шанхай, Хонгконг и Тайпе вече е съвсе-е-ем друго.
След университет има възможности като цяло, стига човек да има желанието и мотивацията да си ги намери. Много фирми аутсорсват в България, затова и всеки чужд език е бонус, а източните езици поначало се търсят, защото предлагането не е толкова голямо. (Моят курс е от осем души – изобщо няма място за сравнение със западните филологии).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Аз съм нова във форума. Тази година съм в 12 клас и трябва да реша какво искам да уча със сигурност, но имам затруднения, понеже мога без особени ограничения да избирам. Слушам кпоп от 2012 някъде, така че смея да твърдя, че поне до някаква малка степен съм свикнала с езика. Не мога да преценя обаче дали си заслужава да избера кореистика. Имам основно изискване да са добри преподавателите и да има хубава среда поне до някаква степен. Няма да е зле и ако има реализация... Прочетох отговорите дотук и съм благодарна за изчерпателността, но все още не мога да разбера дали си струва да е корейски. Разбрах от други хора, че няма човек, който да е завършил кореистика и да е останал без работа. Също и че много хора работят в посолството. Това така ли е?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 14 часа, Save_me написа:

Здравейте! Аз съм нова във форума. Тази година съм в 12 клас и трябва да реша какво искам да уча със сигурност, но имам затруднения, понеже мога без особени ограничения да избирам. Слушам кпоп от 2012 някъде, така че смея да твърдя, че поне до някаква малка степен съм свикнала с езика. Не мога да преценя обаче дали си заслужава да избера кореистика. Имам основно изискване да са добри преподавателите и да има хубава среда поне до някаква степен. Няма да е зле и ако има реализация... Прочетох отговорите дотук и съм благодарна за изчерпателността, но все още не мога да разбера дали си струва да е корейски. Разбрах от други хора, че няма човек, който да е завършил кореистика и да е останал без работа. Също и че много хора работят в посолството. Това така ли е?

Здравей! Не бих могла да кажа със сигурност, но "екзотичните" езици никога не са загуба на време. дали ще се реализираш зависи единствено и само от твоите възможности. Надявам се някой от завършилите кореистика да споделят опит с теб. Файтинг! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей. 

Екзотичните езици се търсят много, в момента китайския е най-дефицитен. Еъзможности за реализация има доста и в различни области, от там нататък зависи какво ти харесва. За Японистика и Кореистика имам наблюдения, че има много читави преподаватели. От близка приятелка - китаист знам, че в Китаистиката откъм преподавателски екип нещата не са баш цвете. Който и език да избереш, ще е зор и много учене. Като плюс мога да посоча, че японски и корейски са много близки и можеш сравнително лесно да научиш и двата. Китайският е основно зубрене. 

Дано съм ти помогнала. Ако имаш още въпроси, може да ми пишеш и на лс. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам за дефицита на китайски, защото колегите са много, просто и търсенето се засилва. 

Аз се убеждавам, че човек стига да има мотивация и желание (пък и що-годе трезва самооценка не вреди) може да работи с източни езици и да намери някаква реализация. 

Иначе за специалностите май се получава и малко развален телефон, всеки си гледа от своята камбанария и си създава свои си представи. Ето аз да речем имам най-голям поглед върху китаистиката - нямам оплаквания от преподавателите, всеки си дърпа в своя посока според своите интереси - дали литература, езикознание...Бих казала, че сме доста на ниво, особено сега като имам и досег с колеги от цял свят и мога да си съставя по-общо мнение. Карала съм някои неща с колеги от другите две специалности, но няма как да имам меродавно мнение за нивото. Имах прекрасни впечатления, както  разбира се и някои неоправдани очаквания и разочарования, но от 3 предмета не може да се съди за четиригодишен курс. Зависи какво те влече, при нас повечето колеги бяха практически ориентирани, докато мен ме вълнуваше повече литературата и класическата култура. 

За реализацията и възможностите всъщност да посетиш страната, която изучаваш, кореистиката май бяха по-отбрани откъм стипендии, не е като с китаистика и японистика, моят съвет е да проучиш възможностите отрано и да следиш сайта на МОН, защото нищо не може да се сравни с опита, който човек натрупва ако учи езика в страната, в която се говори.  

Има и сравнително нова хибридна специалност, ЮИЮА, която на хартия се води по-икономически ориентирана, но не мога да я препоръчам, каквото и да си говорим, колегите оттам не излизат със същото ниво на езика (не поради липса на лични качества, просто в програмата им не е заложено по този начин) . Там за мен лично единственият плюс е шансът да се изучават виетнамски и индонезийски. 

 

Та така, малко със закъснение се включвам и аз, дано е било полезно. 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Видях, че някой отгоре е споменал ЮиЮа.
(за съжаление съм част от тези специалност)
какво видях до сега:
Реално на никого не му дреме за ЮиЮа.
-Ако има семинари, не ви се казва.
-Нивото на език, освен ако нямате късмета да сте с определена преподавателка е ниско.
-Организация 0, какво искам да кажа : Всеки семестър ви карат да записвате избираеми предмети, огромно количество, казват ви "запишете, ако нещо се покрие с задължителните предмети ще го сменим" ... винаги правят проблеми със смените, винаги записвате на сляпо! Пускат ви преподавател по език, той натиска да се учи по учебник, който той има интерес да използвате. Сменят преподавателя, новия казва друг учебник, бам връщат първия - пак друг учебник презкачате нива например единия покрива до първо ниво, ха вече сте на трето, успех.
Учите общи неща, като култура, история и каквото друго запишете и набутате като избираеми. Реално е доста интересно, но по никакъв начин приложимо. 
Най-нелепите уроци за момента, които изкачат са традиционни керемиди. Да, говорихме 3 часа за панели за покриви.
Имахме задача да съставим проекто закон???? Това пък къде влиза в програмата?? В първи курс ще ви набият в още два факултета на цариградско да взимате икономика и политология. 
Всичко се върти около това да си изберете правилно кредитите (точки които се взимат при записване на избираеми) и това да се опитате да завършите курсовете.
Преподавателите по индонезийски(един от избираемите, които ще ви залъжат да запишете в първи курс още) са нелепи и неквалифицирани.
Преподавателите по език предпочитат понякога да се правят, че не разбират какво ги питате и какъв проблем имате (повярвайте ми говорят по-добре български от повечето студенти). Следвате програми по учебници, които са екстремно old school, до степен в която езикът който учите е неприложим защото, никой не говори така или е имало промени преди 15 години или 20, но до тях не е достигнало.
Да интересно е, да учите неща, които може да ви кефят, НО ще излезете с ниско или никакво ниво на език. И не виетнамски и индийски не са по-добре, записвате ги в трети курс. По индийски лекторката не може да бъде разбрана, по виетнамски е била по-добре, но когато езикът и модулът е forced, съмнявам се че ще го изучите.
Единственото, което можете е да се надявате на 1 от първите 3 езика, който ще изберете, понеже това е единственото, което можете да използвате като професионална квалификация. Другото, което можете да направите е да се съберете и да отидете да работите групово в Кауфланд , за посолство не мечтайте, там някой трябва да умре за да влезнете.

Успех, а да и всички програми са насочени към 'истиките, тоест трудно или невъзможно  почти ще отидете с еразъм някъде освен в Индонезия/тайланд или нещо друго. Мисля че само веднъж или два пъти се е случвало човек да успее да реализира пътуване от ЮиЮа.
Таксите са повишени около 2 или 2 и половина пъти, от както аз бях студент и така.
Надявам се този пост да помогне на някого, който се чуди дали да не запише без да иска това.
Обикновено студентите в тази специалност влизат, само защото не са успели в японистика, кореистика или китаистика. След което си казват ех тази специалност е по-яка, много по готина е, след което минават години и си казват , не не ако можех щях да отпиша но по добре да го дозавърша.
Като цяло с извинение си е ебало майката :)
ПС: Разбира се това е моето мнение на човек, който е ексремно фрустриран с тази глупост, сигурен съм че има и позитивни позиции по въпроса и не взимайте мнението ми, като 100 процентово а просто, като разказ за едно прекрасно преживяване.
Ще се видим в кауфланд <3

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет на всички,

 

извинявам се, че ще пиша във вече създадена тема, но е излишно да отварям цяла нова само за едното ми питане. Странно, че до сега никога не съм се сещал да потърся съвет в този форум, но ....

 

Та - още от може да се каже дете, когато съм гледал филми с нинджи, каратисти, самураи и прочие "каратяги", особено много съм впечатлен от японския език, защо и как не знам, и не ми е възможно да обясня най- напред на себе си, ала този език .... мога просто да го слушам със затворени очи, все едно слушам музика, любима музика. Да не се впускам в излишни подробности и лирични отклонения, но все ми се е искало да го понауча малко. Обаче, когато съм разпитвал за обучение в японски език, първо, че всеки ми е казвал, че японския у нас се изучава чрез английски - което не ме устройства, на практика нямам никакво влечение към езиците, като цяло и никога никакъв език не съм учил, английския ми е на ниво "кота минус" т.е. колкото е нужен за средностатическия потребител на компютри/ уин/ интернет и то пак с помоща на гугъл преводача - и второто, което е, че желание ми е само да уча японски, нищо повече от това. Не иде реч, нито за професионална реализация, нито за търсене на такава в Япония, нито нищо - за себе си искам да го уча, не ме интересуват дипломи, сертификати, стипендии и т.н.  Имам наистина голямо желание да се пробвам, ако стигна примерно на ниво, що годе да гледам филми без превод ще ми е повече от кеф на душата.

 

Тия дни от нямане на какво да правя, ми щукна пак да поразтърся информация из нета и гледам към днешна дата, вече се предлагат какви ли не курсове и занятия по японски език, но информацията, която намирам е доста разхвърляна - кой, какво по каква система преподава, доколко качествено обучение предлагат различните школи и курсове, някак не ми става неясно. Съответно мисля, че се подразбира какво ми е питането. Има ли вариянт в България да се изучава японски език с български и евентуално кои преподавали/ учебни заведения бихте препоръчали.

 

Благодаря предварително на отзовалите се!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

On 5/1/2017 at 1:11 PM, speedy86 said:

Малко късно се включвам, но като пряк очевидец, ето моите изводи:

 

Кореистика - по-малко зазубряне, по-лесно четене и, до известна степен, по-лесно се свиква, макар че граматиката е доста объркана.

 

Китаистика - огромен зор, докато свикнеш с йероглифите, доста зубрене по тях, но, от друга страна, по-лесна граматика.

 

Японистика - по скромните ми наблюдения, най-трудната специалност - освен две азбуки съчетава йероглифи с по няколко четения и същата кофти, объркана граматика, която споменахме при корейския.

 

Задължително ще има продължителен шок и при трите специалности, това го отмятаме. И при трите, ако се стигне до живот и учене на място, дупе да ти е яко - конкуренция голяма, големи натоварвания и т.н. За живот е удобно от битова и практическа гледна точка; вече за социалния живот (доколкото ти остава време от учене и работа), това зависи много от теб. Определено има неща, с които няма да можеш да свикнеш и моменти, в които няма да можеш да се впишеш. За китайците съм чувала доста неприятни неща от гледна точка на хигиената на масово ниво, корейците са значително по-добре, а японците са маниак-чистофайници. (Отново е условно казано.) 

 

Колкото до реализация - бъдещето е основно в китайския. Напоследък от център "Конфуций" доста засилиха темпото, много фирми навлизат на нашия пазар, а и се отпускат повече стипендии за учене на място; в световен план май няма нужда да обяснявам в подробности. Корейците масово трудно се справят в адаптирането към европейския начин на мислене и определено с тях трудно се работи; теснпгръди са, ако трябва да сме честни. Японците са направо друг биологичен вид, за повечето неща при тях не са измислени още думички. Като манталитет обаче май сме най-близо до корейците.

 

Ми, засега май толкова.

Аз имам въпрос относно кореистиката. Тестът TOPIK задължително ли се държи при прием в СУ ?? Вече трябва да имаш някакво ниво в езика, за да те приемат ли? 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, влиза се с оценка от езиков изпит (кои езици са подходящи може да се провери в сайта на СУ). Преподава се от азбуката, т.е. не се очаква да имаш подготовка. TOPIK няма общо със специалността и спокойно може да се държи от всеки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! В момента съм 9 клас и вече почнах да се ориентирам, какво иска да уча след 12 клас. ...Интересът ми към Южна Корея е ОГРОМЕН, харесват ми музиката, филмите, храната, културата (като цяло всичко свързано с държавата)! По принцип ми е мечта да отида да уча именно там, но сама знам, че това едва ли ще се случи. Изискванията са много, университети са скъпи, а за стипендия от държавата...да ви кажа честно не е надявам много, много.

 

Видях, че за да те приемат да учиш кореистика в СУ трябва да владея добър английски, ( към момента съм на ниво B1.1 ) както и да имаш висок успех. Попринци винаги съм била добра ученичка и не съм завършвала година с по-малко от 5.80, но все пак..:wacko:

Та така де, искам да попитам дали си заслужава да уча кореистика, дали преподавателите са добри и колко е възможно да ме пратят в Корея от самия университет?

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...