Jump to content

Успешните и неуспешни роли на любимите ни актьори


Recommended Posts

Здрасти, Майра!

 

Като индивидуалист човек аз не вярвам, че нещо може да бъде сравнявано с каквото и да било друго. Такава ми е философията. Вярвам в различията.

 

И вярвам, че никой не трябва да се реди при бате Енчо и да мери кой е по - по - най  именно заради това различие. Ако личностите на тези актьори бяха еднакви - те щяха да играят еднакво защото щяха да виждат героя еднакво и нямаше да му предадат нещо от себе си, което да го направи уникален.

 

Аз схванах за какво спорите, но просто моето виждане изхожда от това, че не могат да бъдат съдени коренно различни актьори и да се питаме кой се справя по - добре. Може би ако играеха една и съща роля - тогава щяхме да можем да преценим и пак нямаше да е гаранция защото отбор А щеше да предпочете единия, а отбор Б другия. Точно защото всички сме различни.

 

Просто и двамата биха изиграли гангстера различно (това не значи че Икута Тома би го направил по  -зле от Огури Шун) просто щеше да даде друг вид на персонажа. Това ми беше идеята.  Както и Огури Шун щеше да изиграе по - различно ченгето. Несъмнено. 

 

Но за да сравняваме изобщо.. трябва да ги гледаме в една и съща роля на една и съща личност. И както казах.. пак няма да е сигурно. Светът е шарен. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, ние с теб мислим почти еднакво като краен резултат. Просто базовите ни понятия са различни - според мен различията се познават именно в сравнение. Няма разлика без сравнение, както няма и еднаквост без сравнение. Индивидуалността - също. 

Йерархичността в поведение и възприятие е присъща на мислещите...

 

Точно затова мисля, че актьорите могат да бъдат сравнявани, макар, разбира се всеки от тях да е индивидуален и различен.

Има два показателя, които работят:

1. Да се сравни изпълнението на един актьор с моята лична идеална представа за образа, който играе. Това най често се случва когато различни актьори играят М-р Дарси :)))))) Или някой друг любимец. Аз затова примерно дропих The long Goodbye понеже не мога да понеса попълзновенията на актьор и режисьор към Филип Марлоу и 50те години в Запада... Не. Това е непоносима болка, да го гледам... Не ми трябва тяхната индивидуалност или техните послания върху моята обичана история.

Може да има такова сравнение, дори когато не знаеш предварително сценария, но предвкусваш сюжета и образите, както в случая. За съжаление, за мен това сравнение по време на филма означава и че не съм повярвала на филма и историята... Ако бях, не би ми и хрумнало да мисля кой как играе, просто щях да затая дъх и да говоря с имената на образите, а не на актьорите...

 

2. Да се сравняват актьорските способности като цяло. Тогава се вадят биографии, играни образи, роднини и пр... Това вече наистина е отборна история, точно както казваш и затова не искам да влизам в нея - освен ако не си говорим за любимци в съседната тема...

 

Да, всеки би могъл да вложи и вероятно влага нещо лично в образа който е избрал... Но ние с Кева, понякога мислим че японските актьори са прекалено послушни ... и когато режисьорът поиска това от тях, те не се влагат. Играят взаимо-заменяемо. В случая това е усещането на Кева  (и на мен) за Уено Джури в Ороборс...До тук всяка една средно добра актриса може да изиграе образа й. 

 

Има и още един момент. Лично мен ме забавлява идеята един актьор да изиграе друг актьор. В крайна сметка, работата им е да играят. Дали измислен образ или реален човек, било-то актьор... Защо да не могат - актьори ли са или какво. Но аз съм си такава: понякога обичам да слушам класически песни изпяни по класически начин от нови музиканти на живо.... приемам го като уважение към създадената музика и настроението на слушателя... даже обич към слушателя... а много хора биха намерили това за погубване на индивидуалността... и биха настояли винаги да пеят и свирят, както те си се изявяват най-добре...  

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...