Jump to content

The Story of the First King's Four Gods (2007)


Recommended Posts

Ох, тъкмо го изгледах отново...........няма такъв сериал........... просто.......велик...

Опасявах се, както може би доста от вас, че повторното му гледане може да убие

спомените, тръпката, емоциите от първия път.............но уви съм грешал.

Поне за мен...........тръпката и емоциите отново се върнаха и си бяха както в началото.

И нямаше как да е................... с уникалната музика, майсторското превъплъщение на артистите в

образите на героите, техния хъс и излъчване са просто уникални,

с любовта ..............връхна точка на която бе една прегръдка.

Прегръдка, разкриваща една истинска любов, без да са нужни каквото

и да е друга украса или доказателство ..........било от целувки или

нещо подобно....:), болката и непрестанната борба......малкото но добри бойни сцени..............

Ще спра до тук, защото има много да се говори и в същото време оставам без думи

...........гледайте го пак няма да съжалявате.

Поклон пред таланта на Пе Йонг Джун .........не само заради потрошеното му състояние накрая.

Едва ли някой друг би би предал тези емоции, живот и излъчване на Дам Дук, както него.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз прибавям този сериал към любимите. Определено има какво да се види: чудесна история, вълнуващ сюжет, добре подбран актьорски екип, добра режисура и игра на актьорите. Препоръчвам го за задължително гледане. :yes:

 

 

Изключително разочарована съм от края на драмата. По-голям абсурд не бях виждала...

За какво въобще го бяха почвали и какъв е бил замисълът му просто не знам, след като го изгледах.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Изключително разочарована съм от края на драмата. По-голям абсурд не бях виждала...

За какво въобще го бяха почвали и какъв е бил замисълът му просто не знам, след като го изгледах.

 

Потърси по-напред в постовете. Наложило се е да променят сценария в последния момент заради контузия на "краля". Има си линкове за някакъв алтернативен финал и т.н. Все пак евала му на Йонг Джун, че изобщо е снимал със счупен крак (ако правилно помня).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Потърси по-напред в постовете. Наложило се е да променят сценария в последния момент заради контузия на "краля". Има си линкове за някакъв алтернативен финал и т.н. Все пак евала му на Йонг Джун, че изобщо е снимал със счупен крак (ако правилно помня).

 

Благодаря ти за напомнянето! Прочетох алтернативния сценарий. Малко по-добър е, но за мен е също толкова незадоволителен.

 

 

Абсурден ми е такъв край. Впечатлението от драмата не е за легандарна история за велик крал с божествен произход, а за една обикновена човешка драма. Всеки малко по-запознат с митичната тематика би бил незадоволен от подобен сценарий. Защо ни бяха тия ефекти, богове и прочее?! да не говорим, че изобщо не ги представиха като такива. А какъв е бил замисълът и посланието на този сериал ?! - още по-абсурден. Жалко, че Bae Yong Jun е участвал в него, ако е имал представа за какво ще става въпрос в него.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има си го божественото според мен и е от типа "жертвал се в името на простосмъртните грешници". Аз, въпреки че съм го гледал много отдавна сериалът, помня че и на мен не ми беше допаднал самият финал. Някак набързо и отведнъж претупаха всичко в последната серия ... та даже да ти кажа, като свърши аз не разбрах той умря ли или не , но май си умря. Малко причудливо ми се видя и как приключиха с повечето герой, ако не ме лъже паметта нещо от типа на "всички те се появяваха и си отиваха с единствената мисия "той" да извърви пътя си", или нещо такова .

Може и грешно да помня, но горе-долу с такива впечатления май ме беше оставил финалът.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Има си го божественото според мен и е от типа "жертвал се в името на простосмъртните грешници". Аз, въпреки че съм го гледал много отдавна сериалът, помня че и на мен не ми беше допаднал самият финал. Някак набързо и отведнъж претупаха всичко в последната серия ... та даже да ти кажа, като свърши аз не разбрах той умря ли или не , но май си умря. Малко причудливо ми се видя и как приключиха с повечето герой, ако не ме лъже паметта нещо от типа на "всички те се появяваха и си отиваха с единствената мисия "той" да извърви пътя си", или нещо такова .

Може и грешно да помня, но горе-долу с такива впечатления май ме беше оставил финалът.

 

 

Не това имам предвид. Естествено е, че този финал си има своя смисъл и той бил, че хората сами определяли съдбата си и прочее. Исках да обърна внимание, че тук е много странна тая божественост на пазителите и самия бог. Първо, излиза, че предметите-символи са по-силни от божествата, след като тяхната функция е пряко свързана с тях и би трябвало да е в тяхно подчинение. Второ цял сериал изгледахме да се пробудят тия богове-пазители и бога, както и техните символи, което щеше да доведе до нещо - ама не стана нищо. Трето - излезе, че старейшината на Хуанчин е по-могъщ от всичките взети заедно - пълен абсурд. Да не говорим, че онази полуфеникс-пазителка Кия се оказа отново по-силна от истинския феникс - Суджини, само защото е гаднярка. Нещо не мога да се съглася с всичко това. Особено, че след като се пробудиха символите, божествата-пазители окончателно се активираха и богът-цар се осъзна като такъв трябваше да ни представят царят-завоевател на земите на Чо Шин, поне както беше представено в Джумонг. Да не говоря, че режисьорът разправяше, че този цар осъществил мисията си чрез търговските пътища, ама аз това го разбрах от спешъла, а не от филма.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпреки всичко на мен този финал ми остави доста неприятно усещане! Да направиш такъв неверотен финал и да прецакаш нещата в последния момент, за мен е непростимо. По-голяма демонстрация на слабост от страна на краля и предателство към хората, които го подкрепяха и му вярваха, които го следваха и му бяха верни приятели, не мога да си представя! Не мога да разбера какво му беше виновно небето! Всички кръвопролития и злини за мен произтичаха от амбициите и постъпките на хората, а не от волята на небето! Който е взел решението да бъде заснет този финал, за мен заслужава да бъде замерян на площада с камъни... лично мнение... B) колкото до това, че този финал е избран заради здравословното състояние на Йонг Джун... ами не знам, на мен не ми се вярва много... все пак не е като дане участва в последния епизод, нали?! Не виждам с какво алтернативния финал е толкова по-труден и с какво би му се отразил по-зле, отколкото заснетия!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Не това имам предвид. Естествено е, че този финал си има своя смисъл и той бил, че хората сами определяли съдбата си и прочее. Исках да обърна внимание, че тук е много странна тая божественост на пазителите и самия бог. Първо, излиза, че предметите-символи са по-силни от божествата, след като тяхната функция е пряко свързана с тях и би трябвало да е в тяхно подчинение. Второ цял сериал изгледахме да се пробудят тия богове-пазители и бога, както и техните символи, което щеше да доведе до нещо - ама не стана нищо. Трето - излезе, че старейшината на Хуанчин е по-могъщ от всичките взети заедно - пълен абсурд. Да не говорим, че онази полуфеникс-пазителка Кия се оказа отново по-силна от истинския феникс - Суджини, само защото е гаднярка. Нещо не мога да се съглася с всичко това. Особено, че след като се пробудиха символите, божествата-пазители окончателно се активираха и богът-цар се осъзна като такъв трябваше да ни представят царят-завоевател на земите на Чо Шин, поне както беше представено в Джумонг. Да не говоря, че режисьорът разправяше, че този цар осъществил мисията си чрез търговските пътища, ама аз това го разбрах от спешъла, а не от филма.

 

 

Не, че аз съм голяма почитателка на този сериал и не, че всичко разбрах, но ето как си го обяснявам

Корейската история и митология са тясно преплетени и никой не знае точно кое е история и кое легенда. Тяхното разбиране за бог и божествено доста се различава от нашето. Боговете им често са не по-силни от хора. Освен това всичко се опира на природата. И тук основната идея беше за 4те елемента- вода, огън, земя и въздух (който някакси са божествени) и за взаимодействието на тези елементи и борбата между тях. Старейшината доколкото си спомням представляваше земята, която е най-силна от всички елементи. А това със сестрите феникс излезе по-силна тази, която беше събрала повече енергия, нещо от сорта, че злото победи. И накрая нищо не стана, пак защото история и митология се преплитат и докато в митологията всичко е абсолютизирано и доброто побеждава, случват се велики неща, то в историята не винаги е така. Тяхното виждане е, че не бог управлява света, а хората. А хората си имат своите слабости. И изобщо този сериал не трябва да се гледа под призмата на нашето разбиране за божествено.

 

Ето тук по-подробна информация за легендата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно съм съгласна с мнението на julebg за края и за всичко. :yes:

 

Непростимо е сценариста и режисьора така да се издънват и тук здравословното състояние на Йонг Джун няма никаква връзка с всичко това, което дискутираме тук, а то е развръзката на сериала и абсурдният му край.

 

И никаква митология или каквото и да е не може да промени това оплескване. Ако са искали да ни правят драма за "как хората управляват света" не са подбрали добре нито историческият момент, нито легендарната личност, нито ако щете главният изпълнител на ролята.

 

 

Благодаря на lussy792000 за линка и опита да се пояснят нещата, както и на Светла Добрева (Естел) за лекцията - всичко беше интересно изложено и поучително, но не видях нещо кой-знае колко по-различно от това, за което се говори в нашата дискусия.

 

 

Не само корейската, а всяка нация си има своя митология / и това също е форма на религия, само че по-ранна! / и тя по някакъв начин е и исторична.

 

"Боговете им често са не по-силни от хора. " - но за какви богове става въпрос, защото в пантеистичните религии имаме стройна йерархична система от нива в божествения свят и не трябва да приравняваме всички под един знаменател. Впрочем и в нашата религия, както и в останалите такава също съществува.

 

"Освен това всичко се опира на природата." ок. няма проблем. Природата е част от вселената и космоса и в нея действат същите закони, както и на небето. Нашият и небесният свят са свързани и са в непрестанна взаимовръзка. /Това е основна теза във всяка религиозна система, в даоизма също./ Е, как тогава земята ще е най-силен елемент?! Защо? Тя е само един от 4-те основни /да не говорим, че са и повече/.

 

"И накрая нищо не стана, пак защото история и митология се преплитат и докато в митологията всичко е абсолютизирано и доброто побеждава, случват се велики неща, то в историята не винаги е така." Отново не намирам смисъл в края. Нали се говори за могъщ, не, най-могъщият владетел на Корея!?! Нали е победил все-пак, историята го е доказала.

 

"Тяхното виждане е, че не бог управлява света, а хората." Тази теза не ми допада, особено когато говорим за легенда, митологии, вярвания, религии, история за велик крал. Да, хората упрявляват, но донякъде, своята съдба чрез избора си, но да управляват света ми се струва пресилено. Ние, дори в съвремието сме безсилни пред стихийните бедствия например, да не говорим да се сблъснем с някакъв космически феномен.

 

Да, има разрушителен "огън" или нещо в нас и това много добре беше представено в сериала "Bichunmoo", ама защо ще намесваме тук божествата, небето, историята за великите крале за да изказваме априори невярна теза?!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мила magic, много се палиш. Това е само филм, не е учебник по история. Самият режисьор споделя в спешъла, че сериалът е комерсиален и има за цел да бъде забелязан в чужбина, затова поднася "историческа" случка като приказка (и мдр успява, защото двд с целия сериал струва 178Е :blink: ).

В никакъв случай не искам да оспорвам мнението ти и се радвам, че коментираш моето. Лично за мен

 

сериалът успя да прокара добре основната идея- за търсенето и пътя, който трябва да се извърви, за да намериш това, което търсиш и накрая големия въпрос- какво става като го намериш. За мен специално краят беше без значение. Той е само, защото трябва да го има.

Сериалът не го възприех като такъв, който поставя тези. По-скоро една легенда, в която всичко беше символично и чиято цел беше да постави основни въпроси. Митът за Тангун мога да го сравня с мита за Адам и Ева, колкото и абсурдно да звучи. Затова казвам, че на божественото в сериала не трябва да се гледа през призмата на християнството. Ние също си имаме абсурдни легенди и даже и религията ни се гради на нереални истории (ама това е друга тема, нека не я разискваме тук). Аз лично преди да почна да гледам азиатски исторически, никога не съм се интерисувала от елементи и символи. Този сериал беше една от причините да се заинтерисувам от темата, да се разтърся и да почета. И макар че съм се объркала и старейшината символизираше водата, той излезе най-силен, защото символизираше мъдростта и прераждането- нещо от сорта, каквото и да се случи, тези ценности са най-силни. А сестрата полуфеникс символизираше от една страна майката-земя, а от друга майката, която дава живот. И тук идеята да победи пак беше: това е най-ценното, затова трябва да издържи на всичко.

Изобщо всичко е символично, но зад тези символи са скрити ценности. А защо земята да е най-силна, защото вулкани и морета са пресъхнали, вятърът може да бъде разсеян, но земята и да я копаеш, и да я застрояваш, да я палиш, да я наводняваш, все оцелява.Ако я няма земята, няма да има нито огън, нито вода, нито въздух. И тук не става въпрос човек да се бори със стихиите. Земята във всички митологии се свързва с даваща живот и именно затова е най-силна. В азиатските учения под богове не разбирай някаква йерархична система, а по-скоро митични образи, които блестят не толкова с това, което могат (в смисъл да са всемогъщи и непобедими), а с това, което са дали. И както знаеш и даоизма, и будизма, и конфуцианството са философии, създадени от хора, които не чрез божестсвен произход, а чрез силата на духа си, успяват да наложат ценностна система.

Колкото до великия крал, ми е правило впечатление и в други исторически сериали и филми, че някак поставят въпроса: Имало ли е такъв велик крал, който по такъв начин да е постигнал всичко или се е случило по друг начин. Поставят въпроса мит ли е това или история, но оставят всеки да си отговори сам и да си вярва в това, което иска.

Ето даже и в Чумонг (понеже го споменаваш) макар също да имаше свещени предмети, не те бяха причината той да успее да създаде Когурьо, което от своя страна също не стана веднага велика нация, а трябваше да извърви дълъг път и да се справи с тежки препятствия. И това е основната идея в корейските - за пътя и за трудностите, който трябва сам да пребориш.

"Ние, дори в съвремието сме безсилни пред стихийните бедствия например, да не говорим да се сблъснем с някакъв космически феномен."- което обаче не доказва, че и боговете не са безсилни

:)

Надявам се, че няма да възприемеш моите скромни размисли като опит да те убедя в нещо или да те разубедя в твоте собствени. Ето един поздрав с хубава музика и красиви пейзажи

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Може ли да ми кажете как се казва актьорът, който беше пазителят на Ки Ха ...(този със сивата коса) ....

 

 

Park Sung Min as Saryang

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Помня, че и на мен края на сериала ми беше меко казано странен. През цялото време, докато гледах изпитвах много противоречиви чувства, защото по принцип не съм фен на фентъзито. Но така и не го забравих, това е запомнящ се сериал. Сега наново го изтеглих и имам чувството, че гледам за първи път. Наистина страхотна игра на Пе Йонг Джун, и изобщо на всички артисти. Както и да го погледна сега, това си е велик сериал. И преди две години и сега, просто дъха ми спира на моменти и оставам без думи. Задължителен за гледане, така го определям. И доколкото си спомням, май и досега е единствен по рода си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте

вмомента съм на 20 серия много е добър сериала, направо пленява !

Въпроса ми е гледам че има някакви две серии след финала (Спешил епизод) тези две серии след финала ли трябва да ги гледам или ? (изобщо към историята ли са)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте

вмомента съм на 20 серия много е добър сериала, направо пленява !

Въпроса ми е гледам че има някакви две серии след финала (Спешил епизод) тези две серии след финала ли трябва да ги гледам или ? (изобщо към историята ли са)

 

 

Спешълите са за сериала като цяло - интервюта с каста и режисьора, за направата на сериала, за историята му и подобни.

Можеш да ги гледаш когато искаш, те само обогатяват впечатлението от сериала.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...