Jump to content

Вярват ли азиатците в брака?


Recommended Posts

На мен ми е интересна темата. Пък и е доста обширна явно, защото всеки говори за различни неща. :)

 

Първо да кажа, че моите разбирания се покриват на 100% от казаното на sonihrisi Бракът за вбъдеще ще става все по-голяма отживелица.  А един подпис, по-скоро ще ти докара някакви правни проблеми при евентуална раздяла. Да, никой не мисли за такива неща в тези ситуации в началото на една връзка. По-важно е обаче да попаднеш на човек на който имаш 100% вяра и желание заедно съградите нещо, от колкото един подпис. Защото ако другият в един момент ти каже "Аз те обичах, ама в този определен момент/период и вече не искам да съм с теб", по-добре да излезеш от връзката както си влязал. Много трудно се предвиждат тези неща когато си влюбен и като нищо да попаднеш на човек с по-ниски морални ценности, който изобщо не е готов да се бори рамо до рамо с теб. Поне от това което съм забелязал от най-различни източници, подписа в Япония/Корея е важен, иначе обществото те гледа накриво. Слава богу това го няма при нас.


​От казаното до момента, най-много ме развълнува това за японските сериали. Как манипулирали населението спрямо моментната статистика. От сериалите могат да се извадят разни неща от живота, но като цяло има доста разкрасени неща и пропаганда. Обаче ако човек е наясно с тези неща и знае къде да гледа, пак може да научи доста неща. Аз например, като почнах да гледам корейски сериали, специално ми направи впечатление самата сватбена церемония. Много са различни от нашите. Има някакви традиционни неща, като това че родителите са облечени в ханбок, като посрещат гостите и т.н. Загледайте се в тези неща, следващият път като видите сватба в някой филм.

 

Обаче ако Япония се стреми към това да има повече бракове и деца, като вкарват целувки и секс в сериалите, защо в корейските никога не се случи едно нещо което всички знаем че вярно. Защо във всички сериали, винаги се влюбват и женят по любов? Как пък не измислиха един сериал, където мъж и жена се влюбват в уговорен брак? Щеше да е интересно според мен. :)

 

Шансът да се влюбиш в човек с който живееш не е изобщо малък. Особено ако заедно преодолявате проблеми, родят се деца, паснете си и се уважавате. Поне толкова голям, колкото силно влюбена двойка, да стигне до голям развод. :) Изобщо ако някой си мисли че голямата любов ще му даде гаранция за щастлив брак, по-скоро се лъже, защото това е само началото. Не е важно кога се появява любовта, важното е да я има.

 

Като изключим бизнес сливанията на компании, уговорените бракове за точно определен тип хора, дори бих казал че не са никак лоша идея. Има хора които въпреки че са много интелигентни в най-различни области, са пълни идиоти що се отнася до тези неща. Или вобще не могат да си намерят човек, заради някакви свои криво разбрани критерии и разбирания за живота или винаги избират неподходящи партньори и са слепи за добрите варианти около тях. Та според мен най-добрият вариант е, човек да се остави до 35 годишна възраст да си търси свободно и вече ако не върви на добре, да почне да му се помага. Не е нужно да има веднага директни сватби с непознати хора, а примерно да почне да ходи на уговорени срещи от родители, уговорени срещи и запознанства от приятели... вобще неща от този сорт.  В смисъл, в такива случаи няма какво да се губи, а само да се спечели. Като сам не можеш да си намериш и нямаш късмет, какво лошо има да послушаш близките ти, за това кой е добра партия за теб? Един брак наистина може да оправи живота на един човек и да го вкара във втората половина от живота му. Всеки заслужава да се дари с поне опит да създаде свое семейство.

 

Това че преди е имало данък "Ерген" много ме разсмя. В какви хубави времена живеем.  :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И данък за двойки, който нямат деца- за репродуктивните си проблеми до живот плащаш на държавата.

А относно пропагандата в Япония - не е толкова масово по-филмите, но се появи, даже в един момент се замислих дали не са продукт на една и съща продуценска къща  :)  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Гъмбо, не си прав! Не че познавам живота в Корея, но съм дълбоко убедена, че там е царството на битовизма. А в нашата мила родна страна има от всичко, но май най-много идеализъм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ sonihrisi

 

В. Ханчев, ПРЪСТЕН

 

За твойто тихо идване, което

все още в мен отеква като гръм,

за даденото и назад невзето,

за прошката, че с теб съм и не съм,

за думите, понякога спестени,

за ласките, които не спести,

за силата, която вля у мене,

когато беше най-безсилна ти,

за туй, че бе на мое име кръстен

и твоя лош, и твоя хубав час,

 

на твоя малък пръст наместо пръстен

горещите си устни слагам аз.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То не е само брака, дори за обещание или годеж вероятно може да отидеш на съд в България. Вижте това тук.

"решение № 32/1969 г. на Върховен съд:  „Ако мъжът не изпълни обещанието си да сключи брак и по този начин причини неимуществени вреди на жената чрез засягане на честта и доброто й име, той дължи обезщетение. Основанието за отговорността произтича не от неизпълнението на обещанието, а в неправомерното поведение, което по своето съдържание съставлява нарушаване на морала.“"

Не знам дали се прилага все още.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В някои случаи е по-добре съд или да си платиш, отколкото да те пребият роднините на момичето. Затова са го измислили.  :28558:   Такива сценки сме гледали и в корейските сериали даже. Някой да се отметне от годеж, че даже и на сватбата да не дойде, заради нова истинска любов. Не че в такива моменти на някой му пука за обещетението, но пак е нещо като са ти губили времето. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един линк от мен към една статия, стори ми се много интересна история, но не намерих място във форума, за което тя да е съвсем подходяща, според мен липсва секция "общи новини".

Ето линк, препоръчвам да се прочете цялото. https://www.24chasa.bg/ojivlenie/article/5778154

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересна тема. Първо преди да забравя... Мненията на параб и демон от по-горе са интересни и си заслужава да отделите 4-5 минутки да ги прочетете. Лично аз като цяло никога не съм имал голям допир с реалността в Азия и преценката ми е сформирана по-скоро от неща, които съм чул, прочел или гледал по видеота. От корейсикте сериали може да се заключи, че ДА! - корейците вярват в брака като институция или понe това се опитват да ни втълпят чрез медиите. Друг е въпросът обаче какво имат предвид под "брак" те. За една част от нас е нормално бракът да се сключва само между влюбени хора, за корейците явно нещата са доста по-прагматични. Това може би има някаква връзка с факта, че азиатците като цяло не наблягат много-много на личността, личното мнение и предпочитание. Спомням си как се смях преди няколко месеца с някакъв сериал, където хората още не се бяха харесали, но майката на девойката вече й даваше съвети да обсъди на уговорената среща колко деца ще имат с потенциалния жених. За мен това е изключително закостеняло мислене и не съответства по никакъв начин на времето, в което живеем. Предполагам, че бавно но сигурно и при тях нещата ще се променят и тези им традиции ще останат само спомен от миналото. Самото уреждане на брак не е нищо ново и сме го имали дори и ние в България, когато нещата са били по-примитивни и отделната личност/предпочитания не са се зачитали по никакъв начин от обществото/родителите. Реално погледнато щастието и любовта са голяма доза късмет или съдба - който, каквото предпочита. Отделно че според мен самото понятие любов, предполага и двамата човека да могат да обичат. На пръв поглед може да ви се струва леко странно, но според мен човек се учи да обича и не на всеки му се отдава с еднакъв успех. Доплънителен фактор също представлява в какъв момент от живота си се намира даден човек и дали въбоще дадена връзка е реално постижима. Като прибавим също и че годините променят човек до някаква степен изведнъж формулата става доста сложна. (Нарочно не споменавам плътските удоволствия, понеже те са първосигнални инстинкти и по мое мнение нямат нищо общо с понятието "любов". Смисъл и мухата се възпроизвежда и си има "деца", но да говорим за любов между мухи си е просто смехотворно.) Както и да е... Лично според мен понятието "брак" е твърдо юридическо и няма особено значение. Навремето са го пропагирали за да всява респект у младите и да запазва семейната единица при евентуални разногласия. Естествено сега нещата са съвсем различни и разводите са абсолютно нормална част от повечето общества. Друг е въпросът, че това води до намаляване на раждаемостта и нацията като цяло, но повечето развити държави са така. С увеличаване стандрата на живот на отделния индивид осезаемо спада желанието/стремежът към възпроизводство. (Това е може би един вид балансиращ ефект от страна на природата. Иначе по-низшите видове никога не биха имали шанс.)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...