Jump to content

Азиатска кухня


Recommended Posts

Като любител кулинар постоянно си купувам разни списания с рецепти и забелязвам, че в някои от тях започват все по - често да пускат рецепти от азиатската кухня. Преди време една приятелка ми показа един от броевете на  сп. Good Food , защото в него видяла статия за кимчи и се сетила, че и аз правих няколко опита да го направя, В списанието бяха отделили цяла страница за него, като имаше публикувана кратка информация за него + рецепта.

778591.jpg

 

 

778590.jpg

 

 

 

А в последния брой на същото списание (Good Food бр. 122) авторите бяха отредили няколко страници за корейската кухня. Има интервю с посланика на Корея у нас, който разказва за нещата, характерни за корейската кухня - оризът; разнообразието от морска храна, зеленчуци и подправки и тяхното използване; процесът на ферментация, който е често прилаган в кухнята им. В статията има също и няколко думи относно организацията на масата в Корея - задължителните ястия, които винаги присъстват (ориз, супа), разнообразието от гарнитурите "бан - чан". На мен лично ми беше интересна информацията за различните видове "джанг" (основна подправка, приготвена от ферментирал боб). Като допълнение към интервюто, посланика представя с рецепти няколко от най - представителните ястия в Корея - кимчи, джабче и булгоги, а също така и няколко вида  "джон" (название за палачинки и паниранировка)  като  гарнитура (бан - чан).

 

778595.jpg           778587.jpg

 

 

Ето и още няколко снимки от статията

 

 

 

778586.jpg

 

 

778594.jpg

 

 

778592.jpg

 

778593.jpg

 

 

А ето и традиционно сервирана маса в Корея

778603.jpg

 

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няколко японски рецепти от тук .

 

Kamameshi

Необходими продукти:
 

4 купички кафяв (бял) ориз

купичка нарязан лук
купичка гъби шийтаке
купичка моркови

купичка грах

2 обезкостени пилешки бутчета

щипка сол

2 чаени лъжички захар
2 чаени лъжички саке
1 чаена лъжичка мирин

 

Начин на приготвяне:

 

Измийте ориза под течаща вода и го подсушете за около 30 минути. Нарежете пилешките бутчета на хапки. Смесете продуктите, долейте малко вода и ги поставете в керамични купички. Запечете на умерена фурна до готовност.

 

 
 
Ичибан даши (Първи бульон)

Необходими продукти:
25 гр водорасли комбу
60 гр. Фини рибни стърготини кацио-буши
1800 мл вода

 

Начин на приготвяне:

 

Белият прах върху водораслите комбу не бива да ви притеснява. Не ги мийте под течаща вода, а ги забършете леко с влажна, добре изцедена  кухненска кърпа.

 

В съд с 1800 мл вода се поставят 25 гр водорасли комбу и оставят така за една нощ. Бульонът се извлича 1-2 часа на температура 60 градуса. Важно е да се внимава водораслите да не пуснат съдържащата се в тях слуз и цветът на бульона да не стане прекалено наситен. Водораслите се повдигат и се проверява колко са омекнали. Ако се разкъсват при лек натиск, трябва да се извадят. Ако все още са твърди, се долива малко студена вода и се варят още известно време. Ако бульонът започне да завира, се долива малко студена вода, за да се понижи температурата. Прибавят се 60 гр. фини рибни стърготини кацио-буши. Кипнете бульона и свалете веднага от огъня. Оберете внимателно мръсната пяна. Щом стърготините от риба започнат да потъват, прецедете бульона през кухненска салфетка или плат.

 

 

 
Туршия асазуке
Японската туршия е незаменима част от ежедневната трапеза на всички жители в Страната на изгряващото слънце. Тя се сервира заедно с белия ориз и е ценена заради уникалния си вкус. За тази рецепта ще са ви необходими водорасли комбу. Най-често използваните съставки за туршия са японската ряпа, краставици, патладжан, моркови, корени от водна лилия, японска слива, дребен лук. Един лист се прибавя в съд 1,5% разтвор на сол и вода (1 с.л. сол на 1 л вода) и се кипва. Полученият бульон се охлажда. Зеленчуците се изрязват в подходяща големина, натриват се с шепа сол и се оставят така 5-6 минути. Омекналите от солта зеленчуци се намачкват леко с ръце и се прехвърлят в плик с цип. Пликът се затваря, така че в него да не остане въздух и се оставя в тавичка, като върху него се поставя тежест. Така зеленчуците престояват 30-40 минути. В тенджера се затопля вода и щом заври, се долива малко студена вода, за да се понижи температурата. Зеленчуците се изваждат от плика и се изсипват в тенджерата. След това веднага се изливат в гевгир и се заливат с ледена вода за няколко секунди. Зеленчуците се оставят да се отцедят. Прехвърлят се в купа, заливат се с отцедения бульон, така че да ги покрие и заедно с него се прехвърлят в плик с цип. Пликът се обезвъздушава максимално и се затваря. Върху него отново се поставя тежест и се оставя така за около 30 минути. Трябва да се има предвид, че този тип туршия вкисва бързо, затова е препоръчително да се приготвя в малки количества.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правила съм кюри асазуке (kyuri asazuke) с японски краставички. Рецептата взех от един японски форум, беше в случая и с целина, японците много я обичат. На мен лично ми допаднаха, изядох си и двата буркана, които направих, но моите вкъщи им се мръщеха, казаха, че българските туршии били по-вкусни. Мисълта ми е, че си е до всеки и това какво харесва, затова наистина трябва да се пробва.

Линкът не се отваря, води отново до страницата тук.

Eто ги моите кюри асазуке.

spacer.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се, оправих линка. Просто статията там ми хареса, картинките също, и се размечтах как някой ден и за ще пробвам - първото ми изглеждаше направимо... Наистина вкусът на всяка нация си е уникален, но пък вкъщи знаят че принципно имам проблем с готвенето, какво остава като е някоя екзотика...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги съм се чудела какво толкоз им харесва да ядат маринована ряпа. Даже в съзнанието ми се е забило един момент от сериала Flower Boy Ramyun Shop дет всички момичета се редяха за тази ряпа при главния. Е пробвах я... че то било вкусно бе :28558: Много ми хареса и ще взема да си я потърся в по - големи разфасовки, че взех само малко за проба :28558:

798112.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бяха заредили от нея в китайския магазин Лиу, който е в една от пресечките на Пиротска, но имаше само малки пакетчета по 50гр. Иначе съм я виждала в сайта alexfish.bg и там е в по - големи разфасовки.  Намерих в нета лесни рецепти за приготвянето и и може да се пробвам (ще имам и проба за сравнение :28558: )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вивиян от къде , я намери тази ряпа, че и аз и точа лиги по нея?

Жълта ряпа има в AsiaMarket в София, Левски Г-сградата на Mr.Park. Вече сключиха договор с двата HIT-a (в Младост и Люлин) за доставки на продукти.  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сп. Good food отново ни зарадва с нещо азиатско - в новия си брой (147бр.) публикуваха няколко рецепти на корейски манджички представени от шеф Джуди Джо - корейка, която въпреки че е израснала в Америка е "отгледана" с типичните за Корея храни и вкусове. Тя е работила с Гордън Рамзи, а в момента има собствен ресторант в Сохо.

 

818948.jpg

 

818949.jpg

 

818947.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Новото ми кулинарно предизвикателство - да си направя у дома Danmuji - Yellow pickled radish (маринована ряпа дайкон). Тя се използва като банчан (гарнитура/странично ястие, banchan), а също е и една от основните съставките за кимбап.Точно заради кимбапа съм я рязала и на лентички. Сега трябва да престои в хладилника близо месец за да ферментира още по - добре, но я пробвах  и има вкус като онази от магазина :D

 

 

 

821554.jpg    821555.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

vivivan Би ли споделила как си мариновала тази ряпа.Порових се ,но не открих рецепта за мариноване само различни варииации за салати с нея.Във филмите и сериалите доста лакомо я хапват и ми се иска да пробвам да я направя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

vivivan Би ли споделила как си мариновала тази ряпа.Порових се ,но не открих рецепта за мариноване само различни варииации за салати с нея.Във филмите и сериалите доста лакомо я хапват и ми се иска да пробвам да я направя.

Направих я по тази рецепта. В сайта на  :click:   има същата рецепта, само че там  я има и с друг вариант  ,но не мога да намеря такава подправка :) Иначе и аз си я купих точно защото гледах как вкусно си я хапват :) моите близки са пробвали тази от магазина и ще имам "компетентно" жури :28558:

Редактирано от mrnkaloto
Покривай линковете
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

alba, ние направихме официалната проба на моята ряпа и всички я харесаха :) Наистина в началото беше леко в повече кисела, но като престоя е по добре. И е хрупкава :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята я сложих на 13.10-петък и днес като я разбърках не се стърпях да я прабвам.Щях да питам за вкуса.Маята ряпа е леко кисела и в същото време и сладни.Така ли трябва да е или съм прекалила със захарта-направих пълна доза?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...