Jump to content

Ограничения в Китай за чуждестранна продукция от 01.01.2015 г.


Recommended Posts

Вече някъде из форумите стана дума за новите ограничения, които Китай въведе от новата година по отношение на чуждестранната продукция и които удариха най-вече корейската такава. Две статии тук и тук

Най-общо казано се въведоха следните условия една дорама да се излъчва по ТВ или онлайн в Китай:
1)Да бъде заснета и излъчена напълно в страната си.
2)Да е изцяло преведена с китайски субтитри
3) Да се представи в специалната комисия SARFT за разглеждане и одобрение.

Същото важи отдавна и за китайските продукции - сериал, шоу или каквото и да било първо представя идеята си пред комисията, после и готовия продукт, преди да започне излъчване. Досега това не е важало за онлайн излъчването, но сега влиза в сила заедно с още една драконовска мярка - чуждестранната продукция не може да надхвърля 30% от времето. :slap:
Има и други още по-строги изисквания, но всеки може да потърси повече инфо за тях.

По-интересно ми е как ще се отрази новото положение на корейската индустрия. Драмата Hyde, Jekyll and Me вече падна жертва, понеже не успяха за я пробутат (точно това имам впредвид) за 400 000$ на епизод. Ако сумата ви се вижда голяма, прави сте. От началото на 2014 в Китай настана нещо като истерия кой ще купи по-нов и по-хитов сериал.

 


Ето как са се движели цените през годината:

The Heirs - US$30,000 за серия,
You Who Came From The Stars - US$40,000
Three Days - US$50,000
Doctor Stranger - US$80,000
Fated to love you - US$135,000.
It’s Okay That’s Love - US$125,000.
My Lovely Girl - US$200,000
Pinocchio - US$280 000

Това не можеше да продължава с това темпо, най-вече защото пострада китайската индустрия. Не само финансово, но и имиджово. По-тлъстите хонорари отиваха за корейски актьори и певци, които рекламираха на китайците каквото се сетите. Някои направо ги преекспонираха, физиономиите им се завъртяха по Тв нонспоп.

В същото време донякъде пострада и самата корейска индустрия. Компаниите бяха обзети от невиждана алчност - за новите драми наемаха известни актьори и айдъли и веднага правеха опит да ги продадат скъпо в Китай, без реално да вложат нещо сериозно в тях. Не е пресилено да се каже, че някои "недоразумения" нямаше изобщо да ги снимат, ако не ги бяха пласирали вече за луди пари.
Сега остава да видим как ще опитат да компенсират "щетите" си и да възстановят позициите си. Един от изходите е снимането на копродукции, което вече набира скорост.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер интересно. :). Само че аз се шашнах и от интернет регулациите Китай... Всеки значи да се регистрира с лична карта, за да позлзва стрийминг... Леле-мале...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Корея на всички официални сайтове задължително се регистрираш с номера на личната карта и мобилния си телефон - тези на трите основни телевизии, онлайн магазини, онлайн кина, мейл услуги - всеки сайт има технология за разпознаване валидността на номера на личната карта, мобилния номер и името ти, така че няма как да ги ползваш анонимно.

 

Китайците дори малко късно взеха мерки, аз очаквах да направят подобно нещо още преди 2-3 години, но явно тогава все още е имало печалба и за тях. То не че и сега няма за разпространителите в Китай, но най-вече защото ги удря по имиджа, правителството явно е решило да предприеме някакви действия.

Корейците просто ще трябва да си намерят или нов пазар или да бъдат по-умерени в исканията си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ви кажа 400 хил. долара за епизод от това недоразумение  Hyde, Jekyll and Me ми се вижда прекалено. Сега разбирам защо е толкова разтеглена историята. То още от самото начало, всичко си е било планирано предварително, като лесни пари за нищо работа. Хахаха май ще се окаже, че целият сериал е само въздух под налягане. Жалко само за актьорите, насъбират доста черни точки, колкото и да са им верни феновете, един такъв филм - изцепка може да ти скапе реномето. Честно, разбирам ги китайците защо са прибегнали до такава мярка. Даваш луди пари за нещо, на което и сценарий и режисура за нищо не стават, а рейтингът може скоро не само да стигне дъното, но и да започне да си копае дупка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ви кажа 400 хил. долара за епизод от това недоразумение  Hyde, Jekyll and Me ми се вижда прекалено. 

Абсолютно... това е някаква специфична наглост... при условие кои са другите сериали и колко са стрували... И някак си това кой си наел да играе, не значи, че идеята на героите и историята си струва като цяло...

 

Обаче това постоянно регистриране лично мен яко ме дразни. В нормалните места (ама без Италия), ако е необходимо плащане, човек се регистрира с пейпол или друг прибран акаунт... не е необходимо да шерваш банкова информация... или лични координати. Освен ако не сме в Естония, но там е-услугите с правата и задълженията им са съвсем друго нещо...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вие какво очаквате, те азиатските държави са с много по-многобройно население от европейските и такива мерки (като задължително регистриране с лични данни) са се доказали като наложителни. Представете си, че имат свобода като европейците... еми те за 0 време ще организират митинг, ама там няма да е няколко хиляди, а милиони. Затова там има тоталитарни режими, хората са на колективния принцип, всички тръгват натам, накъдето са залитнали мнозинството. То и тук още не сме се отърсили от подобни тоталитарни характеристики. Демокрация в Корея ли, няма такова нещо освен в икономиката. А Китай поне си защитават националните интереси с тези ограничения за филми, тук ако направят някаква такава стъпка по отношение на продаваната чужда евтина продукция в супермаркетите примерно, ще се обадят на премиера от някоя европейска столица и веднага ще се отмени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...