Jump to content

North Korea – A Day in the Life (2004)


Recommended Posts

337d7014d33141e1.jpg


> Режисьор: Питер Фльори
> Държава: Холандия / Северна Корея
> Година: 2004
> Език: корейски
> Субтитри: английски
> Продължителност: 48 мин.

> За филма: Филмът проследява един обикновен ден от живота на работничка в текстилна фабрика и нейното семейство. Холандският режисьор Питер Фльори е снимал със специалното разрешение на севернокорейските власти и естествено през цедката на цензурата са минали само кадри, представящи страната по най-добрия възможен начин. Това дава повод за много критики към филма като „пропаганден”, защото не си позволява никакъв коментар, а още по-малко отрицателна оценка на видяното. Интерпретацията е оставена на интелигентността на зрителя и всеки може сам за себе си да реши как да възприеме този начин на живот.

> Автор на описанието: nikomila



СВАЛИ ФИЛМА

СВАЛИ СУБТИТРИ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може и да е цензуриран от севернокорейците, но затова пък е услужливо дообработен от западняците. И все пак първата част на филма показва че севернокорейците не са ония ненормалници, с което искат да ни убедят във втората му част чрез целенасочено подбрани откъси, понякога извън контекст и най-вече в края на филма. Интересно е и защо филмът е просмукан от сепия нюанси на цветовете - интерпретацията оставям на интелигентността на други евентуални зрители. Абе - едните режат, другите манипулират, а зрителите са опитните зайчета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз въобще много трудно написах петте реда резюме за този филм, в повечето източници се изтъква, че едва ли не във филма ще се види колко ужасно живеят в Серевна Корея, а това не ми се искаше да го пиша.

Първо, защото може би съм живяла все пак достатъчно дълго в "онова време" тук и повечето неща са ми познати. На тях им спират тока? И ние сме преживяли не един и два режима на тока. От детската градина набиват на децата в главите колко е велик Ким Чен Ир? Ами ние пък слушахме небивалици за Георги Димитров и Тодор Живков (да не говорим, че до 7-ми клас съм учила в руско училище, така че доста легенди знам и за другаря Ленин). За всичко са им виновни "лошите американски империалисти"? И на нас ни бяха. И така нататък. Не мога да кажа, че тези неща са ме ужасили, по-скоро имах усещане за déjà vu. Така че подходът на режисьора да остави фактите да говорят сами за себе си при мен нямаше нужния ефект на потрес.

И второ, стори ми се наистина несправедливо спрямо хората във филма, които далеч не изглеждат нещастни или потиснати от "ужасния" си живот.

Не знам, не мога да дам безпристрастна оценка за видяното, може би някой по-малко обременен от миналото би бил по-обективен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Внимание, мнението съдържа частични разкрития относно сюжета и развитието във филма.

Моля, ако все още не сте го гледали пропуснете това мнение!

 

Първият път когато го видях изключително много се зарадвах/без все още да съм го гледал, естествено/. Не за друго, а защото възоснова на филма можех да разгледам самата държава и да добия макар и косвена представа за случващото се в нея.

Макар и по един малко странно показан начин, но все пак, както казват в Бързи и яростни: 50% от нещо е по-добре от 100% нищо. Честно да ви кажа, до сега съм гледал много противоречащи си неща и поради липсата на информация за тази държава/което естествено я направи интересна за мен :lol: / някак си не приемам нещата на 100% достоверни. Винаги има една нотка съмнение, която се прокрадва във всичко видяно, четено, чуто и т.н.

 

Още с пускането на филма и първата сцена, в дома на семейството ми стана пределно ясно, че това нещо няма да е както трябва, уви по-натам във филма, когато по пътя хлапето започна да пее:

 

Силната ни народна армия

която разтърсвва земята.

Жалките американци

коленичат на земята

и молят за милост

 

момента беше буквално и преносно ШОК И УЖАС. Всичко друго очаквах да видя, чуя, но не и това, на което станах свидетел там с тази сцена. И аз съм бил хлапе по онова време, ни никога не съм пял такива неща,още повече - никой не ме е карал да го правя. По-скоро сме си говорили с наште за Мечо Пух, Трите прасенца, Вълка от Червената шапчица, Семейство Флинстоун и всякакви такива анимационни герои, които вълнуват децата на тази възраст. Някак си много неестествено и нереално беше да го възприема, че нещо подобно може да се случи, дори когато ги учеха на Историята на върнатите ботуши. Историята сама по себе си е поучителна, човек като мен на 24г. може да си изкара някаква поука от нея, но едно дете на 3-4-5 год. каква поука може да си извади? Според мен никаква.

 

В крайна сметка за да не продължавам да го преразказвам, все пак идеята е всеки сам да пречупи нещата през своя собствен мироглед.

 

Та ако гледате на него като на ориентир как изглежда самата държава отвътре - филмът е много хубав. Показва много интересни кадри от града, от фабриката, детската градина, интересни неща от живота на севернокорейците/някои от които, както стана ясно шокиращи :D /, но въпреки всичко - филмът наистина е заслужава да бъде гледан! Заслужава и да достигне до колкото се може повече хора, за да видят една по-различна култура, бит и обичаи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може и да е цензуриран от севернокорейците, но затова пък е услужливо дообработен от западняците. И все пак първата част на филма показва че севернокорейците не са ония ненормалници, с което искат да ни убедят във втората му част чрез целенасочено подбрани откъси, понякога извън контекст и най-вече в края на филма. Интересно е и защо филмът е просмукан от сепия нюанси на цветовете - интерпретацията оставям на интелигентността на други евентуални зрители. Абе - едните режат, другите манипулират, а зрителите са опитните зайчета.

Много правилно казано .. Матрицата на такива документални репортажи за Северна Корея е до болка банална: севернокорейците са недохранени и бедни, ежедневно се избиват хора по политически причини и всякакви други идиотщини-проекции на лумпенизирания западен човек! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още от времето на династиите корейците са научени на труд и са изградили една ценностна система достойна за уважение(такава каквато имахме ние по времето на Тодор Живков).Моралът е на високо ниво.В Северна Корея няма наркомани,евроатлантически ценности,тероризъм.Децата от малки се учат на родолюбие,уважение към учител,възрастен.През деня малко хора могат да се видят по улиците или в заведения защото всички работят.Северна Корея произвежда своя собствена електроника която включва смартфони,телевизори,CD/DVD техника и др,също произвежда и автомобили.Всички отрасли който генерират огромна печалба са държавни.Безработицата в Северна Корея е равна на – 0.В армията която е една от най големите в света участват и жени.От децата до възрастните всеки е готов със всички сили да се изправи пред врага който заплашва неговата родина и свещена земя Северна Корея!
От 1974 година в КНДР са отменени всички данъци и такси, и това е първата и единствена досега държава в света, в която доходите в бюджета идват изцяло от печалбите на държавните и кооперативни предприятия. Жилищното строителство също е изцяло за сметка на държавата и жилищата се получават безплатно, включително с обзавеждането. Образованието на всички степени, медицинската помощ, включително лекарствата и санаториумите, почивката в почивни станции, включително пътуването, са безплатни. Пенсионната възраст за жените е 55, а за мъжете 60 години. Всичко това са социални придобивки, извоювани още през 60-те и 70-те години на миналия век, които не бяха премахнати и през най-тежкия период на така наречения „труден поход“ в края на 20 век. Безплатната медицинска помощ в КНДР е въведена от 1 януари 1953 година, т.е. още преди края на Корейската война.А знаете ли че българка има почетно място в двореца във Пхенян,дори се пише за нея в учебниците как е помагала на млади войничета и ги хранела по времето на войната - 
Василка Никифорова "Корейската майка"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...