Jump to content

Източни бойни изкуства


Recommended Posts

Ами, аз съм тренирал като по-малък Киокушинкай карате и Джудо, но това продължи за само 3 месеца :( Тогава бях 5ти клас и честно казано нямах никаква идея какво значи това нещо "философия" и "идеология".

 

От 1 месец тренирам Шотокан карате в местен клуб. След като започнах да изучавам Япония като цяло, и по-специално Бушидо и Будо, реших, че ще е добре да се запиша на нещо, което носи в себе си отчасти самата Япония и споделя философията на Бушидо. Както става и ясно, не се записах нито за здраве, нито за бой. Просто исках да опозная перфектната хармония и спокойствие в дълбочина. Не, че имам големи умения в каратето, но за щастие не ми се е и налагало някога да ги ползвам, а пък и ще се радвам ако не ми се налага, все пак философията на бойните изкуства, според Миямото Мусаши, е никога да не бъдат използвани. ;)

 

Философията на Шотокан каратето е дълбоко обвързана с кода на самураите, станал част от закона във Феодална Япония, и със същността на това да си Японец като цяло. В каратето съществува, така да го нарека, лист с правила или по-скоро морален кодекс, наречен Dojo-kun:

 

1. "Hitotsu! Jinkaku kansei ni tsutomuru koto." - Винаги се стреми към усъвършенстване на личността.

2. "Hitotsu! Makato no michi o mamoru koto." - Да бъдеш лоялен към сенсея си и доджото. Един вид дори да му повериш живота си и цялата си вяра.

3. "Hitotsu! Doryoku no seishin o yashinau koto." - Да изпиташ изискването на карате да се отдадеш изцяло. Да почувстваш отдадеността, която карате изисква от теб. Да почувстваш всичко това с духа и тялото си.

4. "Hitotsu! Reigi o omonsuru koto." - Да уважаваш останалите ученици и всички хора извън и в Доджото. Да показваш перфектен манталитет, обноски и уважение. О-сенсей Фунакоши дълбоко подчертава, че карате започва и завършва с поклон изпълнен от чистото и будно съзнание.

5. "Hitotsu! Kekki no yu o imashimuru koto." - Да избягваш бурния си и избухлив характер. Лично аз смятам, че тук правилото е дълбоко обвързано с Бушидо и Будо. В Бу(ши)до, сричката "Бу" означава да спреш агресията чрез копието/меча/нагинатата (не знам Японски за съжаление и не мога да изразя точно мнение, това се базира на знанията ми получени от различни източници), а също така и да пречупиш копието. За да пречупиш копието (агресията), ти трябва да пречупиш себе си, да се изправиш лице в лице с врага, който се крие не къде да е, а вътре в теб. Това, според мен се свързва и директно с правило номер 1. Веднъж успял да победиш себе си, ти можеш да победиш всичко.

 

Карате не е просто спорт или бойно изкуство. Карате е път, по който тръгваш за целия си живот. Поне аз така виждам нещата -- философията е повече от невероятна, а обвързването ѝ с по-дълбоки философии, може да изгради само един по-добър човек, една по-добра личност.

 

Никога не ме е бивало в добрите обяснения, за което се извинявам, надявам се, че ще постът ще ви се хареса :)

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

5 години тренирах Окинава Годжу Рю, но спрях, за което много съжелявам в момента.Винг чуна ми е много интересн и много бих желал да видя за какво става на въпрос, както и айкидото, но съм ограничен от финансова гледна точка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да се отчета и аз B) Тренирала съм Шотокан 5 години до 16 годишна възраст.Започнах като на шега.Понеже боледувах често родителското тяло реши, че е добре да спортувам нещо.Когато посочих точно карате, никой не очакваше такова постоянство.Даваха ми най-много 2-3 месеца.Изненадах ги всички хихи.Спрях да боледувам.Максимата "Здрав дух - здраво тяло" се оказа изключително вярна.Бях много доволна.Сега ми се иска пак да се занимавм с това, но няма такава школа в Стара Загора доколкото знам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От миналата есен тренирам Айкидо, Иайдо и Джодо.

 

От доста време исках да тренирам Айкидо, но все не се засичахме със сенсея, за това като дойдох в София да уча, едно от първите неща, които направих беше да потърся в близост Доджо, където да тренирам.

А за Иайдо-то(изкуството на ваденето на меча от саята и посичането на противника) и Джодо-то(изкуството на късата пръчка), просто така се случи - трите в комбинация са много интересни и разнообразни. Не пречат едно на друго, дори напротив, адски много помагат.

 

А дали съм прилагал наученото върху някой - да, върху една мацка от общежитието, която се базикаше с мен - "айде бе, покажи какво научи, покажи". След едно Ikkyo се намери по очи не земята.

 

За огромно мое съжаление обаче тоя семестър трябваше да прекъсна тренировки(вече сумарно около три месеца), защото много почнаха да ме товарят от университета.

Надявам се есенния семестър да е по-спокоен, за да намирам време и за тренировки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

6 години Годжу - Рю с много прекъсване... продължава и в момента :).

Кара ме да се чувствам добре, макар че съм много далеч от това, което трябва да е... Но имам късмета със сенсей и доджо за да ме търпят и да насърчава и (не)удивително слабия ми прогрес... :)

---

Запалих се като ученичка, от един плакат в автобус 204 с красиво малко момиче в бойна поза. Изглеждаше ми смела, сладка и уверена - всичко, което аз не се чувствах тогава.. В училищна възраст така и не стигнах до това -прекалено много се притеснявах, че ще се проваля и какво ли още не. Тренировки подхванах много късно, след като се роди дъщеря ми, започнах като поредния спорт за здраве след други средно успешни опити. 

4. Случвало ли ви се е да прилагате придобитите умения? - Бойните - само по време на тренировка. Психическата устойчивост, увереността при конфронтация и подобрените рефлекси - ежедневно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Какво тренирате (или сте тренирали), къде и от колко време?

Ходих на балет, сериозно ми писна и се отписах, записах се на карате.

След това ходих няколко месеца на тай бокс, но и това ми писна.
2. Как се запалихте по това/тези бойно/и изкуство/а?

Гледах филми с Джеки Чан и Брус Лий :lol:
3. За здраве ли го подхванахте, или за бой? (това го видях вчера в един филм) laugh.gif

За самозащита.
4. Случвало ли ви се е да прилагате придобитите умения?

Да, случвало се е.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...