Jump to content

Азиатска кухня


Recommended Posts

Ехооо..няма да замира темата я...аз като чревоугодник най-голям, имам питане Question

Ето това чудо на чудесата изглежда лесно за приготвяне, лекинко за ненаяли се като мен :D и вкусно

bibimbap.png

Който знае рецептата, чинно с продуктите и начин на приготвяне (svetlan4o , къде избяга слънчице наше)

да не се ослушва, а да я сподели..

На български моля, благодарско

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз искам да питам нещо... понеже 14ти се задава... ^^

Някой да е правил от шоколадовите неща дето си ги подаряват на Свети Валентин? Или да знае някоя хубава шоколадова рецепта?

Много искам да направя някакви шарени неща, ама нямам рецепта... в краен случай може да си измисля нещо, ама викам първо да попитам, ако някой е правил вече.... :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ние миналата година с една фр правихме шоколад, ама нещо сгафихме малко и то стана по- скоро като ъмм нещо като захарно какаово тесто, не знам точно определение няма Very Happy:D:D Е поне беше вкусно де, а после просто разтопихме нормален шоколад и го направихме в наши формички и го разкрасихме Very Happy:D:D Така че Fuu ако направи нещо похвали се Very Happy ^__^ Аз след миналогодишната комедия не съм сигурна ще пробвам ли пак :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пибимбап наистина се приготвя лесно. Основно съдържа зеленчуци, леко запържени за по-вкусно - моркови, японска ряпа, кълнове, тиквички, може маруля (тя не се пържи, де) и свинско, всичко нарязано на тънки дълги ленти. Отделно се пържи яйце и се сварява бял ориз (както си го ядат азиатците обикновено). Зеленчуците, месото и яйцето се поднасят заляти с малко сусамово масло и поръсени със сусам, подредени в малко по-голяма купа, в която после да си ги омесите с ориза. Оделно корейците слагат и един специален сос (по-скоро паста от люти чушки), но в БГ няма как да си я набавите. Нарича се кочуджанг.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се, че не съм писала дълго, обаче моите мушмороци ми вземат здравето и времето.

За пибимбап - снимката на Блеки, този специално се нарича тольсотпибимбап (първата дума означава каменен), защото се приготвя в каменно гювече (не се покрива), което тежи много, но придава чудесен вкус, както на печено месо (върху каменна плоча), така и на ориза. Дори в някои нови модели на електрическите оризоварки (съответно много скъпи), съдът е направен от камък. Но това е лукс не по джоба на всеки кореец. А иначе такива гювечета се продават в магазините за домашни потреби (където се купува оборудване и за ресторанти). А за рецептата - слага се подварен ориз, зеленчуци - моркови, попарен спанак, соеви кълнове, ивички тел. месо и накрая се чуква сурово яйце. Цялата тази работа се слага на гореща печка, докато оризът започне да съска и пука, а гювечето е много горещо. Ако на дъното на гювечето има сусамово олио, оризът не залепва, иначе загаря. Когато ти го сервират започваш бързо да бъркаш и така яйцето от горещината на ориза и гювечето се сварява, после се добавя кочучанг на вкус (паста от люти чушки, която овкусява ориза.) Сервира се и някаква супичка от соева паста и малко зеленчуци. Ароматът на подгрятото сусамово олио и загарящия ориз е трепач. Голяма вкусотия е. Но не мисля, че някой може да си го приготви вкъщи. Просто в БГ нямаме такива гювечета. Отвътре не са глетчирани като нашите глинени. Дори корейци не съм виждала да го правят вкъщи, ядат го по ресторантчетата. Когато бях бременна с малката ми щерка, много обичах да ям този ориз, и лелките винаги ми слагаха повече панчан (от страничните ястия- кимчи, ряпа, водорасли, ) и супа, идваха при мен да ме питат за бебето и винаги ми съчувстваха, че ми е трудно, много са трогателни.

А има и друг пибимбап - той се бърка в каква да е (задължително голяма) купа, в повечето случаи е студен и няма яйце, има го често по филмите, когато главните героини са депресирани, че любимият не им обръща внимание, ядат такъв бъркан ориз - The art of seduction (ако не бъркам), Ким Сам сун, Queen of housewives. Този втория ориз не съм го яла, той се приготвя вкъщи най често, рядко го има по ресторантчетата, но и той ще е вкусен. На Maangchi.com има наистина много хубави неща.

А сайтът за корейски храни е http://www.kjfoods.de/. Ако някой ме светне как да пренасям картинки от един сайт на друг ще дам и малко разяснения. И още да попитам някой ако знае, ако си регистрирам дебитна карта Maestro в някой сайт за разплащния, може би няма да плащам убийствената такса 25 евро за банков превод.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет!

Докато се рових из нета попаднах на това

kimchi-rice.jpg

Води се бокумбап. А това е блога с рецептата http://nojivilichka.wordpress.com/2007/06/03/bokumbap-ili-oriz-s-kimchi/

Тук пък http://www.koreanology.narod.ru/ има

как да приготвим:

Пулгоги (불고기) – мариновано телешко месо, печено на огън

Пибимпап (비빔밥) – ориз със зеленчуци

Кимпап (김밥) – ориз и зеленчуци, увити в листа от водорасли

 

доц. д-р Чой Куон-Джин

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ам след доста често надзъртане в темичката и записване на нови рецепти,които открих тук реших и аз да дам една доста лесна Японска рецептичка

 

Пилешки шишчета ''Терияки''

 

Продукти:

500гр пилешки гърди нарязани на кубчета

3 с.л. светло кафява захар

3 с.л. соев сос

1 с.л. прясно настърган корен джинджифил

2 с.л. олио

1 глава червен лук на резени

1 червена и 1 зелена чушка нарязани на парченца

 

Приготвяне:

Изсипете пилешкото месо в дълбок съд.Смесете захарта,соевия сос,джинджифила и олиотои полейте месото.Покрийте с фолио и оставете да се маринова на студено поне за няколко часа.Извадете парченцата пилешко от съда и ги нанижете на шишчета,като редувате с лук и парченца чушка.Ако исползвате дървени шишчета ги потопете в студена вода за 30 мин. за да не се подпалят.Запечета на скара за 10 мин.или докато стане готово месото,като вартите шишчетата и ги поливате от време на време с маринатата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като готвя корейско най-вече от тук http://www.maangchi.com/

Има си клипчета с видео кое, как и по колко нагледно и плюс това говорят на английски, което е много удобно у достъпно. Сайта е нещо от рода на Бон апети, но мисля че е любителски. Жената просто готви добре и говори добре английски и споделя националната си кухня. Има всичко от супи до традиционна корейска скара. Има и нагледно как се прави кимчи и т.н.

Дано да съм ви била полезна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много блягодаря за сайтчето и аз!

 

2885281442399b50074b.jpg

sushicake.jpg

2444664830d0593178b2.jpg2436608236ae875d425d.jpg24279515243e821b488f.jpg

 

24271443832b63043dfb.jpg

1808867592854f8509c1f.jpg

а от тези 'bento boxes' прасенцата са ми любимите много са яки тези бенто кутии, знам, че в Япония са доста популярни. Обикновено жените ги приготвяли за обяд на мъжете си докато са на работа ^.^

Ам, може ли да попитам светлан4о как точно си приготвя рамьон, понеже си намерих само нудълс без бульончета и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хехе току що сготвих корейски картофени палачинки ... бяхамного вкусни ето как изглеждаха ... това до тях е соса... ама не ми хареса .. подозирам че май беше заради сусамовото олио ...

 

21032010002.jpg

21032010003.jpg

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва да се направи една темичка "сготви и покажи"

cinderella258, тук http://lunchinabox.net/2009/09/10/book-review-kawaii-bento-boxes/ има интересни съвети за приготвянвто на bento boxes.

Това е пюре от черен боб, което се използва за приготвянето на чаджангмьон. Мерак ми е да го сготвя, ама чхунджанг от къде?

 

black-bean-paste-701487.jpg

 

Светланчо знаеш ли накоя рецепта за пюре/паста/ от черен боб?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти! Шингу flower

Ами, знам че чхунджанг не е от черен боб.

Чхунджанг е от жълта соя (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%D1%8F) .

Тази соя може да прави Тофу и Дуен-джанг... Но хората добави карамел, затова става черен и сладък. Аз не знам рецепта за чхунджанг.

И още ено,, чхунджанг има направени в брашно. Това е по лесно, бързо и същия вукс.

Името е цаджанг-гару 짜장가루.

Много съзлнеие,но няма да заместиш чхунджан затова и аз купвам чхунджанг от Корея или Гермаски сайт. Ако няма значиние който малко различен вукс можеш да купиш чхунджан от китайси магазини.

 

Шингу! Не знам че кеде живееш, но водорасло има в голям град.

Metro, пикадили, китайси или япоси магазини,,,

 

 

 

Аз не мога да разбирам 100% от българския и трдно ми е писането с балгарски език.

Затова писането е по бавно и има гешки но,,,,,,, Please don't get me long.

 

Ще обясня корейски храна по 1~2пъти на месец. Ако искаш да познаеш корейски храна, кажи ми.

 

dtfsing4.jpg

Здравей! Jane! :sunny:

 

Това е 호빵(хопанг - Hobbang).

Когато време е много студено , 호빵 е страхотни питки.

 

 

как се приготвят?

http://www.rimi.kr/597679

 

재료 Продукти

 

박력분 430g ............... 430г брашно

베이킹파우더 6g.............. 6г бакплвер

드라이이스트 12g ............ 12г мая

설탕35g ............... 35г захар

소금 4g ................ 4г сол

탈지분유 10g............. 10г сухо мляко

버터 25g ............... 25г масло

물 200~250g ................ 200~250г вода

팥앙금 .................. както иска : сладък пюре от червен боб с захар

(за пюре : http://acepark.com/cook/4820)

 

1. 박력분 + 베이킹파우더+탈지분유 섞어 두세번 체에 쳐주세요.

брашно + бакплвер + сухо мляко === 2~3 пъти с една тава ракита

(по вече не мога да обяоня........някой ме поматай за обснение)

 

2.이스트와 소금이 직접 닿지 않게 가루에 섞고, 설탕도 섞어준 뒤 따뜻한 물을 부어 반죽을 해주세요.

Първо сложете мая и смесете, след това добавите сол и захар, на края омесихте с топла вода.

물은 다 넣지 말고, 반죽 상태를 봐 가면서 넣어줍니다.

Не слагайте всчки вода на един път, вода слагайте малко по малко в зависимост от тесто.

 

3.한덩어리로 뭉쳐지면 버터를 넣어 치대줍니다.

Тесто сатва едно парче и слагайте масло. И омесихте.

 

4.반죽이 완성됐으면 1차발효없이 15개로 분할해, 둥글리기 해준 뒤 비닐덮고 20분 정도 실온에 두세요.

Тесто разделите 15 брой, направете кръг и осавете 20 минути с пластмасова обвивка

 

5.손으로 눌러 가스를 빼면서 편편하게 눌러준 뒤 팥앙금을 넣고 잘 오므려 줍니다.

Иизключение на газ с ръка от тесто и изправете и слагайте пюре от червен боб с захар, после затворете.

 

6.유산지를 적당히 잘라 호빵을 올려 비닐 덮고 실온에서 30분 정도 두세요.

Оставете 30 минути на хартия за хляб с пластмасова обвивка

 

7. 김이 오른 찜솥에서 15분간 쪄주면 완성

Гответе на пара 15минути.

15분간 절대 뚜껑을 열지마세요.

Не отваряйте капака през 15 минути.

 

 

 

Ако не сте опитвали тези питки, не е лесно за готвени. Но за да успее и аз ще се опитам веднъж.

И много съжалявам че не мога да обяснявам по лесно :scratch: , ако имам грешки моля ви се кажете ми, трябва да промена и имате въпрос попитайте пак. :cheers:

 

Have a good day~~

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Намерих тук, не много близко до дома, корейско-японски магазин. Та, каквото бях чула по сериали и филми награбих в кошницата, а продавачката след кратък разговор ми върна почти всички неща с обяснения, че само ще си дам парите на вятъра, след като няма кой да ми обяснява кое как се прави. В крайна сметка си останах с кимчито и с рамьона :green:

 

 

 

 

Но наскоро попаднах на ето този сайт. Не знам дали линкът не е давам, ако е, се извинявам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

СЕХИ,имам два въпроса относно рецептата за хопанг.

Първото е за брашното - обикновено брашно от пшеница ли трябва да е?

Второ - Как мога да направя питките на пара, ако нямам такова приспособление? (коетo е дадено на снимката)

picrj.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пибимбапът е наистина добър! Веднъж си направих нещо подобно на пибимбап и стана вкусно..

Чудя се обаче, вие като готвите азиатски ястия, ползвате оригиналните продукти, или замествате с нашенски по собствен вкус?

До сега не съм успял да издиря по магазините (във Варна) по-екзотичните съставки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!!!!Миналата седмица исках да сготвя нещо корейско и намерих тука такава тема.Много съм щастлива от този факт :D .Искам да попитам за рамьон как се прави.Някой ако може да даде рецепта а и във Варна къде продават такива подложки за навиване за кимбаб-а.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Във Варна има много неща в Пикадили, с азиатски подправки има поне 3-4 стенда.

Много често съм там. Има и едни бурканчета със заготовки. често си вземам Тай сос и мариновам с него пилешки късчета поне за 1 час, след това ги запържвам и воала - бързо, лесно, вкусно - все едно е от китайски ресторант. А за гарнитура правя рамьон, след като съм го сварила го запържвам за минута-две в соев сос, става чудесно, всички у дома много го обичат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:huh:

СЕХИ,имам два въпроса относно рецептата за хопанг.

Първото е за брашното - обикновено брашно от пшеница ли трябва да е?

Второ - Как мога да направя питките на пара, ако нямам такова приспособление? (коетo е дадено на снимката)

 

Здрасти~Jane.

 

хм,,, Първото е,,, не мога да кажа точно. Защото в Корея има три видове брашно но в Българиски език не знам какво е какво ?

'cake flour'(_Торта брашно?) на англиск език. Но няма значение. Достатъчно е само брашно за торта

 

 

Второто е ,, Ако нямаш приспособление,,,,,, по трудно е. :unsure:

Ако имаш като такива желязната табела не е точно от сномки, може да слагай в гляма тенджера.

 

:( Много съзление.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...