Jump to content

Питания


kremenski

Recommended Posts

Отварям тази тема за всички като мен, на които гледането им харесва, но си нямат никаква представа от терминология, фактология, основни правила и т.н., и т.н. свързани с "общата теория" на аниметата. Също така предполагам, че тук ще е удачно да се сподели кой какви проблеми е имал и как е успял да си намери нещо или да си помогнем когато някой търси нещо, било то на хартиен или на цифров носител. От какви источници си е изтеглил интересни неща...

 

Аз примерно имам такова питане: Какво представлява "сьодзе манга", така ли се пише или "сьодзе-манга" или по друг начин?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дано не нарушавам някакви правила...

Креми, отговор на всичките си въпроси, свързани с аниметата и мангите, може да намериш тук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи, ако правилно съм разчела, това, на което руснаците викат сьодзе-манга излиза, че аз трябва да го разбирам като Shojo (Шоджо) - Момичешка манга, стил: story-driven, less action-oriented, romantic (разбирайте романтиката от приказките), предназначена е за момичета от 12-18 години. Може би това трябва да е, ако правилно съм се ориентирала в прочетеното тук. Това, което ме притеснява, че както изглежда във филма, основния читателски контингент е по-скоро между 6 и 12 годишни девойчета...

 

Ако някой може да ме корегира, да го направи сега, защото иначе влиза в субтитрите, които превеждам по този начин и приключвам... wink.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, имам нужда от помощ. :rolleyes: Правя един проект, който трябва да завърша скоро. Нарисувах едно кратко разказче. Не стана зле, излязоха 14 страници. И понеже е проект, който трябва да представя в момента пиша писмена част. Тук ударих на камък, защото литературата е много оскъдна и трудно достъпна за историята на мангата. Що годе сглобих от тук от там, остава ми да развия за периода от края на 90-те години. Моля за повече инфо относно жанровете. Ще ви бъда благодарна. Скоро като ги сглобя страниците ще ги кача да ги видите, за мнение и отделно предложения за заглавие, което си нямам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, kkalinkova.

За жанрове може да погледнеш тук и тук.

Не знам колко ще ти помогне, но тук има доста интересни факти за манга индустрията. В сайта има и доста линкове, които може да са ти от полза.

И още няколко връзки: тук и тук. Ще чакаме с нетърпение да видим този проект.^^ Успех! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Blue_Moon, благодаря ти за съдействието. Бяха ми много полезни линковете, които ми пусна. Но ударих на камък. Трябва ми информация, за техническата част за рисуване и отпечатване на манга. Какви средства се използват. Нямам предвид рисунки и компютърни програми. А естеството на материалите, туш пера и т.н. Отделно техниките на отпечатване през какви преси, машини и т.н. от периода след ВСВ до края на 90-те.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

debil4e, искам да се допитам за нещо до теб.

 

Четеш ли, т.е. запозната ли си с 37.5°C no Namida? Питам, защото миналата седмица в Япония започнаха да излъчват дорама по това манга заглавие, а от изгледания първи епизод - останах много доволна. Шоджо е, но поне от това, което видях в тв екранизацията, клони много повече към класическа японска човешка драма, а точно това обичам най-много и гледам с интерес.

Видях, че мангата продължава да излиза и въпроса ми, ако, разбира се, си запозната или поне имаш някаква представа (знаеш нещо повече), да кажеш струва ли си? Със сигурност ще проследя дорамата до финал, но определено предизвикаха интереса ми с първи епизод и ми се иска, като че ли и да започна да я чета.

Хироки Наримия прави много интересна роля, в различна за него светлина, та ми е интересно какво ще стане с героят му, както и с този на Мокомичи Хаями и каква ще бъде точно връзката им с Момоко-чан (главната героиня, чиято роля се изпълнява от Мисако Ренбуцу).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление, единственото което мога да кажае, че ми е в уиш листа от известно време, но поне засега няма група, която да се е заела с това заглавие. Сега като попита и намерих два качени чапа, но са raw .

Лично аз ако ми е харесал първи епизод бих му дала шанс, защото твърде често добри манги са се превръщали в меко казано посредствени адаптации и съответно го има и обратното, така че рискувай особено щом Хироки Наримия и Мокомичи Хаями са рискували да излязат от обичайното си амплоа :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много ти благодаря. Знаех, че ще получа точен и адекватен отговор, затова се обърнах конкретно към теб.

Видях и аз, че продължава да излиза, но не обърнах никакво внимание, че няма все ще превод на английски. Ясно, тогава ще следя дорамата това лято и със сигурност ще я довърша. Историята много ми допадна, а и е с участието на любими японски актьори.

Моко е в ролята на баща, който отглежда сам своето малко момче, а Хироки е съсобственик на фирма, която осигурява грижи за болни деца (докато родителите им са на работа, заети и пр.). Ще има и някаква романтична нотка, усетих го, но за радост тя не е водеща в историята. Заглавието е повече социално и обществено ангажирано, обърнато е внимание на възпитанието на децата в предучилищна възраст и грижите, които се полагат за тях, както и на взаимоотношенията родител - дете (най-вече родители, които сами отглеждат децата си).

 

За мангите е така, права си, а и аз като цяло не съм фен на дорамите по манги, но разбира се, има изключения. Това заглавие може и да се окаже едно от тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никога не съм чела манга, но погледнах в темата и искам да ви питам:

1) На какъв език четете избраните от вас манги?

2) Как разбирате кои заглавия са излезли и къде ги има (има ли някъде справочник или каталог в световен мащаб и в частност за азиатския регион, не говоря за заглавията в този форум, а по принцип.)

3) Има ли практика мангата да се превежда, подобно на сериалите или не?

4) Може ли да ми препоръчате заглавие и как видовете манга се разделят на жанрове (в смисъл по тема, или по стил, или по какво се делят? Тоест ако искам да си избера какво да чета, как мога да се ориентирам кое ще е моето нещо?)

5) Обикновено мангите /като произведение/ дълги ли са? Оставам с някакво впечатление, че траят с години и се пишат текущо и се дописват? Греша ли?

Дано въпросите ми да не ви се струват много глупави..... :blush:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 42 минути, aria написа:

Никога не съм чела манга, но погледнах в темата и искам да ви питам:

1) На какъв език четете избраните от вас манги?

2) Как разбирате кои заглавия са излезли и къде ги има (има ли някъде справочник или каталог в световен мащаб и в частност за азиатския регион, не говоря за заглавията в този форум, а по принцип.)

3) Има ли практика мангата да се превежда, подобно на сериалите или не?

4) Може ли да ми препоръчате заглавие и как видовете манга се разделят на жанрове (в смисъл по тема, или по стил, или по какво се делят? Тоест ако искам да си избера какво да чета, как мога да се ориентирам кое ще е моето нещо?)

5) Обикновено мангите /като произведение/ дълги ли са? Оставам с някакво впечатление, че траят с години и се пишат текущо и се дописват? Греша ли?

Дано въпросите ми да не ви се струват много глупави..... :blush:

 

Аз мога да помогна само с четенето на руски. Рядко чета за съжаление, макар, че ми харесват мангите, все не остава време и за тях. Ползвам тези 2 сайта от руските 

Тук и 

Тук  . В Каталог от менютата ще видиш жанровете. Има много изцяло преведени, други се превеждат текущо.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, Ариа. :) Първо ти препоръчвам да прочетеш тази тема тук: Манга - указания и насоки

Има много линкове в нея за сайтове откъдето да четеш. Тя е насочена към японската манга. Разликата с корейската манхуа и уебтун е, че при вторите се четат от горе-надолу, по-нормалния начин. Японската е отзад-напред. В темата са описани и жанровете и т.н. Погледния я.

1. Основно ги четем на английски. Някои от по-известните манги имат и руски превод и т.н., но като цяло 90% се чете на английски.

2. Можеш да видиш голям каталог с информация за манги : Тук   и на още няколко места. Ще ти допълня с линкове. Посочила съм в темата Манга - указания и насоки доста сайтове, от които да четеш. Корейските уебтунове може да откриеш: Тук

3. Манги изключително рядко се превеждат на български, единици са. Не е както при сериалите и филмите.

4. Относно ориентация каква манга/манхуа/мануа/уебтун да започнеш, Тук  са обяснени основните жанрове. Търсиш си примерно романс или иначе казано шоуджо. И пускаш филтър за този жанр, може да търсиш по автор, жанр, година и т.н. Кажи какъв жанр предпочиташ и ще ти препоръчаме няколко заглавия.

5. Да, продължават с години историите, защото при японските манги излиза 1 чаптър /глава/ на месец, при корейските е по-добре - повечето са 1 чаптър /глава/ на седмица. Разбира се има и много завършени манги, които за приключили. Като си избираш манга гледаш дали е онгоинг или завършена.

*Ongoing – мангата все още не е завършена и излиза в момента.
*Complete – мангата е завършена.

 

п.п. @debil4e, ти си наред. ;)

 

п.п. 2 Ариа, може да си забелязала, че напоследък коментираме няколко заглавия в манга раздела, те са корейски уебтуни и излиза по една глава всяка седмица.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отгоре са отговорили на повечето ти въпроси, аз просто ще добавя малко към тях.

Линковете, които ти е дала Blue_Moon са достатъчни и покриват почти всичко за което попита.

Първо-наистина 90% от нас четат  на английски, по простата причина, че най-много фенсъб групи превеждат на английски. Аз лично не разбрах съвсем третият ти въпрос-под "превежда" на български ли имаш предвид? Защото тук има дадени и заглавия преведени на български, иначе постоянно има релийзи на различни заглавия на други езици, при това понякога от няколко групи.

Както и при аниметата и при сериалите тук също има категории и жанрове са същите, като доста често се преплитат, така че не разчитай само по тях да си подбереш заглавие. Всичко е въпрос на лични предпочитания-основните са шонен(за момчета до тийнейджъри), шоджо(за момичета до тийнейджърки), съответно сайнен и джосей са версиите за по горната възрастова категория и вече ако търсиш нещо наистина реалистично гледаш в описанието да има Mature. Другото са си стандартните жанрове и поджанрове като не забравяш, че има жанрове и за големи:D

Колкото до продължителността-има уан шотове както и заглавия с над 700 чапа, разбира се има и такива дето още продължават, но те са малко. И при мангите и при останалите заглавия има седмични, двуседмични и месечни заглавия. Преводите са редовни основно на най-популярните заглавия, за останалите разчитаме на доброто желание и свободното време на групите, които ги превеждат и се радваме на нови релийзи-и там 99% е на доброволни начала, не на професионалисти(имам предвид нещата в нета). 

По принцип манга, манхва, манхуа са черно бели и стандартно на хартиен носител, всичко останало се води уебкомик или уебтуун и е цветно, като преобладават тези от Корея и Китай. Японците все още залагат на класиката или за да сме по-точни до нас достигат основно те. Уебовете им не са толкова популярни като на другите-изпревариха ги.

 

Ако все пак се престрашиш, започни с агрегатни сайтове-просто тяхната база е най-голяма щот пускат всичко, до което се доберат. Основните също са споменати в темата за манга в раздела.

 

Надявам се да си получила някаква представа и да не сме те изплашили, а ако си избрала някой жанр можем да помогнем с предложения:D 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер сте, много ми помогнахте да се ориентирам, а аз настина съм много боса. Ще разгледам и преведените заглавия тук не за друго, а поне за да видя стила на списване, защото може да не е моето нещо и няма смисъл да изчета 20 страници, за да се сетя, че съм сбъркала, по-добре е първо да поразгледам.

Това с четенето от горе на долу и на обратно изобщо не го знаех, шашнахте ме!

Относно въпросите ви - аз харесвам криминално, трилър, драма /, но не романс-драма, а по-скоро психо-драма/, както и да са за по-големи хора, защото със сигурност не съм тинейдъжр. Също харесвам и разни злободневни проблеми на обществото /проблемите на подрастващите, проблемите с престъпността, с емпатията и апатията на обществото, корупцията, държавния апарат и разни такива/. По принцип, харесвам и фентъзи, но рядко вече ме изненадва, знаете, че човек след като се пренасити и му писва, ако нещо е все в един стил, така че сега точно не съм на вълна фентъзи.

Малко се притеснявам, че даденото от мен описание, не звучи нито като манга, нито като уебтаун. Принципно чета много, а и съм бързичка, но едно е да четеш книга, друго е да четеш комикс, манга, уебтаун или каквото и да е като наименование.....осъзнавам разликата. Определено ще разгледам, но може и да се откажа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност има и такива, въпроса е да се поразровиш:) 

По-трудно ще откриеш първата комбинация, но проблемите на подрастващите, насилието ,корупцията и тн са често срещани и в традиционните и в уебовете. Ако искаш пиши на лични, ще видя какво мога да препоръчам като начало.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...