Jump to content

Азиатска кухня


Recommended Posts

Да ви се похваля, за Коледа майка ми ми подари рецепти за корейска кухня. Те са направени като картички и от пред има яденето на снимка, а от зад продуктите и как се прави. Много съм ентусиазирана да си сготвя нещо. Повечето неща ми се виждат малко странни и не знам дали ще си ги направя, но има някои, които много искам да опитам.

Забелязах че, типично по корейски всички гозби са люти, но аз поне съм любителка на лютото, така че не е проблем. Има много използване на джинджифил, соев сос, чесън и сусамово олио. Има едно, което нямам идея какво е - "глутамат"....просто никва идея, но не съм се и занимавала да го търся, просто видях, че го има в рецептите.

Искам да попитам майка ти откъде е купила книгата и също така да ми каже някой от варна къде мога да си купя книга с корейски рецепти.Касамнида!:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко снимки на корейска храна, правена в БГ

 

spacer.png

Кимбап с шунка

 

spacer.png

Кимбап с месо, кимбап с шунка

 

spacer.png

Кимчи и разни други вкусотии

 

Благодарности на СЕХИ за чудесната изненада, която ни беше приготвила ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да попитам дали някой е правил Korean Sweet Pancakes (Hoddeok). Помествам линк за справка.Тук Само да се оплача, че на мен не ми се получи изобщо добре. Да не говорим, че ми отне безумно много време пърженето. Та, ако някой е правил това или някакво друго корейско десертче, моля да сподели опита си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да попитам дали някой е правил Korean Sweet Pancakes (Hoddeok). Помествам линк за справка.Тук Само да се оплача, че на мен не ми се получи изобщо добре. Да не говорим, че ми отне безумно много време пърженето. Та, ако някой е правил това или някакво друго корейско десертче, моля да сподели опита си.

 

 

ако не ти е проблем можеш ли да постнеш рецептата на бг :rolleyes: .. тъй като нещо не мога да се оправя с указанията :unsure: ..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

vaniliika, набързо и накратко, ето рецептата. Но изрично подчертавам, че на моите палачинки видът им беше по-скоро на нашите питки, само че сладки и с пълнеж. :o

Продуктите за 6 палачинки са:

Брашно - 1 ¼ чаши

Сол - 1 / 4 ч. л.

Прясно мляко - 90 мл (6 с.л.)

Топла вода (40 ℃) - 45 мл (3 супени лъжиц

Захар - 1 / 4 ч. л.

Суха мая - 1 / 4 ч. л.

За плънката:

Канела - 1 / 4 ч. л.

Натрошени орехи - 2 супени лъжици

Кафява захар - 90 мл (6 с.л.)

 

Приготвяне на тестото:

В една купа се разтваря сухата мая с малко топла водичка и престоява 10 минути. След изтичането на минутките, пресяваме брашното в дълбока купа и добавяме към него солта, млякото, водата, захарта(1 / 4 ч. л.) и маята. Сега следва ГОЛЯМАТА ЦАПАНИЦА. Трябва да омесите тестото. Но то става толкова меко и лепнещо, че аз посъкратих малко процедурата. Като решите, че сте готови, завивате купата с найлонова обвивка и оставяте на топличко да втасва в продължение на три часа.

 

Приготвяне на плънката:

Смесвате всичко и да, остава си суха смес.

Аз използвах и за плънката бяла захар. :D

 

Минали са трите часа и сега започва едно интересно действие, при което трябва да накарате лепнещото нещо да придобие формата на топка и то напълнена с гореспоменатата плънка. За моя гордост, ще кажа, че почти всички топки успях да ги приготвя без плънката да се разлее. Но приятелката ми сподели, че при нея сместа упорито не си е стояла на мястото. :lol2: Да не забравите, че преди да откъснете от тестото, задължително си намазвате обилно ръцете с олио. Иначе, вероятността да успеете да отлепите сместа от ръцете си е равна на нула. Извинявам се, че добавям тези иронични детайли. Но откровено си признавам, че се измъчих. Да добавя, че направих тройна доза. Няма да си признавам защо, че ще стана за смях. :rofl:

Пърженето става на предварително загрят тиган, намазан с олио. Слагат се 2-3 топки в тигана и със шпатула се натискат, за да станат плоски. Пържат се на умерен или слаб огън. Обръщат се като се позачервят. Ами, има си прекрасни снимки, така че предполагам това е ясно. Май е това! Ако успешно сте се справили, следва яденето. На мен лично ми бяха много по-вкусни, когато престояха няколко часа. Успех! Надявам се, че добре съм обяснила (превела). :tongue:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

vaniliika, набързо и накратко, ето рецептата. Но изрично подчертавам, че на моите палачинки видът им беше по-скоро на нашите питки, само че сладки и с пълнеж. :o

Продуктите за 6 палачинки са:

Брашно - 1 ¼ чаши

Сол - 1 / 4 ч. л.

Прясно мляко - 90 мл (6 с.л.)

Топла вода (40 ℃) - 45 мл (3 супени лъжиц

Захар - 1 / 4 ч. л.

Суха мая - 1 / 4 ч. л.

За плънката:

Канела - 1 / 4 ч. л.

Натрошени орехи - 2 супени лъжици

Кафява захар - 90 мл (6 с.л.)

 

Приготвяне на тестото:

В една купа се разтваря сухата мая с малко топла водичка и престоява 10 минути. След изтичането на минутките, пресяваме брашното в дълбока купа и добавяме към него солта, млякото, водата, захарта(1 / 4 ч. л.) и маята. Сега следва ГОЛЯМАТА ЦАПАНИЦА. Трябва да омесите тестото. Но то става толкова меко и лепнещо, че аз посъкратих малко процедурата. Като решите, че сте готови, завивате купата с найлонова обвивка и оставяте на топличко да втасва в продължение на три часа.

 

Приготвяне на плънката:

Смесвате всичко и да, остава си суха смес.

Аз използвах и за плънката бяла захар. :D

 

Минали са трите часа и сега започва едно интересно действие, при което трябва да накарате лепнещото нещо да придобие формата на топка и то напълнена с гореспоменатата плънка. За моя гордост, ще кажа, че почти всички топки успях да ги приготвя без плънката да се разлее. Но приятелката ми сподели, че при нея сместа упорито не си е стояла на мястото. :lol2: Да не забравите, че преди да откъснете от тестото, задължително си намазвате обилно ръцете с олио. Иначе, вероятността да успеете да отлепите сместа от ръцете си е равна на нула. Извинявам се, че добавям тези иронични детайли. Но откровено си признавам, че се измъчих. Да добавя, че направих тройна доза. Няма да си признавам защо, че ще стана за смях. :rofl:

Пърженето става на предварително загрят тиган, намазан с олио. Слагат се 2-3 топки в тигана и със шпатула се натискат, за да станат плоски. Пържат се на умерен или слаб огън. Обръщат се като се позачервят. Ами, има си прекрасни снимки, така че предполагам това е ясно. Май е това! Ако успешно сте се справили, следва яденето. На мен лично ми бяха много по-вкусни, когато престояха няколко часа. Успех! Надявам се, че добре съм обяснила (превела). :tongue:

 

 

мерси.. ще опитам .. дано да се яде :D

 

аам и щях да питам.. тези които са пробвали кимбап... какъв е вкуса на тея водорасли ??! :D... много ми е интересно.. че такива "морски деликатеси" не ми понасят много... :P .. изобщо имат ли некъф вкус :huh:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

... какъв е вкуса на тея водорасли ??! :D...

 

Леко горчив, но с ориза, пълнежа и аз винаги му капвам малко соев сос на парчето е доста приятен.

Но трябва да имаш вкус и влечение към по-странни за ядене неща, за да ти хареса ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе някой знае ли как беше името на тези техните спагети със тъмния сос.... пък и ако я има някой рецептата за този сос .. :rolleyes: ... че ми стана интересно ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В същия сайт гледах рецепта за кимбап с риба тон, но има един продукт, който не разбрах какво е. Ето линк, а нещото е laver

Тук На мен ми прилича на външен вид на рулца от раци, но по-дълги. Моля, ако някой е наясно, да сподели. :lol: А тая мадама дето обяснява, хич нищо не и разбрах от говоренето. Добре, че я има рецептата написана. :lol2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако цъкнеш на линка в рецептата точно на този продукт, ще го видиш какво е. :) Това са т.нар. "ким" - листа от сушени водорасли. Които се явяват едната основна съставка за кимбапа - "ким" - въпросните листа и "бап" - варения ориз. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми аз цъкнах и видях, ама реших, че нещо бъркам. :blush: Благодаря. Тогава да попитам, какво е това дългото, което прилича на рулца от раци? Нещо не го виждам в рецептата, ама може и да бъркам. Пак. :lol2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това ли? Японска ряпа, специално маринована. Кисело-сладка на вкус. Има опция човек да си я направи сам, но лично аз не се наемам. Освен това не помня рецептата. Чувала съм, че се продава готова и в София. Магазина, за който аз знам, бил специализиран японски за продукти за суши и подобни стоки. Някъде до Халите май се намира. Японистите да обадят, ако го знаят. :)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз се явявам доста неука, но да попитам - оризово брашно продава ли се в магазини като Кауфланд? И ако не, има ли начин да се направи сладко оризово брашно (O_o) в домашни условия като за данго. Това са останалите неща, които ми трябват, но изглеждат поносими... Ingredients:

- 1 cup Shiratamako Sweet rice flour

- 1/2 cup water

- water to fill the pot

- Sweet bean paste or soysauce.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

PyMeH, това на първата и втората снимка е японско ядене - 巻き寿司 makizushi. Някой се е опитал да те метне ^^'

 

Silver_girl, няма да успееш, но спок, гадно е!

 

Добавям към темата, че това, което всеки може и сам да си направи от японските ястия с продуктите, които се продават в повечето по-големи магазини, май се свежда до къри, суши (не много разнородно... но това горното, примерно, става), онигири и окономияки. Да се пробва нещо друго би било по-скоро загуба на време, нерви и много сълзи www

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

PyMeH, това на първата и втората снимка е японско ядене - 巻き寿司 makizushi. Някой се е опитал да те метне ^^'

Маки сушито наистина прилича на корейското кимбап :), но в случая все пак корейка го е правила и си е точно кимбап.

Кой от кого взел може да се спори предполагам, но за нас наистина си приличат. Доколкото знам корейците слагат доста повече неща като продукти в ролцето.

 

Iryoku, другото, което сме правили тук, са дораяки :).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...