Jump to content

Жълта маринована ряпа - Danmuji


Recommended Posts

Маринована ряпа дайкон - Danmuji (танмуджи)

thumbnail-35-1-1024x1024.jpg

 

В корейската кухня Danmuji се използва като една от основните съставки на кимбапа, а също така може да се сервира и като бан-чан (гарнитура, странично ястие). Често я слагат като гарнитура на джаджангмьона.  Всъщност Danmuji е  корейския вариант на японската Takuan (Такуан), което е вид цукемоно (туршия).  В традиционния процес на приготвянето първата стъпка е да се окачи ряпата дайкон на слънце в продължение на няколко седмици, докато стане дехидратирана и гъвкава. След това  се поставя в глинен съд и се покрива с микс от сол, оризови трици, захар, зелените листа от дайкона.  Отгоре се поставя тежест, която да притиска сместа и така престоява в продължение на няколко месеца.

И тъй като традиционния метод отнема много време и е голяма разправия, хорицата използват и по - лесна рецепта за приготвянето на ряпата. Е, сигурно вкусът и не е като на онази с традиционната рецепта, но все пак е вкусна :)

Аз я приготвям по ето тази рецепта.

 

Продукти:

2бр. ряпа дайкон (големи)

350мл. вода

350мл. оризов оцет

200г. захар

1с.л. морска сол
ч.л. куркума

20 зърна черен пипер

3 дафинови листа

 

Приготовления:

Ряпата се обелва (остъргва се горния слой), измива се и се нарязва на парчета. Може да се нареже на резени или на лентички, които са  удобни за кимбап. И в двата случая не трябва да са много дебели. Останалите съставки се смесват и се слагат на котлона докато заври. Свалете сместа от котлона и прибавете в нея ряпата. Остава се на стайна температура за около 4- 5 часа. Прехвърлете всичко в стъклен съд и го съхранявайте в хладилника. Ряпата може да се яде още на следващия ден, но ако престой повече - 2-3 седмици, месец, става по - добра.

 

spacer.png

 

Off Topic

spacer.png

 

spacer.png

 

В интернет гледах вариант, в който вместо куркума сложиха цвекло и  ряпата стана розова :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Радвам се, че ти е харесала :) Вкъщи я харесаха много и даже бях намерила на майка ми семе от ряпа дайкон и сега част от първата реколта отлежава в буркани :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз я направих и стана страхотно. Благодаря зя рецептата. Не съм пробвала оригинала но това което се получи ми харесва. Направих първо една доза и след това още две и сега имам няколко буркана за зимата. :thanks:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не можах да се въздържа.

Преди два месеца обиколих сайтовете.... и единственото, което не искаше сушене на ряпата беше:

 Ряпата се нарязва на  пръчици с дебелина  5 см. и дължина, около хапка.:-))))

Може и на по-тънко, може и на колелца , тънички 2-3 мм-, много е красиво.

После се претрива със сол. Ако купата е пълна, трябва да спадне до 2/3. Голямо мачкане пада.

 Аз не го направих чак така, докъдето можах. Но го за бравих в хадилника един ден. Охладено и обезводнено.

После маринатата.

Оцет, бял,  не по-малко от 5%, хубаво ако може да е оризов. Моето е с Ябълков.

 на три части вода, една част захар и половина. Чесън, - нарязан на ситно и дниджифил.

Чесънът, лесно, джинджифилът не пише сух, или настърган пресен. / Получи се и по двата начина/ Куркума за уникалния жълт цвят и вкус.

 рецептата завърши с думите "И подправки на вкус"

 И ей така, накрая, когато опитах марината, беше силна на оцет и захар. Нещо като кисело сладко от ряпа.

Имах малко уасаби, отлях от маринатата, подгрях и разтворих уасабито. Малко, равна малка лъжичка, за малко бурканче. Долях го обратно в бурканчето.

ей, така на риск.

Получи се нещо прекрасно, лютичко леко, жълто и уханно.

 Стана ни любимо, Прявя по доза всяка седмица. / Уасабито се регулира от правещият, колко да е люто, още при варенето се усеща/

 Да не говоря, че този букет от подправки ме оттърва от хремата тази зима.



Само да добавя. Пробвах да изсуша ряпата, забодена на клечки вертикално, бавно, за повече от 20 часа на фурн, на 50 гр..

 Изсуши се, но крайния продукт не беше нито хрупкав , нито приятен.

 това с уасабито си е моя измишльотина. 13 дни в Япония търсех мариновани зеленчуци, за да попия вкуса,

 Но от храмове и дворци не остана време. / ура!/ Намерих слива, лотус е какво ли не, без ряпа.

Най-накрая намерих в последния ден. И вече нямах пари да си ги купя.

 Така че аз не съм опитвала маринован даайкон. Но моят се хареса страхотно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още докато правиш марината, го регулирай...  по твой вкус. Аз предпочитам лютивия вкус на уасабито.

 Да не говорим, че маринатата е букет от витамини, лекува хрема от раз.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз я правя от 3 години по горе-долу същата рецепта, но без дафинов лист. Получава се много добре и за гимбап, и за гарнитура, мезе към всякакви ястия - тези от вас, които са били в Корея предполагам знаят, че се сервира в повечето ресторанти заедно с ким-чито.. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже сезона на ряпата минава, днес се заредих с три големи репи, по 40 см.

С идеята да ги направя и да ги консервирам за по-нататък.

И сега се чудя как. Тъй като се поливат с вряла марината, тя не ги ли консервира?

 Както правя лютите чушлета/ тази година заа пръв път/.

 Или 2- 3 минути да ги херметизирам? Но ряпата ми е толкова тънко нарязана, че ме е страх да не се развари.

 Или аспирин? То и без това марината е супер лекарство / като махнем захарта и солта/,

само оставаше аспирин...:-)))))

Моля за идеи. Утре сутрин, ще е максимално отцедена и трябва да я сложа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз я заливам с марината и ги затварям бурканите и няма да ми се разваряват. Не омекват все едно е варена, остава си хрупкава. Аз я слагам в буркани, затварям и през няколко дни я разклащам и обръщам. Даже последния път със същата марина (ама без куркумата) слагах и цвекло.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моля :) А мога да предложа и рецепта за маринован джинджифил  или както го наричат в Япония "gari". Само че не знам дали тук може да се намери млад, леко розов джинджифил. Може би ще стане и с този дето го има при нас, но не съм пробвала :) Ето рецептата, тя е подобна на тази за мариноване на ряпа :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...