Jump to content

Северна Корея


Recommended Posts

Diecast, мнението ти повдигна темата и така я открих.

Отдавна не се бях интересувала от държавите в режим, бях изолирала мисълта си за тях като травма от нашето минало.

Но мисленето ми сега - след пътувания в различни страни - и твоето мнение с мечтата ти да обиколиш Северна Корея на мотор - ме накара да прочета цялата тема, да разгледам снимките, да прочета статиите, да видя филмчетата...

Винаги, когато се чувствам ощетена по някакъв начин, поради факта, че живея в България, си напомням, че въпреки всичко, ние сме все пак свободни хора и това е много, много, много ценно.. Дали можем дори да си представим бегло какво преживяват тези хора в момента?

Да, спомняме си соц годините и ограниченията, но това за нас е минало. А там освен, че е настояще, е и в драстични размери.

Наистина бих искала да знам повече за тези хора - които са също така топли, артистични, талантливи, както и всички останали хора по света, но са много много тормозени. Но и не искам просто да знам за тях - това как ще ги ползва....

Но и какво може да се направи, при положение наистина, че световните сили стоят безучастно настрана.

Със сигурност Северна Корея има някакво бъдеще - но какво ще е бъдещето им всъщност - и какво ще е бъдещето на всеки един човек в момента там....

Всичко това отново и отново ме кара да се чувствам благодарна за свободата си, за ситостта си, за възможността да изразявам свободно мислите си и да се развивам както намеря за добре...

 

Та.. беше ми интересно да прочета и ще следя темата. Пък и дано някой ден някак, пък дори и за един човечец, да сме полезни по някакъв начин и да можем да помогнем.

 

А, забравих да спомена, че и един от любимите ми филми, е Welcome to Dongmagkol.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Със сигурност Северна Корея има някакво бъдеще - но какво ще е бъдещето им всъщност - и какво ще е бъдещето на всеки един човек в момента там....

Всичко това отново и отново ме кара да се чувствам благодарна за свободата си, за ситостта си, за възможността да изразявам свободно мислите си и да се развивам както намеря за добре...

 

Ако се случи някакъв катаклизъм или еволюция в обществения строй на вече 'развитите' държави, може и да се случи и при тях някаква по-сериозна промяна, която да позволи реализацията на обиколката с мотор. Към днешна дата обаче няма сериозни изгледи за това. Въпреки това смятам, че ако получат така желаната си свобода ще се получи точно както при нас - мафия, корупция и шуробаджанащина навсякъде, т.е. хората и държавата ще пострадат много сериозно от 'свободата'.

 

Редакция: Забравих да сметна, че на скоро попаднах на сайта на двама братя, канадци, които са обиколили Китай (~18000км), с което са влезли в рекордите на Гинес за най-дълго пътешествие с мотори в една държава.

 

Та щом те могат там, значи и други могат на други места B)

 

...е, с изкл. на Северна Корея <_<

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това ще го оставя без коментар. :) То не знае човек да се смее ли, или да плаче... :unsure:

 

Че защо да плаче човек.

 

Севернокорейците имат невероятни шоу програми такива разни синхрони, бла-бла-бла. Аз лично много бих се изкефил ако някой го снима или те го пуснат в интернет под формата на някаква измислена пропаганда.

 

Не за друго, а заради самата красота и идея, която са вложили в представлението.

 

А това, че са си затворили университетите - голема работа, наште и отворени да са - студентите пак висят по кафетата. Там поне им намират занимавки в името на празненството за Вожда, ако не друго :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

една статийка за Северна Корея през погледа на германците: http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15281117,00.html

 

Какво да кажа.............без коментар.:( Но имам чувството по принцип, че се прекалява на моменти с пропагандата против Северна Корея и много често сигурно се изопачават факти. Медии дали с цел сензация, дали с цел привличане на внимание върху Севера (сещайте се заради кое е по - скоро), пишат ли, пишат и всичко все в една посока и в един тон. Сигурно това е начина да се обърне погледът на хората натам - да се покаже нещо крайно. Сигурно у повечето хора се предизвиква съчувствие към тази изоставаща страна на фона на днешния свят и на просперитета на южната и съседка. Сигурно у някои хора предизвиква и негативно отношение, няма да се учудя ако има и такива, които гледат с присмех.......не знам, мои си разсъждения;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да отворя статията, но като гледам къде е публикувана, сигурно е пълна с песимизъм и негативизъм и очаквайте доста преувеличение. Такъв е стилът на Дойче вече, големи са мрънкала. <_<

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да отворя статията, но като гледам къде е публикувана, сигурно е пълна с песимизъм и негативизъм и очаквайте доста преувеличение. Такъв е стилът на Дойче вече, големи са мрънкала. <_<

 

Ето линка --- Кошмарът на севернокорейските деца

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво да кажа.............без коментар.:( Но имам чувството по принцип, че се прекалява на моменти с пропагандата против Северна Корея и много често сигурно се изопачават факти. Медии дали с цел сензация, дали с цел привличане на внимание върху Севера (сещайте се заради кое е по - скоро), пишат ли, пишат и всичко все в една посока и в един тон. Сигурно това е начина да се обърне погледът на хората натам - да се покаже нещо крайно. Сигурно у повечето хора се предизвиква съчувствие към тази изоставаща страна на фона на днешния свят и на просперитета на южната и съседка. Сигурно у някои хора предизвиква и негативно отношение, няма да се учудя ако има и такива, които гледат с присмех.......не знам, мои си разсъждения;)

 

Съгласна съм. Ама и севернокорейците (избягалите оттам де) същите неща ги говорят. Все едни книжки издават дето в сравнение с тях тази статия си е розова. Тука мацките от форума ми бяха препоръчали една такава книжка, ама ще я прочета чак когато излезе и някоя обективна книга за Сев.Корея, че аман от песимисти вече :)

А германците си ги пишат тези работи (те и за българските болници си пишат такива статии) щото наскоро изпращаха огромно количество хранителни припаси за там и трябва да се оправдаят защо са ги пратили. Миналата седмица всички медии големи дебати по темата водеха, щото германецът си плаща 50 процента от дохода за данъци, а държавата му изпраща паричките в Сев.Корея и за да няма стачки, им трябва голяма трагедия. Затова проявете разбиране към горкия немски данъкоплатец и не негодувайте на сензациите му :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като човек, който се интересува доста активно от Северна Корея/честно казано южна ми е интересна само с електронните си спортове, и то повече от към starcraft игрите/, мога да ви кажа, че никой от нас не може да знае какво е положението там. Всеки е свободен да си пише и говори каквото сметне за добре. Просто защото това е една 'затворена общност', от която актуална информация изключително трудно се взема. Нали се сещате, че няма как някой външен журналист да бъде обективен, просто защото информацията, която се изнася от там винаги може да бъде нереална с цел - видите ли, ние севернокорейците се оправяме и без ваша помощ.

 

Обективност може да има само тогава когато някой отиде, поживее там, поговори с хората, бъде третиран като тях и тогава да каже: "Ей беше така и така.", а до тогава можем само да гадаем какво е в действителност там!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, спийди, ти пък! Ние просто си обсъждаме новините от пресата и начина, по който са написани. Откъде ще знаем как е точно там? В това отношение diecast е много прав. Все пак прави впечатление, че само негативни новини се пускат в пресата за Сев.Корея. Толкова да няма едно хубаво нещо ли?! B)

А на мен в предната статия за университетите ми стана интересно, какви са тези чужденци, които следват там и как изобщо са им разрешили такова нещо?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Те и за българи май ще обявят стипендии да учат там :) Че са затворени, затворени са, но не е невъзможно човек да отиде там.

В Северна Корея управляващите са луди, но хората са си хора. Наистина е зле положението с храната, но се съмнявам във всичките тия сензации, които пишат, да не говорим, че журналистите обожават да преувеличават, пък тези от Дойче веле са трагичен случай. За България само простотии пишат, така че аз не им вярвам за Северна Корея. Може да има зрънце истина, но всичко приемам с недоверие.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разгледани поотделно снимките, дали за всяка бихме могли да кажем, че са от Северна Корея. :rolleyes: То е ясно, че са комунистическа държава, затворена, хората гладуват и т.н. и т.н., това почти всеки случаен, който питаш на улицата за Северна Корея, ще го каже и без да се интересува от Изтока(може би за Южна няма да се сети да каже нищо). Пропаганда вътре в тая държава има, има и отвън към нея. Къде е истината? Ми, де да знам, сигурно някъде по средата, може би някой, който е живял през социализма ще отговори по - точно, макар че не съм сигурен доколко "едно време" при нас е равно на "сега" при тях. Хората в С. Корея - да, сигурно са манипулирани, ама нали се сещате,че и в останалата част от света е така (за БГ, то е ясно - на всеки 4 години, сега - магистрали, акции, бла-бла-бла ) . Най - разпространения инструмент - медии. За това ставаше дума, не за самата ситуация в страната. За нея, ако някой отиде и поживее там, да каже как е било. Иначе едва ли пък всички са с промити мозъци (не стоя твърдо зад това твърдение, то ми е създадено от медиите:lol:), все ще има хора, които да се сещат за какво става въпрос, нали?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...