Jump to content

Препоръки за "умни" анимета


kcekce

Recommended Posts

Ежегодно аниме-браншът произвежда толкова помии, че направо вече нямам нерви да ровя в търсене на нещо стойностно. Търся аниме, което да не е за възрастова аудитория -13, да е достатъчно сериозно и да дава малко играчка за ума в логическа или морално-философска насока. Не възразявам да е пълната депресия :)

 

Ето кратко списъче анимета, които ми допадат, хем за пример, хем за информация, хем за да не ги препоръчвате да ги гледам втори път ;)

 

SE Lain

Paranoia Agent

Texhnolyze

Gantz

Death Note

Elfen Lied

Monster

Ergo Proxy

...засега за тези се сещам.

 

Ще се радвам и на насоки към мили, поучителни и красиви приказки в стил Миязаки и Сатоши Кон ("Чихиро", "Мононоке", "Кръстниците на Токио" и т.н.). Но НЯМА да се радвам на възторжени описания колко е яко нещо над 300 епизода, в което група герои всеки епизод се скита, бори се със злото и винаги побеждава... Надявам се разбирате какво имам предвид.

 

И много ви моля - нека не обръщаме темата на безкраен дебат какво означава определението "умно" и какво не. Вече се начетох на такива неинформативни излияния по руските форуми... А влизах във въпросните теми да си търся АНИМЕ, а не нечии философски разсъждения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз добавям Higurashi No Naku Koro Ni, като пояснявам, че в това аниме по-скоро ми хареса идеята за ''риплейването''(рестартирането) на света. Не че е кой знае колко ''умна'', но бе поднесена по доста зловещ и уникален начин. Друго аниме? Neon Genesis Evangelion. Не знам дали се го гледала, но то е разбиващо и наблягам не толкова на еповете, колкото на последвалите ги филми, които са уточняващи. Сещам се и за Shiki също. Добавям и Byousoku 5 Santimeter и Kotonoha no Niwa (и двете на Шинкай) по... сантиментални причини, може би.

 

Следващият след мен може да допълни списъка. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mirai Nikki ftw!!!

Steins;Gate

Mahou Shoujo Madoka Magika (тва не знам Черил как го е пропуснала душицата?!? :D)

Scraped Princess

Shinsekai Yori

The SoulTaker

Code Geass

Deadman Wonderland

Gilgamesh

Mushishi

 

Ако говорим за като цяло изпипани и интелигентно направени анимета в областта на изкуството бих добавил Glass Mask и Nodame Cantabile. Холик не го включих понеже доколкото си спомням си го гледала, има и други ама ме мързи се сещам... :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Рейзър, наистина го бях забравила, което е учудващо, тъй като доколкото помня аз бях тази, която откри темата за това аниме. :) Списъкът ти е по-пълен от моя, за което ще се изям от яд. В кръга на шегата де.

 

Макар коментарът ми сега да е спам, може би трябва да допълня Samurai Champloo и Cowboy Bebop, като гласувам за последните по чисто субективна гледна точка. Едното е шонен, ориентиран към сейнен-публиката, а другото е мека. Basilisk и Perfect Blue също ми са фаворити, но не знам до колко биха се класифицирали към графата ''умни'' анимета.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси, някои съм ги гледала (Samurai Champloo, Gungrave, Perfect Blue, Jigoku Shojo, SoulTaker, Jin Roh, Akira, Hack//sign, Mirai Nikki), другите ще ги пробвам в скоро време;)

 

Пък Mirai Nikki ми изтърва интереса в един момент - то епизод след епизод някаква дандания, Юки пищи от ужас, а мадамата го спасява и му се лигави... Иначе самата история не беше лоша, ама цялото й къде твърде комично, къде твърде драматично представяне ми развали вкуса в устата. А я окепазиха и в лайв екшъна:)

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз лично бих пропуснала шоджото, но ако смяташ нещо за много стойностно, може да предложиш някакви заглавия за други заинтересовани;) За фентъзи/фантастика съм с две ръце "за":)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз, лично, бих препоръчала Natsume Yuujinchou (макар че видях, че Алфонс също го е препоръчал, в спойлера ;p), House of Five Leaves, Ghost Hound, Himitsu ~ The Revelation ~, Hourou Musuko, Mouryou no Hako, Tokyo Magnitude 8.0, The Eccentric Family и The Tatami Galaxy. Мисля, че във всяко едно от тях, може да намериш по нещо от нещата, които търсиш..

 

 

Със сигурност имаше и още анимета, но в момента се сещам само за тези (които да не са споменати вече).. ако, случайно, ти харесат, мога да си погледна в свитъците, хахах.. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вероятно вече предложеното е повече от достатъчно.

 

- Ghost in the Shell - филми, сериали - има колкото искаш философия, дилеми, скрити послания. И преди съм казвал, че може да засрами редица игрални филми по дълбочина на идеите си и изпълнение, ако последните са някакво мерило изобщо.

- Patlabor филмите, и специално Patlabor 2

- Angel's Egg (Tenshi no Tamago)

- Grave of the Fireflies (Hotaru no Haka)

- Black Lagoon

- Planetes

- Macross Zero

- Защо не и Loveless

 

Браво Alfons, за линкове които даваш към My Anime List, най-меродавният сайт свързан с анимета и манга според мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Rimedor, дал си доста неща, които не писах в първото мнение с идеята, че се подразбират :28558:  Ghost in the shell и Tenshi no tamago например :) И колкото и да е странно, Loveless също съм го гледала, макар да ми е извън категорията на най-обичаните жанрове. Но - мерси, има 1-2 неща, които ми звучат непознато ;)

 

И да, изборът вече е достатъчно богат, за да ме затрудни с избора :) Май се спрях засега на Eve no Jikan, че и руснаците го бяха похвалили на доста места.

 

Еdit: Офф, аз съм го гледала бе :slap:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...