Jump to content

Recommended Posts

spacer.png

 

 

 

201511191921367cb.jpg

 

 

 

Orange (orange-オレンジ-)

Страна: Япония

Също така известен като: Orange -Orenji-

По мангата на: Ichigo Takano - "orange"

Премиера: 12 декември 2015

Времетраене: 139 мин.

Жанр: Романс, Драма

Режисьор: Kojiro Hashimoto

Субтитри: Английски

:imdb:

          

Участват:

Tao Tsuchiya като Naho Takamiya

Kento Yamazaki като Kakeru Naruse

Ryo Ryusei като Hiroto Suwa

Hirona Yamazaki като Takako Chino

Dori Sakurada като Saku Hagita

Kurumi Shimizu като Azusa Murasaka

 

Резюме: Naho Takamiya (Tao Tsuchiya) е втора година ученичка в гимназията, която през пролетната ваканция получава неочаквано писмо, написано от себе си 10 години напред в бъдещето. В писмото тя описва точните събития от деня, включително прехвърлянето на нов ученик в класа си име Kakeru Naruse (Kento Yamazaki) - изпитващ силни емоционални белези от самоубийство на майка си. Naho ногократно заявява, че много съжалява за взетите решения тогава, най вече по отношение на Kakeru. Още по-шокиращо за нея се оказва, че десет години по-късно Kakeru вече не е сред тях. Осъзнавайки какво ще чувства и изпитва след десет години Naho решава да вземе съдбата в свои ръце, опитвайки се да промени бъдещето…

 

Награди:

2016 (39th) Japan Academy Prize - Rookie of the Year (Tao Tsuchiya/Kento Yamazaki)

 

 

Свали  :click:   :click:   :click:   :click:   :click:   :click:  :click:  :click:

 

Онлайн с руски субтитри  :click:

 

Свали с български субтири :click:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това ще си го сваля да го видя как се е получило .Мангата ми беше харесала, а и юли тръгва аниме версията та ми е любопитно. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хванаха ме тотално неподготвена с това заглавие. Не само историята, но и включването на любопитен научен феномен, което направи лентата далеч по-инетересна. Става дума за паралелната реалност и теорията за невероятните, но все пак възможни изменения на действителността при пътуване във времето.

Признавам, че не очаквах да видя подобно развитие на действието. Мислех, че това ще е поредната романтична история, в която въвличат Кенто. Само че тази се оказа по-различна. Причината - романсът не стоеше в основата на сюжета. Там беше залегнала онази дълбока човешка връзка, която олицетворява истинското приятелство и щастливата носталгия по него. 

Беше прекрасно, въпреки големия рев, който му ударих. 

Кенто има страхотна прилика с рисувания си персонаж. И не само това. Справи се отлично с ролята. За пръв път от много време насам усетих връщане към старото му "аз" и играта му от "Контролна кула". Изглежда всичко му се е получило в този случай. Химията между него и останалите се усеща не само на екрана, а и от съвместните фотоси, които са си правили извън снимачната площадка. Мното се радвам, че са включили и Дори в продукцията! И Рьоко Моригучи в ролята на майката на Какеру. Не бях я виждала дълго време на екрана.

Интересно е, че това е режисьорски дебют за Коджиро Хашимото, но когато се разтърсих, открих че той е бил асистент режисьор на Кими ни тодоке, както и на Сузуки сенсей.  

orange-5.jpg

 

 

6deb2b395f4dd23c7b4ff955ee20034506f2befd

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прясно - прясно ! Вече е пуснато онлайн и с руски буквички .  Сюжетът е в " моята кръвна група" и ще се гледа в най-скоро време , по най -бързия начин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много нежен , мил и топъл филм .Определено ми хареса и то дотолкова, че да не ме е грижа как точно се случиха нещата, важното е, че се случват  :) . Наивен и лек, но снощи след него ми се прииска да бъда далеч по-толерантен, разбиращ, спокоен и добър човек  :blush: . То е ясно, че когато ми харесва нещо трудно мога да напиша смислен коментар - така че спирам  :ph34r: .

 Аша, ако не си го гледала все още, гледай го предполагам, че ще ти хареса  :)

 

 

П.П. Заради такива филми ще изтърва наградата "хейтър на годината"  :896767:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О , Кева,  :emote_kiss3:  , ........   Аша го изгледа почти веднага , след като намери руските буквички  и даже си прочисти добре слъзните канали, защото историята й  се оказа много близка  ...

Но , тъй като е по манга , леко се спрях с коментара , въпреки ,че много напираше от вътре . И не за друго , а защото наскоро бидох просветена , че мангата , анимето и т.н. са е една цяла отделна Вселена със свои си правила , закономерности , типажи и стереотипи. И понеже там нямам никакъв опит и поглед , мислех как предварително да помоля за извинение , ако с коментарите си евентуално "настъпя котето по опашата". 

Но ето , че ти ми даде смелост . Аригато! 

Та , предварително се извинявам , но мога да разгледам филма само от позицията на кинотворба , разказваща съответна история ; да коментирам играта на артистите или  как се е справил режисьора,  примерно , а не като игралната версия на вид литературна творба /пък, ако ще и да е в картинки/.

 

Новото за мен  във фентъзи елемента беше теорията за разклоняването на реалността. Не паралелните реалности , а разклоняването на Една такава . Обиковено разходките напред -назад във времето са белязани със знака на съдбоносната промяна  или " Ефекта на пеперудата" още откакто 1952г  Рей Бредбъри е издал разказа си "Гръмна гръм".  И от там започва една лавина произведения с подобна тематика  или ползващи  квинтесенцията на теорията за свои нужди. А нуждите са обикновено все едни и същи - да променим миналото така , че да ни се случат нещата в настоящето както ги искаме. Един вид , да ни даде живота шанс да се явим на "поправителен" . Е , понякога вместо да се " изпишат вежди , се вадят очи " , но в повечето случаи се радваме на щастлива развръзка . 

Тук , според мен е подходено прилично  реалистично . Ако все пак се опиташ да промениш миналото според "ефекта на пеперудата", но  по този начин - епистоларно , значи да промениш и себе си  и на всичкото отгоре , да не знаеш , че си се променил,  защото реалността вече ще е различна. И тогава , каква ще е ползата от всичкото " бъхтане" , след като не го отчетеш за себе си , т.е. не можеш да направиш  сравнението . ( Вариантите , където героят пътува през времето , т.е. носи си багажа спомени , за да направи разликата са друг сюжет и не се отнасят за тук) .  

За това и теорията за алтернативната реалност в случая,  е най-сполучливото творческо решение на автора . Така , първо се дава "зелена светлина " за промяна на историята ,а  от друга - героите ще си носят до живот "товара на личната вина ", но ще са го "олекотили" с надеждата , че все пак , все някъде  са успели навреме да помогнат на приятеля си . Наистина ми звучи  по азиатски ... ( пък може и да греша )

 

И да се върна на самата история .Трогателна , човешка , реалистична и много , много тъжна . Не знам дали сте били в депресия или сте имали познати от обкръжението си , затънали някога в това ужасно блато , но начинът по който е разказано и предадено всичко е удивително реален. Самият актьор се справи невероятно с пресъздаването на това състояние - тежка  депресия , водеща до( идеята за )самоубийство. С всичката  детайлност в логиката на действията му( и решенията за такива). 

Такива хора са  съвсем , съвсем обикновенни , даже на моменти незабележими. Може да ги подминаваме всеки ден , да злословим, дори ,   за тяхната  "смотаност" . Или всеки ден да си приказваме с тях общи лафове , да си правим дребни услуги . Да ги виждаме тъжни и умислени и свойски да ги тупаме по рамото - Ай, стЕгни се ,бе! За кво са ти потънали гемиите ! ... И чак , когато дойде фаталното , да се чудим от къде е дошло .

Съжалявам , че най - близкият вероятен  пример от реалността до скоро шумя грозно по всички медии, но аз си имам друг , по-стар такъв . В края на 90-те  години на миналия век , идвайки една сутрин на работа , ме посреща една страшна и смълчана атмосфера . Съпругът на моя колежка предния ден извършил суицид. Тя , със синът си ( тогава детето беше на градина)  го намерили обесен в гаража ...  После ,от изпуснати реплики се оказа , че месеци преди това човекът е бил в депресия ...

Млъквам, защото наистина е страшно. Другият пример ще си го оставя за себе си ... 

 

И пак да се върна на историята .  Колкото тъжно , толкова и оптимистимно звучи .Тя е за приятелството ,  за човешките взаимоотношения , за искреното желание да помогнеш , за вярата в силата на чувствата (чувства в общия смисъл на думата ).

 

Просто една прекрасна елегия за душата , сътворена с уникален усет към детайлите и дълбоко познаване на човешката психика.  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аша, тук май настина нещата са излязли извън контрол щом хората чувстват необходимост предварително да се извиняват за мненията си  :) . На мен все още мангата и анимето са ми чужда Индия и хал хабер си нямам за тях. Както и да е, много ме зарадва коментара ти, най-малкото, че подобни коментари печелят нови зрители, а филма го заслужава  :) .......Единственото, което не стана ясно е как точно пристигнаха писмата или поне аз го изгубих в превода  :blush:

Това е една топла история, която не само уплътнява свободно време, но и провокира човек да види света и от добрата му страна. Не крия, че истории за искрено приятелство ми лягат на сърцето от воле. Според мен каквото и да му се случва на човек, трябва да има упорни точки за да се изправи на крака, но няма как да си безбожно егоцентричен и да очакваш, че ще се намери някой да отвори душата си за твоята болка и скръб.

 

Какеру, макар и в депресия беше мило и внимателно момче. Опитваше се да се справи, а срива за него не е никак малък и за това може би другите така лесно го приеха. Много мили, сладки деца бяха.
Не е лесно да пренебрегнеш себе си и да се откажеш от момичето, което обичаш в името на друг, а на всичкото отгоре този човек да приемеш за приятел, без завист, а искрено и дълбоко.

 

 И тоя ми коментар не се получи много смислен, та ако имате колебания дали да го гледате погледнете какво е написала Аша  :yes: 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко си е ОК , Кева , :up:  просто обясних , че мога да го коментирам едностранчиво , пред вид липса на познания в определена област.  Понякога логореята ми е в повече . :slap:

.......Единственото, което не стана ясно е как точно пристигнаха писмата или поне аз го изгубих в превода  :blush:

И аз не знам . :dunno:  Явно мнооого силното желание да помогнат на приятеля си ,  е  "телепортирало"  писмата в миналото - на точното време и място,  и при правилните хора . Приемаме , че това са детайлите на фентъзи елемента  и не го подлагаме на коментар . Може в първоизточника да има нещо по-подробно обяснено , но не го знам .  

Съгласна съм , че филмът си заслужава гледането  -може да стопли душата и да размърда сериозно мисловната дейност. 

 

Обаче, забравих нещо и най -искрено ще помоля , ако може някой да ми го обясни .

Защо заглавието е "Портокал"? Това като символ ли е някакъв , някое от имената на героите ли е на японски  или има друг смисъл ?  

За цялото дейстивие на филма , и парченце портокал не изядоха героите , дори  на картинка не видях и поне един портокал  като за идея . 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз гледам филма, докато го превеждам. Засега е много добър, харесва ми как Ямазаки Кенто и Цучия Тао пресъздават героите си. На самата Тао ми беше много странно гласчето и първоначално, понеже я гледах и в Omukae Death, а там героинята й беше със съвсем различен характер. Мангата наистина страшно много ми хареса, съвсем различна беше от типичните шоджо романси. Наистина трогателен разказ за приятелството и опората, която ни дава то. Истинските приятели, тези, които те обичат и ценят заради истинското ти аз, са готови на всичко заради теб. Типично по японски, филм, който те кара да се замислиш.

asha, ето какво намерих за символиката на портокала.  :) 

Приличните на малки слънчица портокалови плодове са символ на небесното светило, щастливия късмет и плодородието. Върху главите на младоженките се поставя венец от портокалови цветчета. Някои средновековни художници изобразяват Младенеца с портокал в ръка като символ на безсмъртието, на вечния живот на душата след смъртта на телесната ѝ обвивка.

За японците портокалът е символ на креативност и на брачната любов. В шинтоистката митология се отдава особена почит на Изанаги и неговата съпруга Изанами, създателите на японските острови. Изанами загинала, за да даде на света светлината на огъня и останала в царството на мъртвите, където властва и до днес. След като оставил съпругата си да царува в Земята на Мрака, Изанаги се върнал в света на живите. На една поляна под сенките на портокаловите дървета, той сътворил останалите шинтоистки богове.

 

Ако е имало нещо обяснено в мангата, защо портокал е заглавието, аз не си го спомням.  :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:bow: Домо аригато , Ками -сан !  

Искрени благодарности за труда ти, да потърсиш инфо и да ми отговориш . Ще чакам българските буквички , за да му се насладя отново . Пожелавам ти спорна работа . :yes:

 

В интерес на истината , това за портокаловите венчета на младоженките го знам , но причината да са точно от портокалови цветенца ,както и другите подробности  ги  научих сега . Пак , благодарение на теб,  научих и още нещо интересно .От шинтоиските богове ,  знаех  Аматерасу Омиками ,  но ето ,че вече знам как се е родила .    

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Страхотни сте, момичета! Прекрасни, смислени коментари. Нуждаем  се от такива. Не се притеснявайте да коментирате хубавите творби. Дискусията е най-полезна, когато има повече зрители.

И аз, като Аша, много харесах този похват, който направи историята толкова истинска и интересна. 

Чуденката с писмата при мен стоеше почти през цялото време. Дори се притеснявах, че няма да разбера, как са ги изпратили, а те типично по източно бяха избрали заравянето в кутия. Обикновено японците пишат подобни обръщения, но не към себе си в минала, паралелна реалност, а към бъдещото си "аз". 

Заглавието за мен е абсолютен символ на младостта, приятелството и надеждите. Аз дори не си го преведох буквално като портокал понеже такава връзка реално няма. Тя е по-скоро преносна препратка, свързана с цвета на небето, светлината, добротата и позитивизма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, филмът наистина е много хубав. Гледам, че mydramalist има доста дето го разкритикуват, че бил скучен, но аз го изгледах и преведох дополовината и не мисля така. Просто една обикновена история за приятелството, повдигащо мостове. Скучен-не. Не знам защо така са го определили, може би, защото не са свикнали с мирогледа на японците. Но това е моят тип филм.Филм, от който може да се поучиш. Филм, който извиква приятни човешки чувства и те кара да се гордееш, че си човек.

Укио-чан, едно момиче от нашия форум вече му направи постер. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен им е липсвал лигавият романс. Затова не са го оценили. На мен пък точно по тази причина ми хареса. Писна ми да гледам Кенто в еднородни ромком филми. Този път, при наличието на Тао, наистина се радвам, че са направили нещо различно и докосващо. Тао е една от най-талантливити млади актриси в момента и само мога да й се възхищавам за ролите, които прави на големия екран.

Браво за постера! Постни го, когато е готов.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да. Може би, заради това. На мен ми е писнало от романтични, не че не ги харесвам. Но предпочитам смислени филми, които оставят следа. А корейците май предимно на захаросаната романтика разчитат. И не само те де.

Ами то постера вече сложен в темата гледам. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...... На мен ми е писнало от романтични, не че не ги харесвам. Но предпочитам смислени филми, които оставят следа. А корейците май предимно на захаросаната романтика разчитат. И не само те де.

 

 

Ками, според мен , за всяко нещо си има и подходящо време и подходящо настроение . И за лиготиите , и за захарния памук,  и за  пакетчетата хартиени кърпички , и за  дългите мълчаливи размисли.  Явно из другия форум са имали различни очаквания и разминаването с тях е избило в разочарование .Но разказаната история в "Портокал" си е много стойностна , смислена и ценна сама по себе си  .И  най-вече е много сериозна като тематика . 

Съгласна съм с теб , че филми , които ти "тежат " в главата  дълго време , след като са свършили са много по-ценни.  Оставям на страна факторът , че е необходимо да има и върху какво да тежат , де ... ;)  :D  

ukio, стига да ме грабне някой филм , тя логореята сама си избива навън ... :D  ; сигурно вече сте забелязали по другите "чаршафи"...

За съжаление не ги разпознавам японските артисти толкова добре, че да ги коментирам по отделно , но  каста тук  се справи великолепно с пресъздаването на образите . Успя да предаде емоциите, душевните терзания и психологичните състояния на героите си така , че да им се повярва . Бяха истински и като ученици и като пораснали  мъже и жени .

Повтарям се , но Кенто /Какеру  наистина беше "облякал  кожата на героя си" . Изпълнението му ме впечатли . 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, то аз обичам от всичко по-малко. И комедии, и романтики, и криминале, и фентъзи. Просто казвам, че принципно корейците разчитат предимно на романтиката и пращат по дяволите смисления сценарий. 

Сериозна е да. Затова си ги обичам японците. Създават много стойностни неща и дори и да не се получи филма като хората, все може да си извлечеш поуките от нея. Все пак те са майстори на човешката драма.  :icon_sunny:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Рискуваме да превърнем темата в "клуб на просветените"  :28558: . Здраве да е, но не мога да не се включа - въртят ми се едни мисли от както ви прочетох и нали не ме бива да мълча, та ей ме на  :896767: .

1. Ками, като се появят субтитрите ще съм много благодарна ако съобщиш къде ги качваш. Искам да го гледам пак, а сега единственото, което ме спира е, че знам, че ще бъде преведен.

2. Мисля, че на филма му е време и за отрицателен коментар. Не само , защото гледам с недоверие филми, които всички хвалят - дълбоко се съмнявам в искреността на хвалебствията , но и така могат да се породят свръх очаквания към резултата. Това несъмнено вреди , а и как може да се получи дискусия, полемика и каквото и да е било с еднородни мнения. Не, че нещо, но твърдо вярвам, че именно противоречията будят интерес и се печелят нови зрители  :rolleyes: .

3.Филми подобни на този съм определила за себе си като "филми атмосфера " или се потапяш в атмосферата му от самото начало или те изпуска и умираш от скука . Това не означава, че пропускаш идеята или посланието, но ти е неописуемо скучно. В тоя ред на мисли, напълно разбирам онези, дето го описват като скучен . Вярно , за мен филма е великолепен и ми хареса много. Един такъв плавен, нежен, мил, наивен , приятен и провокиращ, но ме грабна в началото и не ме изпусна докрай  :D

4. Безславно се опитах да му спечеля зрители, по тормозих няколко търпеливи съфорумника, но те си мълчат, което ме навежда на мисълта, че не е тяхната бира  :ph34r: .

5. За мен си остава неясно как стигнаха писмата, заровени в кутия - добре, ама това грам не е достатъчно. Липсата на обяснение си е слабото звено, наличието на което грам не наруши удоволствието ми , а и честно казано не ми пука особено. Просто се радвам, че стана  :) .

6. Тези писма към себе си в бъдещето ти аз са толкова изтъркани и  преекспонирани на запад, че не бих ги определила, като типично японски. Даже, когато не е само писмо, а то повечето случай не е, си се нарича капсула на времето. Там се заравят и разни важни или любими предмети за детето - рядко възрастни го правят  :) .

7. Ей така, както си не обичам романтика Кенто бих го гледала и в това - от новите хлапета, който сега са на мода ми се иска точно това да надмине петте години екранно време. Справя се гадината достатъчно добре, че и да извади слаб филм  :) .

 Карах го по точки, за да не се оливам, но и това не помага   :896767:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, Кева, това с точките е  :up:  - стегнато , подредено , "прономеровано, прошнуровано" , тамън по японски . Що толкоз се косиш - чудесно ти се получават коментарите ...  :kissy:

Това с "клуб на просветените"  ме  развесели -  асоциирах го с " Ордена на Портокала " / "Задругата на Портокала " .... с по една оранжава тениска за униформа :na2:  и айде .... 

 

Твоята т.3   ми е абсолютно задължителна за всичко , което гледам  или чета .

Или "влизам в действието / историята " , или ... ставам главното действащо лице във филма " Ще го гледам на инат " .  Най- малкото, от уважение към работата на снимачния екип/автора .Трябва съвсем да са карали "през просото" , че да ме принудят да не догледам нещо.  За това и малко съм на етапи със сериалите , защото като почна и вляза "в атмосферата " не искам да излизам , докато не свърша , което ознавава гледане нон-стоп. Проблем е , когато асмосферата не ме пуска дълго след като съм свършила последния кадър.... Тогава стават и "чаршафите " тук. Няколко още втасват , преди да бъдат проснати на всеослушание .    

 

 

По т.4 - рекламирала съм го на колежките  които съм "заразила с азиатско ",  и с които от 2 годинки сме си сформирали мини клуб ИС . Сега чакам отзиви при поредното обсъждане . 

Позволявам си да критикувам  т.6  - тук нямаме стандартна "Капсула на времето", както я описваш. Че е изтъркано, го оставям настрана . 

Ти коментираш  писмо/послание  с нормалната" дестинация " : настояще -бъдеще .

Тоест , изпращачът  знае къде е заровено/прибрано въпросното писмо към себе се  . Или предварително е указал мястото му , на този , за когото е написано. Необходимо е да се изчака съответния определен срок,  за да се отвори .Тоест , всички необходими и налични параметри са  известни . 

В " Портокал" , насочеността е обратна . От настоящето , въпросното послание трябва някак си да се върне в миналото . Тук вече ни е необходима " машина на времето" , с която да се достави на правилния човек , в точното време и на точното място.  И поради официалната липсата на съответната горе указана  техническа помощ , цялата работа е наистина слабото звено в историята - малко като " на село ,за дядо"  или да хвърлиш писмото зад гърба си , без да виждаш къде ще падне ... 

Ама , нейсе , както казваш - това е бял кахър.  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...