Jump to content

Анкета: Интерес към известни личности


Recommended Posts

Здравейте :)

 

Аз съм студентка 4-ти курс „Връзки с обществеността” и сега пиша дипломната си работа свързана с интереса и любовта на феновете към дадени популярни личности (за която черпя вдъхновение от пет годишна мания по корейските драми ;)) и какво говорят те за техния характер. Като част от нея правя изследване за интереса на българите към корейските звезди.

 

Ако темата ви е интересна или искате да се самоизследвате можете да участвате като попълните онлайн анкетата по-долу. На някой от вас вече я пратих на лично съобщение (Благодаря на всички, които участваха  :icon_sunny:  :es:  ) и след като видях, темата е интересна не само на мен, реших да постна анкетата и тук.

 

Тя е професионална и съдържа 70 затворени въпроса разделени в 3 секции. Времето необходимо за попълването ѝ е около 20 минути. Анонимна е. След края на изследването ще обработя резултатите и ще ги споделя тук.

 

Чела съм много интересни анализи на подобни анкети правени в други страни и се надявам и тук така да се получи :)

 

Ми ... май не се сещам какво друго да ви кажа, затова вие ако имате въпроси и коментари по темата, споделете ги по-долу.

 

 

Към анкетата*

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз я направих, беше много интересна наистина... Покрай някои въпроси се замислих за някои неща, за които преди никога не се бях сещала :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, радвам се че имате интерес към изследователските занимания :) Направи ми впечатление, че сте включил/а много въпроси, които не са много ясно формулирани, като например: МЛЗ ще ми се притече на помощ - в метафоричен или в реален смисъл?? И освен това, ми стана интересно въпросите за нелегалните субстанции -- това означава ли, че хипотезата Ви е, че НЛЗ има голямо влияние върху нас? Защото няма начин корейските забележителности да се въвлекат в такива скандали първо от морална гледна точка, и второ за това, че легално няма как в Корея, ако искат да под прожекторите..смятам, че би ибило да има скала за отворите на първата част, също, т.к. много от тях нямат само черни и бели отсенки. Например - може би не бих се замислила да похарча 1000 долара за някоя вещ, но непременно бих ги похарчила за концерт например.

 

Мога ли да попитам от любопитство каква каква теория използвате за изследователския си въпрос?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз я направих, беше много интересна наистина... Покрай някои въпроси се замислих за някои неща, за които преди никога не се бях сещала :D

 

:D И аз съм така, колкото повече рисърч-вам темата, толкова повече неща научавам за себе си. Но то това е и смисълът де. Като публикувам резултатите ще сложа и препратки към други теории и тестове пак свързани с интереса към знаменитости, за на който му е интересно :)

 

 

Здравейте, радвам се че имате интерес към изследователските занимания :) Направи ми впечатление, че сте включил/а много въпроси, които не са много ясно формулирани, като например: МЛЗ ще ми се притече на помощ - в метафоричен или в реален смисъл?? И освен това, ми стана интересно въпросите за нелегалните субстанции -- това означава ли, че хипотезата Ви е, че НЛЗ има голямо влияние върху нас? Защото няма начин корейските забележителности да се въвлекат в такива скандали първо от морална гледна точка, и второ за това, че легално няма как в Корея, ако искат да под прожекторите..смятам, че би ибило да има скала за отворите на първата част, също, т.к. много от тях нямат само черни и бели отсенки. Например - може би не бих се замислила да похарча 1000 долара за някоя вещ, но непременно бих ги похарчила за концерт например.

 

Мога ли да попитам от любопитство каква каква теория използвате за изследователския си въпрос?

 

Много въпроси, почвам поред :) МЛЗ ще ми се притече на помощ в реален смисъл, тъй като не се сещам за метафоричен. Имайте предвид, че ако за Вас това е (да речем) смешно, има хора, които наистина го вярват. Тестът е направен и за тях ;) По въпроса с нелегалните субстанции, да, този въпрос има за цел да открие дали МЛЗ има влияние над нас до такава степен. За хилядата долара - да ги похарчите за концерт или за лична вещ са две различни неща и от практическа и от психлогическа гледна точка. Въпросът пита за лични вещи, не за концерти, така че, съдейки от това което сте написала, отговорът Ви на този въпрос би трябвало да е "не". Аз също смятам, че много аспекти на тази тема (и не само, мисля, че всичко в света е така, но да не се отплесвам във философски дебати biggrin.png ) нямат само бели и черни отсенки, тук съм напълно съгласна, но като се има предвид естеството на въпросите в раздел 1, мисля, че ако има други опции освен да/не, тестът нищо няма да установи. Затова ги ограничих до само тях двете ;) Дори ако клоните към едната опция със само 1% (да речем 51 вс 49) би следвало да отбележете нея. "Мога ли да попитам от любопитство каква каква теория използвате за изследователския си въпрос?" Можете. Но се опасявам, че аз не мога да ви отговоря преди изследването да е свършило. Такава е практиката при подобни изследвания. Но след края, както писах по-горе, ще публикувам много инфо по темата, за който се интересува и ще отговоря на всички въпроси :) Благодаря за интереса и фийдбек-а към анкетата :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз направих куеста.

 

 

 

Във втори раздел беше много интересно. Въпросите периодично се повтарят по смисъл. А в първи имаше доста странни въпроси, защото трябваше да се мисли от гледната точна на звездата. Дали би й харесало да вляза в къщата й. Не бих и могла да знам. Дали ще ми се притече на помощ, пак не знам, трябва да гадая доколко би помогнала на непозната или луд фен/което и от двете да съм аз/.

 

 

 

Ще чакам резултатите. Много обичам анкети и неща бъркащи в главата, хехе.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво се случи, има ли резултати, че ми е интересно?

 

Другата седмица започвам да ги пиша (че тази имам 2 изпита) и най-късно до края на месеца ще са готови. Хихи много се радвам, че ти е инетерсно :icon_sunny:

 

И аз направих куеста.

 

 

 

Във втори раздел беше много интересно. Въпросите периодично се повтарят по смисъл. А в първи имаше доста странни въпроси, защото трябваше да се мисли от гледната точна на звездата. Дали би й харесало да вляза в къщата й. Не бих и могла да знам. Дали ще ми се притече на помощ, пак не знам, трябва да гадая доколко би помогнала на непозната или луд фен/което и от двете да съм аз/.

 

 

 

Ще чакам резултатите. Много обичам анкети и неща бъркащи в главата, хехе.

 

И аз обичам такива неща :beer: към резултатите ще има и линкове за повече инфо по темата, ако искаш още "да си побъркаш в главата" :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре ще е "контролните" въпроси да са малко по-незабележими :28558: (освен ако повторенията не са били случайни?) Иначе евала за начинанието, пожелавам успех на защитата ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, че бързам за някъде, но има ли някакво развитие с резултатите :)

 

Хах :28558:  аз пък много се радвам, че някой ги чака тези резултати. Почвам!

 

Първо, искам да благодаря на всички 92 участника в анкетата  :thanks:  Тази анкета беше много valuable experience за мен и сега с резултатите и повечето инфо по темата се надявам да го направя ценно и за вас :)

 

Малко background

 

Правих изследването в контекста на теорията за парасоциалната комуникация (parasocial interaction/ parasocial communication). "Парасоциална комуникация" ( :slap: звучи ужасно, знам) е много непопулярен термин (сериозно, не срещнах нито един човек, който да знае за какво става въпрос, дори в професионалните среди) който обаче описва нещо супер популярно - интеракцията/отношенията между феновете и звездите. В по-широк смисъл означава комуникацията между медийни консуматори (и това звучи ужасно, но се има предвид зрители, читатели, слушатели) и медийните персонажи (водещи на новини, измислени герои от филми и сериали, музикални, филмови, политически и т.н. звезди). В още по-широк смисъл парасоциална е всяка интеракция при която едната страна знае много за другата, а другата незнае нищо за първата. Парасоциалните връзки (ПСВ) са едностранни, медийно опосредствани, случват се само във фантазията на фена. 

 

Концепцията е много неразвита не само в БГ ами и на Запад. По темата няма книги, но има доста изследвания. Ако ви е интересно, можете да потърсите работите на John Maltby, Lynn McCutcheon и David Giles, те са тези, които движат развитието на това научно поле в момента.

 

Като цяло се смята, че колкото по-запален е фена т.е. колкото по интезивно/лично е неговото отношение към някоя звезда, толкова по-психически нездрав е той. Тези изследвания, за които споменах, показват, че до определена степен е нормално хората да проявяват интерес и да харесват някоя звезда, но над някаква граница (а каква е границата ще обясня като говоря за въпросите в анкетата) това вече е знак, че тези хора имат незадоволителни социални контакти (които ПСК компенсира), по-самотни са (следователно гледат повече ТВ/ПС и е по-вероятно да се привържат към герой/актьор), по-невротични, по-склонни към депресия и раздвоение на личността (това са вече много тежки случаи), по-трудно се справят с проблемите си, прекарват повече време в някакъв свой измислен свят и по-трудно се обвързват с други хора. Като цяло, колкото по-голям фен си, толкова по-зле :beer: Което съдейки по себе си не ми се виждаше като да е цялата истина а и вашите отговори също до голяма степен опровергават това.

 

 

Анкетата имаше три раздела, всеки от които беше отделен тест.

 

Първият беше Тест за интерес/отношение към знаменитости (накратко ТИЗ, официално се казва Celebrity Worship Scale или Celebrity Attitude Scale, след като го преименуваха). Резултатите от теста разпределят респондентите в три групи - тaкива, които имат интерес към звезди с развлекателно-социални цели (Entertainment-Social), такива, които имат интерес към звезди с интензивно-лични цели (Intense-Personal level) и такива, които са гранично-патологични (border-pathological). За по-кратко ще наричам тези съответно ТИЗ 1, ТИЗ 2 и ТИЗ 3. ТИЗ 1 уж са най-здрави психически, те проявяват интерес към звездата, към която проявават интерес заради нейните умения (пее добре, играе добре и т.н). Ролята, която тази звезда играе в техния живот е на тема за разговор с приятели и да ги забавлява. ТИЗ 2 проявяват интерес към звездата не толкова заради това какво прави, колкото заради самата й личност. Те смятат че имат специална връзка с нея, че са сродни души, за тях интеракцията с нея е бягство то проблемите и "суровата действителност" (както беше формулиран въпроса в теста). ТИЗ 3 отнасят този интерес на съвсем ново ниво като това лично отношения към звездата започва да се материализира в някакви поведенчески прояви (примерно следене или смятат, че звездата ще ги покани да седнат при нея в ресторанта и т.н.).

 

Вторият раздел беше съкратената версия на COPE Inventory на Чарлз Карвър. Тук можете да направите дългата версия на теста (с 60 въпроса, измежду които има много повече повтарящи се отколкото в съкратената версия btw) онлайн и да видите какво значат резултатите ви. Тестът изследва кой от трите подхода за справяне с трудни ситуации преобладава при вас. Трите подхода са - рационален (търсене на повече инфо по проблема, създаване на план за действие, самоконтрол да не се действа прибързано и т.н), емоционален (търсене на емоционалан подкрепа, гледане от положителната страна, личностно израстване, приемане на случилото се, упование в религията и т.н.) и избягващ (емоционално и поведенчески дистанциране от проблема, гледане на ТВ, спане, шегуване със ситуацията, пиене и т.н). Обикновено при всеки човек са налице и трите подхода, въпросът е кой преобладава.

 

Третият раздел беше Life Satisfaction Scale, който изследва до колко сте доволни от живота си сега. Тук можете да направите теста онлайн. Резултатите от него разпределят участниците в 6 групи - силно неудовлетворени, неудовлетворени, малко под средно удовлетворени, средно удовлетворени, над средно удовлетворени и много удовлетворени.

 

Идеята на теста (противно на досегашните изследвания) беше да провери дали може да си запален фен и все пак психически да си ок. Накратко - може :yes: . Но пълните рсзултати ще публикувам утре, защото това ще отнеме време, а сега трябва да тръгвам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това се казва бърз отговор, благодаря за което :)

 

Хаха, като се зачетох се уплаших, че всички сме се чалнали, добре, че има вратички все пак. Това с трите ТИЗ-а ми се стори много интересно. При ТИЗ 3 нещата стават сериозни.

 

Наскоро бях чела за фенки, които следят любимците си по цялото земно кълбо независимо какво се налага да правят, за да могат да си го позволят и останах шокирана. Целият им живот е посветен на тях. Дори си имаше термин с който ги асоциираха, но не се сещам в момента. Любопитно ми е, какво би могло да отключи подобна зависимост. Запозната ли си?

 

С нетърпение ще чакам и другия ти пост. И от сега заявявам, че съм готова да бъда опитно зайче за в бъдеще, ако има и други тестове :Д

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сасенг. Буквално "на живот и смърт". Особено притеснителна тенденция, която, логично, се среща почти само в Азия.

Причините лично аз си ги обяснявам с липсата на личен живот, стреса, липсата на внимание от мама и тате, отделно напрежението в училище, потискането на мерака за самоизява... Абе знаете какво е обществото там и как въздейства на психиката.

 

Иначе благодаря за отговора, Lee Ah-Na. Лично за себе си съм убедена, че всички тук сме съвсем наред. (Или пък сме тотално сбъркани, ама каквото и да е, важи за всички накуп.)  :28558: Очакваме следващото ти включване. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята на теста (противно на досегашните изследвания) беше да провери дали може да си запален фен и все пак психически да си ок. Накратко - може  :yes:

Ем че то за това не ти трябват анкети, ко знаех овреме щях да ти кажа кога кога да не се мъчиш с обработка на резултатите..  :rolleyes: И не виждам особен смисъл да се търси отговора на това дали нещо е възможно или не е възможно, а и ме съмнява да се намери човек точно тук, който да отговори положително на въпрос от типа на "Ако МЛЗ умре, и аз искам да умра" и наистина да го мисли. Може би ако беше форум на сайта към някое психиатрично заведение понеже явно там би следвало да се търси такъв поведенчески модел, който припокрива алтернативата на гореспоменатото заключение "може". 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ето резултатите :)

 

Обаче виждам, че таблиците ми са в насипно състояние. Много кофти ... но мисля, че пак са разбираеми. Ако някой има идея как мога да ги пейстна в нормален вид, моля да сподели, и ще го направя.

 

В проучването взеха участие 91 респондента (ай, горе бях писала 92-ма, но сега виждам, че всъщност са 91). От тях 78 са жени и 13 мъже. Двадесетгодишните представляват 39.6% от извадката (N=36), тридесетгодишните 29.7% (N=27), тийнейджърите 16.5% (N=15), четиридесет годишните 12.1% (N=11) и един участник на възраст 54 години. Като своя любима знаменитост 92.3% (N=84) от участницте в изследването са посочили личности от развлекателния бизнес – певци и актьори; 2.2% са посочили личности, които са едновременно певци, актьори, бизнесдами/бизнесмени и водещи; 1.1% са посочили политици и 4.4% - други, без да уточняват какви.

 

От всички анкетирани преобладаващата част (50.5%) проявяват интензивно-личен интерес към знаменитости, последвани от тези със социално-развлекателен интерес (29.7%) и гранично-патологичните случаи (13.2%). От извадката 6% не проявяват интерес към звезди на нито едно от нивата по Теста за отношение към знаменитости. Това означава, че повече от половната от участниците се идентифицират с любимата си знаменитост и смятат, че:

  • имат специална връзка с любимата си знаменитост, която не може да се опише с думи (16.5% от всички респонденти);
  • намират я за своя сродна душа (26.4% от всички респонденти);
  • считат нейните успехи за свои (27.55% от всички респонденти);
  • когато нещо хубаво се случи на любимата им знаменитост, имат чувството, че се е случило на тях (47.3% от всички респонденти);
  • считат нейните провали за свои (22% от всички респонденти);
  • когато нещо лошо се случи на любимците им, имат чувството, че се е случило на тях (36.4% от всички респонденти);
  • мислят за своята любима знаменитост дори когато не искат (18.7% от всички респонденти);
  • използват интереса си към знаменитости за временно бягство от проблемите си (49.5% от всички респонденти);
  • осведомяването за новостите около любимците им е приятна почивка от суровата действителност (82.4% от всички респонденти);

 

 Феновете водени от социално-развлекателен интерес (29.7%):

  • обичат да разговарят с други фенове на техните любимци (85.7% от всички респонденти);
  • забавляват се да се осведомяват за новостите около тях (90.1% от всички респонденти);
  • забавляват се сред други фенове (91.2% от всички респонденти);
  • гледането, четенето или слушането на любимите им звезди им доставя удоволствие (97.8% от всички респонденти);

Гранично-патологичните случаи (13.2%):

  • смятат, че тяхната любима знаменитост ще им се притече на помощ, ако имат нужда (7.7% от всички респонденти);
  • биха опитали легален, но потенциално опасен продукт, ако любимците им го промотират (9.9% от всички респонденти);
  • смятат, че ако срещнат своята любима звезда тя ще знае, че те са най-големите й фенове (14.3% от всички респонденти);
  • биха искали да умрат, ако любимците им умрат (9.9% от всички респонденти);

Таблица 1: Разпределение на резултатите по пол и ТИЗ

 

 

ТИЗ

Жени

Мъже

Общо

Процент от всички анкетирани

Социално-развлекателна (ТИЗ 1)

24

3

27

29.7%

Интензивно-лична (ТИЗ 2)

39

7

46

50.5%

Гранично-патологична (ТИЗ 3)

12

0

12

13.2%

Нито една от трите* (ТИЗ 0)

6

0

6

6.6%

 

*Респонденти отговорили отрицателно на почти всички въпроси, които проявяват интерес към знаменитости на ниво под социално-развлекателно.

 

Таблица 3: Разпределение на резултатите по възраст и ТИЗ

Възраст / ТИЗ*

ТИЗ 1

ТИЗ 2

ТИЗ 3

ТИЗ 0

Тийнейджъри (10-19)

2

8

4

1

Младежи (20-29)

10

19

5

2

Хора на средна възраст (30-39)

11

14

2

1

Възрастни (40-49)

3

5

1

2

Възрастни (50+)

1

0

0

0

 

Не беше намерена връзка между COPE и ТИЗ. 85% от анкетираните са посочили, че избират да подходят рационално към проблемите си, 8.8% подхождат по-емоцинално, а останалите 8.8% предпочитат да игнорират  проблема.

 

Таблица 4: Разпределение на резултатите по COPE и ТИЗ

ТИЗ

Рационален подход

Емоционален подход

Отбягващ подход

Социално-развлекателна

23

2

3

Интензивно-лична

41

3

4

Гранично-патологична

9

2

1

Нито една от трите

5

1

0

*Някой от респондентите имаха равен брой точки на повече от една скала например равен брой точки на скалите за емоционален и рационален подход затова сборът от цифрите в таблицата надвишава общия брой на анкетираните.

 

По-интересно е разпределението на участниците по подподходи на COPE затова публикувам и него.

 

Таблица 5: Разпределение на респондентите

по подподходи на COPE

Тип подход

Подтип подход

Процент от респондентите

Емоционален

Приемане на фактите

95.6%

Рационален

Планиране на стъпки за решаване на проблема

93.4%

Рационален

Активни действия за справяне със ситуацията

93.4%

Емоционален

Гледане от позитивната страна

84.6%

Отбягващ

Разсейване с други дейности

80.2%

Отбягващ

Самообвинение

79.1%

Отбягващ

Изливане на емоциите

62.6%

Рационален

Инструментална подкрепа

61.5%

Емоционален

Емоционална подкрепа

58.2%

Отбягващ

Хумор, шегуване със ситуацията

56%

Емоционален

Религия

24.2%

Отбягващ

Поведенческо дистанциране

22%

Емоционален

Отричане на проблема

20.9%

Отбягващ

Употреба на алкохол и други субстанции

3.3%

 

Най-голяма задоволеност от живота демонстрират т.нар. фенове от първа и втора степен – тези със социално-развлекателен и интензивно-личен интерес – като между тях по-голяма удовлетвореност се наблюдава при интезивно-личните случаи.

 

Таблица 6: Разпределение по ТИЗ и

 Теста за удовлетвореност от живота

 ТИЗ / Степен на удовлетвореност от живота

ТИЗ 1

ТИЗ 2

ТИЗ 3

ТИЗ 0

силно неудовлетворени от живота (5-9т.)

0

2

3

1

неудовлетворени (10-14т.)

4

5

1

0

с малко под средната удовлетвореност от живота (15-19т.)

9

10

2

1

със средна удовлетвореност (20-24т.)

5

14

2

1

С висока удовлетвореност (25-29т.)

5

12

1

2

много доволни (30-35т.)

4

3

3

1

 

Както се вижда, т.нар. интезнивно-лични фенове, които по принцип би трябвало да са "по-нещастни" (образно казано) демонстрират преобладаващо средна и над средната удовлетвореност от живота и са по-щастливи от ТИЗ 1. Но са и по-щастливи от ТИЗ 3, което значи, че вманиачаване по звезди над едно определено ниво е съпроводено от по-ниска удовлетвореност от живота, както са показали и предишни изследвания по темата.

 

Това са цифрите :) Те показват, че е възможно да си голям фен и да не си "най-големият нащестник на света", което някои подозирахме и от преди, но незнам защо нито едно изследване не беше показало. Аз имам доста коментари и забележки както по въпросите от теста, така и по самите резултати, но ще ги споделя утре или в неделя, като имам повече време.

 

Вие какво мислите?

Редактирано от Lee Ah-Na
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора, speedy :)

 

 

Малко трудно ми беше да се ориентирам по таблиците, та се радвам, че имаше описателна част на данните. Анкетата ме накара да се замисля как аз самата съм се променила за тези три години като фен. Какво ми е харесвало тогава и какво ми харесва сега. Какви са разликите и приликите. Беше ми интересно да проследя как са се променили стандартите или възприятията ми. Най-малко удовлетвореността от живота на човек може да се промени толкова внезапно. Замислих се как бих отговорила на анкетата преди 5 или 10 години. За мен беше интересен експеримент  :)

 

 

Това са цифрите Те показват, че е възможно да си голям фен и да не си "най-големият нащестник на света", което някои подозирахме и от преди, но незнам защо нито едно изследване не беше показало. Аз имам доста коментари и забележки както по въпросите от теста, така и по самите резултати, но ще ги споделя утре или в неделя, като имам повече време.

 

Очаквам да споделиш :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:)

 

1. В теста имаше един въпрос, който според мен е неправилно формулиран: „имам снимки и/или сувенири с моята любима знаменитост, които винаги пазя на точно определено място”. Всички имаме снимки, но не всички имаме сувенири, защото това са две съвсем различни неща. По принцип "да" на този въпрос свидетелства за ТИЗ 2, но не мога да си представя, че някой фен няма снимки. Затова и като обработвах резултатите този въпрос го броих за свидетелстващ за ТИЗ 1.

 

2. Имаше един въпрос дали на респондентите би им било приятно да прекарат няколко дни заключени в една стая със своята любима знаменитост. В началото не бях убедена в смисъла на този въпрос, защото повечето хора независимо дали са „закоравели” фенове, или просто почитатели, или дори и това не са, не биха отказали да прекарат известно време насаме с някоя известна личност и да научат повече за нея Резултатите от изследването обаче ме опровергаха – само 60.4% от участниците биха искали да останат насаме с любимата си звезда и това са интензивно-личните и гранично-патологичните фенове. ТИЗ 1 и ТИЗ 0 не биха желали да бъдат заключени в една стая с харесваната от тях звезда. Което е странно, аз си мислех, че всеки иска да познава знаменитост ... но може би просто някой хора не искат да са заключени с дни наред...

 

3. Прави впечатление, че частта от анкетираните, които се радват на успехите на любимците си, е по-голяма в сравнение с частта, която "скърби" за неуспехите им. Повечето хора са склонни да се идентифицират със звездите, когато те са успешни и клонят към дистанциране от тях, когато идентификацията би им донесла негативни емоции. Един начин за тълкувание на това е, че идентификация с успехите на знаменитостите е водена от желанието да се идентифицираме с победителите/ да ние гот, което не е така тясно свързано с парасоциалната комуникация, докато идентификацията със знаменитостта дори в нейните порвали, свидетелства за близост с конкретната звезда, която се запазва дори в трудни моменти, точно както при близки приятели. Затова твърденията „когато моята любима знаменитост загуби или се провали, и аз се чувствам като провал” и „успехите на моята любима знаменитост са и мои успехи” не трябва се разглеждат като взаимно контролни твърдения, а като изследващи два отделни феномена.

 

4. Малко над четвърт от участниците (26.4%) чувстват своята любима знаменитост като сродна душа. Моето обяснение за този значителен процент е, че по принцип, когато хората са фенове на звезди от същия пол, то е защото те се идентифицират с тях т.е. намират нещо общо между себе си и имиджа на звездата или между това, което искат да бъдат, и имиджа на звездата. А идентификацията е абсолютно необходима за изкуството. Ако не се идентифицираме с главните герои, обикновено се казва, че филмът не ни е грабнал, не ни е засегнал, безразличен ни е. Тази концепция за близост от идентификация е близка с идеята за сродна душа, застъпена в теста. Т.е ако всяко изкуство "ни говори" чрез идентификация, то актьорът, който изпълнява ролята, може да бъде нещо като сродна душа. И от друга страна, ако елементът на сродната душа липсва, според мен не говорим за фенове, а по-скоро за хора, които харесват друг страничен човек, но той няма отношение към тях самите. Да бъдеш фен означава да има личен елемент в отношението.

 

5. За много от участниците "заниманията със звездата” (осведомяване за новостите около нея или слушане, гледане, четене на творчеството й) са почивка от „суровата действителност” (82.4%) и/или временно бягство от проблемите (50.5%). В същото време 80.2% от респондентите са отговорили, че се оптиват да се разсеят от проблемите си като ходят на кино, гледат телевизия, четат, мечтаят, спят или пазаруват. Това показва, че в харесването на звезди и в съпътстващите това харесване дейности има елемент на бягство и компенсация на незадоволени потребности, но и че то успява успешно да ги задоволи.

 

6. По повод COPE резултатите интересно е, че 79.1% от анкетираните обвиняват себе си за проблемите и все пак при преобладаващата част от тях най-често практикуваният подход за справяне със стресови ситуации е рационалният. Самообвинението се счита за един от отбягващите подходи, но вероятно може да бъде разглеждан и като мотив за действие – „ако аз съм причината или част от причината за проблема, то значи и решението или част от решението също е в мен”.

 

Като стана дума за идентификация - под идентификация се разбира "влизането" в положението на героя (звездите също са "герои" защото и при тях има постановка, колкото и тя да не личи. те не могат да са 100% себе си като се има предвид колко всяко тяхно действие се следи и не е ясно кой как ще го изтълкува + във филмите и/или клиповете си те играят роли) при което зрителят чувства "с героя", а не "за него" например: това, което се случва (на екраба/ в измислената реалност на филма) е толкова гадно vs. тъжно ми е, че това му се случва (на него, на героя, на някой друг). Идентификацията според мен и вероятно според всеки, който е гледал филм, е абсолютно необходима за да разберем някое изкуство. Но тя изчезва когато филма свърши, защото зрителят прстава да бъде героя и се връща да бъде себе си. Но близостта която е изпитвал към героя (идентификация) се редуцира до близост с актьора (ПСК) заради общите чувства, които са изпитали, общите неща през които са минали - актьорът е минал през тях щом може да ги изиграе, зрителят е минал през тях щом може да ги усети. Това btw е моя теория, не на някой велик учен :28558:

 

 

Анкетата ме накара да се замисля как аз самата съм се променила за тези три години като фен. Какво ми е харесвало тогава и какво ми харесва сега. Какви са разликите и приликите. Беше ми интересно да проследя как са се променили стандартите или възприятията ми. Най-малко удовлетвореността от живота на човек може да се промени толкова внезапно. Замислих се как бих отговорила на анкетата преди 5 или 10 години. За мен беше интересен експеримент  :)

 

Уоа, думите ти много ме радват. Ако искаш още да се самоизследваш по темата може да видиш тестовете:

 

Creative Experiences Questionnaire - 25 въпроса, изследва дали прекалено много фантазираш и дали лесно "заживяваш" в някакъв измислен свят; като споменах нейде по-горе, че ТИЗ 2 и 3 са свързани с по-голяма склонност към фантазиране, имах предвид изследване правено с помощта на този тест

 

Dissociative Experiences Questionnaire - към 30-тина върпоса за това дали попълващият го има склонност към раздвоение на личността

 

Друго тест, който поне аз с две ръце препоръчвам за самоизследване е Mayers-Briggs Type Indicator (линк към интерпретация на резултатите) който главната от Me too, flower трябваше да попълва като я пратиха на психолог, че е много агресивна :28558: (първото и посещение при психолога - на 1:09 тук, но не си спомням кой тип излезе тя..)

 

Много искам да видя изследване корелиращо теста на Майерс и Бригс и ПСК, но уви, няма, а и аз не съм сигурна, че ми е по силите. Може би по-натам... някой ден. Темата за ПСК продължава с т. нар parasocial break-up или "психология на пост-БОФ депресията" :28558: Аз поне съм попадала на само едно изследване на ПСразделите правено като case-study на сериала Приятели. Не си спомням много много какво откри то освен че колкото по-дълго гледаш един персонаж, толкова по-трудно се разделяш с него...

 

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, че си толкова отзивчива и ми препоръчваш допълнително материали, но английските варианти са труднички за мен :)

 

 

Отдавна се каня да отговоря на поста ти и естествено все се отплесвам нанякъде. Както и по-нагоре съм написала темата е вълнуваща за мен, но понякога срещам трудности с терминологията и това донякъде ме ограничава в пълното разбиране на всичко. 

 

Изчетох ти заключениета с голям интерес. Аз ще обърна внимание по-обстойно на втори въпрос, за да дам една от гледните точки, защо има и отговори 'не'.

 

 

1. Мисля, че си постъпила правилно.

 

2. Тук може да се тълкува по много начини, което би променило и ТИЗ-а. Аз например първо се замислих, че това по някакъв начин ми изглежда като насилствено принуждаване на някого да стои някъде. Естествено, че не бих одобрила нещо подобно. По липсата на други детайли за себе си заключих и че идолът навярно не ме познава отпреди, не знае какъв човек съм и защо е бил затворен там, а ако пък знае става още по-лошо, защото причината косвено или пряко съм аз. Предполагам, че това не би му харесало. По природа човек е егоист. Естествено е 1вия импулс да е да искаш да сте заедно, но не мисля, че е правилно от общочовешка гледна точка да ограничаваш някого за собственото си удоволствие, затова и отговорът ми беше 'не'.

 

Теорията ти е логически обоснована и се присъединявам към мнението ти. 

 

 

Me too, flower гледах го това преди време. Наистина беше интересно, но и аз не мога да си спомня резултатите. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази румънска госпожица прави допитване до феновете на корейската музика и кино. Може да отговорите на нейните въпроси тук. Предвид това, че не е българка, анкетата е на английски.

 

    • Dear Sir/ Madame
      My name is Valentina Marinescu, I am an Associate Professor at the University of Bucharest – Faculty of Sociology and Social Work and the reason for which I am writing to you is the following: I am engaged in a sociological comparative project on the reception of Hallyu in Eastern and Central Europe. Unitil now I have worked on Hallyu reception in Romania. :click: 
      The present sociological comparative research project intends to stress out both the similarities and differences among Korean fans from Romania and Eastern and Central Europe. I am interested in the opinions of the people who are fans of Hallyu or who are simple audience members of K-Pop, Korean TV series and movies, who like Korean cuisine or read Korean literature.
      I am aware of the difficulties that someone who is not from a country from Central and Eastern Europe can meet in searching subjects on this specific topic and this is the reason for which I dare to ask your help in some logistic aspects- pease disseminate among your fans fans the following questionnaire.
      :click: 
      I thank you in advance for reading this message and I expect an answer from you, if possible.
      Yours sincerely
      Valentina Marinescu

     

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да и аз получих такова съобщение вчера, и днес също. Взех го за спам, хах. Ще е интересно, ако могат да се проследят резултатите после.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...