Jump to content
kcekce

Великите творци

Recommended Posts

The Wind Rises е един от двата японски филма, включени в краткия лист на Златните глобуси за Чуждоезичен филм. Другият е Like Father, Like Son на Hirokazu Kore-eda, който вече се сдоби с наградата на журито в Кан тази година. Лентата на Гилби е една от двете анимации в списъка. Продукцията е номинирана и в категорията за Най-добър анимационен филм - при Златните глобуси и Оскарите.

Ще дръзнат ли американците да наградят Miyazaki за втори път, след като преди 10г. той отказа същия приз в знак на протест срещу агресивната външна политика на Щатите?

Не знам, къде да постна новината, но съм съкрушена!

Убиват студио Гибли и мечтите на всички деца! Чудовищно! Вярно е, че последният им филм не беше номер 1 в бокс-офиса, но това изобщо не бива да се свързва с качеството на продукцията

Още малко по темата Гибли и бъдещето на студиото.

Малко ми бе странно, като чух че проблемът бил финансов. Винаги съм вярвам, че ако някой прави пари (в този бизнес) в Япония, то това са Гибли. По спомени, "Отнесени от духовете" им донесе около 300 милиона долара в световен мащаб при около 20 млн. бюджет. Ясно, че парите си летят, но екипът не е седял със скъстени ръце от тогава.

След оттеглянето на Миязаки си бе съвсем логично да започнат промени, все пак той бе лицето на Гибли, но с наличието на такива талантливи млади режисьори, като Горо и Йонебаяши, аз съм твърд оптимист, просто трябва да им се гласува доверие, уви може би точно тук е истинският проблем, защото едно е да продуцираш филм на Миязаки и Такахата, друго на новоизлюпени лица. Явно на някои хора не им се рискува, въпреки очевидния им талант.

Имам чувството, че напоследък бокс-офис класацията за тях е най-важният фактор, за съжаление. Преди 10-15г. филмите на Гибли чупеха рекорди по гледаемост, а сега дори в дебютната си седмица не успяват да спечелят първото място. Те дори не са изменили на качеството. Ужасна е ситуацият в бокс-офиса в момента в Япония. Дано да измислят спасителен план! 

Ето и някакво нелепо обяснение ва пъпроса, защо последното аниме на Гибли се е провалило. Не вярвам това да е причината.

Хаяо Миязаки ще получи почетен Оскар! След Куросава, той е вторият японски режисьор, който ще бъде удостоен с това отличие. Честито! 

Чакаме само чудото, което ще възроди Студио Гибли!

Правилно бяха написали в една статия, че за да остане живо едно студио за анимация, трябва да привлича и "възпитава" кадри, които да продължат делото му. За жалост "Гибли" все така се крепи само на Миязаки старши, както показва и статистиката на печалба от картините. За толкова години трябваше да си отгледат и популяризират следващия талант, който да създава неповторими творби и да им пълни касичката. А Хаяо не само че не си намери възпитаник, ами успя да се изпокара дори със сина си Горо... Тъжно, но след пенсионирането му, за което той си мечтае вече от сума години, просто няма кой да го замени.

А аз забравих да спомена, че "Роня" на Горо Миязаки много ми харесва:) Има какво да се желае откъм художествено изпълнение, но режисурата е на ниво;)