Jump to content

Корейската мания по външния вид


kcekce

Recommended Posts

Лятото гледах някакви документални клипчета по проблема. Стори ми се много странно, че родител ще заведе детето си при пластичен хирург и ще му каже, че за да успее в живота, трябва да си оправи я нос, я очи... Или пък, че момиче на 16-17 години ще каже, че иска операция на клепачите и родителите ще се съгласят. И тука преди 2-3 години бях чула за някаква мода по-богатите момичета да получават силиконен бюст за абитуриентската, но никога не е било така масово и на всяка цена. Направи ми впечатление, че не е като тук и въобще в целия западен свят да се казва на детето, че си е красиво, както си го е създала природата, или че външния вид не е всичко. Не че е лошо да изглеждаш добре, но да се оперираш за най-малкото е безумие. И най-чудното е, че мене най-малкото би ме било страх да легна под ножа, освен ако не е въпрос на живот и смърт, а какво остава за някаква такава прищявка и то само за единия идеал за красота. И у нас до някаква степен има порядки, приети от по-голямата част от обществото, и ако си по-различен и не си по конвейра, те отхвърлят, но при нас дори и да не си кой знае колко красив, това няма да ти попречи да се реализираш в професионален и личен план. А и като цяло за всеки човек е нормално да се опитва да принадлежи към някаква група, тъй като все пак сме социални същества. Всеки поне веднъж е искал да има нещо като на другите, да прилича на тях. Но докато тук майка ти ще ти каже, че трябва да си себе си, там често родителите учат децата, че трябва да се слеят с масите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз искам да споделя няколко firsthand наблюдения по темата.

 

Понеже имам много приятели корейки и, честно казано, им съчувствам доста за тая мания..добри бих го нарекла параноя. Учителят ми по корейски, си слагаше лосион (и други разни мазила) на лицето всеки ден и то в клас! Доста от нас, особено момчетата, го гледаха сякаш е извънземен, хаха.

 

Две от най-добрите ми приятелки корейки са абсолютно различни една на друга - едната е много пълничка и закръгленка и понеже тази година завършва след това се прибира в Корея да търси работа, спомена по темата, че сигурно няма да я вземат никъде там с този й вид. Цитиратм точно думите й: "Ако не ме вземат в Корея, отивам в Китай. Ще видят те!". Толкова сериозно си го каза, че няма да ви казвам какъв смях ме напуши.

 

А другата е тип халю звезда - stunning.. но дори на работа идва с огледало, червило и молив. Това, на всеки 5 минути се поглежда в огледалото, на всеки 15 минути си слага червило, на всеки половин час си слага молив на веждите и т.н. (Да, засичала съм ги! XD) Добре, че мениджъра ни е душичка и не я е изгонил още.. по принцип такива неща са забранени (особено когато работиш с храна), да не говорим за честото им използване.. Ах, това корейците са странно нещо.. колкото по-добре ги познавам, толкова по-добре си мисля, че нищо не знам за тях XD

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз хич не се учудвам, че пълното момиче има притеснения. Знам за случай тук в България, в който не са искали да наемат момиче на работа, защото е дебело, макар че била най-добрата кандидатка. Накрая се принудили да я наемат, защото тя била единствената, която била адекватна за позицията. Не става въпрос за работа с клиенти, а за програмиране, където, както знаем визията няма бъкел значение за уменията. Щом тук има такава сериозна дискриминация на тема външен вид, то в Корея, където дебелината е грях, сигурно да си намериш работа е направо мисия невъзможна.

 

Точно по тази тема си мислех днеска, заради един сериал "Birth of a Beauty", чието послание е "ако си дебела, мри, ама ако си направиш пластична операция и изглеждаш красива всичко ще ти се дава наготово".

Единственото нещо, което уважавам в цялата ситуация, че този стандарт не е двоен. Мъжете също се стараят да изглеждат добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз хич не се учудвам, че пълното момиче има притеснения. Знам за случай тук в България, в който не са искали да наемат момиче на работа, защото е дебело, макар че била най-добрата кандидатка. Накрая се принудили да я наемат, защото тя била единствената, която била адекватна за позицията. Не става въпрос за работа с клиенти, а за програмиране, където, както знаем визията няма бъкел значение за уменията. Щом тук има такава сериозна дискриминация на тема външен вид, то в Корея, където дебелината е грях, сигурно да си намериш работа е направо мисия невъзможна.

 

А като се има предвид, че IT-тата са предимно мъже нищо чудно да са искали да имат колежка, която да им хубавее в стаята. Сериозно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А като се има предвид, че IT-тата са предимно мъже нищо чудно да са искали да имат колежка, която да им хубавее в стаята. Сериозно.

Мда, да им носи кафетата, периодично да излиза с някой от тях и да му казва, че е Супер мъж.... Да разтрива раменцата на тим-лидъра преди среща с висшето началство, да им предалга свежи чорапи и домашно готвено, ако трябва да работят нощем..

 

Но това трябва да е реципрочно. Трябва винаги да се зачислява по един мъж в женските колетиви: поне за 8ми март добре облечен, а иначе обучен ежедневно да казва "тази рокля е убийствена", "днес си супер секси" и "да не си отслабнала?" с правилна интонация... а да... и да мести мебелите при нужда, да сменя крушки, такива неща....

 

Страшното става, когато ти потрябва програмист(ка), които да програмират.... шивачи, които да шият, учители, които да преподават и лекар(к)и, които да лекуват....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А като се има предвид, че IT-тата са предимно мъже нищо чудно да са искали да имат колежка, която да им хубавее в стаята. Сериозно.

 

Те в тоя момент си имаха поне една девойка в екипа. Просто явно идеята е хем да им вършат работа, хем да ги дървят. Скапана работа. И Майра е съвсем права, недай си боже да си търсят истински професионалист...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Попаднах на една доста познавателна статия относно особеностите на азиатския клепач и трансформациите му в двоен "европейски". Накефи ме жестоко финалната фраза - "Of course if you really want people to notice, one could buy those anime eye contacts that make you look like a possessed zombie and scare the shit out of people" :28558:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много жалко! Истината е, че нямам предства какво се случва в Южна Корея в момента, и само от разни статии и клюкарски издания съм осведомена, но манията по външният вид е очебийна! Всички каравици ми се струват като изкуствени кукли, които могат аха, аха да се счупят всеки момент или да им падне някоя част. Разбира се, че има и естествено красиви, но трудно различими. Тъй като това е тема за Корейската мания, ще коментирам само нея. От сериалите личи на 100% тази лаченост. Стемежът за блестящ вид и лъскавина може да те ослепи!

Истината, обаче е, че и аз макар и да не одобрявам тази мания, продължавам да гледам корейски сериали, актъори и актриси. Харесвам корейска музика.  Имам и любимци (може би естествени, надявам се).

От всяко нещо може да се намери и отсее хубавото нали?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още една културна особеност, която може да те накара да се облещиш от изумление и от която отново се възползват пластичните хирурзи - Линк. Макар и новината да е от 2012, подозирам, че трендът за обилното окосмяване се е запазил. Ако се отнасяше за мъжете, нямаше да се чудя, но в случая става дума за жени! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Btw, аз пък днес четох за точно обратното, че сред корейските жени било на мода да си вплитат още косми на интимното място, защото много косми = добро здраве.  :28558:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз ъъъ , съм стара да се удивлявам на снимки на  зле изглеждащи знаменитости ,все пак ... какво прави грима!

явно е че понякога има нужда от всичко вкл. корекции 

 

http://www.koreaboo.com/interactive/9-idols-who-suffered-from-severe-acne/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

664899_original.jpg

"Liye still sleeps on the cold floor like that. Even while sleeping in her room, she's come out to the living room to sleep like this. Now that I think of it, she always sleeps on her front on the hard floor like this. I wonder... will that make her chest flat later? It makes me worry. She's still a girl, after all... I want her to grow with self-confidence."

665192_original.jpg

"I was worried after seeing Liye sleep on her front that she might live without self-confidence in the future. So while at the ball pool in the kids' cafe today, I put in some self-confidence for her ㅎㅎㅎㅎㅎ Liye-ya, are you grateful?!!!"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

 

Да не оставаме и ние по назад:

Българката е една от най грозните жени интересно къде се бутат..

След 30 години като минат са невероятно грозни и злобни лелички.. :mad2:

Оскотели панелни-таласъми,това са съвършено различни жени

 

 

 

 

Не знам това сарказъм ли беше, но не мога да се съглася. Ама никък. Българската жена е красива, много чуждоземни мъже смятат така и искат българки за жени. Друг е въпроса какво се получава след преработка по наложен изкривен модел за красота.

 

А по темата - против съм пластичната хирургия. Имаше един певец който казваше: "Ако ти е много крив носа иди да ти го оправят, но до там". Ясно е, че не всеки се ражда за корицата на модно списание, още по- ясно е, че тия които се мъдрят по кориците са работили здраво за дадената фигура и външен вид, а после са изяли и бая фотошоп. Идеални хора няма, никога не е имало, няма да започнат да се раждат от днес. Има хора с по- правилни и симетрични черти и с по привлекателна външност.

И все пак - всеки смята различни неща за привлекателни. В средновековието са считали закръглената фигура за най- правилна и красива, рисували са жените "пухкави", смятали са това за знак на плодородие. Около век по- късно (ако не се лъжа) са започнали да изобразяват жената със слаба, почти анорексична фигура, тези идеали се завъртат и повтатят с годините. Да се стараеш да изглеждаш добре и да бъдеш привлекателен за околните не е грешно, грешно става когато това се превърне във фикс идея и единствен стимул. Красотата не е вечна. След няколко години кожата увисва, появяват се бръчки, които след определен период никакви операции не могат да скрият. В крайна сметка всички свършваме по един и същи начин.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма лошо хората да желаят да подобрят външният си вид. Съвсем нормално е. Корея не е по различна от тук, просто там има леко различни норми за красота и имат по-широк достъп до пластичната хирургия. По-развита държава са технологично, пък и там мнението на масата упражнява малко по-голям натиск върху индивида. Имат по-висок стандарт на живот. Някой да не си мисли, че тук в последните 20-на години повечето красиви хора са естествено красиви? Над 80% от добре изглеждащите мъже все някога са взимали "химически вещества" за подобряване на физиката. Няма какво да се лъжем, че най-важната характеристика на външния вид, която повечето жени гледат в мъжа е физиката. Над 80% от добре изглеждащите жени носят толкова грим, че като се събудят до теб не можеш да ги познаеш. Нищо лошо няма в това човек да иска да се усъвършенства, дори с напредването на технологиите тази тенденция ще се засили. Еволюция в пълният и блясък.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както жените, така и мъжете "посрещат" по външния вид. Така е и в природата, най- силните мъжкари се бият за правото да се чивтосат с женските за да имат поколение, а женските избират подсъзнателно най- добрия от тях за най- добър генетичен материал. Тия неща са заложени и колкото и да се приказва за вътрешна красота и романтика нищо не се променя. Въпроса беше, че нещата излизат извън контрол, наясно съм какви са идеалите за красота в Корея, не ги отхвърлям, но да лягаш под ножа заради това не ми се вижда най- правилното решение. Лично мнение. Накрая буквално всички ще сме извадени от калъп, забрави за всякаква индивидуалност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма какво да се лъжем,  ако имахме пари и сътветно лесен достъп до тези процедури като корейците, всеки би си направил поне по нещо дребно. :) Най-вече хората след определена възраст, при младите трябва да са по-малко тези случаи и само когато наистина пречи на даденият индивид.

 

Така е устроено обществото, а и там са друга култура. Малко глупаво ми се вижда, да си вадиш самочувствието от външният вид, но такива сме хората. Външният вид ти отваря врати, по-често от вътрешната красота и ум.  Когато не можеш да си намериш работа, не те харесва противоположният пол и се чудиш какъв е проблема...  Защо винаги избират него/нея пред мен (и в любовта и в професията), защо не ми дават еднакъв начален шанс да се докажа? Отговорът винаги идва от само себе си. Добра презентация и лъскава опаковка, защото повечето хора се захласват по тези неща и са слепи за по-важните неща.  Което си има някакъв резон, маловажното се вижда първо защото е най-лесно, а истински важните качества по-късно. Съвсем логично е едно корейско момиче (или вобще какъвто и да е човек) да си подобри външният вид, за да може да покаже и другите си качества. 

 

Няма лошо някой път външният вид да ти отвори вратичка нали? Да минеш някъде по-лесно. Или пък да те запознае с хора, които иначе не биха те забелязали и в последствие да почнат да ценят и вътрешната ти красота, уникалност, качества. Да станете близки. :)

 

Проблема е по-скоро вманиачаването на някои хора. По-принцип са си достатъчно красиви, чаровни и си имат някакво уникално излъчване, но отдават неуспехите си на това че не са хубави. Например не всички мъже задължително искат жените да са поне 1.70 . Или пък това че има няколко килца отгоре и по-закръглено дупе, я прави дебела или грозна. Има мъже за които това дори е плюс и я прави по-скоро апетитна и секси.  Вобще най-тъпото нещо е да си намераш оправдания за външният вид, когато реално не той ти пречи. Не е лошо човек да се вгледа и в характера си, лошият подход, отношението към другите хора и т.н. :)  Пластична хирургия на вътрешната красота също си трябва за успеха. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...