Jump to content

Recommended Posts

spacer.png

 

Taboo / Gohatto
御法度

Година: 1999
Жанр: исторически, шоунен ай
Времетраене: 104 мин.
По новелата на Натсуме Сосеки
Режисьор: Нагиса Ошима
Локация на снимките: Киото
IMDB
Награда

В ролите:
Рюхей Мацуда - самурай Созабуро Кано
Асано Таданобу - самурай Хьозо Таширо
Такеши Китано - кап. Хиджиката Тошизо
Шинджи Такеда - лейтенант Окита Соуджи
Йоичи Сай - командир Исами Кондо
Джиро Сакагами - лейтенант Генсабуро Иноуе

Резюме
Историята ни връща в далечната 1865г., за да проследи последните дни на самураите в японското общество. Исторически личности и събития се преплитат със сюжет, който излиза извън рамките на обикновените отношения между шинсенгуми-воини.
Началните кадри ни запознават с младия самурай Созабуро (Рюхей Мацуда), който се присъединява към полицейската група на Кондо Исами в защита на шогуната. Той притежава изключителни бойни умения, но външността му крие повече опасности за останалите участници в отряда.
Заснет сред красивата природа на Киото, с участието на едни от най-способните японски артисти, филмът е провокативен поглед върху самурайската прослойка от периода Бакумацу.
* Gohatto е стар термин, който означава "срещу закона", "стриктно забранен", "табу"
 

 

 

11beaf72d2bd58b2.jpg
c25d3a8b98dba761.jpg

068b557e2a5519d8.jpg

 

:essub:

 

Свали с български субтитри :click: :click:

Онлайн с български субтитри :click: :click:  :click:
Свали с български и английски субтитри :click:

Свали с руски субтитри :click:


В памет на починалия вчера Нагиса Ошима! Той е човекът, който откри таланта на Рюхей и успя да го вербува за каузата на последната си лента. 16 годишен по онова време, Мацуда не е искал да поеме ролята заради естеството й, но е хубаво, че накрая е променил мнението си и е предпочел киното пред футбола!
Не видях тема на тази култова продукция. Отново голям пропуск!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Българските субтитри не съвпадат. Английските също не са особено добри, и може би пропусках малко от съществото, но го изгледах.

Самурайски и така да се каже "БЛ " филм в едно! Малко стряскащо за несвикнало око.

Много интересен главен герой, и докато в началото правеше впечатление на съвършенно олицветворение изобщо на идеята за самурай,

 накрая... Хайде да не спойлвам.

Незабравими сцени. Като цяло хубав и красив филм.

Любимо ми беше  -  как така, без да му мигне окото си изпълни първата задача. Все едно, че  се владееше до съвършенство.

За да разбера края прибягнах до четене на коментари в ютюб.

А последните думи след "Прости ми" , така и си останаха загадка за мен.

След  вчерашна лекция разбрах, че сакурата била символ на самурая, защото цъфтяла само четири дни.

Прочетох и суеверие, че ако стоиш много дълго под сакура, може да полудееш.

Ukio, ако Рюхей Матсуда е братът на Шота Мацуда, след като изгледах този филм определено мисля, че го задминава с големи стъпки!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, братя са. И двамата са талантливи, но едно е да стартираш кариерата си в Хана йори данго, а съвсем друго - под шапката на утвърден режисьор.
П.П. С Шота гледай Нагаи санпо. Винаги го препоръчвам. Там той много се доближава до брат си по непредсказуемост и показвва голяма част от уменията си за отрицателно време.
П.П. Освен да чакаме по-качествен превод от наши преводачи. Надявам се някой да си го хареса!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не си губих времето с английски и български субтитри, карах направо с руски. Перфектен превод. Страхотен филм, добър режисьор. Реших да погледам филмите на Нашима Огиса и дръпнах филм с интересното заглавие: "Изследване на неприличните песни на Япония" /превеждам от руски/. Ще потърся тема, може и да има, ако не когато го изгледам ще направя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз защо видях, че има български суб? Беше ми в проектите , но се отказах, като разбрах, че е преведен.

Мислех, че е от нас.

Голям смях падна на първото гледане. Беше дублиран на френски и руски и безумно ме разсейваше тази френска реч.

 

 

 

р.с. Ако наистина никой не редактира, ще го направя. Няма да е веднага...де:-))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

        Първо, че забравих да кажа мнението си за филма. Красив, гледаем. Аригато.

        Подкрепям мненията на момичетата по-горе с две ръце...

Когато го гледах преди две години, не бих събрала смелост да го преведа, точно по тази причина.

Самураите, енигмата им. Цялото събрано в детството обожание и преклонение.

Детската представа от малкото налични филми. Комикси.

Цялата ми любов към бойните изкуства.

 Сега е различно, обаче. Първо, пораснах. Второ, прочетох много

по темата- Абстрахирах се. И още обичам.

 И научих, че няма нищо ново под слънцето.

Различни епохи и хора. Различното понятие за секс. И обич.

 Толкова.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би самураите са наблягали на духовните и военни практики и просто са били над тези неща.

Нито са изпитвали особени угризения, нито са отделяли внимание на това кой с каква сексуалност е.

Може да ги е интересувало усъвършенстването, а не това дребно нещо. Главният герой беше фатален мъж.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Леле, какъв филм! Направо ме уби!

 

Gohatto-HQ-photo-03.png

 

Нали така се казва метафорично, когато се влюбиш в някого, че те е убил с поглед?

 

Явно има някаква под-история това изказване: любовта и смъртта не си много далечни, дори в случая се уеднаквяват. Поне емоциите, които предизвиква смъртта и любовта са еднакво силни и взаимно-провокиращи. Друг е въпроса дали можем да говорим изобщо за показване на някакви емоции в този убийствен филм, или по-скоро за скриването им. 

 

Имам доста противоречиви мнения по повод на този филм.  

 

Първо: Децата не бива да се месят в работата на големите, и най-малкото да им се дава да носят катани! Че те не са ли чували, че това е средство за масово убийство, в повечето случаи? Всеки елементарен родител или психолог могат да ви кажат, че: децата, тоест непълнолетните, са психически и емоционално нестабилни, и не им се препоръчва да се навъртат сред възрастни с мечове, още по-малко такива, които да те карат да избиваш този или онзи от чиста жестокост. Още по-малко ако са японци. Това е жестока раса!

 

Второ: Чистото удоволствие от убийството е единственото рационално обяснение, ако има такова, което да мога да дам. Кано, според мен, намира удоволтвие в

убиването на

любовниците си, или в тези които показват слабост към него, просто защото това му доставя удоволствие. Върховно Удоволствие. Няма нищо енигматично или забулено в тайна - ясно и точно. На нас сигурно няма как да ни стане ясно, но някои от по-ранните филми на режисьора определено подсказват именно това!

 

Трето: Дяволски добра музика има този филм. Можете да спорите по всеки друг въпрос, но не и по този. 

 

 

 

Четвърто: По какво наистина се различава филма родени убийци от този филм? По красивия актьор, разбира се!  :Д

 

Пето: Има много символика и пластове, още неостанали разкрити, като например приказката в " Разказа за Дъжда и Луната", наречен  "Обет между Мъже" не успях да я изтълкувам в контекста на филма.  Невероятна естетика, присъща за японски филм. Този филм може да промени живота ви. Ако не с друго, то с олицетворение на търпението, на зен, на приемане на нещата, такива каквито са. Стилът на филмиране на тази продукция е най-голямата ми слабост в киното - точно този стил на филмиране: бавен, ненатрапчив, естествен, където опознаваш героите постепенно, уплътнен с много естетични сцени и символика, овенчан с много силен финал - е ненадминат. 

 

Шесто: Мога откровено да кажа, че най-много ми допадна Соджи: единствен той показа някакво трезвомислие, казваше директно каквото мисли и дори пита въпроса "Защо?" И всичко това придружено с лека приветлива усмивка. 

 

0NExp.jpg

 

И последно: наемам се с превода, срамота е такъв филм да се остави!

 

Отдавна не ми се беше случвало да гледам филм със широко затворени очи и отворена уста. Укио, пак благодаря за това, че ни просветли! Смятам, че трябва да се види от всеки фен на японското кино, наистина всеки

 

Kanou%20Tashiro%20wallpaper%202.jpg

 

п.с. Таня, прощалното " Прости ми" бяха един вид игра на думи, защото той го каза преди да го убие, както направи с първия, когото екзекутира. Но също прозвуча, като че ли му търсеше прошка за това, че го е изкарал виновен. Естествено, всичко това е отворена за интерпретация.

 

 

 


 

 

Малко доказателство за класиката на филма е, че дори един постер се продава за над 120 долара:

 

$(KGrHqJ,!noE8YJtNFO0BPJtSFUuPg~~60_12.J


 Главният герой беше фатален мъж.

 

Фатално момче  :28558:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О, сега видях развитието по темата.:-))) Без да искам съм дублирала впечатлението си за "отворената уста" с

Рейни./ в проектите/. Освен да се присъединя към мненията.

 И да питам адашката:

 

Може би самураите са наблягали на духовните и военни практики и просто са били над тези неща.

Нито са изпитвали особени угризения, нито са отделяли внимание на това кой с каква сексуалност е.

Може да ги е интересувало усъвършенстването, а не това дребно нещо. Главният герой беше фатален мъж.

 

Съгласна съм, че е така. Абсолютно. Но преди 25 години/!/, когато съм обожествявала тези хора и през ум не ми е минало.

Затова първият сблъсък с историята, ме остави  вцепенена. Иначе, анимета и манги съм чела и гледала доста. И исторически и фантастични...и  всякакви. Просто не ми бе попадал филм. А се оказа, че си е цяло течение, но трудно стига до тук.

/ Гледах тези неща преди дъъъълги 2 години, мила:-))

И ако се замислим, армията наша,/ в онези, същите времена/, събрана от  ...където може. Две-три години война, а ти си на 25-28  и пращиш от хормони..

 За нас /Балканите/ се носи слава, че си ч..каме домашните животни.  Кози, овци......:-))

 После азиатците  били извратени.:-))  :-)))

 Затова избягвам етикетите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не можах да се сдържа да не публикувам тази снимка...казва толкова много

 

tumblr_m6wr0sCkxU1rw1ci4o1_500.jpg

 

А и извън филма изглежда същото безкомпромисно фатално момче.

 

 

junon_m.jpg   HDP+Cover_m.jpg

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"За кръглата годишнина на Рюхей, да си спомним"...

бледорозовия цъфнал цвят, който представляваше тук:

Скоро и с хубави субтитри...

Авторът на музиката е Рюичи Сакамото.

 

b09c4f14be361c39.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Филмът ми хвана интереса отдавна, но и тук, и в Замундата коментарите са главно едни и същи - че субовете не са синхронизирани... Тогава има ли смисъл да тегля торента, при условие, че ще ми се развали удоволствието от гледането?

 

Кога мога да очаквам синхронизирани субтитри от релийза в Замундата? Предварително се извинявам за въпроса, ако е бил поставен не на място тук! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:click:
Сканирах интересна статия за Нагиса Ошима и неговите филми. Който е любопитен, може да я свали и прочете. Написана е в руското списание Восточная коллекция.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря! Непременно. Отдавна се каня да гледам и някой друг негов филм. Например "Честита Коледа м-р Лоурънс" С Дейвид Бауи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какъв прекрасен край щеше да има филма, ако Созабуро и Соджи - прекрасна двойка можеха да избягат заедно далече, като например Сао Паоло.

 

Можем да си мечтаем, нали?

 

 

Ех, още една причина да харесвам най-много Такуми-кун от филмите за юношески романси - само там този завършек е възможен! 

 

 

 п.с Книгата "кафка на плажа" се говори за легендата за луната и дъжда, но я иделаизира, а не я критикува, както във филма. Явно е много известна исторуя в тхните предания..

 

п.с. "Рюхей навсякъде е трансцедентален. това не е човек а изкуство."

 

"Върху лицето на рюхей махуда може да се медитира. толкова е ...метафизично трансцендентен. като че е дзен Буда."(t_lozeva)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...