Jump to content

Recommended Posts

Случайно попаднах на това, което бях писала в темата по превода.  Мисля, че тук му е мястото. 

---

 

И така, превода е готов, остав само още малко редакция....в процеса на превода, достигнахме до следните умозаключения, които няма как да не споделя.

 

9939474_ori.jpg

 

Sozaburo_Kano_Gohatto_taboo_by_vanpaiate

 

Първо, филмът "Табу" е от съвсем друга класа! Това не ви е обичайния филм, в който разбирате какво става и как свършва и който следва логиката. Това е филм за красотата и за съзерцанието, въпреки, че е на съвсем сериозна тематика и с доста елементи на бруталност. Има поне четири пласта в този невероятен филм, които се забелязват един след друг, но само ако се вникне много дълбоко в него. Първо се забелязват историческите елементи, това, че има  хомосексуален самурай, който побърква всички с красотата си и всява смут в редиците на отрядите. Има загинали, ревност и т.н. Но това не е ни най-малко основното.

 

Gohatto%20(Tabu),%201999.jpg

 

Основното във филма е любовта. И то несподелената любов (между един хомосексуален самурай и един хетеросексуален самурай). Тази любов е единствено забележима в третия пласт на филма, в който Хиджиката изказва това предположение. Но има и още: красивият и нежен Созабуро е обичал Соджи, но след това да е бил изнасилен от нахални мъже. Самият Соджи е хетеросексуален, затова любовта му е също така несподелена. Обетът, заради който отказва да отреже личурите си е  защото е обещал на Соджи да даде живота си, за да накаже податливите на любовта. След това, тъй като и той самия е податлив на нея, също наказва и себе си....това е саможертвеност в името на любовта.

 

На последния пласт, става ясно, че не моралът е определящ, а красотата.

 

 

Силата на младият самурай, с кимоно на разпъпила розова роза е неовата младост и контраста с всичко старо и гнило. Толкова е  различен от всички, направо им разклаща системата от самураи из основи, заради цвета на сакура, който представлява: свежа кръв, но и отровна кръв във вените на самураите
 
Много нежен филм, въпреки някое елементи на бруталност.
 
В японските филми има една медитативност в еежедневието, която я няма никъде другаде. Дори в битките и в обратите и в бурните събития -  колкото и да са напрегнати, не са лишени от смисъл, като американските, ами са на фона на общото развитие на живота, който тече спокойно като река. Цялата дъска в Го (едно от четирите изкуства). А в американските филми, толкова се обсебват от една-две битки, че изобщо забравят за останалата картина и как изобщо се вписват в нея! Като че ли, от спасяването на една рота от извънземни зависи оцеляването на цялата  ПЛАНЕТА,например; когато планетата си съществува независимо от тях, от тяхната битка и дори независимо от човечествето!
 
gohatto2.jpg
 
Ето за тази цялостност и медитавност става дума в Табу по най-елегантия начин. 
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Филмът е брилянтен, влюбена съм в него отдавна.:-)))Когато го гледах, бях сигурна, че искам да го преведа.

Е, достраша ме. Някога тогава, просто ме уплаши тематиката.

Това щеше да е първият филм с елементи та БЛ в Спирита.

И то със самураи. Въх.

 

)) Благодаря ви.

 

Със сигурност ще го гледам пак. Колегите , огромно благодаря, момичета!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма от какво да ни е страх или срам. Някои идеи се издигат над тесните рамки на сексуалността. Точно както и в "Мerry Christmas, mr Lawrence"..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не си губих времето с английски и български субтитри, карах направо с руски. Перфектен превод. Страхотен филм, добър режисьор. Реших да погледам филмите на Нашима Огиса и дръпнах филм с интересното заглавие: "Изследване на неприличните песни на Япония" /превеждам от руски/. Ще потърся тема, може и да има, ако не когато го изгледам ще направя.

Има ли го някъде вече?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Красив,многопластов, ще го гладам отново.  Благодаря за коментарите ви ,доста неща ми станаха по "бистри" след като ви прочетох.

Не разбирам от музика ,но санундтракът е върха!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 16.04.2013 г. at 22:51, naia написа:

        Първо, че забравих да кажа мнението си за филма. Красив, гледаем. Аригато.

        Подкрепям мненията на момичетата по-горе с две ръце...

Когато го гледах преди две години, не бих събрала смелост да го преведа, точно по тази причина.

Самураите, енигмата им. Цялото събрано в детството обожание и преклонение.

Детската представа от малкото налични филми. Комикси.

Цялата ми любов към бойните изкуства.

 Сега е различно, обаче. Първо, пораснах. Второ, прочетох много

по темата- Абстрахирах се. И още обичам.

 И научих, че няма нищо ново под слънцето.

Различни епохи и хора. Различното понятие за секс. И обич.

 Толкова.

Шапка ти свалям за коментара. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...