Jump to content

Bae Doo Na (Пе Ду На)


d3Mn

Recommended Posts

spacer.png

 

Име: Пе Ду На / 배두나 / Bae Doo Na / 裵斗娜
Професия: актриса, фотограф и модел
Рождена дата: 11 октомври 1979 г.
Място на раждане: Сеул, Южна Корея
Височина: 171 см
Кръвна група: О
Семейство: По-голям и по-малък брат
Образование: Hanyang University (1998) / Kunkook University (2007)
Агенция: Barunson Entertainment
Официален сайт: http://www.doona.net/

Биография:
Пе Ду На е израснала в театрите и репетиционните зали, следвайки майка си, Ким Хуа Йонг, която е известна театрална актриса в Южна Корея. Тя твърди, че това не е единствената причина, поради която е станала актриса: "Хората може да смятат, че аз съм станала актриса, понеже моята майка също е актриса. Но за мен нещата, които съм преживяла като по-малка около нея, са имали може би точно обратния ефект - аз виждах много добри актьори, които работеха с майка ми, и смятах, че единствено и само хора с невероятен талант биха могли да упражняват актьорската професия."

Като студентка в Hanyang University през 1998 била забелязана от агенция за модели, докато се разхождала по улиците на Сеул. Така тя станала модел на дрехи за каталога на COOLDOG. През 1999 Ду На прави своя дебют като актриса в сериала "School” и печели наградата за "Best New Actress” на "KBS Drama Awards”. По-късно същата година участва във филма "Ring Virus” като дух, като това е южнокорейският римейк на японския хорър "Ring”.

През 2000 година режисьорът Понг Джун Хо ѝ дава ролята на Хьон Нам във филма "Barking Dogs Never Bite” заради това, че се съгласява да се снима без грим - нещо, което други актриси не били склонни да направят. С тази роля тя печели наградата "Best New Actress" на "Blue Dragon Film Awards" - един от двата най-престижни азиатски филмови фестивали. В документалния филм на Ким Со Йонг "Women's History Trilogy” (2000 - 2004) Пе Ду На споделя, че най-запомнящата се сцена за нея е била тази, в която един бездомник я преследва из целия ѝ апартамент във филма "Barking Dogs Never Bite”. Същата година тя заснема голи сцени във филма "Plum Blossom”, а в кадрите, в които не се вижда лицето ѝ, е използвана дубльорка. След това започва да получава и повече роли в киното и телевизията.

През следващите две години Ду На прави много важна крачка в актьорската си кариера с участията си във филмите "Take Care of My Cat” (2001) на режисьора Чонг Дже Ън и "Sympathy for Mr. Vengeance” (2002) на Пак Чан Юк. За ролята си в първия филм тя печели множество награди за "Best Actress” на различни филмови фестивали. А за ролята си на Ча Йонг Ми ("Sympathy for Mr. Vengeance”) получава номинация за "Best Actress" на "Blue Dragon Film Awards”.

За съжаление 2003 година определено е лоша за Пе Ду На, след като филмите “Tube” и “Do You Like Spring Bear?” претърпяват провал в киносалоните. След завършването на снимките за "Do You Like Spring Bear?” Ду На решава да си даде почивка от снимането на филми, казвайки: "Никога досега не съм живяла, без да имам какво да правя. В момента, в който мой филм се представи пред пресата, аз почти веднага започвах да снимам друг... Смятам, че първият период в киното за мен свърши. След оттеглянето ми в кратка почивка, искам да започна едно ново начало.”

По време на паузата от големия екран, тя започва да се занимава с фотография. Нейните снимки могат да бъдат видени в официалния ѝ блог, както и в издадените ѝ фотоалбуми. Появява се също и на малкия екран в сериалите "Country Princess” и "Rosemary”.

През 2004 година Пе Ду На най-накрая се качва на театралната сцена в пиесата "Sunday Seoul”, която самата тя написва заедно с Пак Чан Юк.

През 2005 прави запомнящо се завръщане в ролята си на ученичка по обменна програма, която се присъединява към музикална група в японския филм "Linda Linda Linda”, а след това играе и разведена жена в ТВ сериала "Beating Heart”.

През 2006 участва в "The Host” на Понг Джун Хо. Това е най-касовият филм в Южна Корея до този момент (дори и до деня, в който правя тази тема). За ролята си няколко месеца тя тренира стрелба с лък, след като ѝ е дадена оценка, че има таланта да достигне поне аматьорско ниво. Получава и наградата за "Best Supporting Actress" на "Blue Dragon Film Awards" (2006). Малко след това се снима в два сериала - "Someday” и "How To Meet A Perfect Neighbor”.

С ролята си в японския филм “Air Doll” (2009) на режисьора Корееда Хироказу на секс кукла, която "оживява” и се влюбва, Пе Ду На печели множество награди, след което се завръща към ТВ сериалите, където играе учителка ("Master Of Study") и певица в нощен клуб ("Gloria").

През 2012 си партнира с Ха Джи Уон в спортния филм "As One", който е създаден по действителен случай - на Световното първенство по тенис на маса в Чиба, Япония през 1991 година, състезателките на Северна и Южна Корея обединяват сили и играят рамо до рамо срещу непобедимия отбор на Китай, което е прецедент. Двете актриси се подготвят за ролите си във филма при самата Хьон Джонг Хуа, която е състезателка от Южна Корея на първенството. Пе Ду На дори успява да се научи да играе с лява ръка, както Ри Бун Хи, представителката на Северна Корея. През същата година участва и в научнофантастичния филм "Doomsday Book".

Пе Ду На прави своя дебют в Холивуд, след като изиграва ролята на клонинг от Южна Корея във филма "Cloud Atlas" на Lana Wachowski, Andy Wachowski и Tom Tykwer. Продукцията на стойност 100 милиона долара е адаптация по новелата на David Mitchell, носеща същото заглавие. Премиерата на филма се състоя на 9 септември на 37-ото издание на Международния филмов фестивал в Торонто, Канада. Излизането на филма по кината е запланувано да се състои на 26 октомври 2012 година.
 

Филми:

Next So Hee (2022) - Ю Джин / Yoo Jin

Broker (2022) - Су Джин / Soo Jin

Persona (2019) - в сегмента "Love Set" 

Drug King (2018) - Kim Jung A / Ким Джонг А

The Tunnel (2016) - Se Hyun / Се Хьон

Jupiter Ascending (2014)

A Girl At My Door (2014) - Young Nam / Йонг Нам

Cloud Atlas (2012) - Сон Ми / Son Mi
As One (2012) - И Бун Хи / Lee Boon Hee / 이분희
Doomsday Book (2012) - Пак Мин Со / Park Min Seo / 박민서 (Segment “Happy Birthday”)
Air Doll (2009) - Нозоми / Nozomi
The Host (2006) - Пак Нам Джу / Park Nam Joo / 박남주
Linda Linda Linda (2005) - Song
Tea Date (2005) - Сон Хи / Sun Hee
Do You Like Spring Bear? (2003) - Чонг Хьон Дже / Jung Hyun Jae
Tube (2003) - Kay
Saving My Hubby (2002) - Чонг Гъм Сун / Jung Geum Soon / 정금순
Sympathy For Mr. Vengeance (2002) - Ча Йонг Ми / Cha Yeong Mi
Take Care оf My Cat (2001) - Те Хи / Tae hie
Plum Blossom (2000) - Нам Ок / Nam Ok
Barking Dogs Never Bite (2000) - Пак Хьон Нам / Park Hyeon Nam / 박현남
Ring Virus (1999) - Ън Со / Eun Seo

Сериали:
Family Plan (Coupang Play, 2024) - Хан Йонг Су / Han Young Soo
The Silent Sea (Netflix, 2021) - Сонг Джи Ан / Song Ji An

Secret Forest 2 (tvN, 2020) - Хан Йо Джин / Han Yeo Jin

Kingdom Season 2 (2020, Netflix) - Со Би / Seo Bi

Kingdom (2018, Netflix) - Со Би / Seo Bi

The Best Divorce (2018, KBS2) - Канг Хи Ру / Kang Whee Roo

Secret Forest (2017, tvN) - Хан Йо Джин / Han Yeo Jin

Sense8 (2015, Netflix)

Gloria (2010, MBC) - На Джин Джин / Na Jin Jin / 나진진
Master Of Study (2010, KBS2) - Хан Су Джонг / Han Soo Jung / 한수정
How To Meet A Perfect Neighbor (2007, SBS) - Чонг Юн Хи / Jung Yoon Hee / 정윤희
Someday (2006, OCN) - Хана Ямагучи / Hana Yamaguchi
Beating Heart (2005, MBC) - Пе Ду На / Bae Doo Na / 배두나
Rosemary (2003, KBS2) - Шин Кьонг Со / Shin Kyoung Su
Country Princess (2003, MBC) - И Ън Хи / Lee Eun Hee / 이은희
Man & Woman: "You say it's love, but I think it's desire" (2001, SBS)
I Want To Keep Seeing You (2000 - 2001, SBS) - Хам Чун Бонг / Ham Choon Bong
Mothers And Sisters (2000, MBC) - Конг Джан Ми / Kong Jan Mi
RNA (2000, KBS)
Cruise Ship Of Love (2000, KBS)
Look Back In Anger (2000, KBS2) - И Ми На / Lee Mi Na
Love Story (1999 – 2000, SBS) - Young Yi (Story 6: Miss Hip-hop and Mr. Rock)
Kwangki / Ad Madness (1999 - 2000, KBS2)
School (1999, KBS) - Пе Ду На / Bae Doo Na / 배두나
Angel’s Kiss (1998, KBS)

Документални филми:
Love (2008, tvN)

Театрални постановки:
Robert Zucco (2002) - Producer
Sunday Seoul (2004) - Actress, Producer
The Visit (2008) - Producer

Музикални видеоклипове:
Fish - You (2000)
Ray Jay - Party Time (2000)
Kim Don Kyoo - 단 (2000)
Kang Kyun Sung - Every Time I Look at You (2007)
Every Little Thing - Tsumetai Ame (2009)
Hot Potato - Seesaw / Confession
Yoon Jong Shin feat. Yoo Hee Yeol - Temperature of Separation (2010)

Водеща на предаванията:
MC - Music Camp (1999, MBC)
DJ - Radio TenTen Club (1999, SBS)

Фотоалбуми:
Doona’s Seoul Play (2008)
Doona’s Tokyo Play (2007)
Doona’s Londol Play (2006)

Дискография:
Linda Linda Linda OST - we are PARAN MAUM EP (2005)
リンダ リンダ Linda Linda
僕の右手 Boku no Migite ("My Right Hand")
終わらない歌 Owaranai Uta ("Never Ending Song")

Gloria OST (2010)
글로리아 ("Gloria")
바보랍니다 ("I'm a Fool")
Ready to Fly (feat. Jung Jae Yun)

Реклами:
COOLDOG, 꾸띠, i.n.v.u. [catalogs]
TM21
Lykea Cosmetics
Binggrae - HeartU, HeartU Cool, Power Cap, Chew-ets
Migliore
Donga Otsuka DemiSoda
Korea Association of Information & Telecommunication
G-Rush
Crencia
Whisper P&G
Ssamzie
KT Nespot
Tomato Savings Bank - Let's Love (Adoption PSA)
LG PixDix
2008 Kia Sportage
Eryn Brinie
Make Up For Ever
Suntory I love vegi
Aladdin Bookstore
Jack&Jill Urban Farm campaign
Olleh Ebook
Santa Maria Novella

Награди:
KBS Drama Awards (1999) - Best New Actress - School, Ad Madness
Blue Dragon Film Awards (2000) - Best New Actress - Barking Dogs Never Bite
KBS Drama Awards (2000) - Popularity Award - RNA
Korean Critics Choice Awards (2001) - Best Actress - Take Care Of My Cat
Chunsa Film Art Awards (2001) - Best Actress - Take Care Of My Cat
Baeksang Arts Awards (2002) - Best Actress - Take Care Of My Cat
Pusan Film Critics Awards (2002) - Best Actress - Take Care Of My Cat
Director's Cut Awards (2002) - Best Actress - Sympathy for Mr. Vengeance
Director's Cut Awards (2006) - Best Performers Award (ensemble cast) - The Host
Tokyo Sports Film Awards (2010) - Best Actress - Air Doll
Japan Academy Prize (2010) - Best Actress - Air Doll
Takasaki Film Festival (2010) - Best Actress - Air Doll

KBS Drama Awards (2018) - Best Couple Award - Matrimonial Chaos

 

Номинации:
Blue Dragon Film Awards (2002) - Best Actress - Sympathy for Mr. Vengeance
MBC Drama Awards (2003) - Best Actress, Excellence Award - Country Princess
Blue Dragon Film Awards (2006) - Best Supporting Actress - The Host
Chlotrudis Society for Independent Film (2008) - Best Supporting Actress - Linda Linda Linda
Asian Film Awards (2010) - Best Actress - Air Doll
MBC Drama Awards (2010) - Best Actress, Excellence Award - Gloria

Източници:

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е може би най-японската корейска актриса. Тя прави едни от най-запомнящите се роли именно в продукции извън своята страна. Мултиталантлива изпълнителка, която работи със световноизвестни режисьори. Има огромен потенциал и безценен опит в игралното кино, което не се среща толкова често днес.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Очаквам от много време "Cloud Atlas", тъй като потенциалът на филма е огромен и при всички положения ще си заслужава. Има и страхотен актьорски състав. За България премиерата до колкото знам е на 09.11. Ето и трейлър:

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъкмо гледах Cloud Atlas изненадана съм че издържах 3 часа без да превъртам, мислех че ще е невъзможно. Филмът обаче беше страхотен, визуално и с подбора на целият актьорски състав. И все пак дано не правят толкова често 3 часови филми хахаха

 

Това е третият филм, който гледам с нея и всеки път все повече ми харесва. Но определено ме спечели със участието си в един епизод на предаването Do dream, който съвсем случайно веднъж гледах. Много интересна личност е и е доста нестандартна в сравнения с колежките си.

 

Една от последните и фотосесии за списание W. Розовата визия много ми харесва.

 

tumblr_mjebacaOM61qhxyw0o1_1280_zps0f775

 

 

 

tumblr_mjebc7KJER1qhxyw0o1_1280_zps00407

 

tumblr_mjebbjZa3P1qhxyw0o1_1280_zpsb5294

 

tumblr_mjebaoyVvd1qhxyw0o1_1280_zpsf16b6

 

tumblr_mjeb7vpXVp1qhxyw0o1_1280_zps7cfff

 

tumblr_miisocnGwK1qhxyw0o1_1280_zps945af

 

tumblr_miisnwQmj31qhxyw0o1_1280_zps0aa8f

 

tumblr_mjebfuD5gD1qhxyw0o1_1280_zps0dd66

 

tumblr_mjebfhhX3l1qhxyw0o1_1280_zpsab3c9

 

tumblr_mjebey831K1qhxyw0o1_1280_zpsfe0f4

 

tumblr_mjebehZ5k21qhxyw0o1_1280_zps69057

 

tumblr_mjwvhnENFO1qhxyw0o1_1280_zps0ab27

 

tumblr_mjwvhdUu5X1qhxyw0o1_1280_zps9790b

 

tumblr_mjwvh2QxYo1qhxyw0o1_1280_zps7496c

 

 

Някъде четох, че уж са двойка с Jim Sturgess , но кой да знае хахаха Ето ги все пак за списание BAZAAR

 

tumblr_mfe1gnbgnm1qhxyw0o1_1280_zps70798

 

 

 

tumblr_mgz79kdwpm1qhxyw0o1_1280_zps334c5

 

tumblr_mgz7bo4Oxy1qhxyw0o1_1280_zps47b1c

 

tumblr_mgz78gCSjJ1qhxyw0o1_1280_zpsac5d8

 

tumblr_mfe1h8d2UC1qhxyw0o1_1280_zps89778

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега около кинофестивала, слуховете, че са двойка се възобновиха с пълна сила.

Милите, двойка или да :28558:  според корейската преса, са големи сладури, освен че са обект на медиен и фенски интерес...в Кан.

На прожекцията на "A Girl at My Door" дойдоха заедно. Джим Стърджис, който има истории и преживявания и в България, на всички снимки е толкова ухилен, че ми иска всичко между тях да е 6, както изглежда, а отношенията им са си техни.

 

Дуна отново е гост на червения килим в Кан, което е голяма чест и кеф за очите ми.

 

За моя радост на червения килим и въобще с поява в Кан, тази година, (ще) има 4 корейски актриси.

 

Да запълня темата с малко вдъхновяващи пози и мода, с главни действащи лица Бе Ду-на и  Сонг Се-бьок (от предстоящия филм), от страниците на майското издание на Vogue Korea.

8_zpscecfb835.jpg

 

 

 

10_zps09a7d085.jpg

9_zps2f7a2e23.jpg

6_zps55687cc6.jpg

5_zps82201aa5.jpg

4_zpsb4bfc9e4.jpg

2_zps5254dedc.jpg

3_zps93a18a36.jpg

 

 

Редактирано от bealonenomore
Оразмерена снимка.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Клик 

 

Сякаш има нещо лошо в това, изборът на думи даже в статията е леко... ''признава, че са двойка'' :D 
Страшно симпатични са заедно. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е мнение ми от темата за сериала "How to Meet a Perfect Neighbour". Позволявам си да го сложа и тук, защото има отношение към Пе Ду На.

 

"Напоследъй все по-често се убеждавам, че корейските сериали правени преди 2011 г. са по-качествени като сценарий, режисура и ОСТ от това, което гледаме напоследък. Този сериал е едно от доказателствата. я1вно е минал тихо и незабележимо, след като няма почти никакви отзиви за него. Което е необяснимо, защото това е едно от най-добрите неща, които съм гледал. Като схема е нещо, срещано много пъти-има си ги всички малоумни клишета. НО! "Но"-то наистина е голямо, защото въпреки това сценарият е великолепен и е успял да напълни баналната схема с интересно съдържание и отлично развити герои. Всъщност тук има доста нетрадиционни решения (вижте си ги сами! :tongue: ) в развитието на действието и изграждането на героите, които те карат да гледаш с интерес и удоволствие и да не обръщаш чак такова внимание на клишетата. Освен за сценария, "браво" и за режисурата! Подборът и играта на актьорите са отлични, но над всички е Пе Ду На! :wub: Невероятно изпълнение! Една от най-добрите корейски актриси, която го доказва с всяка своя роля! И понеже тази седмица имаше хващане за гушите и скубане на перушина относно корейската мания по въшния вид искам да вметна. Според корейските "стандарти за красота" и "предпоставки за успех" Ду На отдавна трябваше да се е обесила, защото не им отговаря. Не е творение на някой пластичен хирург и следователно би трябвало да е някъде в масовката с дребни или никакви роли. Но е е една от най-известните и талантливи корейски актриси и доказателство, че талантът не може да бъде заменен от въшния вид на кукла, сглобена в някоя клиника за пластични операции. И все още иа хора, които гледат ледат с очите си, но виждат със сърцето си. И са способни да открият и признаят красотата на човека  и актьора, без да се заблуждават от въшния вид."

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички, които са писали в темата и ме извинете, че не е съвсем обновена.

 

Та относно това с кого и дали ходи си е нейна работа. Жалкото в случая е, че явно любовта ми към нея е несподелена. :cry:

 

Пе Ду На, заедно с BoA ще бъдат звездите на септемврийския брой на Cosmopolitan, който ще отбележи и 14-тата годишнина на списанието.

 

bae-doo-na_1408373311_baedoona_zpsaa4ffa

 

Е не е ли прекрасна? Бих се оженил за нея! :es:

 

Много ми се гледа последния филм, но ще изчакам да излязат български субтитри. Дано да стане до края на годината. Разбира се първо трябва да се направят английски или руски. Нещо се бавят и те. пфууу :(

 

И ще се постарая скоро да пообновя темичката. Вярно, няма кой знае колко да се пише, но все пак трябва да се свърши тази работа.

Редактирано от bealonenomore
Оразмерена снимка.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Gong Yoo, Bae Doona и Lee Joon са потвърдили участие в оригиналният  сериала на Netflix - “The Sea of Silence,”продуциран от Jung Woo Sung .

Статия: ИЗТОЧНИК и повече инфо за героите

:panda-145:

spacer.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понякога се използуват такива заглавия, че е невъзможно намирането в каталога. Дали и в случая е така, не знам. Търся, търся и не намирам очаквания сериал  , направен в 2020 с нея The Sea of Tranquility

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...