Jump to content

Японски език за българи!


Recommended Posts

Ровех се в интернет и намерих един самостоятелен урок по Японски език, толкова се зарадвах, че мога да си уча японският в къщи затова направих темата, за да може и другите съфорумници да се научат! Приятен урок! wink.gif
Японски език - бг урок! ТУК!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А защо няма опция "Горе-долу" или нещо такова :) Японския ми не е перфектен, но мога да се оправям :)) Иначе урока е доста подробен и е добро начало за тези, които тепърва прохождат в японския език :) がんばれ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мегън вече има и "Горе-долу"! :)

И на мен ми се струва много подробен! Но на него пише че е първи урок, ииии нещо не мога да намеря останалите! :huh::blink:

Ще си купя книга за учителя по японски език и ще разбера всичко :lol: ! :i love this:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря431204.gifСега и аз ще гласувам tongue.gif Иначе, който има желание да научи японски, ако се поразрови, има доста материали в интернет - граматика, канджи и т.н. (аз от там започнах). Също така по книжарниците може да намерите и учебниците на Братислав Иванов, които са доста добри. Препоръчвам "Основи на японски език", за начинаещи е перфектна wink.gif. Ако някой го интересува информация за още материали и др такива може да ми пише на лични, ще помогна с каквото мога smile.gif

 

До колкото успях да разгледам и останалите уроци мога да кажа, че са доста подробни и са перфектни за начинаещи- има си думи, йероглифи, граматика и аудио уроци, както и някои други полезни линкчета wink.gif Така че дерзайте и почвайте с японския език tongue.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лидия благодаря за насоките! :)

Мегън и на теб ти благодаря, само ако може да ми кажеш колко струва книгата или да си я търся в store.bg!? :lol:

Благодаря ви на всички за насоките! Бичам ви! :kiss2:

:asian:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубаво е направен този урок с подробности на йероглифите всичко точно. И аз имам мерак го науча иначе досега научих половината хирагана, а другата половина чака да спре да ме мързи.. а като си помисля, че има и катакана и канджи ме хваща мигрената :rolleyes: Другото което е че не обичам да уча от компютър и по принцип да чета дълги файлове в електронен вариант понеже е досадно затва си поръчах един учебник дето пак така са обяснени добре работите. Винаги съм се чудил как япончетата издрапват в училище с тея камари йероглифи явно сите са вундеркинди аз ко бях сигурно щях да повтарям няколко пъти класовете. :D Ей наскоро ме хвана яд, че не моа си преведа текста на една любима песен и явно пак ще късам читанката в скоро време. 44846299.gifdeadhorseo.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз нещо по упражних катаканата, но само до половината и ме хванаха нервите да ги пиша и помня! :lol:

Заканила съм да измънкам от нашите 30 лева, за да мога да си взема няколко учебничета за изучаване на японски език. B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По добре хираганата или двете едновременно за всяка буква въпреки, че е голяма занимавка ама и двете трябват да му се невиди не може да мине тънко човек. :D Пък за трийсетака пробвай тая поза почти 100% успяваемост :rolleyes: -

 

beggingkitties.jpg

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еее аз точно тази поза използвам и прибавям мигането с очички и винаги е ставало! :lol:

А що се отнася до японския, ще си чака точно сега съм в стадий-мързел! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За жалост урокът е само за каните, които се учат достатъчно лесно. Откъм писменост се отказах на ниво канджи, щото просто нямам толкова време да ги дълбая :) Друго щеше да е, ако се намирах в Япония и ги виждах постоянно, ама така е съчетан с празно зубрене абсурд. Иначе езикът като такъв си се учи онлайн без грижи, има редица помагала на кани и ромаджи и сайтове на английски и руски, Minna-no nihon-go може да се свали отвсякъде... За натрупване на лексикална база се кефя на тези англоезични куизчета, където можете да изберете и ромаджи-изписване при нужда. Резултатите малко лъжат в полза на "сричащия", щото с елементарни познания за граматика и словообразуване се правят около 80 % правилни отговори, дори да не знаеш повече от половината думи. Но все пак е полезно и набива истини в тиквата:) Успех;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ехо, как сте! Учите ли а  ;)  Аз тук съм зациклила на едни преводи, кофти работа. 

Някой ако се е захванал сериозно с японския мога да му препоръчам разни материалчета и книжки :) Друг вариант са курсове по японски :) Аз лично ходя в Агора от доста време и съм доволна. Мисля че и във фондация "Кирил и Методий" организират някакви курсове но не съм запозната. Трябва да се разтърсите  :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично мога да кажа, че преимуществено занемарявам знанията, които съм попила дотук :28558: Като се занимаваш сам, често изобщо не се сещаш да седнеш и да поцъкаш малко.

 

За мен най-объркващото е синтаксисът, и то не толкова непривичният за нас словоред и характерно японското нареждане на подчинените изречения и обстоятелствените пояснения, колкото огромната плеяда от следлози и съюзи, които много често се поставят без никаква видима за мен нужда... а аз нещо мътно им хващам емоционално-смисловата окраска понякога. Например редовно използваното "кедо" на края на изречението, когато не става и дума за някакво противопоставяне на твърдения... Чудя се дали да го възприемам като нашето паразитно "ами" или като какво?:) Та ако сте срещали някакви материали на руски или английски в нета на тази тематика, дето ви се струват добри и полезни, споделете;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сори,но не видях да има специално място за въпроси,тъй че пуснах темата в общи приказки.Ако има проблеми я преместете или ми кажете аз да го направя.

 

Сега относно въпроса:

Има ли хубави учебници по японски език в София и ако да къде мога да си купя?

Под хубави визирам учебници с автор различен от Братислав Иванов (до сега не съм намерил такива на хартиен носител -_-).

Имам негов учебник по граматика и речник и не съм особено доволен от тях.Питам не само за граматика,но и за канджи речник и други книги свързани с канджи (пиктограми,произход на съответното канджи,четения и тнт) Устройват ме и на английски език.Ако знаете някоя книжарница или магазин за книги,ще съм ви много благодарен ако споделите. ^^

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти,

Малко е трудничко да откриеш из книжарниците в София. Рядко внасят нещо полезно и е до шанс. Аз например, преди години си намерих една книжка Kanji Finder тук, който е доста полезна. Канджитата са групирани по вида и позицията на радикалите. Отпред има таблица, по нея виждаш на коя страница са канджите съдържащи търсения радикал и си намираш твоето. Дадени са четенията и основните значения на английски за 1945 канджи. Много е удобен за бърза справка.

Курсовете на фондация "Св. св. Кирил и Методий" са по Minna no Nihongo, но това не са самоучители и много трудно ще се оправиш сам без учител. По принцип първата част има и някакво английско издание тук. Може би е добра идея да се запишеш в библиотеката на посолството и да видиш с какво разполагат там.

Има доста издания за изучаване на японски през английски. Напоследък си поръчвам неща, които у нас не се намират през британското Book Depository тук. Доставката им е безплатна, получавам си ги препоръчано в моя пощенски клон и досега не съм имала проблем. Но донякъде е въпрос на късмет дали ще попаднеш точно на помагалото, което ти е необходимо. Дано информацията ти е полезна и успех с ученето!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за инфото.А знаеш ли нещо за учебник по граматика?

Аз принципно канджи изучавам използвайки някой онлайн речници (има много добри като renshuu.org / jisho.org.Там можеш да ги намираш лесно (по английско значение,по четене,по радикали или брой черти),също така е показан правилният начин на изписване и четенията (има и думи със съответните четения)...Въпреки това ми се искаше и нещо на хартия (което да мога да мъкна с мен в училище например xD...както казват...свободно междучасие = научено канджи (Поне аз така казвам ^^")).

Граматиката ми е по-проблемна.Както споменах имам един учебник на господин Иванов,но в него има много ненужни неща(исторически обяснения и подобни) и е написан доста трудно за разбиране (включени са много термини ^^" все пак няма да ставам филолог (поне за сега нямам такова намерение)).А няколкото неща които съм си изнамерил чрез усилено търсене в нета са доста неудобни за четене.

 

Мерси за съвета,може и да се запиша в библиотеката на посолството ^^

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, тя граматиката е най-сложната част. Синтаксисът им е труден за чужденците. За европейците специално, голямото объркване идва от това, че в японския сказуемото винаги е накрая. Учебниците на Братислав Иванов не са никак лоши, обхващат голяма част от препъни камъните в японския, но фактът, че съпоставя тяхната граматика с нашата, прави езика почти академичен. Но повечето теория си е такава. Ясно е, че търсиш нещо по практично и с упражнения, каквито са учебниците по японски за чужденци, но самичък няма да се справиш с тях. Едната ти опция е да се запишеш на курс. Другата, да потърсиш нещо по-интерактивно. Например, самоучител с повечко материали за слушане (у нас май няма издавани). Така ще привикнеш с езика и структурата му, без да се натоварваш с много теория, а по-нататък само надграждаш.

Има един ефикасен трик, който за жалост рядко се сещам да използвам. Нарича се шадоуинг - гледаш си филм/аниме/сериалче, и се опитваш да повтаряш репликите заедно с актьорите. С времето става по-лесно и е наистина полезно.

Това е едно сайтче с материали по японски за начинаещи. Има разни елементарни текстове с обяснения на английски: http://thejapanesepage.com/taxonomy/term/15

Този пък е сайтът на JLPT, където има кратки тестчета за нивата по японски. Може да се пробваш на по-лесните - N5, N4, - и да видиш каква част от материала си разбрал: http://www.jlpt.jp/e/samples/forlearners.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За жалост мисля, че освен учебниците на г-н Иванов в момента не съществуват други, които да покриват някаква граматика, а те наистина са си малко сложнички за начинаещ. Лично аз никога не съм го ползвал, но хората в интернет пространството изглежда доста тачат този сайт: http://www.guidetojapanese.org/learn/grammar. Няма да е на хартия освен ако не си го принтираш, но ако искаш можеш да му хвърлиш един поглед.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За жалост мисля, че освен учебниците на г-н Иванов в момента не съществуват други, които да покриват някаква граматика, а те наистина са си малко сложнички за начинаещ. Лично аз никога не съм го ползвал, но хората в интернет пространството изглежда доста тачат този сайт: http://www.guidetojapanese.org/learn/grammar. Няма да е на хартия освен ако не си го принтираш, но ако искаш можеш да му хвърлиш един поглед.

Благодаря много.Хвърлих му едно око и сайта изгледа много полезен.Харесва ми как е обяснено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...