Jump to content

Recommended Posts

spacer.png

Три царства: Пробуждането на Дракона

СВАЛИ ФИЛМА

Режисьор: Даниъл Лий
В ролите: Анди Лау, Маги Ку, Саммо Хун, Анди Он, Ю Рон Гуан, Деймиън Лау, Ван Нес У и др.
Държава: Китай / Хонконг / Южна Корея
Година: 2008
Жанр: военен, исторически, драма
Времетраене: 102 минути

РЕЗЮМЕ

През 228 г. сл. н.е. Китай е разделен на три автономни провинции: Уей, Шу и У. Историята проследява живота на реално съществувалата (според книгите) личност Джао Дзълон. Роден в малкото село Чаншан, благодарение на своите изключителни бойни умения, той се издига до един от легендарните Пет тигрови генерали под командването на Лю Бей. Вдъхновен от романа на Луо Гуанджън от XIV век "Трицарствие" (познат още като "Романс за Трите царства"), режисьорът Дениъл Лий поднася на любителите на азиатското кино тази изпълненена с динамика военна драма за борбата между трима забележителни пълководци и опитите на всеки от тях да установи пълна хегемония над страната.

ДОПЪЛНИТЕЛНО
 

Off Topic

В Китай, когато се спомене известното класическо произведение “Трицарствие”, може да се каже, че няма човек, който да не го знае. В продължение на няколко века, вълнуващите и смели сцени на битки, достоверните образи на героите, живата и заинтригуваща линия на повествованието, печелят симпатиите на китайския народ. Освен това, този роман е и обект на много изследвания.

Луо Гуанджън живее през ХІV в. В “Трицарствие” той разказва за почти стогодишния исторически период, наситен със събития, между 184 г. и 280 г. Луо Гуанджън събира голямо количество исторически записки, истории, предания и приказки за този период, в които преплита собствените си стремежи за власт и преживяното през въстанията, и създава една вълнуваща история за политиката и войните на Трите царства – Уей, Шу, и У. Този роман отразява конфуцианските ценности от времето, по което е бил написан. Съгласно конфуцианските морални норми, лоялността към семейството, приятелите и висшестоящите е най-важната мярка за начина, по който да се отличи добрият от лошият човек.

Великата река на изток гони своите бързи талази.
Носи техният вечен поток делата на герои славни.
А с тях, и зло, и добро – и нищо не се връща обратно.
Само както преди е било, на хиляда хиляди векове в тъмнината
безмълвни планините стоят – връстници на Слънцето и Луната.

На островчето – сивокоси риболовец и дървосекач.
Есенна мъгла се носи в пролетния здрач.
На каничка вино отново мирно се срещнаха те.
От младото вино отпиват и в разговор простичък, лек,
весело спомнят си дните, отдавна от вълните отмити.


:essub:
 

:subs: Свали с български субтитри: :click: 

 


 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Филма е просто великолепен.

Анди Лау бе на висота, страхотна роля прави.

Невероятна визия, страхотна камера - този сиво-кафяв цвят бе ужасно внушителен...

актьорската игра на всички бе брилянтна...

много добре направен сюжет...диалога бе много силен, да не говорим за философските внушения...

при всички случаи това е сюжет, който би могъл всеобхватно да се развие в няколко части, но и така направен бе силен - основното бе много добре казано...

бойните сцени ми напълниха душата...

много силен филм, гледайте го...няма да съжалявате...

Благодаря на Рагнос за добрия превод...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Филмът е много, много добър. Даже се чудя защо има само 2 странички коментари.

Аз, която не разбирам от бойни сцени, ги изгледах с интерес.

И понеже обичам да се вглеждам в детайлите, останах очарована от работата на камерата, например с това:

 

horses.jpg

 

Музиката също е много добре подбрана. Въобще целият филм излъчва сила.

 

И не на последно място удоволствието се допълва от прекрасните субтитри!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А на мен филмът ми беше леко "празен". След последните коментари седнахме вкъщи да го изгледаме. Обаче се оказа, че сме го гледали вече, но все пак решихме да го изгледаме отново с надеждата, че предишният път не сме внимавали та затова не ни е харесал. Уви, въпреки хубавите субтитри, не можах да си променя мнението и дори успя да ме приспи, което си е "постижение".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Всеобхватен небесният ред е – безпощадна, връхлита съдбата.

Светът е безкрайно огромен, многобройни са в него делата.

Три царства изчезват навеки – като сънища те преминават.

На потомците скръбните сълзи само горест напразна навяват."

 

(Трицарствие - финалният стих. Превод мой.)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Със смесени чувства съм към този филм.

Откъм добрата страна, героичното като категория силно ме вълнува и тук е представено по начина, който ми харесва - без излишен патос, свръхемоции и словоизлияния. До голяма степен заслуга за това има добрата идея до героя да бъде поставен и антигерой - тяхното приятелство и донякъде противопоставяне осигурява необходимия реализъм (човещинка :) ), а и дава някакъв емоционален пълнеж на филма.

Анди Лау и Саммо Хун съответно са великолепни всеки по своему.

Стилистиката е перфектна, музиката - idem.

 

Откъм не толкова добрата страна - слаб сценарий. Всъщност (не мога да повярвам, че го казвам) филмът не беше зле да е по-дълъг, за да бъдат някои основни моменти разгърнати, а не само маркирани.

Освен това наистина не ми допада накъсаният начин, по който Даниъл Лий режисира бойните сцени (аналогична ситуация с 14 Blades).

 

И въобще той ми се очертава като режисьор, който дава големи надежди, а пък не ги изпълнява на 100%. Това е.

 

 

(не съм прекалено придирчива, честно, но в Лий усещам някаква свръхамбициозност - съдя за това по размаха на продукциите, които режисира - а това ме предизвиква да му търся кусури, които при него така или иначе не са трудно откриваеми B))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодарности за субтитрите! Наистина перфектни.. С тези красиви фрази, как да не ти хареса..

Направо на места, все едно четях философски трактат от рода на Изкуството на войната.. - връзката на войната с шахмата, размислите за победите и загубите и т.н.

На мен филма ми хареса, но и отдавна не съм гледала подобни филми и не знам дали съм добър критик.

Анди Лау прекрасен!

 

Най-много ми хареса сцената с бебето на гърба. Имаше подобна сцена в първите серии на Queen Seon Duk, която също ми напълни сетивата. И се надявам по-нататък, като продължа, също да има красиви сцени.. Поне от критиките, ще.. Историческите филми и сериали наистина са ми слабост..

Не знам защо е толкова нисък рейтинга на филма. Лично аз се учудих. Не знам какво не му достига. На мъжа ми и на него му хареса, така че това също е някакъв критерий.. Той и без друго покрай мен е намразил всичко азиатско и не знам дори как се загледа. Актрисата също прекрасна - много красива и много добра в бойната сцена. Видях, че ще играе в нов US мини - сериал "Никита", така че ако мога, бих го гледала.. Жалко за Vanness, че се появи за толкова малко. Отиват му такава роля..;)

"Колко неща преди и сега, всички се стапят сред смях и мълва."

Невероятно като за финал..

 

Моите адмирации!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Че е хубав филма - хубав е, може би това се дължи на факта, че е копродукция.

Това сигурно е един от най-кратките исторически филми, които съм гледала. Историята беше интересна, с преобладаващи бойни сцени, които по мое мнение бяха направени изключително професионално.

Обаче по време на някои от тях забелязах, че войните използваха някакви бомби ... не знам ама все си мисля, че през 228г. сл. н. е. бомбите, снарядите и всякакви други взривни устройства още не са били изобретени :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обаче по време на някои от тях забелязах, че войните използваха някакви бомби ... не знам ама все си мисля, че през 228г. сл. н. е. бомбите, снарядите и всякакви други взривни устройства още не са били изобретени :lol:

Бомбите (като устройства) не са били изобретени, но барутът е бил добре познат в Древен Китай, следователно, там са можели да приготвят и използват експлозивни смеси (които ти си счела за бомби). :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам, този филм не го запомних с нищо - явно не ме е впечатлил по никакви параграфи за да го забравя толквоа бързо... Но пък от друга страна, аз не съм особено голям почитател на под-жанра wuxia pien, откъдето произтичат и негативните ми коментари - вече този филм го бях гледал, в друга опаковка, с други герои и прочие елементи, но също толкова безинтересен и както прочетох по-горе "празен" - може би това е най-точното определение за филма...

 

Отиде в графата "у лево", при Летящи кинжали, Обещанието, Проклятието на Златното цвете, Moon Warriors, и други представители от групата.

 

Само Hero & Reign of Assassins ме изненадаха приятно, останалото трудно го преглъщам и лесно го забравям :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И от мен искрени благодарности за субтитрите, изпълниха ми душата. Филмът е страхотен, макар че бях с нагласата за нещо съвсем различно от това, което видях. Краят е велик и музиката си заслушаваше рипването :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...