Jump to content

Дестинацията известна: Япония


Recommended Posts

Ееееех това ми е мечтата.

 

Хонг Конг, Тайван, Китай, Корея и Япония, пътешествие до поне едно от тези места, като Япония определено ми е най-отгоре в списъка. Да се докоснеш до това място сигурно си е магическо преживяване. За съжаление полетите ми са винаги на запад вместо на изток и единсвеното което ми остава е да чета блогове на хора които са ходили там :( .

 

Групичката която бяхте там от участници в форума ли беше съставена? Интересно ми е също така дали ползвахте туристическа агенция или просто си взехте билети и си организирахте всичко сами. Последно което доста съм се чудил - каква сума горе-долу излиза нещо подобно? (пиши ми на лични ако ти е неудобно тук). Мислил съм си да направя нещо подобно но сумата която трябва да си приготвя винаги ми е била неясна.

 

Мерси за снимките и разказа, събуди в мен старата мечта да хвана някой самолет за далечния изток и благодарение на поста ти виждам че не е нещо невъзможно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много добра тема,и аз също от много време се каня да посетя Япония ,много ми е интересно горе долу колко излезе цялото пътуване като сума (ако искате пишете на лично моля),също така как е по добре да се отиде с тур агенция или на собствени начала ,благодаря много

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря и аз за хубавата тема. Сега се включвам и аз. :)

Да, японците са изключително работливи и много срамежливи. Винаги ще ти помогнат, но пък ми е направило впечатление йерархията им в отношенията. Тоест сформират се отделни групи и кръгове и трудно се пробиват. Както казва един мой приятел, отношенията в Япония са вертикални, докато в Европа хоризонтални. Споделям това мнение.

В последните години нещата са малко по-променени. Хората са по-отворени. Пак го има стеснението от чужденците, но видимо японците се опитват да пречупят леда. Моят учител обича да се изказва по тази тема: Не чакай да дойде при теб японеца, за да си комуникирате. Направи ти първата стъпка.

Общо взето много е интересно да изучаваш хората, навиците, обичайте. Япония е неповторима. Може би и за това имам неописуемо влечение към тази страна. Единственото което е малко стряскащо са природните бедствия, които я съпътстват. Но на японците не им прави впечатление като че ли. Дори ги прави по-силни и непоклатими.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момичета, някоя от вас да помни случайно какво пасове или карти за транспорта сте си купували и за какво време?  JR pass предварително ли се купува или може и там на място?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пасът се купува предварително. Не може от там. Купихме си обикновен за седем дни и беше много добро решение. Поръчахме от този сайт и дойде за два дни. Понеже бяха два пасовете, доставката до България беше безплатна. Всеки пас е поименен, с данните по валиден паспорт. Всъщност, по пощата не пращат самия пас, а ваучер, който се валидира на място в Япония. Важи за всички линии на Джей Ар - шинкансен (без най-бързите, ама разликата във времето не е много голяма. Просто те са директни, а останалите спират по-често), метро, ферибота за Мияджима. Не важи за линиите на други компании. Примерно, ако планувате пътуване до Хаконе, там няма да важи пас, а за Никко, където последната част от пътя е по релсите на друга компания, трябва да се доплати някаква сума. Имай предвид, че пасът важи за 7 последователни дни, а не можеш да го ползваш през седем произволни дни от престоя. Например, ако пристигате на летище Нарита, можете веднага да го валидирате и да го ползвате за експреса до Токио, който си е доста като пари, но трябва веднага да продължите седемдневното си пътуване и със сигурност си губите част от първия ден.
Ваучарите се валидират на всяка по-голяма гара, където има линия на Джей Ар. Имат си информационни центрове. На Шибуя беше малко труден за откриване, но попитахме една служителка и тя, по разни стълбички, коридори и безброй завои, ни заведе. Там си даваш паспорта, казваш от кой ден искаш да ти важи пасът и те ти го издават. После само се показва на служителите на изходите и входовете на Джей Ар линиите.
Сега, повечето шинкансени имат вагони с нерезервирани места. Това означава, че директно си отиваш на перона, заставаш там, където ще спре такъв вагон (номера си го пише на информационните табла) и можеш да седнеш на което място искаш, но съществува рискът да има твърде много хора и да не останат места. Тогава трябва да чакаш следващия влак, след около половин час. Вариантът с нерезервираните места е идеален, ако бързаш, и нямаш време да се редиш за запазени. Или, когато видиш на таблото, че запазените са свършили и тогава стискаш палци да се намери място и за теб при нерезервираните. Иначе резервациите стават доста бързо в билетните центрове и ако човек пристигне по-рано на гарата, най-добре да си направи такава, защото час пик е наистина лудница. Последният ден на нашия пас ходихме до Какунодате в префектура Акита, докъдето ходи шинкансена Кодама. Оказа се, че при него има само вагони с резервирани места, а беше празник и всички се бяха юрнали натам да гледат сакурите. Първата ни работа щом слязохме в градчето, беше да си запазим места за връщане и добре че го направихме, защото се добрахме обратно в Кавасаки доста късно.
С пас можеш да ползваш кръговата линия Яманоте в Токио, линиите Лууп и Намба в Осака. С ваучера пристига пътеводител на английски с подробна информация.
В Киото има три автобусни линии (Раку), които са предимно за туристите и правят връзки до основните забележителности. това са номерата 100, 101, 102. Мисля, че и трите тръгват от Централната гара (два със сигурност). Качвате се от задната врата, а слизате от предната, като се плаща на слизане - май беше 230 йени. Ако през деня ще ползвате автобусите повече от два пъти, можете да си купите от шофьора еднодневна карта (ичи ничи киппу) за 500 йени. Качвате се, купувате, на слизане пускате в един процеп да напечата датата, и после само показвате така, че датата да се вижда.
Из Токио - купуването на билети не е сложно. На табло ти е показана графика на линиите и колко ще струва от гара А, до гара Б. После на автомата под таблото пускаш пари и си избираш съответната сума, а апарата изплюва билета. На автоматичния пропуск пускаш билета в процепа, минаваш и си го взимаш от другия край. На крайната гара пак го пускаш и то си го прибира. Ако си пътувал за по-скъп билет, доплащаш разликата на контрольорите при пропуска. Другият вариант е да си купиш електронни карти. Те пестят и много време. Аз ползвах Suica, която се купува от билетния център на Джей Ар. Има и Pasmo - не знам дали и те са техни обаче. При картите се оставя депозит (500 май), които можеш да си вземеш обратно при връщане на картата. Иначе се зареждат с пари на автомати, каквито има както на влизане, така и на излизане. С картата само я доближаваш до датчиците на пропуските и готово. Ако бързаш да хванеш влака, даже да ти е останала една йена в картата на влизане, можеш да си я заредиш преди пропуска на крайната ти дестинация. Много са удобни.
Метрото в Токио е малко объркващо в началото, но в един момент му свикваш. Което аз не успях да схвана е как да си намеря моя изход на големите гари. А те са гигантски! Всеки път се бърках.
Задължително си намерете карта на тяхното метро. А най-добре ще е, ако има изписани имената на гарите както на английски, така и с канджи. На някой по-малки гари таблата са само на канджи и тогава се случва гайджинът гледа като теле в железница.

Този сайт е много полезен за съставяне на графика на пътуване. Задаваш час, начална и крайна гара, а той ти генерира час на тръгване и пристигане, цена, прекачвания, различните варианти и т.н.

За момента не се сещам друго. Ако нещо се чудиш, питай и ще търсим инфо. Ех, пак искам там! Приятна организация и още по-приятно пътуване!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много, много балгодаря за тази изчерпателна информация и за линковете, защото като че ли транспортът най-много ме притеснява:)

А има ли друг транспорт от Нарита до Токио, ако не ползвам експреса?  И какви здравни застраховки си правихте за там ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вариантите са влак и автобус. Има различни компании. Може да провериш през сайта за цени и колко време ще отнеме. Аз пътувах с Луфтханза, а те вече кацат на Ханеда, което е по-близкото до Токио летище. От там може с метро или автобус.

 

Иначе застраховка не си направих. Мислех го, но в крайна сметка не ми остана време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много, много балгодаря за тази изчерпателна информация и за линковете, защото като че ли транспортът най-много ме притеснява :)

А има ли друг транспорт от Нарита до Токио, ако не ползвам експреса?  И какви здравни застраховки си правихте за там ?

 

Доколкото знам с влак до Токио ти излиза към 2400 йени в едната посока, а с автобус е 3100.

От Нарита с автобус до Токио е доста удобно.Имат промоция с едни карти в комбинация с метро  за два дни (тук има повече информация).

 Това, което правят, е да си платиш отиване и връщане с автобус Нарита-Токио и обратно и ти дават карта за неограничено пътуване по линиите на Токио метро за 2 дни, което си е изгодно. По принцип такава карта знам, че струва към 1000 йени. 

Освен това за транспорта, ако имаш мобилен телефон, може да ползваш мобилното приложение за маршрути в Токио . Покрива не само Токио метро, но и JR линиите и ти показва какво къде да смениш и колко ще ти струва до дестинацията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

благодаря ви много! Да разбирам, че в Токио се ползва сьщо някаква седмична карта за метрото. А пари в кеш ли носихте или теглихте от банкомати?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че няма седмични карти за метро. Има дневни и максимум двудневни. 

 

Относно парите, трябва да имаш няколко неща наум :). Неприятно е, но такава е системата там. Ползват се кредитни карти и дебитни карти, но на мен ми се случи да ни засече на няколко места Мастъркард и не успяхме да си платим с нея. Трябваше кеш. Имат някакъв проблем със самите терминални устройства или нещо такова. В други случаи обаче нямаше проблеми - малко на късмет беше при всяко изваждане. Затова е добре да имате достатъчно пари в кеш. Когато се наложи да теглите пари - трябва да търсите поща. Там има банкомати, които стават за теглене от международни карти. Не съм пробвала на други банкомати, но те и сякаш не се срещат под път и на път. Пощите също не са лесно разпознаваеми - понякога трябва да се качвате по етажите на сградите, а не са директно на първия. Но пък имат един оранжев знак, по който може да ги различите.

И да не се срамувате да питате - ще ви упътят без проблеми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пускам една и съща информация в няколко теми, да не се окаже, че някой видял късно и затова не е успял да си осъществи мечтата:


 


До 17 януари катарските авиолинии дават много добри цени за далекоизточните дестинации, включително Токио ТУК


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...