Jump to content

Да споделим защо гледаме азиатски сериали


Recommended Posts

Да, а вие точно заради това се хващате с гадняри- защото се надявате, че ще ги промените и цял живот това им е липсвало, за да са добри и след това дома ми става като квартира за разбити женски сърца. :D В живота има от всичко и понякога така се случва, че в реалността има много по-откачени, фантастични и невероятни истории, отколкото излезните от под ръката на сценарист. :)

Да продължа с темата- в азиатските сериали ми харесва и това, че не прикриват по-бедните си квартали и махали, показват, че има семейства, които страшно са закъсали и се налага почти денонощно всички от тях да работят, т.е. засягат сериозни социални проблеми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колко хубави и положителни доводи :) Не че имаме нужда от такива щом сме тук, но какво пък, като няма с кой около мен да си говоря, вие сте насреща.

Много се радвам, че и за вас една от водещите причини за да гледате и харесвате азиатските сериали е образа на лошия, който в повечето случаи има някаква сериозна причина. Веднага се сещам за любим образ - Ма Джон от "Краля на печенето, Ким Так Ку". С други думи - винаги им се дава шанс, не се лепва етикет "лош" и да е такъв до края.

Да ви кажа, че се сетих за нещо дребно, което ме е впечатлило - новостите в техниката. Сега в Принц на покрива, видях някакви джаджи които бибипкат като ти е готова поръчката в заведението - да ходиш и да си я вземеш. Практично, макар и крайно за мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето с това, според мен, азиатците привличат нас. Иначе приказките за йерархията, семейните традиции, почитанието и прочее ги има и тук, те са част и от нашата култура и бит, просто е въпрос по-скоро на възпитание и на специално внимание от страна на тези, които правят кино.

 

Има ги чушки изчезнаха като динозаврите и никой си няма и хабер да ги възража най-малко в киното и в телевизията ни. В България след 1989г. тоест като свалиха дядо Тошо и комунизма тези неща взеха да умират постепенно в хода на псевдо-демокрацията. Нашето общество е тотално разложено и няма изглед да се оправи такива неща като семейни ценности, морал, етика и т.н. вече не са почит и почти не можеш да ги видиш никъде нито в къщи, нито на улицата нито на работа още по-малко в училищата, където всъщност би трябвало да се учат тези неща, но всъщност там е пълна анархия и учениците не уважават самите учители как да ги научат на уважение и съчувствие към другите тогава? Не се набляга на тях в нито един от филмите или сериалите ни както и на приятелските и семейните взаимоотношения акцента пада повече върху този упадък примерно корупция и човешки недостатъци - злоба, завист и т.н. Като гледам тези азиатци как правят проблем за формална и неформална реч се чудя къде се изгубиха нашите дори и за дребни неща като заповядай/благодаря айде не съм умрял да ми викат господин или да ми говорят на Вие въпреки, че би било хубаво ама най-малкото официалните поздрави би трябвало да присъстват навсякъде не както на мен често ми се случва да вадя думи с ченгел от устите на повечето хора и един вид да си изпросвам уважение. Двубуквията "Ма" и "Бе" (за това аз даже си ползвам и само "е" щото така цакаме в северна България B) ) това е нашата част от везната от другата са "сан", "чан", "кун", "сама", "ши", "сънбе"  и т.н.  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами това, което казваш за телевизията ни и въобще за медиите ни е вярно и не го оспорвам. Затова и се доизясних, че е въпрос на лична култура и възпитание и не само в България. Жалко е наистина, че вече не се правят хубави и ценностни продукции у нас, но и това ще отмине, няма как. Да се надяваме, че ще се появи и хубава бг музика, и хубави бг филми, и хубави бг сериали (новите въобще не ги гледедам!). Казах и че за съжаление красивото, естетиката и моралът вече не са обект на внимание на тези, които се занимават с кино! Дано нещата се променят, дано си вземат поука от азиатците в това отношение, защото действително един поучителен красив фим/ сериал/ музика облагородяват обществото някак си. Но тези ценности ги има все пак и тук! Факт е, че дори вие ги забелязвате и оценявате. Защо ли?! :rolleyes:

 

За положението в училищата те разбирам, но до голяма степен това се дължи на възрастните, които го допуснаха; на ниското ниво на самите учители. Отдавна ги няма онези професионали, които са били обект на уважение от цялото общество, защото са давали истинско (а не формално) образование и преди всичко добър личен пример!

 

А това, което се случва в източите сериали далеч не е картината на тяхната действителност. Една част са добри пожелания, азиатска интерперетация на европейското, идеал за подражание; други, естествено, се основават на нечия действителност. Но къде ли не е така?! Личното ми (ограничено) впечатление от азиатците е, че като болшинство са по-груби в отношенията си и мърляви (не обобщавам за целокупния народ, има и изключения, но навсякъде е така!). Да, например в изкуството са много старателни, но това е специфично занимание. Явно е, че си дават сметка за възпитателната роля на киното и използват 100% това негово свойство.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А това, което се случва в източите сериали далеч не е картината на тяхната действителност. Една част са добри пожелания, азиатска интерперетация на европейското, идеал за подражание; други, естествено, се основават на нечия действителност. Но къде ли не е така?! Личното ми (ограничено) впечатление от азиатците е, че като болшинство са по-груби в отношенията си и мърляви (не обобщавам за целокупния народ, има и изключения, но навсякъде е така!). Да, например в изкуството са много старателни, но това е специфично занимание. Явно е, че си дават сметка за възпитателната роля на киното и използват 100% това негово свойство.

Много истина има в тези ти думи, magic. Аз не живея там, но съм се интересувала много за бита, ежедневието им и от различни хора, които са имали пряк досег с тях, знам, че в действителност не са така розови нещата, както по филми и сериали. В случая говоря по-скоро за Корея. И точно, заради това, чест им прави, че поне показват по телевизията положителни неща, които да послужат за модел на младите, а не и от там да ги облъчват със същите глупости, с които се сблъскват така или иначе в ежедневието си (както при нас).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже и аз се интересувам и съм питала, самите те ни се чудят... Много пъти, от различни азиатски страни, са ми казвали, че това, което уважаваме в тях, е дошло от нас!?! :o

Отначало се стъписах, беше ми трудно да повярвам, но като се замислих в исторически план как стоят нещата, каква е била живата ни култура, особено в античността... и нещата си идват на мястото. Друг въпрос е, и браво на тях, че си помнят историята много назад във времето за разлика от нас, които смятаме, древния свят на Европа за нещо, което няма връзка с нас, някакво "изкопаемо" от дълбоката древност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е не знам не съм бил там за да видя от първа ръка какво е положението в тяхното общество може и те да са хванати от гората не съм в позиция да дам такова твърдение. Но тук идва точно този момент, за които говорим тоест положителните неща и послания на които наблягат в техните филми и драми и затова ми харесва да ги гледам. А в исторически план все пак не сме дошли от друго място да се насадим зад Дунава при траките и славяните, а точно от централна Азия ама май по-добре да си бяхме седяли там. :asian:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С риск да ми се изсмеете, прочетох мненията и от сложните думи, които използвате ме заболя мозъка от мислене :lol: Та за това ще съм кратка (до колкото е възможно) и ще си кажа моите причини за гледане на Азиатски (при мен - предимно Корейски) сериали.

 

1. Красотата.. има ли смисъл въобще от коментар? Лицата им, стилът им на обличане, езикът, природата.. всичко ми се струва красиво и ми радва окото :wub:

 

2. Лоялността - с нея направо ми скриват шапката. Наистина, топлят ми сърчицето като ги гледам как си помагат взаимно и колко бързо си печелят доверието. Например, дори да не са много близки, ако има недоразумение - мъжлето винаги се чувства задължен да обясни на своето момиче дори да се познават от много малко (2-3 епизода :D )

 

3. Музиката - първоначално саундтраците ми бъркаха под кожата, но вече свикнах и с удоволствие си слушам песните дълго време след като съм свършила сериала :)

 

мисля, че това са ОСНОВНИТЕ причини поради които гледам сериалите... но иначе като цяло ги предпочитам пред Американското кино (не казвам, че то е зле тъй като и на него съм му била фен :D ) .. и това което Американските сериали едвам побират в 8 сезона, в Корейските драми преспокойно ще го съберат в 16 епизода и даже ще го доукрасят :es::wub:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз отначало не понасях филмовата им музика, а сега даже си свалих саундтрак-а на "Thousand Years of Love"... :D Просто тези хора знаят как да омагьосат мислещите и чустващите. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще гледаме и още и още азиатски сериали. Защо ли? Ами защото това което откриваме в тях ни липсва: уважението, възпитанието, традициите, честните отношения и не само това. Виждаме красиви актьори, уникални сценарии, прекрасни мелодии и неутразима игра.  Е как да не чакаш с нетърпение поредния преведен сериал?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледам азиатски сериали и филми заради любовта :wub: , непоправима романтичка съм и в тях се наслаждавам на любовта във всичките и форми. Дори толкова одумваната и оплювана любов между еднаквите полове в азиатските продукции е толкова чиста и невинна, че дори не забелязвам, че актьорите са от един пол. Но това е само един вид любов, да не забравяме любовта към родината, към семейството, а дори и майчината любов (давам и пример - "Пиета"), колкото и странна да е в този филм аз приемам и гледам с удоволствие. Надявам се и занапред азиатското кино и телевизия да ми доставят това удоволствие. Семейството ми почти свикна :) на емоционалните ми изблици докато гледам някоя драма - как от несдържан кикот минавам към подсмърчане и едри сълзи попивани с рулото кухненска хартия (има по-голяма попивателна способност :lol2: ), която като видят че взимам вече не задават никакви въпроси ;) . За съжаление не успях да "зарибя" никой от близкото ми обкръжение и намирам подкрепа и разбиране само в този чудесен форум, за което съм много благодарна :bow: .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен споменаваните вече многократно 

1. ценности

2. оригинални сюжети

3. визия на актьори; 

лично мен азиатските сериали ме зарибиха със специфичния си визуален култ към мъжкото тяло. Западната (е колко да е западна, там и Русия влиза) култура според мен е ориентирана главно към женското тяло със силен акцент на вторичните полови белези, което леко беше взело да ме дразни, а (демонстрацията на) красивото мъжко тяло в нея култура, се свързва главно с еднополови отношения. Така че облечените жени и съблечените мъже бяха едно много приятно разнообразие, просто бях забравила колко невероятно и всевъзможно и привлекателно може да е тялото изобщо и най-вече мъжкото ... и при това толкова не мой тип тяло, ами някакво прекалено слабо, жилаво и елегантно, но без френското очарование или испанската енергия. В началото, в най-зарибения си период даже се изкушавах да се върна към някакви опити за рисуване на хора като си представях контрастни визии и композиции - силни и слаби, изящни и сурово-динамични, спокойни и в движения, един вид визуален химн на човешката раса във всичките и форми. Има някои кадри и пози, които си плачат за нов Микеланджело или някоя истинска Рафаела... 

Ама в някой друг живот :)

В интерес на истината обаче, и противно на очакванията си, не харесвам фен-сървиза във филмите и сериалите, смущава ме, и ме кара да се чувствам неудобно като обект на подмазване. Даже и от определени фотосесии ми е некомфортно, може би понеже покрай сериалите го осъзнавам като обществено неприемливо и неприятно за актьорите... Та ги превъртам, аз ... дето съм виждала хора всякакви и във всякакви ситуации, и съответно при европейците, които го третират адски естествено, със сигурност не мога да се впечатля от голо тяло било то прекрасно или ужасно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Запознах се случайно с корейските сериали, но като се започна, няма спиране. Корейски, японски, тайлански. Не можеш да не харесаш, нещо толкова добро.

Като се започне с дизайна, музиката, природата, красивите актьори, уникални сценарии и т.н......, че чак и в лошите има нещо добро. Хубавото си е хубаво, а към него се привиква. Сега не гледам нищо друго, освен любимите си драми. Опитайте и Вие...няма да съжалявате... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

       Вие сте написали всичко, което мисля и аз. Само да допълня - корейците ме научиха да се грижа за кожата си. Страхотно изглеждат дори много възрастните актриси - нямат и бръчица. Даже мъжете им си слагат маски. Единият от героите в Джентълмените, обясняваше на другите герои, че трябва да си сложи маска, защото ще се среща с колежките на жена си. Евала, Бравос!  Та накратко запознах се с корейската козметика, много четене падна и пада, за да разбера как точно стават тези фантастични кожи. И се започна - корейски маски, кремове за измиване, ВВ, Миша и разни други глезотийки - гледам да се метна поне един път в месеца  в някой СПА хотел и там масажи, процедури, всичко както си трябва. Чувствам се много по-добре и страшно ми липсва ако пропусна.

      Харесва ми, как се събуват на прага на дома, в който влизат. Не разнасят навсякъде мръсотия и не се връцкат с токчета. Мисля си, че ако трябва цял ден да чистя из къщи с токчета, след няколко часа ще съм извън играта.

      Станах лют фен на чантите, които носят японките и корейките. Опитвам се да ги стигна.

      Получи се най-кифленското ми изказване, но пък защо не, нали и аз съм жена, нищо, че съм балканско творение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...