Jump to content

Суши

Recommended Posts

Суши

Необходими продукти

4 бр. листа от водорасли нори

250 г ориз са суши или ориз с къси зърна

3 с.л. оризов оцет

1 с.л. мирин или сухо шери

2 с.л. захар

1 ч.л. сол

100 г пушена сьомга, нарязана на ленти

1/2 бр. краставица, нарязана на дълги ленти

1/2 бр. червена чушка, нарязана на дълги ленти

1 бр. авокадо, нарязано на ленти, по желание

1 с.л. уасаби или сос от хрян

За соса:

50 мл соев сос

2 с.л. вода

1 ч.л. захар

1 ч.л. оризов оцет

Начин на приготвяне

1. Оризът се измива в цедка под течаща студена вода, докато водата, която изтича от него стане прозрачна. Оставя се да се отцежда 1 час. След това се изсипва в тенджера с 1 и 1/2 ч.ч. студена вода и се слага да заври. Ври 5-10 минути, докато по повърхността му се появят малки тунелчета. Огънят се намалява, покрива се с капак и се вари още 10-12 минути, докато омекне. Маха се от котлона, отхлупва се, покрива се с памучна кърпа и се оставя така 15 минути През това време се приготвя заливката, която ще го овкуси.

2. Смесват се миринът, оцетът, захарта и солта и сместа се бърка, докато се разтопят белите кристали. Оризът се изсипва в неметален разлат съд или тава, поръсва се със соса и с помощта на шпакла се разбърква, за да се отделят зрънцата ориз и да се овкуси добре навсякъде. След като се охлади до стайна температура, се покрива с памучна кърпа, докато стане време да се използва.

3. Върху бамбукова рогозка се поставят листата нори с лъскавата страна надолу. С мокри ръце се разпределя оризът върху листото, като се оставя по 1 см борд от всички страни. На 3 см от близкия край се прави каналче и в него се слага пастата от хрян, нарязаните разноцветни ленти от рибата или скаридите, краставицата, авокадото и чушките. С помощта на рогозката се прави стегнато руло. Рулата се разрязват на 8 части. Ако няма да се сервират веднага, рулата се опаковат във фолио за свежо съхранение и могат да се съхранят за 3-4 часа в хладилника. Оризът е достатъчен за 4 рула.

4. Сосът се приготвя, като се смесват водата, захарта, оцетът и соевият сос. Слагат се да заврат, докато се разтопи захарта. Сушито се поднася с купичка от соса.

Външен източник

Здравейте на любителите на азиатската кухня.Имам нужда от малко помощ от някого който е правил суши.Всичко ми е ясно с изключение на това дали корите от водорасли се потапят в нещо,защото тези които си купих ми изглеждат сухи(не съм ги отворила) и се страхувам да не се изпочупят.И дали ориза трябва да е топъл. Може и да изглежда,че доста неща не са ми ясни,но сега се уча и благодаря на всеки който ми отговори. :thanks::) :) :es:

Не се топят в нищо, защото ще се слепнат и няма да стане нищо. Ролцата се завиват, докато оризът е още възможно най-топъл (само внимавай да не се изгориш). Корите се овлажняват от самия ориз и стават еластични, но пак не натискай прекалено силно, за да не се разкъсат.

Аз ОБОЖАВАМ в буквалния смисъл суши-то !!! Само веднъж съм правила, защото не ми се занимава, но стана прекрасно ! Всяка кутия с ориз за суши си има пропорциите... просто ги следваш, ако нямаш рецепта :) ние обаче не го правихме с горещ ориз, ами напротив изстудихме го малко и си стана супер.... а за нори, за да се слепят накрая рулцата намазахме ръбчетата съвсем малко с вода. Също така между отделните видове си потапям, така да се каже ръцете във вода за да не залепва ориза навсякъде. Друг съвет е като ги режете парченцата с ножа и него може от време на време във вода :):):)