Jump to content
Sign in to follow this  
air

Gunbuster (1988-89)

Recommended Posts

6a4466c322445dee.jpg

Заглавие: Gunbuster
Тип: OVA
Жанр: Научна фантастика, екшън
Година: 1988-89
Аудио: Японски
Субтитри: Английски
Качество: BDRip - 720p

Цък

В много близко бъдеще, раса от големи насекоми, като извънземни са забелязани да пътуват из вселената. Тези извънземни са се посветили на това да изкоренят човешката раса и са на една крачка от слънчевата система и се приближават се по-близо и по-близо до земята. Човечеството отвърнало на тези насекоми като развило високотехнологични космически кораби и огромни бойни роботи (това е била началната идея). Тези роботи били управлявани от най-добрите индивиди на съвременната младеж на Земята, взети от тренировъчни училища по целия свят.

Историята започва през 2023г., не много след първата битка с извънземните и се концентрира върху младата Норико Такая. Същото така, бащата на Норико бил известен Капитан на космически кораб, но бил убит по време на една от първите битки, нейният талант в пилотирането бил малко съмнителен. Въпреки това, тя влезнала в тренировъчно училище. По време на сериите, Норико, придружена от красивият и талантлив Казуми Амано, ще се бият, за да преодолеят травмата от войната, нейната собствена несигурност и липса на вяра.

Тва беше доста неочаквана изненада..наистина страхотно аниме, един малък наръчник за sci-fi, мека и драма жанровете така както би трябвало да бъдат! Така както пространствено времевият континиум дава отражение върху историята тук така и самото аниме сякаш е изпреварило времето си и по отношение на сюжета и като арт. Героите са страхотни, всеки един персонаж тук израства в процеса и за някакви си мижави 6 епизода не можеш да познаеш крайният от началният стадии особено в случаят на Норико. Е има някои неща в началото като примерно тренировките на които роботи правеха лицеви опори и коремни преси, но те могат спокойно да се преглътнат тъй като това, което се случва в последствие просто не оставя място за критика. Рядко си позволявам да дам 10/10, но този набор от овички го заслужава тъй като си е един малък своеобразен космически епос!

По късно може да сложа отделна тема за вторият сезон и да включа препратки за сваляне тъй като линка тука е мъртъв, а и самата история си е съвсем отделна.

Всъщност няма смисъл за нова тема слагам линк и за двата сезона тук в този пост -> :click:
Във вторият сезон историята е значимо по слаба от първата, но си има и нейните хубави моменти. Не съжалявам, че го изгледах, дори и тук има някои доста добри идеи за прохождащите в фантастиката творци обаче пак казвам остава доста назад от първият Гънбъстър по редица параграфи. Докато в предшественика му всичко си пасваше на мястото, нямаше излишни моменти и за 6 епизода успяват да представят и завършат идеята си напълно (на някои анимета за това и 50 епизода не им стигат) то тук нещата са разпокъсани и на действието му липсва ударност и въпреки, че битките са с голям залог - отново съдбата на човечеството не ме трогнаха особено. Самите персонажи биват, но историите им не те докосват така както при предишните. Все пак е похвално, че са се опитали да направят нещо по различно.

"Ексилион" е точно копие на имперски боен крайцер. :D

Усеща се някаква нотка на носталгия в това заглавие. Може би защото ми е набор, но и изпъкват много от нещата, които ми липсват през последните 5 години в аниметата - красиво нарисувания на ръка арт, приятният саундтрак, в който отсъстват съвременните поп шитни на разни творения на пластичната хирургия, въображението на автора по отношение на сетинг, дизайн на кораби и мехи, опитите да се придържат към физичните закони, романтизмът на космическото пътуване и т.н. и т.н. След 4 изгледани епизода оставам на борда. Мерси, Рейзъре, ако не беше ревюто, щях да го подмина.

Ми радвам се че ти е харесало..аз случайно попаднах на него докато търсех нещо относно едно от Гъндам аниметата. Саунда е добър да и на мен ми хареса особено при битките.