Jump to content

Recommended Posts

Mao_Dancer_hires.jpg
 

Mao's Last Dancer / Последният танцьор на Мао

IMDB

Режисьор: Брус Бересфорд

Държава: Австралия

Година: 2009

Жанр: Биографична драма

Времетраене: 117’

С участието на: : Чи Као, Джоан Чен, Брус Грийнууд, Кайл Маклоклън, Аманда Шул

Език: Английски / Мандарин

Сюжет: Ли е роден през 1961 г. и израства заедно с шестте си братя и сестри и бедните си родители в провинция Шандонг.
Съдбата е предопределила на децата да станат обикновени работници, но когато в малкото селско училище идват представители на Балетната академия на мадам Мао от Пекин в търсене на самороден талант,
който да шлифоват и поставят в първите редици на Културната революция, те се спират на 11-годишния Ли и го подлагат на необичаен нов живот,
изпълнен със строги тренировки в залата и с идеологическите доктрини извън нея.
В началото Ли (игран прекрасно oт танцьора Чи Чао) е смазан от всичко това, но когато младият му учител смело му показва изпълненията на най-добрите световни балетисти,
момчето осъзнава истинския революционен потенциал на танца.

Награди и номинации: Сао Пауло МФФ ’09 – наградите на публиката за най-добър международен филм и за най-добър чуждоезичен филм (втората, поделена с Прекършени прегръдки)


Свали филма оттук или тук

 

 

Лично мненеие: На мен ми хареса филмчето. За разлика от повечето филми за танци, не свършва с триумфа на сцената на главния герой. Много добре са показани политическите проблеми и обстановка в Китай. Като гледах трейлъра първоначалано бях решила, че е от филмите, които са изцяло на английски, но приятно се изненадах, че използват китайски, когато китайците говорят помежду си. Балетните сцени са невероятно добре изпипани - за разлика от някои други танцови филми. Хареса ми и когато стана въпрос за руската балетна школа (дори и имаше пуснато видео на Баришников). Филма си заслужаваше отделеното време.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледах го преди няколко месеца и сега, когато видях заглавието на филма, сърцето ми се развълнува.

Страхотен е, много емоционален, действителен, изразява толкова неща и едновременно с това сякаш ме върна към най-старите филми. Танцовите сцени наистина бяха невероятни и пресъздадени със силно чувство. Определено заслужава да се види.

Актьорският състав беше на ниво, бях доволна дори от Amanda Schull, която по принцип не харесвам особено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е в тоя филм поне да говореха само на китайски, както в The Chinese Botanist's Daughters, да се допусне тук. А то почти само се говори на английски. Режисьорът му австралиец. Май не е много за тук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо благодаря за темата, така попаднах на филма.

Хареса ми екранизацията - трогателна, емоционална, биографична драма. Заслужаваше си отделените близо два часа.

Главния актьор ме впечатли с убедително екранно изпълнение.

Показана е и добра хореография на балетните постановки.

 

Отвратително е колко подтискащ е бил комунистическият режим спрямо хората. Промивали са им мозъците направо. Всеки дръзнал да се отклони от партията или режима бивал преследван и наказван. Никак не е странно, че Ли, пристигайки в Америка, се държеше предпазливо и затворено в началото.

Просълзи ме финалната сцена, когато след осем години престой в Америка и забрана да посещава Китай, най - после успя да се види с родителите си.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Уау! Доста напудрено, като за типичен филм за запада и изтока, ноооо беше прекрасен. ако го гледаш от позцията на човек обичащ танцовото изкуство. Прекрасни балетни сцени, чак ми се прииска да се разтанцувам въпреки, че не го мога:D.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...