Jump to content

Корейският меч с български мотиви


parab

Recommended Posts

Вероятно някои от вас знаят за този артефакт, открит в старата столица на Шила - сегашния град Кьонгджу.

Златен меч, намерен в една от гробниците до починал владетел.

Поради изящната си изработка и нетипичните за района символи се стига до извода, че произходът му не е местен.

И започва търсене на вероятния му източник.

 

2d67127ea278fa8a.jpg

 

Има направен филм по темата от корейците, който можете да проследите тук http://www.youtube.com/user/Cheon1Son#g/c/35BAE23D29730AEC

Нещо като резюме с малко странен български превод на филма има на този сайт с коментари към него.

 

Интересни доказателства за връзката на изработките по меча и тракийските символи има във форума на "ТИ СИ ТОВА", които ще са интересни за всеки любител-историк.

 

Не смея да твърдя, че фактите доказват нещо на 100 процента, но явно едно време някои влияния все пак са достигали до неочаквани територии. :) А в търсенето на истината човек открива и много нови неща.

 

 

.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди около година гледах филмчето в тубата. Не помня много от съдържанието, но бяха показали много интересни теории и факти. Започваш да си задаваш въпроса как е стигнало до там, дали е от търговец на търговец, или е дар за някой владетел, или...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На тези клипове попаднах преди доста време и ме оставиха леко замислена.Спомням си,че на едно място показаха карта с местата,където се е използвала техниката,с която е изработен мечът и нямаше как да пропусна това,че най-много се е използвала на територията на днешна Украйна,където се е намирала и Стара Велика България,но е съществувала едва около 30год.(което обаче не изключва присъствие точно по него време)Знам,че във филма говорят за траки,но тази карта нещо не ми се връзва,не твърдя,че съм много наясно с нещата,обаче ....траки имало ли е там? А и поправете ме ако бъркам,но доколкото си спомням притежателя на меча погребан с него не е местен,а от бялата раса :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много интересен филм, благодаря на parab, че го сподели с нас. Не го бях гледала до сега, но оределено събуди интереса ми. За притежателя на камата всъщност, това, че е бил от "бялата раса" беше само предположение, не е доказано. Споменава се, че има и известен скептицизъм в тази теория. С едно нещо обаче, аз лично не мога да не се съглася. Метода на израбитка е сложен, характерен дори, лесно може да се разпознае стила. Явно е бил изработен в пределите на България, но кой е автора, рилмянин или тракийски бижутер, всъщност не става ясно. А защо да не е и азиатски бижутер, който е усвоил тракийската култура и занаят? Така де, щом те са могли да идват тук, защо и ние да не сме могли да ходим там, и да сме оставили част от похватите си.... Културния обмен явно е бил доста по-засилен от сега. За монголоидните черти на прабългарите, даже и в учебниците по история го пише, така че, това не ме учуди. Ако не се лъжа, даже някъде имаше предполагаем фоторобот на хан Аспарух, който имаше типично азиачтски черти на лицето, и мургава кожа. Друг е въпроса, че след време тези азиатси гени може да са подтиснати поради факторите на средата и смесването на генетичния фонд между азиатската и европейските раси. Абе определено предоставя поле за размисъл, а ако и субтитрите бяха малко по- на често, сигурно щяхме да разберем дори повече :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ох,и аз искам да благодаря за интересната тема,просто много се изненадах като я видях :blush:

...да си кажа честно,отдавна спрях да вярвам на учебниците по история- пишат каквото им отърва :no:

Но имайки се в предвид хуните,които са шарили по това време, хич не ми се струва невероятно да е имало културен обмен между изтока и запада, даже напротив.Което пък не значи,че е имало директна търговия между конкретни държави,освен ако не открият още подобни предмети.Преди известно време обаче попаднах на

,което пък ме втрещи още повече от това с меча :blink: Може и да има някаква връзка.Знае е ли човек- звучи абсурдно,но пък може и да има нещо в цялата тази история,вече нищо няма да ме учуди :asian:
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, отдавна не се бях смял така! Благодаря за темата, наистина ме развесели! :282: Отдавна не бях гледал подобни фантасмагории, но съм чел и по-гопеми дивотии. Проявявам разбиране, че на някой може да му е интересно, но просто не вярвайте на всичко и се осланяйте на здравия разум. :up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, отдавна не се бях смял така! Благодаря за темата, наистина ме развесели! :282: Отдавна не бях гледал подобни фантасмагории, но съм чел и по-гопеми дивотии. Проявявам разбиране, че на някой може да му е интересно, но просто не вярвайте на всичко и се осланяйте на здравия разум. :up:

 

dido100, защо желанието да търсиш корените си да е липса на здрав разум? И защо да е фантасмагория? Корейците и прабългарите не са ли хора? Не е налудничаво да имат общи корени или пък да са живели по едни и същи земи. Просто само желанието за това не е достатъчно, трябват повече доказателства. Каквито и племена да са оставили следи в гените ни, ние, днешните българи, сякаш винаги сме смятали, че произхождаме предимно от прабългарите, за които все още няма твърда теория откъде са в действителност. Но тук има опасност да навляза в разни области, които, dido, вече с право можеш да ги сметнеш за фантасмагории... smile.gif

Без да има връзка с научните теории, само да вметна, че чувствам корейците и корейската култура като цяло много близки. Прави ми впечатление, че изговорът на корейците е почти същият като нашия, само дето думите са различни smile.gif.

Темата е интересна, благодаря, parab. Ако някой намери други такива интересни факти, да ги споделя smile.gif.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

о това го пуснах началото на годината тука тема дупликат :) ... -> http://www.easternspirit.org/forum/index.php?showtopic=3938&st=0&p=38107entry38107

 

но браво за интереса :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

dido100, защо желанието да търсиш корените си да е липса на здрав разум? И защо да е фантасмагория? Корейците и прабългарите не са ли хора? Не е налудничаво да имат общи корени или пък да са живели по едни и същи земи. Просто само желанието за това не е достатъчно, трябват повече доказателства. Каквито и племена да са оставили следи в гените ни, ние, днешните българи, сякаш винаги сме смятали, че произхождаме предимно от прабългарите, за които все още няма твърда теория откъде са в действителност. Но тук има опасност да навляза в разни области, които, dido, вече с право можеш да ги сметнеш за фантасмагории... smile.gif

Без да има връзка с научните теории, само да вметна, че чувствам корейците и корейската култура като цяло много близки. Прави ми впечатление, че изговорът на корейците е почти същият като нашия, само дето думите са различни smile.gif.

Темата е интересна, благодаря, parab. Ако някой намери други такива интересни факти, да ги споделя smile.gif.

Няма нищо лошо в търсенето на корените, проблемът идва с начините за това. Не знам какъв (каква) си по образование и доколко добре познаваш предмета на спора, но има опасност да скочим в много дълбоки води. Гледането на подобни филмчета и четенето на подобни теории със сигурност предизвикват любопитство у незапознати хора и запалват въображението им. Именно за това аз посъветвах да се осланяте на здравия разум при осмислянето на информацията. Както сам (сама) казваш желанията и личните чувства не са доказателства, а такива теории и истории има много, коя от коя по-"интересни". Относно приликите в изговора-един беше издигнал теория за връзките на траките с Афганистан, защото Кабиле и Кабул много си приличали като изговор и имали общ корен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма нищо лошо в търсенето на корените, проблемът идва с начините за това. Не знам какъв (каква) си по образование и доколко добре познаваш предмета на спора, но има опасност да скочим в много дълбоки води. Гледането на подобни филмчета и четенето на подобни теории със сигурност предизвикват любопитство у незапознати хора и запалват въображението им. Именно за това аз посъветвах да се осланяте на здравия разум при осмислянето на информацията. Както сам (сама) казваш желанията и личните чувства не са доказателства, а такива теории и истории има много, коя от коя по-"интересни". Относно приликите в изговора-един беше издигнал теория за връзките на траките с Афганистан, защото Кабиле и Кабул много си приличали като изговор и имали общ корен.

 

Dido100, не е нужно да скачаме в дълбоки води, за да признаем правото на всеки да си стига до истината, както желае. Да, не във всяко филмче или статия има достоверност, но това по принцип си е трудно да се докаже от обикновения човек, пък дори и от някой историк. То затова има сума ти теории, някои отричащи се взаимно. Щом самите историци не могат да постигнат единна теория, защо ти или аз да можем? Пък и няма нищо лошо в разпалването на едно въображение (стига да не води до престъпление). Дори и да не са верни, такива филми може да предизвикат интерес и импулс да се търси нещо повече за дадена тема. Не съм чак толкова запозната с конкретната тема, но търсенето на информация за миналото ни не е приоритет само на свръхзапознатите, нали?

 

П.П. Аз не издигам теории. Затова споменах, че си е лично мое впечатление за приликите в изговора. Не съм казала, че това доказва родствени връзки между корейци и българи. smile.gif И нека не продължаваме, че ще се превърне в спам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Другарки и другари с траките имаме толкова общо колкото имат индианците с Индия. :rolleyes: Та не се напрягайте много по темата. Който се вълнува от връзките на хуните с корейците може да прочете и матриал писан от сериозен учен. ЦЪК

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен няма как да не се навлезе в дълбоки води щом говорим за произход на прабългарите и миграциите на племената в Азия. :blink: Въобще не казвам,че се хващам на всичко,което се пише или че много разбирам, но сякаш не ми се струва невероятно и това за връзката на траките с Афганистан при положение, че и в двата случая говорим за индоевропейски народи.А в състава на хуните са влизали какви ли не племена и въобще няма да е учудващо сред тях да е имало и корейци- на практика граници не е имало и всеки е можел да си ходи където му душа желае :i love this: Както всъщност са и правили де. Личното ми мнение е,че докато не се намерят доказателства (което за мен е почти невъзможно) не бива да се отхвърля нито едно твърдение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...