Jump to content

A Man between North and South ака Poongsan (2011)


Recommended Posts

86191927_18503.jpg
Poongsan

Друго име: A Man between North and South
Режисьор: Jun Jae Hong
Продуцент и сценарист: Kim Ki Duk
Страна: Южна Корея
Година: 2011
Жанр: драма
Времетраене: 121 минути
IMDB

Участват:
Yoon Kye Sang
Kim Gyu Ri
Joe Odagiri (гост)
Kim Jong Soo
Han Gi Joong
Choi Moo Seong
Yoo Ha Bok

Резюме: Млад мъж пресича границата между Северна и Южна Корея, за да доставя писма, записи и вещи на разделените семейства. Един ден южнокорейски правителствен агент го наема да преведе през границата Ин Ок - любовница на високопоставен севернокорейски дезертьор. По пътя към Южна Корея двамата се сближават...

 

:essub:

С БЪЛГАРСКИ СУБТИТРИ

С БЪЛГАРСКИ СУБТИТРИ 2

ОНЛАЙН С БЪЛГАРСКИ СУБТИТРИ
С АНГЛИЙСКИ СУБТИТРИ

С РУСКИ СУБТИТРИ

Определено нямам търпение, щото, като гледам, е режисиран от Jun Jae Hong, който много добре се справя като последовател на Kim Ki Duk. А и в главната роля се очертава докторчето от "Greatest Love". Само трейлъра, като гледах, му се изкефих, определено ще го видим в много различна светлина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпреки проблемите с разпространението и обвиненията на Ким Ги Док, че не се дава равен шанс на нискобюджетните филми,

само за изминалия уикенд филмът е бил гледан от 17 588 зрители. Само в три киносалона…

След успешното сътрудничество на сценарист и режисьор в Beautiful и тук очакванията ми са големи.

А трейлърът ме кара да настръхвам...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Филмът не е любовна история. Той показва колко е нелепо сънародници да се изправят един срещу друг.

Как човек озверя само защото е севернокореец, а не южнокореец или обратното..

Как човещината е стъпкана от системата.

 

Играта на Yoon Kye-Sang и тук е великолепна! И, честно казано, без него филмът нямаше да е същият.

 

Гледайте, няма да съжалявате!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля да го преведа, ако някой не ме е изпреварил ;) Ей, едва ме навихте, да знаете! :lol::P

Хуайтинг, Златце!!! :yes: Значи си чула воплите ми :lol2:

Ей, и му сложете и другото име на филма в заглавието, че хем е по-кратко, хем по-познато :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За отбелязване е, че разликата между субтитри и видео е точно 15 секунди :huh: , докато схвана коя корейски реплика отговаря на съответните субтитри на английски ... . Колкото до филма - изглежда обещващ, не можах да го изгледам целия нощес, но определено играта на актьорите е на ниво, сюжета интересен, а мълчанието на Poongsan изнервя дори мен, не знам какво й е на In-oak да се опитва да общува с него :lol: Ще допълня впечатленията си при първа възможност :)

 

Edit: Много добър гаден филм. Може и един народ да си причинява това, защото едните се наличали "север", а другите "юг" ?! А на практика действията им бяха огледални (и за добро и за лошо, особенно за второто), толкова показателно :huh: Хареса ми, определено си заслужава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Женският образ изключително много дразнеше. Не знам, може би беше нарочно, но направо ми идеше да й изкрещя да си затваря тъпата уста. Само като я отвореше, и ръсеше нелепици и това особено се засилваше от факта, че насреща никой не й отговаря.

 

Особено в началото, направо исках да я зареже.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

И на мен ми се искаше да я зареже, ама после си представих как някой те издърпва от леглото, за да пресичате ДМЗ.

Особено пък като я "предаде" на онези страшилища с пушките.

 

 

Но определено ми се стори безхарактерна и нещо... не ме впечатли красотата й.

За мен любовната интрига е слабата брънка във филма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Който не е гледал, да не чете!!!

 

Да бе, откъдето и да я вдигат, много добре знае какво е граница и ДМЗ. Още повече, че е любовница на важна клечка. Ако си забелязала, при Ким Ки Док любовта е странно състояние, прилича на леко умопромачение. Пак го имаше моментът с невъзможността да си поемеш дъх, то май му е като лайтмотив. Че те като се вцепиха един в друг, имах чувството, че се опитваха да се всмучат, не да се целунат...

 

Беше ми по-интересен образът на севернокорееца.

 

той знаеше, че ако предаде исканите сведения, ще застраши много човешки животи, образът му не беше единствено на ревнивец

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Tя хубо, че любовница, ама нали едно време е било друго... 100 пъти го повториха. едва ли не добрият комунист се е превърнал в чудовище при гадните капиталисти. :896767:

Честно казано, целувката повече ме подразни, отколкото да ми хареса, но че си бе умопромачение си е вярно.

Виж там между бабата и дядото много по ми хареса какво се случи.

 

Образът на севернокорееца по ми хареса в командира на отрядчето и членовете му, отколкото в онзи с мания за величие. Той, човечецът, просто се бе побъркал: за жена си ли да мисли, мемоарите си ли да пише, от смъртта ли да се пази. В един момент от многото столове се оказа на земята. :896767:

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много добър гаден филм. Може и един народ да си причинява това, защото едните се наличали "север", а другите "юг" ?! А на практика действията им бяха огледални (и за добро и за лошо, особенно за второто), толкова показателно :huh: Хареса ми, определено си заслужава.

Не "може ли" , а е задължително - ще поясна, но преди това, искам да ви разкажа един много любим, макар и

кратък, на пръв поглед съвсем обикновен, ясен и простичък анекдот, но който се е родил ...

човекът, който го е сътворил трябва да е бил с изключителен ум, който не е наблюдвал просто с очите си, та:

 

 

"Някакъв лъв бил хванат и поставен в голям двор, обграден от висока ограда. Той скоро се запознал със социалния ред на другите лъвове, които били там от дълго време.

Лъвовете се били разделили на няколко клуба: политически, религиозни и други, всеки със свята дейност, философия, догми, писания, идеологии и т.н. Една от групите се

събирала редовно, за да мрази и убива хората, които ги държали в плен, това била цялата им дейност - като че ли чрез омраза и убиване щяло нещо да стане. Друга група

се събирала да пеят сантиментални песни за джунглата на бъдещето, в която няма да има огради. Те сигурно са били утописти, мечтатели, които живеят в своята фантазия.

Те описвали джунглата на бъдещето без огради, в прекрасни цветове и пеели за нея в поезия, която била възможно най-прекрасна, те трябва да са били със силно

въображение. В трета група се събирали да кроят тайни планове за насилие срещу другите групи, да съзаклятничат срещу другите групи. Те били конспиратори, но не толкова

против хората, които ги държали в плен, колкото против другите лъвове. Имало в целия двор какви ли не групи - докато ги излушаш всичките ще доживееш до пенсия, а може и да не ти

стигне дори толкова време.

 

Всеки клуб се опитвал да окаже натиск в/у новодошлия да се присъедини, но него нещо го задържало. Колебанието му било причинено от това, че наблюдавал един определен лъв,

който стоял самичък и който изглеждал винаги потънал в дълбок размисъл. И този лъв, който стоял сам, който бил самотник, привлякъл новодошлия. Около него витаел някакъв

магнетизъм, някаква сила, някаква магия. Новодошлият срамежливо се приближил до самотния лъв и го помолил да му каже защо стои настрана. Самата му отстраненост трябва да е

породила това качество на харизматичност, сияние около него. Тъй като тези, които живеят в тълпа, губят своята индивидуалност и харизматичност - хората, които живеят сами, винаги

събират около себе си една аура на авторитетност, на величавост. Този самотник приличал на крал - в него имало нещо имперско.

- не се присъедниявай към никоя група - отговорил самотния лъв - тези глупави създания, правят всичко друго, само не и необходимото. Аз правя това, което е съществено, затова един ден

ще изляза от тук. Ти си добре дошъл да научиш всички факти, които съм открил.

- но какво е това съществено нещо, което правиш - попитал новодошлият.

- слушай внимателно - казал самотникът - аз изучавам природата на оградата. Това е единственото съществено нещо, което си струва да се прави, да се разбере структурата, направата на оградата."

 

 

В огледалните действия (както много точно се изрази head_up) се вижда именно общото в постъпките им и е лесно да се досетим, защо си причиняват това - защото целия свят се движи от личен интерес.

И не могат да се спрат, не могат да се променят - помислете всички около вас и дори вие самите дали не сте така. Всеки човек се движи от личен интерес, после имаме личен интерес на семейството, после

на родата, на градът, на областа, на нацията. Всеки диктатор на този свят е издигнат от хората - един човек бива избран от нацията, за да им води личния интерес, хората доброволно предават свободата си в неговите ръце,

но заемайки властната си позиция той започва да следва неговия личен интерес и този на обкръжението му от властимащи, те имат необходимоста да използват и експлоатират хората.

 

Запомнете, когато някой стане президент не си помисляйте, че този човек е станал президент със собствени усилия - убили са нещо във вас самите, за да може този човек да стане президент на страната. Ако всички

бъдат оставени уникални и естествени ще бъде невъзможно за президентите и премиерите, които управляват целия свят и от хилядолетия го разрушават - ще се окаже тотално невъзможно да продължават по този начин.

Каква необходимост има от съществуването на нации? - земята е една, линиите, които са начертани съществуват само върху картите и заради тези линии, хората прекарват живота си в борба, убиват се, колят се, изтезават се,

но това е една крайно глупава и безсмислена игра, освен ако цялото човечество не е полудяло невъзможно е да се помисли как всичко това ще продължи.

 

Каква е необходимоста от нации, паспорти, визи и граници? - тази земя принадлежи на всички ни, човек има право да отиде, където си пожелае. Слънцето не принадлежи на никого - нали така, луната не принадлежи на никого,

вятърът, облаците, дъжда .... нищо не е собственост на никого, така е и със земята, тя не принадлежи на нито една нация, защо се чертаят тези линии. Глупоста на полтиците е стигнала до там, че ето луната - там също очаквам да се

създаде руска зона, американска зона, китайска зона, френска зона. Там не живее никой и никой, никога няма да живее там, поради простата причина, че няма възможност за живота да се развие на луната, но въпреки това

човечеството в лицето на американците вече си забиха флага там - Нийл Армстронг изрича '"това е една малка стъпка за човека, но огромна крачка за човечеството!", но тази огромна крачка става затъване в блатото забивайки

някакъв глупав парцал, който наричат знаме ........ но защо, какъв е смисълът от това знаме? Няма никой там за да види това знаме, няма никой да поздрави това знаме, няма дори една птица, която от време на време да се изсере в/у това знаме,

но първото нещо, което направиха американците бе да си забият тяхното знаме ...... какви глупаци, за кого? :blink: и тази идиощина ще продължи, дори да идат на други планети и на всякъде ще правят едно и също.

 

Нациите не са необходими, освен на политиците, защото без нации няма да има политици, освен на генералите, защото без нации няма да има войни, тъй като няма да има войни, няма да има и оръжия, така че ще

пострадат производителите на оръжия и ядрени бомби ...... просто за кого ще ги правят. Тези линии по картата, заради които една камара известни режисьори направиха филми, писатели написаха книги - те са пречка, а е толкова

простичко, трябва да се изтрият само в/у картата, защото просто в/у земята не съществуват и ... няма да има войни.

 

п.п. хубав е филма, хареса ми прескачането на оградата от един мълчалив лъв - особено в края историята стана безпощадно показателна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам дали аз имах големи очаквания или този филм не беше типичният Ки Дук, обаче ми се стори слабичък. Като сюжет и образи ми хареса замисълът, но някак не бяха представени на ниво. Липсваше онази негова вулгарност и първичност, с която представя хората. Доста комерсиализирано. Севера и Юга си се държаха като приятели и си прескачаха като на гости да си ходеха. Определено не можах да почувствам омразата им както в Coast Guard. По-скоро идеята беше "Всички сме хора на тоя свят"- няма значение Север или Юг, всички се радват както на мъченията, така и на светските удоволствя. Възприех филма само като историята на 3ма различни човека. Женският образ тук също не беше в стил Ки Дук женомразеца, а по-скоро й съчувстваше

някаква си женичка, за която най-голямото богатство е дървена фигурка, бива измъкната посред нощ, преминава преключението ДМЗ, която въпреки всичките усилия на режисьора, в сравнение с други филми, не беше нищо особено, и се озовава в този толкова прехвален Юг, където обаче мъченията са по-тежки отколкото в Севера. Предателят също добре замислен образ, но някак не пълно разгърнат, не успя да покаже цялата му същност. Останалите за мен бяха само фон.

Иначе главният както винаги си беше мълчаливият мъжкар, тук попадението беше добро, както и краят с диамантите, само там усетих почерка на Ки Дук .В общи линии режисьорът не е успял да достигне нивото на сценариста и този филм заедно с Красавицата за мен са най-слабите му.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много по-брутален от JSA, но донякъде носещ подобна идея. Хареса ми, че Ким Ки Док не беше съвсем се отнесъл в символика. Филмът ще бъде достатъчно разбираем за всички.

И за мен любовната история беше просто фон, който да даде първоначалния тласък. Най-показателна беше сцената в заключената стая. Личният интерес може да е водещ, но по-скоро липсата на обективност и безсмислието да защитаваш нещо, просто защото така ти е втълпено, е това, което ми направи впечатление от филма. Бесмислените жертви в преследването на идеята, разделените семейства като резултат...

Изключително представяне на докторчето от "Няма такава любов". До последно ми беше изключително трудно да повярвам, че актьора е един и същ, тази мрачност и суровост в погледа въобще я нямаше в образа му на милия и обичлив човечец от сериала. Заслужава си да се види филма и заради него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чак сега (3 дена след като изгледах филма) разбирам, че той всъщност бил на Kim Ki Duk :lol: ... а се чудих защо през цялото време Kye Sang Yoon не обели и дума...пък тя каква била :D

Според мен във филма е вложена голяма доза художествена измислица (тъй като хич не ми се вярва толкова лесно да се пресича ДМЗ), но дори и така де е няма какво да си кривя душата - филма си е трепач! В началото си мислех, че ще е "Транспортер" в корейски вариант и въпреки, че имат нещо общо, то определено в този драмата, екшъна и тръпката е в пъти по-голяма!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още един филм на Ки Док за безмълвния герой без минало и бъдеще.

Сигурно бях изгледала 30 минути от филма, когато разбрах, че това е докторът от "Няма такава любов".

Не за пръв път ми се случва да се възхитя на подобна метаморфоза на кореец, въплътил се в различна роля.

Първокласно изпълнение!

 

Първата ми мисъл за жената,

когато тръгнаха да преминават ДМЗ и им се случиха случките :) беше "Ей, това е! Жената ако не развали всичко, няма да е жена".

Спокойно мога да кажа, че всички образи бяха много дразнещи, освен главният.

Историята на бабата и дядото - той, ридаещ и обичащ, тя безмълвна, изцедена и обезверена.

Сполучлива аналогия със Северна и Южна Корея.

 

Нелош филм, но не беше и очакваното от Ки Док.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много голям филм за мен. Филм на усещанията... Филм за Южна и Северна Корея (силно вълнуваща ме тематика)... Филм за необяснимата любов, когато дори и думи не са необходими... Филм за преплитане на трудни съдби, когато подробностите не са необходими.

Голям, много голям плюс от мен и веднага отива в графа любими.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не убият някой южнокорейците, все едно не са направили филм. Ужасни са понякога. Поредния филм на Ки Док, който ще запомня. Невероятно силната сцена, когато Пунгсан-а (главния), започна да крещи, за да спаси Ин Ок и тя му се нахвърли и започнаха да се целуват и да докосват само лицата си ... трудно се забравя такъв момент. Много ми хареса, но ме е яд, че я убиха. Е вярно, щом Ки Док е писал сценария, шанса да има смърт е 95%, но въпреки всичко, да вземат малко повечко филми с хубав край да правят, че понякога трудно се търпи това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Суров и мрачен филм. Жестоката атмосфера провокира у мен не толкова песимизъм, а негодувание. Вярно е, че любовната линия е на втори план, но ми подейства много по-силно с лаконизма си, отколкото ако беше удавена в прекомерен романтизъм. След края на филма се почувствах като поразена от токов удар. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...