Jump to content

Seven Samurai (1954) (Акира Куросава/ Akira Kurosawa)


Recommended Posts

spacer.png

IMDb


СВАЛЯНЕ НА ФИЛМА :

тук

или оттук

English - Subtitle

 



Държава : Япония
Година : 1954г.
Жанр : Историческа драма, екшън, приключенски
Режисьор : Акира Куросава
Актьори : Кейко Цушима, Йошио Инаба, Сеиджи Миягучи, Минору Чиаки, Тоширо Мифуне, Такаши Шимура

 




Сюжет :
През XVI век Япония е разтърсвана от феодални войни. Липсата на централна власт спомага ширещите се беззакония. Разбойническа банда тероризира населението на едно село и заплашва да отнеме реколтата му, което ще обрече жителите му на гладна смърт. Отчаяните селяните изпращат свои представители да търсят закрилници. Задачата не е лека, тъй като всичко, което могат да предложат селяните на евентуалните свои защитници е храна и сламен покрив над главата. Някой самураи отговарят с ругатни и удари на "недостойните" предложения. Опитният и мъдър самурай Камбей Шимада се съгласява да им помогне. Към него се присъединява младият Кацуширо Окамото, който му се възхищава и желае да му бъде ученик. В групата влизат още Горобей Катаяма, Хеиачи Хаяшида, който не е майстор на меча, но е с весел и приятен нрав, мълчаливият и вглъбен в себе си Киудзо- ненадминат фехтовач и Шичироджи. Към отряда се присламчва ексцентричния Кикучио, който твърди, че е с благородно потекло, но в всъщност е бивш селянин и настоящ скиталец. На седемте самураи предстои тежка задача. Те не толкова трябва да опазят селото (не биха могли да го сторят сами срещу четиридесет разбойници), колкото да превърнат наплашените и овчедушни селяни в хора, способни да защитят имуществото и човешкото си достойнство. Първите набези на разбойниците са отблъснати, но те няма да се откажат, защото за тях "купата ориз" е толкова важна колкото и за селяните.

 

 




Награди :
1954 г. — Приз „Сребърен лъв на св. Марко“ на XV Международен кинофестивал във Венеция.
1955 г. — Приз „Най-добър подържащ актьор“ за Сеиджи Миягучи на Майничи Филм Конкурс (Mainichi Film Concours), Токио.
1959 г. — Приз „Чуждестранен режисьор“ за Акира Куросава на Джъси Ауърдс (Jussi Awards), Финландия.
1959 г. — Приз „Чуждестранен актьор“ за Такаши Шимура на Джъси Ауърдс (Jussi Awards), Финландия.
2006 г. — Приз „Най-добър DVD филм“ на Сателит Ауърдс (Satellite Awards), Лос Анжелис.

Номинации :

1954 г. — Номинация за „Златен лъв на св. Марко“ на XV Международен кинофестивал във Венеция.
1956 г. — Номинация за „Най-добър чуждестранен филм“ на БАФТА (BAFTA Film Award).
1956 г. — Номинация за „Най-добър чуждестранен актьор“ за Тоширо Мифуне на БАФТА (BAFTA Film Award).
1956 г. — Номинация за „Най-добър чуждестранен актьор“ за Такаши Шимура на БАФТА (BAFTA Film Award).
1957 г. — Номинации за „Оскар“ в категориите „Най-добър черно-бял филм“ и „Най-добра работа на художник-постановчик в черно-бял филм“.

Римейк :
1960 г. — „Великолепната седморка“- повтаря дословно оригинала, но действието се развива в „Дивия Запад“.
1983 г. — „Великолепната седморка гладиатори“- съвместна продукция на САЩ и Италия.
2004 г. — „Седемте самураи“- японски анимационен сериал по мотиви от оригинала, действието се развива в бъдещето.

 

 


 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нито едно мнение?!! :( Наистина ли аз и KKatrin сме единствените, които са гледали това произведение на киноизкуството? Ако е така, колко жалко!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нито едно мнение?!! :( Наистина ли аз и KKatrin сме единствените, които са гледали това произведение на киноизкуството? Ако е така, колко жалко!

Не мисля така замен това е един велик филм и наистина е жалко че не много популярен тук ,но мисля че хората са го гледали и просто не са коментирали :) освен това изглежда г-н Куросава не е по вкуса на всеки,може би защото не е от Корея не е на 20-35 някъде в този интервал възраст не пее,продуцира и танцува за да го забележи голямата аудитория :lol: :lol: :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Янакин, твърде млад съм, за да коментирам Куросава, и то "Седемте самураи". Не мога да си позволя лукса да коментирам филм, който е влязъл в златния кинофонд на човечеството. Не съм толкова учен, ако ме разбираш...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Янакин, твърде млад съм, за да коментирам Куросава, и то "Седемте самураи". Не мога да си позволя лукса да коментирам филм, който е влязъл в златния кинофонд на човечеството. Не съм толкова учен, ако ме разбираш...

Някой се пробва да е оригинален... :click:

А филма...не просто е във златният кинофонд,той е безвременен,и докато филмите за Хана Монтана бяха забравени 1-2 години след направата им,този ще се помни,като класическата музика,готическата архитектура...и устните на Мик Джагър.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ким Джонг ХуАй (ако така те е кръстил баща ти), това Ганг Банг не ми се пише, щот ми напомня за секциите в торентракерите с много хиксове, аз съм си оригинален, не го ли знаеше? :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ким Джонг ХуАй (ако така те е кръстил баща ти), това Ганг Банг не ми се пише, щот ми напомня за секциите в торентракерите с много хиксове, аз съм си оригинален, не го ли знаеше? :lol:

Мисля че,ако след предишния не се бях убедил,след този съм 101% сигурен,че ти си най-забавния потребител във форума,само се надявам Къци да не те съди за патент.

един от най-добрите саундтраци в Японското кино.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Филмът е сдържан откъм реплики, действие, но е много въздействащ. Идеята сама по себе си е всичко и е достатъчна. Актъорската игра тук не е от значение.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вчера го изгледах за пореден път. Не е за вярване, колко добре е направен за годината си. Слага в джоба си 90% от тъпотиите, които излизат след 2010. Единственото, което мога да се сетя за критика е "абе може ли бандитите да са толков тъпи...?".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...