Jump to content

Бенто 弁当


Recommended Posts

Бенто

Meat%20Loaf%20Bento%202.jpg

Бенто е кутия за обяд, в която има отделения за всяко ястие. Като икебаната японците са го превърнали в изящно изкуство за сръчните дами. Bento или obento на японски е опакована храна. Bento-bako е японската думичка за кутия за обяд (а корейското съответствие на Бенто е dosirak).

Kyaraben е най-известният стил бенто. При него се срещат образи на хора, животни, цветя, растения и каквото още се сетите.

 

Но както всяко изкуство и тук има основни правила. Най-важното сред тях са пропорциите.

3 части ориз

2 части плодове/зеленчуци

1 част месо

Без мазни храни и бонбонки.

 

Най-често използваните съставки са : ориз или паста, моркови, краставички, спанак, водорасли, яйца, месо и риба.

 

Снимки

 
tumblr_l8o7g8C6Ph1qddu3io1_500.jpg

43402265_2.jpg

01.jpg

2090979735_2a093d412b_o.jpg

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Красота :) Хубава темичка. :asian:

Бих направила на мойте чавета нещо подобно, но ще ми трябват наръч нерви и стартова линия от елементарни идеи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бих се пробвала да изненадам хората в къщи :) Между другото от снимките тази със Старбъкс направо ме уби :D иначе всички са многог красиви и си личи, че някой е хвърлил доста усилия да ги приготви :)

П.С. Мерси за хубавата темичка :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Охх, толкова ми харесва това бенто, аз търсих да купя такава кутия, разделена вътре, за моя внук-първокласник, но не намерих никъде. Иначе той ориз обича, без да е азиатец , а и не е капризен, всичко яде, но най-много месце, та съотношението в неговата кутия би било друго.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе в подлеза на Централна гара в София бях видяла на витрината на някакъв магазин за по левче да се продават едни розови кутии за храна, японски, но не знам на какви цени и надали са кой знае колко здрави. А и самото магазинче е доста мизерно, та не ми се пазарува от там. Ако все пак те интересува, следващия път като минавам нататък, ше проверя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бентото е много сладко за мен, ставаш рано и го правиш за любимият човек, по-мило от това няма! :P

Наистина много радват очите!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...