Jump to content

Един ден от живота на самурай!


Recommended Posts

Здравейте, казвам се Анелия- Ани и ако някой може да ми помогне ще съм страшно благодарна.Таа имам домашна по история да пиша съчинение на тема "Един ден от живота на самурай в 19 век".Трябва да я предам до 31.05 ( Вторник) :( като използвам определени думи като :

 

-самурай, гейша, ета, шогун, даймио, самурайски мечове, бокен, джо, кимоно, хапама, бойни доспехи, бушидо, харакири, сепуки, васали, бакуфи, мецуке, дошин

 

-саке, ориз, суши, мочи, хаши

 

-икебана, чаена церемония, оригами, игра го, театър кабуки, канджи, хайку

 

-татами, императорски дворец, дворец на шогуна, заливът Едо, футон

 

-шинтоизъм, будизъм, конфуцианство, кобан, зени

 

Трябва да напиша нещо за облеклата им, снарежение, храм, обществен ранг на героите- главния герой се казва Ногучи Генбоку,занятия, за семейството му, навици, външен вид, религия, култове, дом и бит ....

 

Благодаря предварително на всеки за вниманието. :):)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така като гледам, тоя самурай ще е японският вариант на универсалното ренде "Вьорнер" :lol: Реално, романът "Шогун" на Клавел, ще изглежда като детско разказче, пред твоята тема, поне според изискванията и зададените насоки от учителя ти по история. :wacko:

Смея да твърдя, че съм гледал бая самурайски филми, дори в момента гледам една трилогия и честно казано, и една трета от тези неща не съм видял в тях. Все пак, мога да те насоча към няколко филма, които са класика в жанра и не са типичните екшъни на Куросава:

 

When The Last Sword Is Drawn

After The Rain или който си избереш от трилогията на Йоджи Ямада - "Самурай на здрача", "Скритото острие" и "Честта на воина".

 

В руския киноклуб "Феникс" има много подробни и пълни справочни материали за феодална и съвременна Япония, само че трябва да знаеш руски. ;) Това е, успех с домашното!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ох, Ани... и аз не съм го написала това още!

Ти измисли ли нещо? ..

Аз честно казано знам какво да напиша, но не и как..

И аз ще погледна тези източници, които mike ни предостави!

Благодаря! :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми е много интересно, как така са избрали да пишете на подобна тематика? В обикновено училище ли учиш?

Прибавям към горните заглавия анимета - Хакуоуки и Shinsengumi PEACE MAKER. Второто е направено и като 9-серийна дорама. При всички положения, каквото и да измислиш, без самнение ще използваш голяма част от посочените думи. Можеш да свършеш ета с нинджите, например. Те са произхождали от тази прослойка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И двете сме в един клас, в едно училище.. и определено профилиращ предмет не е Историята.

Г-жата всъщност ни даде 2 теми, като другата беше "Един ден от живота на един българин".

Предполагам, че ни даде тези теми, защото последните уроци

бяха за Българското възраждане и Азиатския свят, в частност Китай и Япония. (10-ти клас сме)

Няма нужда да казвам, че много се зарадвахме да учим за Азия,

но отношението на съучениците ни беше адски подигравателно. <_<

Таа .. отплеснах се, имам предвид, че г-жата иска да разшири светогледа ни, доволна съм от задачата.

Определено е нещо различно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви много за помощта.Ще прегледам това което сте ми предложили :D:D

и да Мери и аз още не съм писала, а идеите които имам не стават понеже съчинението трябва да е за един ден..а аз го мисля като за цяла история :rolleyes:

Учим в Природо-математическа гимназия...о и ukio отново благодаря, а ета какво точно значи нинджи ли ?? така и не разбрах госпожата

mike не неразбим руски но съм ти много благодарна..определено ще разгледам филмите :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така като гледам, тоя самурай ще е японският вариант на универсалното ренде "Вьорнер" :lol: Реално, романът "Шогун" на Клавел, ще изглежда като детско разказче, пред твоята тема, поне според изискванията и зададените насоки от учителя ти по история. :wacko:

Уместна забележка. Не виждам как ще поместите всички термини в едно съчинение, без да се получи манджа с грозде. Някои ги чувам за пръв път. Препоръчвам ти да потърсиш една малка книжка - "Самурайски истории". Има я на пазара, както и в по-големите библиотеки. Това е сборник с разкази и предания за самураи. Ще почерпиш доста идеи от там.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мен ми е страшно любопитно, как ще свържете самурай с хайку. Убеден съм, че дори някой японист ще се поизпоти сериозно, ако му поставят подобна задача, всички неща накуп, далеч надхвърлят нормалната обща култура, дори познанията на хора, които се интересуват от страната на изгряващото слънце. Даскалицата ви малко се е престарала, даже не малко, ами направо много.

Сепуко и харакири в ученически разказ... хм Хашито ако си го пишете пръчици/ клечки за хранене, ще разбера дори и аз за какво иде реч, Знам, че Едо е старото име на Токио, вярно, че в началото е било малко рибарско селце, но поне аз не съм чувал за залив с такова име. Абе има и още, но просто не виждам смисъл да пиша. Трудно, но определено интересно домашно имате.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не се лъжа ета са най-нисшата класа. Те са живеели в отделни квартали и май никой не е искал да ги докосва, защото са се занимавали с боклука. Не съм от най-компетентните, но поне така ги описват в романите на тази тема

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че може да се съчетаят голяма част от думите (не е задължително да се всички). За един ден е възможно да се случат много неща. А и задължително ли е да поставите главния герой в миналото? Може да има пътуване във времето.

Ета е била най-нисшата прослойка на населението. Затова сред нейните членове са избирали нинджите.

Самураите са били начетени и са измисляли стихове. Те са се обучавали не само с оръжие, но и с перо. Хиджиката Тошизо, например, е оставил подобни писания.

Сетих се и за детективската поредица, в която главен герой е самураят Сано Ичиро. Издателство Изток-Запад пусна преди време трилогия за един ронин на Дейл Фурутани.

В 10и клас не се ли учи нова история?

Момичета, успех! Със сигурност ще напишете най-оригиналните съчинения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, казвам се Анелия- Ани и ако някой може да ми помогне ще съм страшно благодарна.Таа имам домашна по история да пиша съчинение на тема "Един ден от живота на самурай в 19 век".Трябва да я предам до 31.05 ( Вторник) :( като използвам определени думи като :

 

-самурай, гейша, ета, шогун, даймио, самурайски мечове, бокен, джо, кимоно, хапама, бойни доспехи, бушидо, харакири, сепуки, васали, бакуфи, мецуке, дошин

 

-саке, ориз, суши, мочи, хаши

 

-икебана, чаена церемония, оригами, игра го, театър кабуки, канджи, хайку

 

-татами, императорски дворец, дворец на шогуна, заливът Едо, футон

 

-шинтоизъм, будизъм, конфуцианство, кобан, зени

 

Трябва да напиша нещо за облеклата им, снарежение, храм, обществен ранг на героите- главния герой се казва Ногучи Генбоку,занятия, за семейството му, навици, външен вид, религия, култове, дом и бит ....

 

Благодаря предварително на всеки за вниманието. :):)

 

 

 

По материалите, които сте изброили, може и дисертация да защитите или да напишете трилогия. Вашата учителка нещо се е изсилила, защото ако нямате никаква представа за Япония ще ви бъде трудно, всичко може да се сведе до copy/paste от интернет, без да сте научили нищо. Страхувам се, че времето няма да ви стигне. А и защо 19 век? Коя част на века-до или след реформите Мейджи?

Като си порових из библиотеката, намерих две книги, но и двете са на руски. Едната е "Самураи. История, военная подготовка, философия, психология, види оружия, стратегия боя" на Оскар Ратти и Адел Уестбрук (Москва, 2006 г. 631 стр.). Другата е "Вооружение самураев" на Константин Носов (С. Петербург, 2000 г. 253 стр.). Просто вашата учителка ви е хвърлила в дълбокото без предварителна подготовка. Пример-за описанието само на катаната (меча) се използват около 200 специализирани термина!

 

Желая ви успех, пишете ако с още нещо можем да помогнем. :asian:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ragnos днес отивам в библиотеката, ще потърся книгите за които сте ми писали всички.

dido100 мисля че трябва да пишем до епохата на Мейджи понеже за това учихме, но госпожата не се уточни проста каза, че трябва да е самурай на 19 век. а и със сигурност не мога да използвам така добрия метод copy/paste -- госпожата по история е голям звяр и изрично ни предупреди, че ако види нещо взето направо от нета ще си получим цафето и със сигурност до 12 клас ще ми има зъб :mad2: не си мислете, че преувеличавам има бая изпатили от нея...

ukio " В 10и клас не се ли учи нова история?" -- засега не, в момента учим Азиатска история в 19век, но още има време...

dido100 забравих да кажя, че не трябва да влизаме в дълбоки описания и имаме даже зададен обем 2 страници- напечатани.

mike - аз също не съм чувала за такъв залив...за сепуко и харакири мисля че мога да ги използваам като извъртя така историята, че самурая ми да е нарушил кодекса на самураите- бушидо и така да се самонакаже..най-големия ми проблем е че за 1 ден незнам как ще се развият всички действия..

love&peace - проверих и наистина това са най-нисшата класа и буквално означява хора, които имат досег със смъртта, занимаващи се с най-мръсните работи.

Благодаря на всички..наистина не очаквах толкова отзивчиви потребители :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе каква е тази учителка? Къде е завършила? Всичко това в две страници? Ето едно нещо, писано от самурай, преди да си направи сепуко-за съжаление на английски.

Burden of defeat. Nothing matters. The kind sword touches my cold flesh.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

оо ами по мое мнение съчинението стана много добро и изглежда, че и госпожата ми го е харасела имам 6 :lol::lol: да има и една забележка...наистина много глупава от моя страна..моят самурай е на 22 години и има 5 деца :blink::blink: както и да е.. важното е че съм много доволна, а и не само аз и учителката ми също... Но със сигурност нямаше да се справя толкова добре без вашата помощ.Благодаря на всички, много ми помогнахте :thanks::thanks::thanks:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въх, тия са се въдили като зайци! :lol: Абе не е чак толкоз невероятно, азиатците са известни, че се женят много млади, а и не са привърженици на моногамията. Това един мъж да си има няколко държанки - се счита за нещо нормално...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ragnos -окс..но няма да стане тези дни ..понеже го имам запаметено само във флашката , която е в сестра ми, а пък сестра ми изпраши на почивка :huh: :huh:

 

mike тя и госпожата каза същото за ранните им женитби и държанки, ама в моето съчинение съм писала че няма друга жена освен неговата си, а и наистина за 22 годишен бая деца си има :D :D :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, вие за близнаци и тризнаци не сте ли чували? :lol: А и ако се е оженил на 15-16 години, спокойно може да се справи със задачата. :282:

Остава да дочакаме флашката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...