Jump to content

НАЙ-добрите филми с легенди, митове и фолклор


Най-зла змия, най-тъжен кладенец :-)  

6 гласа

  1. 1. Кой са най-яките филми с легенди?

    • Празник по пълнолунието на река Меконг, Тайланд
      1
    • Нанг - нак
      0
    • Четирите бога - сериал
      5


Recommended Posts

Моля вижте анкетата. И участвайте в нея. Ще се радвам да видя отговорите ви! Аз съм дала едно заглавие - надявам се и ви е да добавите още.

Сърдечно - Андроника

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ама идеята е малко по-различна - другите хора да добавят това което им харесва! Не аз да задавам всички възможни отговори - мисля , че това е ясно! И съм използвала опцията именно добави избор. Така че чакам вашите предложения. По - скоро е социологическо проучване, което отново се базира на вид анкетност.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чакай да видя дали съм разбрал... Искаш всеки да предложи няколко филма с митологична насоченост, които ти ще добавяш един по един в анкетата и после ще се гласува? Така ли?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нека да не ги смесваме. Тоест - тогава да направим "две колонки" :rolleyes: - сериал и игрален филм. Интересът ми е подчертано към игралния филм, но и това е интересно!

 

Но все пак - има и още едно под условие в анкетата: особено ме интересуват не просто легенди, ами тези които са свързани с вълшебни животни и най-вече змии, а и също така кладенци.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много интересно хрумване. Източната митология е богата на всякакви легенди, които могат да бъдат използвани упешно в киното.

 

Японски

Ashura - Jo no hitomi (2005)

The great yokai war (2005)

Ge Ge Ge no Kitaro (2007)

Дороро (2007)

Onmyoji (2001)

Shabake (2007) - TV

 

Китайски

Green snake (1993)

True Legend (2010)

7 Swords (2005)

Chinese ghost story (1992-1993)

Painted skin (2006)

The Legend of Wisely - Легенда за златната перла (1987) - този е по-скоро прриключенски, подобен на Индиана Джоунс. Действието се развива в настоящето. Има доста подобни примери

The Promise (2005)

Zu Warriors (2001)

Iron Monkey (1994)

The storm riders (1998)

 

Корейски

Chunhyangdyun (2000)

 

Трябва ли да ги представяме по-обстойно?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да кажа за най-добър, но един от най-запомнящите се филми с кладенец, беше японския "Ring".

 

Много мистика имаше и във филма на Пан Налин - "Долината на цветята".

 

Честно казано, не мога да се сетя за нито един драконовски азиатски филм, с изключение на тези, посветени на бойна тематика. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кладенецът неизменно се свързва с Рингу. И аз се сетих за него, но той спада в категорията градска легенда.

Змии, мисля, имаше в Китайската история с духове и Painted skin. Green snake не съм го гледала, но той също е свързан с подобна легедна. В The great yokai war има доста митологични създания и е възможно също да се прокрадва змия. Гледах го преди много време и затова не помня ясно.

В The storm riders присъства звяр, който прилича повече на дракон

В холивудската адаптация на Пътуване на Запад, Кралят на маймуните се биеше със змия/дракон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честно казано, само един филм е оставил ярки спомени в мен, макар да го гледах преди 2 години: Spirited Away Вярно, че е аниме, но се вписва идеално в изискванията, а и си е истински шедьовър.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да се добави и Reign of Assassins. Макар да нямаше тъжен кладенец, имаше тъжен каменен мост, който според легендата е бил момък, влюбил се безнадеждно в красива, млада девойка. Фолклорният елемент беше добре замислен, въпреки че самият филм бе доста тъп. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...