Jump to content

За Южна Корея


Recommended Posts

Ще бъда кратка, че ме чакат 500 йероглифа :D (сериозно ли някои хора ги учат доброволно? Даже корейците ги мразят)

Понеже споменаваш писмеността им, ако имаш време би ли споделила нещо за нея - офицялно колко символа съдържа азбуката им, колко значения може да има един йероглиф (правило ми е впечатление, че един символ може да означава цяло изречение), кое е лесно и трудно при изучаването на езика им? Всичко интересно, за което се сетиш или ти дойде на ум.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Корейците пишат на хангъл, това е фонетична азбука, която много добре им пасва на езика. Създадена е от крал Седжонг през 15 век. Много е лесна, само да свикнеш, че това са букви :rolleyes:

Обаче много дълго време са били под културното влияние на Китай и още преди да имат азбука, са пишели с китайски йероглифи, които естествено не са никак подходящи за корейския език, тъй като в него има страшно много частици и окончания, които наистина трудно се предават с йероглифи. Затова и този крал им е измислил фонетична азбука, при която всеки звук е буква. И все пак при хангъл се усеща влияние на йероглифите, но ми е много трудно да ви обясня защо, без да знаете какво точно представляват двете писмени системи.

Дълги години, не, векове, хангъл се е смятал за писмо на простите и жените. :rolleyes: Обидно лесно е било да се научи. Затова всички интелигенти е трябвало да знаят йероглифи. И така в корейския в днешно време около 70% (според някои 60, според други 80) от думите са от китайски произход, като много от тях си имат и изконно корейски съответствия, но при други корейската дума отдавна е отишла в небитието :rolleyes: Думите от китайски произход могат да се запишат и с хангъл, и с йероглифи, като сещате се кой е по-гадният начин <_< Думите от йероглифичен произход звучат по-тежко и официално, но някои са си част от всекидневната реч. В Корея възникват от време на време спорове да учат ли учениците йероглифи и ту ги махат, ту ги слагат в учебната програма. Много мои приятели корейци не знаят йероглифите или знаят съвсем малко. За някои чиновнически постове задължително трябва да се държи изпит по йероглифи, но това не променя чувствата на повечето хора към тях. Като прибавим и факта, че в Китай и Япония използват опростените йероглифи, а в Корея и Тайван все още класическите, настава една красота... В Северна Корея пишат само на хангъл, махнали са йероглифите въобще, дори се опитват да махнат и всички думи от китайски произход, но това е невъзможно :) Дори самото им име се състои все от думи с йероглифичен произход. ;)

Заради много заемки и чуждици от китайски, китайците супер бързо и лесно учат корейски, нищо че граматиката им се различава мнооого и реално нямат нищо общо двата езика като произход.

Кое е лесно? Ами хангъл е лесна, стига да и свикнеш. Иначе всичко останало е трудно. Най-трудно на мен ми е да им разшифровам изреченията. Словоредът е точно обратният и става голяма веселба, като превеждаш едно изречение, в което започваш от края, минаваш през средата, отиваш в началото, после се връщаш между средата и края, накрая пък минаваш превеждаш това след началото... Красота. Граматиката им е доста сложна, супер много конструкции имат, едното изразява не знам си какво чувство, другото пък е когато подлогът е пробвал много пъти, но не успял и затова съжалява... Не е лесно, но е интересно ;) За сметка на това пък почти нямат местоимения :D Аз лично особено много се бъркам с разните му там стилове. Има официален учтив, не толкова официален, но пак учтив, съвсем неучтив и неутрален, който е само писмен. И особено сложно е с кого как да говориш. Аз с един приятел примерно си говоря на най-неучтивия стил, ама пък там има и други, а като им говоря на тях, трябва да им говоря учтиво, аз обаче се оплитам понякога и те направо подскачат :D Ако говориш за къщата на професора, трябва да използваш учтивата дума за къща, но пък пак можеш да говориш в неучтивия стил, ако с този човек си говорите така. каша и половина, за по-сигурно в началото се учи само учтивият стил

 

Един йероглиф е една сричка и значи нещо. Повечето китайски думи са от две срички, демек два йероглифа. Има някои йероглифи, които се четат еднакво, но се пишат различно, защото имат различни значения. Рядко има думи само от един йероглиф, но и такива се срещат, както и по-дълги (говоря най-вече за думите от китайски произход в корейския, китайски не съм учила). Думите от изконно корейски произход не могат да се пишат с йероглифи (за щастие), но в японския и чисто японските думи също ги пишат с йероглифи доколкото знам, затова всеки йероглиф си има китайско (което прилича на корейското) и японско произношение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Омо, омо, омо ....... айгу... :blink::o

Излиза, че писмеността им е някаква мешавица, манджа с грозде. Вече ти съчувствам, аз само като им погледна символите в словоред и се главозамайвам, изглежда доста сложна, а ако това го учиш и си чужденец?

Тук на последък много се говори, че тинейджърите са масово неграмотни що се отнася до родната реч, там как е имаш ли представа?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според корейците 99% от тях са грамотни. Почти всички пишат правилно. Все пак хангъл не е никак трудна азбука. Виж, йероглифите не ги знаят много-много, един каза, че знае само 13 - числата до 10 и как да си напише името :D

Образованието при тях е издигнато в култ, учениците ходят и в събота на училище, след училище ходят на всевъзможни курсове по какво ли не, трябва да учат като луди. Много корейци казват, че не искат децата им да ходят в корейска гимназия. Учениците в гимназията ходят и лятото на училище, видях ги с униформите, отделно дето стоят там до сред нощ. Не знам колко е ефективно всичко това, но корейците не са никак прости. Има ограничени хора като мислене, но неграмотните не вярвам да са много. Дори май от изследването на ПИСА те и учениците от Шанхай показаха най-високи резултати. Проблемът е само, че често системата потиска индивидуалното развитие и ги кара всички да са еднакви. Но правят усилия да променят това, самите те го осъзнават като пречка.

 

А ако си пишат само на хангъл, няма проблеми, йероглифите са мъката :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адвокат, лекар, учител. Учителите получават доста добри пари, да не говорим, че много, ама много трудно ги уволняват, имат ваканции, получават си и пенсия и жените не ги уволняват, акто родят. Даже им дават да ходят в чужбина и им пазят мястото няколко години. Да не говорим, че е много уважавана професия, в конфуцианството учителят е равен на краля. Дори президентът се покланя на учителите на децата си. А, забравих държавните чиновници, много престижно също. Има един много труден изпит. Има даже някакви стаи, в които има място точно колкото да се обърнеш (буквално), в които отиват да живеят тези, които искат да се подготвят за тези изпити (луди хора). Там дори и бизнесмените не са с такъв голям статус като държавните служители, даже и повече пари да печелят, а парите са много важни за тях. Даже секретарската работа е престижна, но секретарките там не се лакират по цял ден.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко много интересно разказвате. Благодаря за информацията за празниците

 

Според корейците 99% от тях са грамотни. Почти всички пишат правилно. Все пак хангъл не е никак трудна азбука. Виж, йероглифите не ги знаят много-много, един каза, че знае само 13 - числата до 10 и как да си напише името :D

Образованието при тях е издигнато в култ, учениците ходят и в събота на училище, след училище ходят на всевъзможни курсове по какво ли не, трябва да учат като луди. Много корейци казват, че не искат децата им да ходят в корейска гимназия. Учениците в гимназията ходят и лятото на училище, видях ги с униформите, отделно дето стоят там до сред нощ. Не знам колко е ефективно всичко това, но корейците не са никак прости. Има ограничени хора като мислене, но неграмотните не вярвам да са много. Дори май от изследването на ПИСА те и учениците от Шанхай показаха най-високи резултати. Проблемът е само, че често системата потиска индивидуалното развитие и ги кара всички да са еднакви. Но правят усилия да променят това, самите те го осъзнават като пречка.

 

А ако си пишат само на хангъл, няма проблеми, йероглифите са мъката :)

 

Най-високи резултати показаха скандинавците, но Корея, Япония и Сингапур бяха в челната десятка. За Сингапур дори бях гледала доку, че 4-5 годишни деца вече толкова добре са овладели шах и всякакви подобни игри, че за да не им е скучно ги учат как се спекулира на борсата :blink: Така, както описвате живота в Корея, все едно ми говорите за Германия. Всичко това и там е така, с изкючение, че вместо да се самоубиват, стресът се превъзмогва с хапчета, след изчерпване на въздействието на кафето и енергийните напитки. Двете ми са като сухарската и емоционалната страна на едно и също нещо :D Явно индустриализацията и високото икономическо развитие оказва едно и също въздействие върху хората. Надявам се на корейците консумирането на кимчи и соджу да им помогне да не станат така бездушни като германците.

 

Ако имате време и се чудите какво да пишете, може да разкажете и нещо от историята им, забележителности и какво точно означават.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Или по-скоро едно и също поведение води до индустриализация и високо развитие ;)

А соджуто не знам доколко помага на корейците да не са сухари, но определено им помага да са пияници :D Даже ей сега видях съвети как да отказваш пиене, ако си с корейци, които те карат да пиеш

http://askakorean.blogspot.com/2011/06/drunk-last-night-drunk-night-before.html

http://roboseyo.blogspot.com/2011/05/how-to-avoid-getting-forced-to-drink.html

Може да ги видите, за да знаете какво да правите, ако не обичате пиенето или просто не искате да се натряскате като прасета, защото алкохолът е много важна част от културата им и не е лесно да се избягва.

А кимчито не виждам как ще им помогне да не станат бездушни освен ако под бездушни не разбираш хора без дъх на чесън :lol:

Иначе те са си супер емоционални хора, дори на моменти са си леко неорганизирани, за лични срещи често закъсняват, абе не са чак толкова стриктни. На моменти доста ги вее вятърът.

 

Нико, я кажи дали са те напивали :D

 

И нещо много важно - корейци всичко правят бързо. Думите пали пали (бързо бързо) се чуват непрестанно. Все те карат да бързаш нон стоп. Нас не искаха да ни оставят достатъчно време да разгледаме това, което ни беше интересно, а щяха да ни карат да ходим да слушаме някаква досадна лелка и всичко това бързо, разбира се! Добре, че беше асистентът (нашият оппа), с който се имахме, да ни уреди да разглеждаме колкото искаме. Корейците ядат бързо, вървят бързо, говорят бързо, за някои други неща не съм сигурна, хехе :P;) Мен това идеално ме устройва, понеже мразя мудните работи :) Аз също ям бързо, но този до мен в самолета ме изуми как за нула време омете всичко :blink:

И най-важното, корейското общество се развива и променя бързо, Корея след 10 години може да е нещо коренно различно. През 80-те знам, че е нямало много общо със сега.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега се сетих нещо друго - твоите приятели корейци, разказвали ли са ти за тяхната казарма? През две годишния период доста изкъсо ги държат май, няма лабаво.До някъде е разбираемо, като се има предвид ситуацията между севера и юга. Има ли отърване и каква е допустимата възраст за влизане или отлагане? При тях да изкараш казармата май си е въпрос на чест. Гледах в ю туб кадри от обучението им - страшна работа, на какво ги подлагат. Като се сетя за престоя на брат ми и братовчедите в казармата, нашта си е била направо рай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм ги питала много. Не им е любимата част. Един приятел не кара въобще, защото е претърпял някаква операция, а друг пък работи в държавната администрация вместо да е на служба. Така че не чак всички ходят. Може би има и такива, които не искат, защото знам, че може да работиш като полицай или пазач примерно вместо военна служба.

Но не се и съмнявам, че тяхната е по-зле от нашата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега се сетих нещо друго - твоите приятели корейци, разказвали ли са ти за тяхната казарма? През две годишния период доста изкъсо ги държат май, няма лабаво.До някъде е разбираемо, като се има предвид ситуацията между севера и юга. Има ли отърване и каква е допустимата възраст за влизане или отлагане? При тях да изкараш казармата май си е въпрос на чест. Гледах в ю туб кадри от обучението им - страшна работа, на какво ги подлагат. Като се сетя за престоя на брат ми и братовчедите в казармата, нашта си е била направо рай.

 

 

Мммммм май не е като нашата казарма, защото в Корейските "ROTC" (Корейски военен център за обучение) не ги държат изолирани като в наша казарма. Дори са ги настанили в студентското общежитие из между редовните студенти и може да си ходят където си поискат през свободното време, без да искат разрешение да излязат. За обучението може да кажа, че здраво ги мъчат :P , много са дисциплинирани, дори мои приятели чужденци са ми казвали, че искат да имат Корейски войник за съквартирант понеже са били много стриктни и изпълнителни и нямало да им трябва будилник рано сутрин :D Носят дебела униформа, барета и кубинки дори навън да е 30 градуса B) аа да и задължително всеки има куфарче :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мммммм май не е като нашата казарма, защото в Корейските "ROTC" (Корейски военен център за обучение) не ги държат изолирани като в наша казарма. Дори са ги настанили в студентското общежитие из между редовните студенти и може да си ходят където си поискат през свободното време, без да искат разрешение да излязат. За обучението може да кажа, че здраво ги мъчат :P , много са дисциплинирани, дори мои приятели чужденци са ми казвали, че искат да имат Корейски войник за съквартирант понеже са били много стриктни и изпълнителни и нямало да им трябва будилник рано сутрин :D Носят дебела униформа, барета и кубинки дори навън да е 30 градуса B) аа да и задължително всеки има куфарче :D

 

Не съм съгласен , държат ги доста стриктно , и не живеят със студентите. Имат само ден , два отпуска през определено време. Понякога имат ден в месеца в който може да стигнат до компютъра ида поговорят с гаджето и гаджето да ги успокоява и да им казва файтинг...

Тези дето обрисуваш мисля са тези , които са минали вече през казармата, но след това имат през определено време тренировки. Обличат тогава униформата и куфарчето и тръгват. Редовно има такива, поне веднъж месечно или двумесечно.

Ами сирените веднъж месеца не си ли чувал ? И какс е спира движението и тн за да свърши обучението на войничетата. После има и лекция по мегафони , ако ни нападне северна Корея - какво да се прави и тн

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Те сега са добре, едно време и 5 години са служели някои :blink: А за военната служба в Северна Корея да не ви говоря, те сигурно си мечтаят да служат в Южна :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да не мислят да пращат мойте сладури в казармата , щото тогава наистина трябва да очакват сериозно нападение :lol:

На мен пък ми прави впечатление(от сериалите де , не че съм ходила), че бедните им квартали са много зле, някакви къщички като бунгала ли са , какво ли. Май не е толкова бляскав Сеул, колкото искат да ни покажат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има си бедни квартали, ама то в Ню Йорк примерно все едно няма :rolleyes: Един приятел живееше в доста мизерна квартирка, ама то и той не я поддържаше кой знае колко. Живеят на тясно като цяло, все пак толкова много народ на толкова място... И също така ми направи впечатление, че боклукът не се събира в събота и неделя, поне на някои места е така. Та в неделя сутрин понякога е доста мизерничко.... Но пък също така ми прави впечатление, че дори и бедните имат компютри, мобилни телефони (всички са поне с камера, но най-интересно ми беше, че там няма Нокия, въобще не се продава. Един кореец ми каза, че за пръв вижда Нокия, когато видя моята), така че представите ни за богати и бедни леко се различават с техните.

Но надявам се никой не си е помислил, че Корея е раят на земята :lol: Там е хубаво, но си имат и проблеми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като говорите за техника, вчера докато се мъчих да изгледам Sky falling from the sky видях компютър без клавиатура- беше на монитора. Може и аз да съм изостанала с новостите , но не бях виждала такова чудо досега.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...