Jump to content

За Южна Корея


Recommended Posts

Южна Корея се готви да отбележи шестата годишнина от ужасната трагедия с ферибота "Sewol"; тогава загинаха повече от 300 души повечето от които бяха ученици потеглили на училищна екскурзия; това доведе до масови демонстрации, а случилото се оказа една от главните причини за свалянето от власт на президента Пак Гън Хе и осъждането и на дълъг престой в затвора.

 

"The Korea Herald" - "Marking 6th anniversary of Sewol ferry disaster with films inspired by the tragedy" (статия)

 

"In the Absence" (документален филм на режисьора Yi Seung Jun; бръква дълбоко в душата)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

22 minutes ago, eowina said:

Южна Корея се готви да отбележи шестата годишнина от ужасната трагедия с ферибота "Sewol"; тогава загинаха повече от 300 души повечето от които бяха ученици потеглили на училищна екскурзия; това доведе до масови демонстрации, а случилото се оказа  една от главните причини за свалянето от власт на президента Пак Гън Хе и осъждането и на дълъг престой в затвора.

 

"The Korea Herald" - "Marking 6th anniversary of Sewol ferry disaster with films inspired by the tragedy" (статия)

 

"In the Absence" (документален филм на режисьора Yi Seung Jun; бръква дълбоко в душата)

 

Ето и една песен посветена на трагедията и на оцелелите!

 

나는 지금 여기에
살아있어
차는 숨을 내쉬며
살아있어
어지러워요,
날 찾아내 줘요
꺼지지 않는 나의 두려움

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как ще се отрази смъртта на кмета на Сеул, Пак Уон Сун, на южнокорейската политика - "Сочеха го за следващия президент на Южна Корея, но сега Сеул е разединен около смъртта му" .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, направи ми впечатление, че нещо няма нови корейски сериали а повечето се превеждат китайски, какво се случва заради вируса ли са спрели да правят:( или аз съм с грешно впечатление....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм убедена, че тук му е най-подходящото място, но реших да споделя, понеже не е чак толкова честа практика в българските медии да се обръща внимание на Южна Корея.

 

Статия в БТА за това, че музикални изпълнители подемат кампания за психичното здраве.

 

Звездата на кей-попа Ерик Нам бил на среща в Ню Йорк, когато внезапно усеща стягане и болка в гърдите.
"Помислих си, че трябва да потърся Бърза помощ", казва звездата за инцидента от 2019 г., съобщи Асошиейтед прес.
Вместо това обаче той не предприема нищо и тихомълком успява да нормализира дишането си и да довърши срещата.
Джей от Кей-поп групата "Дей6" се връщал с такси от снимки за музикален видеоклип в Сеул миналата година, когато усетил, че вероятно получава сърдечен удар.
Първоначално го отдава на стрес и обяснява, че от години се справя със "странните си" усещания. Осъзнава обаче, че не бива да пренебрегва симптомите и с възможно най-спокойния си тон моли шофьора да го откара до най-близката болница.
"Чувствах се...сякаш ще умра, ще умра, ще умра", спомня си Джей.
И той, и Нам споделят, че установили, че страдат от пристъпи на паника.
Много звукозаписни артисти се борят с капаните на славата. В Република Корея, както и в много други страни и култури, се смята за табу да се говори за психичното здраве. Затова кей-поп звездите се опитват да се справят сами с депресията и други психични разстройства.
Нам и Джей заедно с други кей-поп артисти се включиха в кампания за психично здраве, като публично споделят личните си преживявания.
Нам се мести от родния си град Атланта в САЩ в Сеул през 2011 г. и започва музикалната си кариера след участие в тв шоу. Завършил е колеж в Бостън и казва, че расизмът, с който се сблъсквал като подрастващ в щата Джорджия, е оставил дълбоки следи у него. Бил обект на подигравки и унижения в училище, където съученик го наплюл. "Това е един от най-унизителните, смущаващи и предизвикващи гняв моменти в живота ми досега", казва Нам в първия епизод на подкаст поредицата МАЙНДСЕТ, на която става инициатор, за да насърчи разговорите за психичното здраве. Той споделя, че преживява криза на идентичността като корейски американец, възприеман като аутсайдер и в Република Корея, и в САЩ. "Сякаш никъде не съм на мястото си", каза той пред Асошиейтед прес.
Джей, роден и израснал в Калифорния, също споделя за трудности в лавирането между две твърде различни култури. Силната конкуренция в музикалната индустрия също влияе на психичното му здраве. "В този свят всеки е срещу всекиго", казва той за кей-поп индустрията. Той също участва в подкаста на Нам. /Антоанета Маркова/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам дали трябва да пиша тук, но ми стана интересно за живота на корейците преди 90-те години. Въобще преди да навлезе кейпоп-а и културата на демокрацията. И като човек, който обича историята се разрових за информация. 

Прочетох, че след края на Корейската война управляващите, службите в Южна Корея стават твърде фанатични на тема комунизъм (въобще всичко свързано със северната им съседка и управлението на Ким Ир Сен). Знаех, че по това време Северна Корея се развивала с доста по-бързи темпове от южната си сестра. И дори останах учуден след като разбрах, че демокрацията се появява доста по-късно в Юга (очаквах, че щом са били под американско влияние значи ще вземат добрите черти, но явно японската окупация преди това е дала отражение).

Общо взето е имало няколко авторитарни режима, начело на които стои някоя видна военна фигура (краен антикомунист).

Доста хора са били прибирани от южнокорейските служби. Били са подлагани на мъчения само за да си признаят, че имат нещо общо с Ким Ир Сен и режима му. 

Някъде към началото на 80-те години, след като на власт идва генерал Чон Ду Хуан, почват протести за искане на демокрация (нещо като нашите дисидентски движения).

Разрових се още малко и попаднах на един доста интересен филм за събитията в края на 80-те и началото на демократичните промени в Корея (1987: When the Day Comes). Доста ми хареса, защото разказваше една истинска история и ми показа една част от Корея, която не бях виждал. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За мен другият такъв филм е A Taxi Driver , прави впечатление как съвременното кино те пренася в света на 80-та година, с типичните автомобили, автобуси, сгради и всичко останало - реална виртуална реалност.

 

Тази статия не знам дали е пращана и преди, за олимпиадата през 86та и политиката и спорта:

Политиката се намира в центъра на корейската Олимпиада

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един доста интересен документален филм за това, какво е да си

куриер в ЮК. Тези хора са принудени да работят по 16/18 часа дневно за мизерни стотинки.

Историите хем ме натъжиха, хем ме накараха да се почувствам щастливка че не живея в такава страна.

Да ЮК е бляскава, чиста, уредена, но си има и своята тъмна страна, която хич не е за пренабрегване.

Уви, човешкия живот не е никаква ценност, ако един умре за неговото място чакат десетима.

Ако ви е интересно, може да му хвърлите едно око какво е да си куриер в ЮК

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Става интересно в тубата. Слави Клашъра е качил ново видео с 50 любопитни факта за ЮК.

Обаче, бая народ го хейти, че не били верни, отгоре на всичко 2 българки майка и щерка,

живеещи от дълги години в Корея - Нели и Ели са пуснали видео с опровержение на видеото на

Слави за голяма част от фактите. Ако ви е интересно, метнете едно око

Видеото на Слави Клашъра

Видеото на Нели и Ели

 

Ако някой от вас следи и Дани Данини знаете, че спрая да снима от ЮК.

Сега обяви, че най-накрая е успяла да си монетизира канала и отново ще снима.

Още няколко видео ще има от Корея, после се прибира в България, има и ново име на канала си.

YourDana

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 23.09.2021 г. at 18:29, Ko_Erin написа:

Един доста интересен документален филм за това, какво е да си

куриер в ЮК. Тези хора са принудени да работят по 16/18 часа дневно за мизерни стотинки.

Историите хем ме натъжиха, хем ме накараха да се почувствам щастливка че не живея в такава страна.

Да ЮК е бляскава, чиста, уредена, но си има и своята тъмна страна, която хич не е за пренабрегване.

Уви, човешкия живот не е никаква ценност, ако един умре за неговото място чакат десетима.

Ако ви е интересно, може да му хвърлите едно око какво е да си куриер в ЮК

 

Изгледах го, бях натъжен, въпреки че България не изглежда много по-различна, може би зависи къде си. Направих опит да го преведа, ето на този адрес може да се види какво се е получило:

 

http://fractal.free.bg/film1gwarosa.html

 

Така опитвам няколко нови неща наведнъж, да кача превод към видеоклип/филм намиращ се в youtube, и същевременно да може да бъде видян преведен със субтитри качени в amara.org, и третото е да си кача безплатна страничка. Оригиналните английски суб. са свалени с downsub.com, а видеото през savefrom.net, макар че последното не се налага, защото може да бъде гледан направо в youtube.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

20 hours ago, fractal said:

 

Изгледах го, бях натъжен, въпреки че България не изглежда много по-различна, може би зависи къде си. Направих опит да го преведа, ето на този адрес може да се види какво се е получило:

http://fractal.free.bg/film1gwarosa.html

 

Така опитвам няколко нови неща наведнъж, да кача превод към видеоклип/филм намиращ се в youtube, и същевременно да може да бъде видян преведен със субтитри качени в amara.org, и третото е да си кача безплатна страничка. Оригиналните английски суб. са свалени с downsub.com, а видеото през savefrom.net, макар че последното не се налага, защото може да бъде гледан направо в youtube.

 

 

Ехааа, браво и благодаря за труда ти:bow:. За мен това документално филмче си струва да се изгледа, а сега благодарение на теб имаме и бг. субки.

Обаче имам въпрос? Цъквам на линка и не иска да ми зареди страница. Да не би нещо допълнително да трябва да въведа, щото не иска и не иска да ми зареди:dunno:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля че се вижда без проблеми с Firefox и Chrome, със стар експлорер (IE) няма да се види. Щеше ми се да може да бъде погледнат, евентуално за грешки ако имам, и чак след това може да го пратя във vbox или subscene, сега ще пратя само превода тук:

 

Gwarosa Working to Death in South Korea Foreign Correspondent.zip

Редактирано от fractal
(обновени субтитри)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пускам статия за една корейка, която ми направи голямо впечатление.

Мацката е като кукла в лицето, но в тЕлото и Скалата може да и завиди.

Стана ми интересно, защото обикновено корейките искат до едно да са финни,

с еднакви лица, по калъп красиви. Тази мацка и правя евала за избора да е различна,

но пък това което е направила с тялото си ми е меко казано некрасиво.

статия на бг

Korean Girl With Cute Face and Scary Body

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако някой от вас е готвач или пък просто умее да готви корейски ястия

може да се включи в конкурса организиран от Посолството на Република Корея в България.

Срока за включване е до 22 октомври, а стигналите финал ще се борят на 13-ти ноември.

Ако имате желание, можете да посетите фейсбук страницата на Посолството за повече инфо.

Първа награда ще е 1400лв., това си е добър стимул за готвачите сред вас.

Успех, ако някой от форума реши да се включи, много ми се иска наш човек да е победителя:)

Освен на фейсбук страницата може да се информирате и от този линк

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 26.09.2021 г. at 16:37, Ko_Erin написа:

Ехааа, браво и благодаря за труда ти:bow:. За мен това документално филмче си струва да се изгледа, а сега благодарение на теб имаме и бг. субки.

Обаче имам въпрос? Цъквам на линка и не иска да ми зареди страница. Да не би нещо допълнително да трябва да въведа, щото не иска и не иска да ми зареди:dunno:

 

Сега вече го пратих и по класическия онлайн метод, с вградени суб:

:click:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...