Jump to content

За Южна Корея


Recommended Posts

Преди 1 месец пробвах от императорския ориз. И много ми хареса. :asian: Беше добавка към пиленцето.^^

Но наистина пуска страшно много лилаво, после да се чуди човек как да махне този цвят. :lol:

И да, много е ароматен. Трябва да се комбинира задължително с нещо. Но е много вкусен, няма нищо общо с обикновения ориз.

Заслужава си да се пробва. Дано да ти хареса, Деси. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С това оцветяване почти ме отказахте да го варя у дома. Ще взема да питам директно в корейския ресторант дали могат да ми направят. :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.hrani.bg/userfiles/article_hp_images/919/ab76499fcce8cc40a1ac06d07461292f.jpg

 

Ето така изглежда, но без крушите! Но май за десерт, да е сладък по би му подхождало.Аз го правих със сол и масло , пак беше хубаво, но тежко!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, сигурно много пъти сте го чували и чели, но темата е страхотна. ;) Изчетох всичко, което сте писали досега и научих много интересни неща, които никъде другаде не бих могла да прочета. :rolleyes:

Относно китайския императорския ориз,мога да кажа, че е много вкусен .След като се свари става лилав. И за да не Ви се оцветя белият, най-добре е в две отделни тенджери да ги сварите след което двата вида ориз, да ги смесите и мога да кажа, че белият си запазва цвета без да се променя. :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, сега се включвам във форума. Зачетох се в темата и ми стана интересна. Има ли случайно българин в Поханг?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, сега се включвам във форума. Зачетох се в темата и ми стана интересна. Има ли случайно българин в Поханг?

Не съм чувал, макар че скоро бях там. Уфф още ме мързи да кача видеота от поханг... много е интересно там, поне според мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поханг е един много спокоен град, с около 600 000 жители. Има излаз на море. Няма накакви колосални туристически забележителности. На около 50 км е музея - МИЛЕНИУМ с една резиденция, а на около 30 км има интересен ансамбъл от водопади. В близост е и едно корейско село, под защитата на ЮНЕСКО, със запазени стари традиции, както и няколко малки музея в града. Има Университет с много специалности и изобилие от чуждестранни студенти. Там е и един от най-големите циментови заводи POSCO, но ако не видиш комините никога няма да разбереш - всичко е обградено в такава зеленина. От комините никога не можеш да видиш пушек - вероятно са оборудвани със супер качествени филтри. Както във всеки морски град има рибен пазар. Плажът им е мястото където се събират на празници и го отбелязват с различни по вид фойерверки - кротко разделени на компании по плажа, пиещи обикновено бира. Има специален празник на фойерверките през лятото, който се провежда в този град.

Миналата година бях там и се запознах с руски студенти. Сега пак заминавам, интересно ми е дали има български студенти в университета.

Това, което най-много ме е впечатлило в Южна Корея, а би впечатлило и всеки, който пътува с дете - в продължение на един месец, не е минал ден, в който някой кореец, да не е подарил нещо на детето ми! В началото много се стресках, защото това бяха близалки, бонбони, бисквити /задължително опаковани/, които подаряваха на малкия в автобуса, в магазина, на детската площадка, на екскурзия извън града...., но след първата седмица свикнах. Често се случваше някой спонтанно на улицата не само да поздрави малкия с ръкостискане, но и да го прегърне и да го вдигне. Към мен и към баща му не е имало такава любезност, но към бялото дете просто беше култ! Питала съм корейци, с които съм общувала, от къде идва това внимание към детето, а те са отговаряли, че ги впечатлява това, че се движи като обикновен човек между тях, общува с техните деца на детската площадка /независимо, че не знае и дума корейски/. Определено корейците не харесват белите хора, които се държат надменно и пререждат опашките /виждала съм често такива/, но се отнасят с огромно уважение, към тези, които се сливат заедно с тях по спирките, в автобусите и на обществени места.

Лично аз усетих в Корея невероятно топло отношение от хората. Дори и да не могат да ми обяснят нещо на английски са се свързвали по личен мобилен телефон с англоговорящ човек, за да може да ме упъти и да ми услужат. Изключително понктуално са ми записвали часовете на автобуси и къде мога да направя прекачване. В нито един човек не срещнах надменно отношение!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

niko и dolly, това което разказвате за отношенията към децата е много интересно. Значи ли, че по-принцип е такова отношението към децата им или е само към тези на чужденците? И в тази връзка - имат ли някакъв Ден на детето? И на колко стават пълнолетни, все забравям да питам?

 

И друго да питам, дано не е нахално вече.

Като бивш пушач и в предвид последните, за този сезон, промени в наредбите тук, ми е интересно каква е ситуацията с тютюнопушенето в Корея. Ясно ни стана, че са консервативна нация. По сериали сакън да видиш някой с цигара, по филми може (и то много). Правят разни кампании против тютюнопушенето, а пък доста често разни звезди се снимат с цигари, сред пушек. Та как стои реално въпроса? Пуши ли се по заведения, а на вън? Как гледат на жените пушачки? Та това ми стана интересно сега :) Ако можете да отговорите ще се радвам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Niko, ако идваме на екскурзия в Сеул, можем да се засечем някъде. Лично на мен пак ми се ходи в зоологическата градина, за да я доразгледам, че миналата година стигнахме само до африканските животни в голямата градина. Преди това бяхме при бебетата животни и градината на розите и за големите животни не ни остана време. А малкият се влюби в къщичките от приказки, драконовите пързалки и детските кътове. За него това беше по-голямата атракция от животните.

Niko, твоето дете ходи ли в детска градина? Ние мислим да пуснем ситния в корейска детска градина, но нямам представа какви порядки има там. Като в нормалните детски градини у нас ли са?

Имат празник на детето през май и ако е живот и здраве тази година ще го видим. И на мен ми е интересно с какво глезят повече децата си на този ден. Niko може да каже повече за това. Така както не можеш да видиш дебел кореец или корейка /мнооооооооооого рядко/, точно обратно на това са децата - има мноооооооооого топчовци. Майките им ги носят в кенгуру до доста зряла възраст 3-4 години и са им изцяло отдадени. Правило ми е впечатление вечерно време по заведенията като се преспи на някое дете, майка му го носи на гръб или го дондурка далеч от масата, докато примерно таткото се донахрани спокойно с останалите. Никога не чух корейка да викне по площадката на детето си, а винаги го залъгва с нещо и го обръща на игра, за да му отвлече вниманието. В това отношение даже съм се срамувала, че от време на време се е налагало да се възпитаваме по улиците на висок тон.

Що се отнася до пушенето - болна тема - аз съм мноооого пушач, а мъжът ми не пуши. В блока, в който живеехме, не се пушеше, дори и на балкона - и там имаше алармена система за дим. Но нямаше никакъв проблем да си слезна като ученичка пред блока и да пуша. Навсякъде си носех пепелниче, което се затваря, пушех си където и когато искам - по спирки, в паркове, /освен ако не си в зона, в която е забранено да се пуши, като зоопарка например/ и си отнасях после фасовете у дома, за да си ги изхвърля. В заведенията на открито се пуши. Не съм си нарушавала удоволствието и след хубава вечеря съм запалвала. Жени пушат рядко на публични места, но мъжете си пушат. Ако запалиш цигара обикновено ти носят и пепелник. Преди това няма да ти го поднесат специално. Цигарите са им сравнително евтини. Има и много видове женски цигари /което предполага, че и жените не отстъпват в пушенето/, които са по-слаби от нашата най-светла тънка карелия. А и страна, в която се пие толкова много кафе - залято е с множество видове кафе /топло, студено, с лед, с мляко, с мед, дълго, късо, ароматно, силно, слабо.../на всеки автомат по улицата, няма как да не са открили удоволствието на комбинацията кафе-цигара)))) Не мога да кажа, че не са ме гледали като бяла маймуна когато пуша, но и никой не ми е попречил. Най-мръсното място в Корея което видях, беше на мястото за пушачи в Сеул, на първата спирка на скоростния влак. След дългия полет от София през Франкфурт, с едно кафе заседнах там и изпуших първите си 2 цигари с голямо удоволствие. Имаше само още една жена туристка - бяла и около 50 мъже.... и сигурно на тази тераса не беше чистено 3 дни. Така "наказват" пушачите - оставят ги в кочината си от фасове)))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, съвсем прясно глупаче съм...за сметка на това фен на Корея rolleyes.gif...имам нужда от помощ с инфо за стипендии за магистратури...някой нещичко да знае...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да ти подам информация от втора ръка, но не съм студентка, а само това, което са ми споделяли студенти /доверявам им се и препредавам/. Мъжът ми изнася лекции в университета в Поханг в момента. Миналата година се запознах там с руски студенти. Разбрах, че там учат за магистратура. Живеят в общежития. Има такива и за семейни. Стипендиите са им много добри /не ми беше удобно да питам точно колко, но в контекста на разговора разбрах, че са над 1000 долара на месец/.

Прилагам това, което ми попадна като статия: http://bulgaro.asia/2011/10/stipendiya-za-sledvane-v-koreya/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигурно са имали предвид, че по дисциплинираност на каране, сме точно при италианците, за това са ни обединили))) Хората коли произвеждат, важни са потребителите)))

Подобна случка помня от преди малко повече от 15 години, когато влезнах в Лувъра и на картата на Европа между България и Турция нямаше отбелязана никаква граница! /България вообще не фигурираше като надпис, а Турция беше до Дунав/! Само София беше маркирана случайно......))))) Надявам се, че вече като сме в ЕС, може и да са разбрали за БГ и да са се корегирали)))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За тези, които ги мързи да хдят до Сеул могат да го разгледат през корейския вариант на Гугъл Земя http://local.daum.net/map/index.jsp

За да се пусне treet view трябва да се натисне бутона горе в дясно

4528227c.jpg

Накрая трябва да изглежда така

4528275d.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...